atarionline.pl Będzie "Prince of Persia" na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Nov 2019 zmieniony
     

    pin:

    najładniejsza wersja POP na 8 bit jaką widziałem to jak na razie Amstrad CPC (chyba 6128) i ciężko będzie z tym konkurować jak sądzę.


    A ja się absolutnie nie zgodzę, tym bardziej, że odpalałem PoP na swoim CPC128 i o ile fajnie, że była taka wersja "w epoce", tak:

    - animacja postaci jest kiepska i szarpana (typowe CPC)
    - grafika też pomimo większej liczby kolorów postaci wydaje się uproszczona i w gorszych proporcjach niż Amiga/ST/PC/C64.

    Dlatego moim zdaniem konwersja na C64 wydaje się być mimo wszystko wzorem jeśli chodzi o 8-bit, bo zachowuje się i wygląda najbliżej wersji PC/Amigi.
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Nov 2019
     
    @Rocky: to "sztuczne" ograniczenie nalozylo atari, podobbnie jak wiele innych "sztucznych" ograniczen ktore obecnie mozna zdjac za pomoca lutownicy i kliku ukladow :-)
    Oczwiscie, ze mozesz wsadzic zewnetrzne rozszerzenie, ale moze programista gry nie chce w wymaganiach uwzgledniac rozszerzen?
    Co do komputerow cznnych atarowcow... uwazasz ze miarodajna probka sa tu osoby jezdzace na zloty ze sprzetem? podobna retoryka do Pina, w jego przypadku smiem watpic w zdrowy rozsadek ;-) w Twoim sklaniam sie ku manipulacji ;-)
    • 3: CommentAuthortebe
    • CommentTime29 Nov 2019
     
    POP w oryginale powstał na Apple IIc+, na 128KB
    ->link<-

    wersja C64 korzysta m.in. z dekompresji spritów "w locie", ogólnie też musiał iść na kompromisy, to nie jest 100% na bogato a i tak osiągnął daleko zadowalający efekt

    ->link<-
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime29 Nov 2019
     
    "-The target is a stock Atari 130XE (128KB of RAM) on a single 128KB floppy."

    copy/paste z AA
    • 5:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Nov 2019
     
    I elegancko, da się odpalić z dyskietek, da się odpalić z SIO2SD i innych tego typu rozwiązań.
    Nie należę do cartridgowych fetyszystów i wolę, jakby taka wersja była dodatkową, a nie podstawową ;-)
    • 6:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime29 Nov 2019
     
    Lubię rozszerzenia pamięci do 1MB, nie lubię U1MB, nie lubię kartridży, lubię stacje dyskietek 3,5", lubię QMEG. Piszę nie na temat, ale skoro wszyscy piszą, to ja też demonstracyjnie się wypowiem:-)
    • 7: CommentAuthorurborg
    • CommentTime29 Nov 2019
     
    Fajnie że powstaje Prince of Persia na małe Atari. To co pokazano wygląda bardzo obiecująco. Cieszy mnie też, że gra ruszy na 130XE bo akurat nie dysponuję rozszerzeniem pamięci w żadnej z moich atarek. Trzymam kciuki aby projekt udało się doprowadzić do końca.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Nov 2019
     
    ... to ja też dodam cos od siebie,średnio mi pasują murki,oczywiście są ładne i dopracowane,ale te większe bloki z oryginalnej wersji i płyty były w porządku,więc po co to zmieniać ???
    Ogólnie trzymam kciuki i będzie extra jak wyjdzie,jak wyjdzie to nie odejdę jak nie skończę.No i jakieś sample i dźwięki,muzyczki by się w grze znalazły,szkielet,lustro,cień i mysz i wypyjmy za to dziś ;).
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Nov 2019 zmieniony
     
    tadam. Pół gigamega (nie 320 jak na naklejce) ;)

    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Nov 2019
     
    @pin
    ja to się czasem boję jak jakąś nową dopałkę prezentujesz...
    ...ale ta wygląda wyjątkowo przyjaźnie i zjadliwie

    ... tyle tylko ze zapewne masz jedyny działający egzemplarz którego nie odstąpisz ;-)
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Nov 2019 zmieniony
     




    Aha - i bywały wersje z COVOXEm tego rozszerzenia ram. Kto wie, może jest tylko audio nie wyprowadzone. Dziś to rozbieram to się zobaczy.

    Co do POP, to szkoda jeśli autor zamierza ograniczać się ramem. Dobrym tego przykładem jest Bomb Jack, ale to niech wam TeBe objaśni, dlaczego gra wygląda jakby nieco lepiej z większą ilością pamięci ;)

    Kopcie się z koniami dalej, idę potrolować gdzie indziej (chwilowo) ;)
  1.  
    Świetna zabawka! :)
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Nov 2019 zmieniony
     
    tak, jak pisałem na siostrzanym forumie, podziękowania dla: [baczność] mgr. inż. Rafała [/spocznij] za odsprzedanie dopałki za zgrzewkę browarów ;)

    A tak na serio, to po części niezły pomysł na wskrzeszenie projektu, bo psim swędem można mieć coś użytecznego w koszernym sprzęcie purystycznego nerda ;)
  2.  
    Też mam to rozszerzenie 320XE, ale moja wersja ma Covoxa. Nawet puszczałem z tego pin'owe muzyczki na SillyVenture przed paroma laty. Rozszerzenia powstawały w różnych wariantach, i przykładowo to moje nie ma przelotki na złącze EXP. Chociaż zdaje się, że płytka jest uniwersalna.
    • 15: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime29 Nov 2019 zmieniony
     
    Prince of Persia, było grą, dla której chciałem mieć PC. Wracałem do domu od znajomych, siadałem przed Atari, i sobie myślałem, ale wspaniałe są gry na te komputery a ja mam na Atari, ciągle to Joust i Poleposition. A tu się okazuje - że po 30-latach od tamtych dni, może zobaczę tę grę na moim Atari !!! - Doczekać się nie mogę ;).
    • 16:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime30 Nov 2019 zmieniony
     
    @rr_800xe

    Była cała masa gier, które chciało się mieć na swoje 8-bit

    Mi kiedyś koleś oferował jakieś pieniądze za napisanie z flippera bijatyki na ringu w stylu Wolna Amerykanka. Nie pomnę tytułu.

    Wtedy powiedziałem, że nie jest to możliwe ale technicznie nie było to niewykonalne.
    Po prostu w tamtych latach rezultat nie przystawałby do wysiłku i marchewki oferowanej.

    Sam grafikę miałbym problem zrobić tym co wtedy miałem do dyspozycji, wchodzą kwestie licencyjne, a wierność i ilość kodu sugerowała okolice roku siedzenia nad grą.

    Oferta raczej oscylowała w okolicach wykopania dołu pod sztywny pal azji i po roku raczej nie pojawiłaby się w jakiejkolwiek formie (gra przestała być przebojem po kilku miesiacach).
    • 17: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Ktoś napisze co konkretnie powoduje że Pop jest tak ciężko napisać na A8 ?
    • 18:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Moje domysły:
    1. Logika (teraz jak jest udostępniony kod źródłowy - jest łatwiej).
    2. Grafika i ilość klatek animacji - oraz szerokość "duszka".
    3. Ogarnięcie "przechodzenia za filarami".
    4. Ilość pamięci Atarki
    • 19: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime30 Nov 2019 zmieniony
     
    @archieil: Doskonale to rozumiem, jak ktoś programuje , to pewnie nie raz spotkał się z Januszami biznesu, w stylu napisz mi another world na atari, w 3 miesiace, zaplace ci puzniej, albo napisz mi kopię fejsbuka, zaplace ci jak zarobie pierwsze milion złotych. Mi się kojarzy kawałek książki Feynmana "Pan raczy żartować, panie Feynman!" że na konferencji jakiś gererał zaproponował mu współprace przy konstrukcji nowego typu czołgu. Czołg jako paliwo będzie używał ziemi. Zaprojektowaliśmy już mechanizm z łopatką, dostarczającą ziemię do baku. Pan musi tylko skonstrułować taki silnik....
    • 20: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime30 Nov 2019 zmieniony
     
    Panowie, o co tu się spinać. Święte prawo autora projektu przyjąć takie założenia, a nie inne. To, że mi się xbios nie podoba, to nie daje mi prawa narzucać drugiemu jak ma pisać.

    Dlatego cieszę się, że gra w ogóle powstaje. Jak wyjdzie, to nawet nagram ją sobie na dyskietkę, żeby było koszernie i będę grał :)

    Albo znowu pobawimy się w crackerów, ale tym razem po cichu i dyskretnie, żeby uniknąć sytuacji jak przy Stunt Car Racer :D
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    ... I pod ksywą goto1000 puścimy to w internet ;)
    • 22: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Są bardziej eleganckie rozwiązania ;)
    • 23: CommentAuthorxxl
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    patoscena w formie ;-) gdyby nie xB to juz zupelnie by nic nie pisali. swoja droga kraki powinny zachowywac funkcjonalnosc orinalu a to co narazie kodersko oprezentuja to poziom handlarza na gieldzie z freezerem zgrwajacym zrzut pamieci i "zaby sie tylko uruchomilo" :-)
    • 24: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Spod Twojej klawiatury "patoscena" brzmi wręcz dumnie, dziękuję za komplement :)

    Poza tym podkreślam, cieszę się, że gra powstaje, bardzo mocno kibicuję autorom i nie zamierzam nawet próbować wpływać na ich decyzje projektowe.
    • 25:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Czy ktoś może opisać na czym polega xBios i dlaczego jest do dupy? Próbowałem znaleźć coś na ten temat, ale znalazłem tylko opis autora na jego stronie, z którego wynika, że to bardzo fajny wynalazek, natomiast na forach znalazłem tylko gównoburze na ten temat, więc nie mam z czego wywnioskować o co chodzi.
    Pytam poważnie, prosił bym o jakieś rzeczowe odpowiedzi jak to działa i dlaczego spotyka się z krytyką. Chcę wyrobić sobie własne zdanie na przyszłość, gdyby przypadkiem przyszło mi do głowy wykorzystać xBios.
    • 26: CommentAuthorxxl
    • CommentTime30 Nov 2019 zmieniony
     
    problem (niektorzy maja) z tym, ze xB przy tym samym interfejsie daje programiscie wybor: pelna zgodnosci z systemem (wszystkie urzadzenia podlaczone beda dzialac ale musi byc tez wlaczony OS) lub jesli chcesz calkowicie wylaczyc OS to beda dzialac tylko wybrane urzadzenia np. podlaczone przez gniazdo peripheral. innymi slowy - programista ma wybor; niektorym zdaje sie ze o tym powinien decydowac user.
    lepiej pytaj w tym miejscu: ->link<-
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Zawsze można się poratować bezproblemowym LiteDosem ;)
    • 28:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Ok, dzięki za wyjaśnienie xxl. Teraz rozumiem, bo jakoś nie mogłem tego nigdzie wcześniej wychwycić i załapać. Czyli zgrzyt powstaje np. jak programista robi grę, w której chce mieć dostępne maksimum RAM-u na stockowym Atari, więc wyłącza OS i włączy np. tylko możliwość komunikacji ze stacją dysków, więc wówczas nie odpali się takiej gry np. z kartridża. W takim razie jeśli to dobrze zrozumiałem, to mam już wyrobione zdanie (na plus xB) i nie rozwijam tematu. Sorry za zaśmiecanie wątku nie na temat.
    • 29: CommentAuthorkski
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Jednak jeszcze pozaśmiecam.
    No to jaka jest alternatywa jeżeli potrzebuję załadować dane gry również "pod" os'a, powiedzmy mam jakieś 55kB kodu i danych razem, a jeszcze ma to działać na wszystkich możliwych 20 i 21-wiecznych sprzętach, z których zresztą żadnego nie mam.
    • 30:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Ja to widzę tak, że kiedyś nie zrobił byś tego wcale. Ale kiedyś też z powodów niedoboru pamięci powstawały gry, które były dostępne tylko na kartridżu, oraz gry, które były dostępne tylko w wersji na 130XE. W tamtych czasach w sumie tak samo można by się było burzyć, żeby twórcy robili te same gry w postaci doczytywanej z dyskietki, ale niektórzy nie chcieli tak robić - bo decyzja należy do programisty, a nie do usera - tak jak pisze xxl. Jednak w dawnych czasach nikt się jakoś przeciw temu nie burzył. Po prostu jak ktoś chciał pograć w taką grę, to musiał się zaopatrzyć w RAM, albo kupić kartridż.
    Dziś możliwości alternatywne polegają na tym samym co kiedyś, czyli programista wybiera pod co pisze soft i kto będzie grupą docelową. Jedynie dziś mamy więcej alternatyw, stąd pewnie później te burze. Userzy natomiast są różnymi "wyznawcami" jedynie słusznej ich koncepcji poprawnego Atari.
    A alternatywy masz takie:
    - gołe stockowe 400/800 (48kB)
    - gołe stockowe 600XL (16kB)
    - gołe stockowe 65XE
    - 130XE
    - xBios - dający trochę więcej na stocku
    - rozszerzenia RAM kolejne (192,256,320,576,1088)
    Dodatkowo programista bierze pod uwagę wszelkie SIO2, różne stacje o różnych pojemnościach dyskietek, różne turba do stacji, magnetofony, urządzenia pbi typu dyski twarde, jakieś tam side, nie side, różne inne multicarty, systemy stockowe, qmegi itd.
    Z tego wynika, że od programisty będzie zależało do jak szerokiej grupy userów skieruje swój program i tyle.
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Nov 2019
     
    Złośliwie powiem, aczkolwiek to prawda że przykładowy LiteDos dotrze do 100% odbiorców bez względu na hardware w sensie I/O, można śmiało powiedzieć. Pomijam tu nośniki typu cart.
    • 32:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    A tymczasem: Panowie, to się na prawdę dzieje!
    Kilka minut temu rensoup opublikował działający w pełni pierwszy level!
    ->link<-

    Czapki z głów bez względu na to czy ktoś lubi xB:-)
    Niemal popłakałem się ze wzruszenia...
    • 33:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Fiu fiu.
    • 34: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    chapeau bas, excelent, thumb up
    • 35:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Troszkę rozgrywki z dema PoP:
    • 36: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    Robi wrażenie, chociaż turban to ja zawsze będę kojarzył z POP2 a nie jedynką bo POP to dla mnie PC i granie na szkolnym XT + Hercules.

    Na moje oko będzie lepiej niż na C64! Nie wierzę, że to piszę ;)
    • 37: CommentAuthorurborg
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Główny bohater raz ma niebiskie spodnie, raz białe, a raz niebieskie z dwoma paskami - czyli podróbkę adidasa ;). Ale rozumiem że to wersja robocza.
    • 38: CommentAuthortebe
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    widać Rensoup potrafi iść na kompromis i nie szuka sposobu na pierdylion kolorów na ekranie, inaczej skończyło by się na "nie da rady"
    • 39:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Czy mi się wydaje, czy ta wersja chodzi płynniej niż na stock'owej Amidze?
    • 40:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Ale jakby zatrudnił grafika, to grze wyszłoby na dobre
    • 41: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    O w mordę, zanosi się na port dekady :D
    • 42:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Ja pierdolę, oczywiście u nas jak zwykle. Oto powstaje prawdopodobnie najlepsza gra na A8 ever, na atariage wszyscy są zachwyceni, a u nas co mamy? Spodnie zmieniają kolor, zatrudnij bracie grafika, i zrób coś z tym turbanem... Idę se na razie na atariage, tam jakoś lepiej się można poczuć ze swoim szczęściem i poświętować trochę jak jest po temu okazja.
    • 43:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Ale o co chodzi? Wszyscy się cieszymy, że wyjdzie. To co napisałem, to nawet nie jest krytyka, tylko przyjazna sugestia, a rzucasz się jak we sz na grzebieniu
    • 44: CommentAuthorRocky
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Autor mógłby podkolorować postać np. jednym spritem, aby się jakoś wyróżniał... ale.. musiałby sprita wygaszać podczas przejścia za murkiem (żeby nie wchodzić w interakcję z grafiką), a to z kolei wymaga maski.. dodatkowo potrzebne by były dodatkowe klatki animacji dla tego ducha i dla ducha przeciwnika.. a to wymaga niestety ramu..
    Cóż przypuszczam, że to jeden z kompromisów ograniczania się do 130XE.. pewnie będą kolejne..
    Z pewnością znajdą się inne opinie, ale w moich oczach gra na tym traci..
    • 45: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Mq - zapytaj z łaski swej tam autora, czy pod tym xb jest możliwość odczytu danych przez procedury zawarte w OS.
    • 46: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Ale skoro gra potrzebuje duzo ramu i OS zostal usuniety z pamieci to jaki odczyt danych przez procedury zawarte w OS??
    • 47:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    No właśnie pin, to jest ten problem o który pytałem, dlaczego powstają burze wokół xB. Mi wystarczyło krótkie wyjaśnienie xxl-a kilka postów wyżej. Autor użył xB po to, żeby mieć więcej pamięci i procedury zawarte w xB to właśnie realizują - nieszczególnie ma sens w moim przekonaniu używanie xB jeżeli chcesz korzystać z OS-u. W takim wypadku można faktycznie korzystać wówczas z jakiegoś małego DOS-u jak np. wspomniany LiteDOS. Jak ktoś decyduje się na xB, to chyba właśnie po to, żeby wyłączyć OS i zyskać RAM, nie? Krótko mówiąc xB nie jest dosem.
    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    OS można odłączyć wrzucić tam dane i podłączyć. Niczego nie tracisz ;)

    Mq - bo bez żadnej szczególnej przyczyny musiałem wygrzebać ze szafy 1050 specjalnie tylko i wyłącznie po to, by zobaczyć jedną grę. Sytuacja ta sama, co z SCR.

    Co zabawne jednak, to sprite'y nie sypią się na dopałce tak, jak na 6502.
    • 49: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    wygrzeb z szafy dowolne nowoczesne urzadzenie podlaczone SIO .. np. SIO2PC, SIO2SD, SIO2BT, SIO2WiFi, 150 innych emulatorow fdd i nie pitol glupot.

    i bedzie duzo szybciej niz na 1050 :D tu najwiecej czasu zabiera szukanie pliku po katalogu - na nowoczesnych urzadzeniach gdzie nie ma mechaniki do poruszania glowicy czli wszstkie SIO2 to pieknie chodzi.

    poza tym tu sytuacja jest inna i patoscena bedzie miala zagwozdke ;-)
    • 50: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    XXL - nie będziesz mi prawił morałów co i jak mam podłączyć i nie będę się z tego tłumaczył ;)

    Tzn., że jak - używając xb w tym przypadku nie da się czytać sektora przez system? GRZECZNIE pytam :)

    Patoscena? - tzn, jak - chcesz o tym porozmawiać i będzie tu jak zwykle gnój, czy opuścisz z tonu i porozmawiamy jak ludzie biali? :)

    Zagwozdka? - czyli jak rozumiem było to celowe działanie? Lol.