atarionline.pl Będzie "Prince of Persia" na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Dec 2019 zmieniony
     

    mq:

    Pamiętam POP z peceta najbardziej i utkwiła mi ta postać w głowie z blond włosami.


    Identycznie na Amidze i CPC (blond) i podobnie bez turbanu na ST (tylko inny kolor włosów).

    Ale zgadzam się, że nie ma o co kruszyć kopii, tudzież szpady księcia, dajmy spokój.

    Zerknąłem na wersję BBC Master i tam w ogóle ni pies, ni wydra, nie wiadomo czy to turban czy czupryna ;-)))
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    Na BBC Master to jest kask ochronny przed spadającymi fragmentami sufitu.

    Z resztą widać go na A8 bo niektóre klatki animacji jeszcze są z BBC, stąd chyba te zmiany kolorów spodni i bieganie w dresach adidasa ;)
    • 3: CommentAuthortebe
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    będzie wersja dla VBXE z blond włoskami HiRes ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    Przy możliwościach kolorystyczno-rozdzielczościowych na Atari i tak jest kwestią umowną czy pięć pikseli, o których mowa to są włosy, turban, kaloryfer, czy czołg. Jak dla mnie liczy się bardziej całokształt postaci, który jest wielce zadowalający i ogólnie wiadomo na pierwszy rzut okiem, że to jest Prince of Persia, a nie Fred czy Draconus. Postać jest rozpoznawalna i dobra. Same kolory i detale na pewno jeszcze będą w jakimś tam stopniu poprawiane, bo pamiętajcie że jest to WIP, a też autor opisywał na atariage jak ograniczał kolory, więc wnioskuję, że rzecz jest niedokończona.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Dec 2019 zmieniony
     
    Generujecie wyimaginowane problemy. Robicie obraz ATR, dane czytacie, zapisujecie systemowymi prockami, jeśli w os to przez tablice. Koniec. Działa to wówczas na sio2sd, side + u1mb, ideplus, karin, czy czymkolwiek....
    • 6: CommentAuthorPecet
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    kurde, prince na zakończenie levelu wbiega nawet w drzwi i po schodach do góry. Jaki wypas. A wam turban nie pasuje:)
    Dla mnie opad szczeny. Poprzedni taki zaliczyłem przy okazji Stunt Car Racer.
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Dec 2019 zmieniony
     
    Kolejny opad wkrótce przy pełnym Flimbo's Quest :-)
    I mam nadzieję na podobny kiedyś gdy Pavros dokończy IK+ oraz gdy ukaże się Rick ;-)
    • 8: CommentAuthortebe
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    świetnie Pin-ek to teraz tylko weryfikacja w praktyce, oszczędzisz sobie i wszystkim czasu kiedy zaczniesz prezentować sprawdzone w praktyce rozwiązania a nie tylko w wyobraźni

    dodatkowo udowodnisz wszystkich i sobie jak można w prosty, szybki i skuteczny sposób tworzyć taki kod
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    To nie wyobraźnia, to fakty ;)
    • 10: CommentAuthortebe
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    zapomniałeś podlinkować przykład
    • 11: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Dec 2019 zmieniony
     
    zazwyczaj skwitowalbym to obrazliwymi slowami ale wyladowalem sie na czyjejs zonie wiec odpowiem spokojnie: kazdy element systemu ktory w jakimkolwiek stopniu user moze wymienic automatycznie trafia na liste "jak dobrze pisac" programy tych ----- okreslonej grupy :-). na tej liscie sa urzadzenia zewnetrzne, ROM komputera - "dobre rady" do tych elementow wyzej podal Pin. Wkrotce doda kolejne dotyczace CPU (bo juz tez wymieniaja), na PIA juz tez dodali jak pojawilo sie zawieszajace sie U1MB na zapisach rejestrow powtorzonych, jak pojawi sie zamiennik Antica/Gtia uslyszcie o tym, ze "dobrze napisany" program nie korzysta z hakow na te czipy. A na koncu dowiesz sie ze Atari to wlasciwie system operacyjny - ale nie ten w ROM bo wiemy wczesniej ze to nie jest staly element ;-) tylko raczej ulotny zbior zasad "jak to powinno dzialac".

    ---
    jedyny pozytek z tych "dobrych rad" okreslonej grupy jest taki, ze programisci (zazwyczaj sa dociekliwi) po przeczytaniu zacznaja sie zastanawiac ale... po co tak robic skoro mozna szbciej, prosciej i wyogdniej. :D
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    @TeBe - nie muszę pisać programu dla idei by wiedzieć jak to może działać dobrze. Przykład - Trip6, sektorowe demo całodyskowe, Sheol itd. Dało się, i wszystko to działa z czymkolwiek. Przed rokiem 1998 różnie było; fakt - ale nikt wcześniej nie miał w Polsce niczego oprócz stacji, czy magnetofonu. Teraz jest inaczej.

    @XXL - Ty, to już najlepiej wiesz co myślę, co napiszę, lub co się zaraz stanie. Otóż, jak pewnie zauważyłeś (a przedmówcy wspominali o różnym hardware) - mówię jedynie o I/O i niechaj na tym się zakończy. I nie wspominaj o portB w innym miejscu niż $D301 bo przypomnę wszystkim złośliwości której dopuściłeś się JAWNIE na Grawitacji. Było to przez wszystkich odebrane jako działanie czysto złośliwie szczególnie, że doskonale sobie zdawałeś sprawę z tego, że w kompie siedzi U1MB. Przez przeszło 30 lat nikomu nie przyszło do głowy, by używać powielonego adresu. Jesteś w tym faktycznie pierwszy, gratuluje!

    Ciekawe jak to się dzieje, że kiedyś nikt z tym problemu nie miał i powstawały dema, gry, czy użytki które do dziś załadują się z dowolnego urządzenia, dosa, srosa, itd. obsługiwanego przez system a teraz - 80% koderów nie zna chyba mapy pamięci (ja nie muszę, jestem muzykiem) a połowę użytkowników sprzętu mają po prostu w dupie.

    Jak chcecie, to możemy sobie jeszcze o tym porozmawiać, ale jeszcze chwilę i jak to całe szambo dopłynie do autora projektu to sam się nie zdziwię, jak to wszystko walnie w kąt i zostawi :)
    • 13: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    Ooo nawet tu napisali:
    ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    zaraz,zaraz,czyli Ultimate 1MB to nie standardowe/główne i powszechnie stosowane rozszerzenie ?

    Bo że SIDE raczej jest dodatkiem do SIO2SD niż standardem to sprawę sobie zdaje... szkoda tylko że niby wczytuje ATRy ale jednak nie wszystkie ...
    To teraz jakaś lista by się zdała,bo przeróbki Atarynki za tanie nie są a w sumie można sobie spitolić komputer składając niekompatybilne monstrum buuuu,boje się
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    na grawitacji wlasnie przez u1mb nie dokonczylem pracy bo nie dzialala na komputerze prezentacyjnym i nie wiedzialem dlaczego ot cala historia :-) i na tym skonczyla sie moja historia z grawitacja :-)

    co do szamba to sie zgadzam. wlasnie przez ---- okreslona grupe ktora wie lepiej jak pisac programy przy okazji SCR zawieszone sa dwa mocne tytuly - autorzy nie mieli ochoty zmieniac swojego modelu programowania ale dostal taka bombe od troli ze dali sobie spokoj. Wiec Grzybson odwalil "kawal dobrej roboty". dziekujemy ;)
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    wiedziałeś, a jak Cię poprosiłem o pomoc to UCIEKŁEŚ.

    :)
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    dowiedzialem sie na grawitacji. gra nie dziala na komputerze prezentacjnym co mialem robic, podziekowalem i dowidzenia :-)
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Dec 2019 zmieniony
     
    to tam był jeden komputer ?
    chyba na te jedną pracę,na jej prezentacje mógł ktoś udostępnić inne Atari,czy nie ?

    Jest jakieś 100% kompatybilne rozszerzenie Ramu do powiedzmy 1MB,czy 320 to max co da się wcisnąć na płytę bez zbędnych kombinacji tak by każdy koder zobaczył kolejne banki pam ?


    Już chyba rozumiem skąd niechęć niektórych osób do rozszerzeń,teraz sam się zastanawiam na czym pójdzie to co tworzę bo jaja się robią niezłe... jak się uda to wyłożę pieniądze i wydam to na cartridge,albo zaraz się okaże że straciłem czas na coś co odpali 1% osób.
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    Irata - ogarnij podstawowe informacje o sprzęcie na który coś robisz i będziesz wszystko wiedział.
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    Znam
    INTEL Core i5 520M 2,4 GHz,4GB,HDD250 GB,Intel HD Graphics, ICH8 High Definition Audio (INTEL),sieciówka 10/100/1000 Mb/s,Wi fi blue toth.
    A co do Atari to standardów tyle że panie... czekam jak skończycie się kłócić i ustalita (jako stara gwardia)co jest standardem a co nie ;)
    • 21:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    @IRATA: U1MB nie jest standardowym, głównym czy powszechnym rozszerzeniem jak piszesz. Standardem jest rozszerzenie pamięci w oparciu o portB z wykorzystaniem odpowiednich bitów w odpowiedni sposób, natomiast rozszerzeń pamięci może być dużo różnych, a U1MB jest tylko jedną z alternatyw.

    @Pin: nie jest tak, że wszystkie dema i gry z lat 80-tych, czy 90-tych odpalą się ze wszystkiego. Jestem w stanie zrobić nowe rozszerzenie, na którym coś się nie odpali:-) I mogę to nawet zrobić celowo sprzętowo jeśli mi się tak spodoba:-) Oczywiście było by to głupie, ale na pewno bym nie kazał programistom w związku z tym poprawiać ich programów, żeby je dopasowywać do mojego nowego diwajsa:-)
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Dec 2019 zmieniony
     
    @Mq - jeśli odczyt/zapis danych następuje poprzez OS a OS obsługuje urządzenia które tam sobie obsługuje, czyli podłączone poprzez SIO, lub PBI/ECI to w czym problem? Nie pisałem też, że "wszystko" z lat '80, '90, aczkolwiek można przyjąć szacunkowo 95-97% - w tym mówię o różnych file crackach z których też wynika, że się da.

    @Mq - U1MB nie jest rozszerzeniem pamięci opartym o portB? To gdzie ma w takim razie rejestr przełączający banki? ;)
    • 23:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    @ Mq
    @ pin
    więc skoro wy nie potraficie jednoznacznie i zgodnie odpowiedzieć to dla mnie i wielu innych użytkowników chcących rozszerzyć sprzęt,
    to po prostu "rosyjska ruletka".
    Całe szczęście że większość dem i rzeczy które chciałem zobaczyć na U1MB chodzi :-).
    @pin dlatego właśnie tworząc swoją gre/demo dzwonię do ludzi i truje dupe by potem nie było jajec,albo żebym nad czymś nie siedział pół roku by usłyszeć- o kurwa ładne,ale na A8 się nie da ;).
    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    Irata - no nie bardzo, bo jak dla mnie to U1MB ma rejestr tam, gdzie powinien się on znajdować. I ma tryby zgodne z 130XE do 576kB ram, oraz Rambo 1088 bez rozdzielnego dostępu Antica - czyli to mniej zgodne a i używane dość sporadycznie. Sporadycznie, czyli z czego przypominam sobie jak na razie dwie prodki. VideoBlitz z lat chyba '80, oraz Arsantice bodaj pierwszą.
    • 25:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    Jak już znęcamy się nad "produkcjami". To może należy zlinczować chłopaków (SLIGHT) za blokowanie freezer. Robili to celowo i z premedytacją... Oj nie dobry Seban ;)
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    pisałem też o okresie sprzed 1998.

    Niedobry ;)
    • 27:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    No ale nie działa mi i robili to z premedytacją. Wiedzieli jak działa freezer i go blokowali. Tak samo blokowali włączonego QMEGa.
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    no i co z tego generalnie wynika, bo widzę tu punkt odniesienia do pewnych podobnie sensownych tu oto działań ;)
    • 29:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    @Pin, nie chodziło mi o to, że U1MB nie robi rozszerzenia standardowo w oparciu o portB. Chodziło mi o to, że U1MB samo w sobie nie stanowi standardu jako jego wyznacznik, standard taki stanowi właśnie sposób wykorzystania portuB, natomiast rozszerzenia mogą być z tym standardem zgodne lub nie. U1MB jest tylko jednym z dostępnych rozszerzeń - o to mi chodziło.
    Oczywiście jest tak, że U1MB działa wg standardu portuB, natomiast odrębną sprawą jest fakt, że z portuB jako takiego nie korzysta, tylko robi sobie równolegle własną logikę takiego portu. Na dobrą sprawę nie wiemy jak to robi, więc nie wiemy czy robi to dobrze. Ja się w to nie zagłębiam, ale możliwe, że właśnie w tym tkwi diabeł i tu jest problem, który wykrył i nad którym lubi się pastwić kolega xxl:-)

    @Pin: piszesz "jeśli odczyt/zapis danych następuje poprzez OS..." - w tym jednak szkopuł, że w Atari nie ma takiego obowiązku, OS można sobie wyłączyć i go nie używać, a korzystać w to miejsce z własnych procedur, co (niestety dla niektórych nie umiejących sobie poradzić z tym rozszerzeń) w Atari było i jest nader często wykorzystywane. I tu jest ten problem, o którym są te wszystkie dyskusje: grupa ludzi chce narzucać sposób pisania programów, żeby działały na konkretnych urządzeniach. Wiesz, w czasach dawnych jak ktoś nie miał stacji dysków tylko magnetofon, to po prostu nie mógł zagrać w niektóre gry i marzył o stacji. Dziś nic się nie zmieniło: wystarczy mieć stację, lub inne urządzenie SIO2... i wszystko wtedy odpalasz bez problemu. Już prędzej standardem jest stacja i SIO2... niż inne wynalazki. Tak jak już pisałem wcześniej - SIDE jest super fajnym gadżetem, ja akurat nie mam SIDE, przydało by mi się, ale gdybym miał tylko SIDE i nic więcej, to na pewno marzył bym nadal o stacji dyskietek:-)
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    @Mq - jeśli jedyny problem z U1MB jest sumarycznie taki, że rejestr nie działa np. pod $D3F1 to wysoki sądzie, nie mam więcej pytań :)

    @Mq - to nie jest tak, że "grupa ludzi" coś narzuca. Grupa ludzi zadaje pytanie, czy można ze względu na hardware zrobić coś tak, czy inaczej. W odpowiedzi otrzymujesz generalnie różnej maści śmierdzące szambo a prawda jest taka, że to wszystko bez żadnej szkody można pogodzić i nikomu by się krzywda większa nie działa. Jeśli w ogóle można to w ten sposób nazwać oczywiście :)
    • 31:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    @Pin, rozumiem Twój punkt widzenia, zgadzam się też nawet z nim w tym zakresie, że gdyby dało się pogodzić wszystko ze wszystkim, to było by super.

    Natomiast sam jestem programistą (między innymi) i wiem, że z punktu widzenia programisty jak się zacznie spełniać koncerty życzeń, to może się odechcieć w ogóle czegokolwiek robić. Serio. Akurat na Atari nie zrobiłem na razie nic wielkiego (choć w przyszłości bym chciał), ale już przy pierwszym projekcie robionym dla zabawy natknąłem się na ten problem, który nęka programistów w Atari. Robiąc odświeżenie stareńkiej gry w Basicu, która się po latach odnalazła (The Last Disk+) działałem sobie spokojnie w TBXL, składałem fajnie wszystko z wielką radością zabawy Atari i poskładałem gotową grę. Zależało mi, żeby wszystko upchnąć w jeden plik xex i żeby działało na wszystkim i ze wszystkiego. Wszystko śmigało aż miło, gra odpalała się poprawnie przy różnych konfigach emulatora, odpalała się u mnie z flopa, odpalała się z SIO2SD. Sprawdzona nawet została i odpala się bez problemu z SIDE. I super. Zrobiłem wersję ostateczną, zamykam temat i nagle okazuje się, że nie działa z SDrive Max. Co ciekawe jak się tego xexa wrzuci z dowolnym dosem w atra, to się z tego samego SDrive Max odpali bez problemu. I co teraz? Szczerze? Wykończyło mnie samo wymienianie maili na ten temat i kombinowanie co by mogło być może być przyczyną. Moim zdaniem w SDrive Max jest coś spieprzone w loaderze, ale nie mam SDrive Max, nie lubię, nie podoba mi się i w sumie to tak w ogóle co mnie to obchodzi? Mówię tak teraz, ale pierwsza moja reakcja wcale taka nie była - straciłem trochę czasu, bo pierwszą reakcję miałem taką, że chciał bym, żeby gra działała na wszystkim, bo to moja gra. Jednak po przemyśleniu: dlaczego programista, który napisał poprawną grę działającą na normalnym Atari, ma się bujać z tym, że nie działa na jakimś nowym wynalazku? Teraz, po czasie, to szczerze mówiąc nawet jak bym się dowiedział jak poprawić grę, żeby zadziałała na tym SDrive Max, to i tak bym tego raczej nie zrobił, bo szkoda mojej roboty i mojego czasu, a też nawet ze względów ideologicznych uważam, że to jest problem twórcy sprzętu a nie programisty.

    Podobnie czytając problem pracy xxl-a. Twierdzi, że nie mógł dokończyć pracy, bo nie działała na U1MB i nie wiedział dlaczego. Nie wiem czy tak było, ale jako programista mogę wyobrazić sobie wiele sytuacji: np. mógłbym wpisując w programie adres $D301 omsknąć się o jedną cyferkę i wpisać adres cienia. I teraz pisząc taki program na normalnym Atari wszystko by mi działało poprawnie, a na U1MB nagle by nie działało i faktycznie nie było by wiadomo o co chodzi.
    Takich rzeczy może być sporo: żeby daleko nie szukać tak jest w grze Lasermania. Tam jest tak wpisany cień przy inicjalizacji pokeya. Efekt jest taki, że jak odpalisz grę Lasermania przy zainstalowanym i włączonym stereo w Atari masz spieprzoną muzykę. Czy twórców Lasermanii nazwiesz takimi samymi złośliwcami jak xxl-a?
    Ja tu nie bronię xxl-a, bo u niego też mi się wiele rzeczy nie podoba, ale w U1MB konstrukcja duplikowanego portuB odbiega od standardu i kropka.
    • 32: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime3 Dec 2019 zmieniony
     
    Zapominacie chyba ze nie kazdy programista chce, umie czy potrafi napisac caly kod od zera. Jezeli potrzebuje procedur dekompresujacych to siega do gotowego rozwiazania, jezeli potrzebuje zastapic OS w ATARI to siega do gotowych rozwiazan. Malo kto chce pisac od zera mniejszy OS ktory zwolni potrzebny ram by gra uruchomila sie na stockowym 64kb. Pomijam fakt ze czesc w tym wliczajac mnie nie ma pojecia jak to zrobic :)

    Prince of Percia zapewne potrzebuje kazdego bajtu pamieci, stad decyzja o uzyciu xBios. Gotowe rozwiazanie, ktore daje max mozliwej pamieci.
    Minusem jest ze niezadziala Wam soft z SIDE.

    To teraz zastanowcie sie czy wolicie zagrac w POP z ATR z SIO2SD czy nie zagrac wogle, bo nie dalo sie tej gry napisac, bo jest za malo RAMu dostepnego w ATARI.
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    Mq - i to jest problem w loaderze sdrive max a nie winą Twojego xexa ;) w takiej sytuacji powinno się zgłosić autorowi urządzenia problem i tyle. Co do Xxla i portB, to adres omyłkowo był wpisany więcej niż raz, więc prawdopodobieństwo przypadku jest raczej zerowe.

    @Madrafi - zanim coś napiszesz poznaj sprzęt, bo słabo się to czyta ;) naprawdę trzeba pisać "mniejszy" os, by coś pod nim zapisać? Gdzie w takim razie ładuje się wielokrotnie przywoływany tu interpreter TURBO BASIC XL? podpowiem - podnosi rom i ładuje tam dane... i o zgrozo, siedzi pod romem i prowadzi komunikację od magnetofonu, przez flopkę po dysk twardy :) magia?... Nie. Koder znał się cokolwiek na rzeczy.
    • 34: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    @pin, twierdzisz, że "niech się programiści nauczą".
    Ja serio poproszę o tutoriala jak pisać, aby działało ze wszystkim. Uważam, że stock atari znam całkiem dobrze, ale nie mam zamiaru czytać dokumentacji do wszystkich istniejących rozszerzeń, aby przypadkiem kogoś nie urazić gdy soft nie będzie działać u niego.
    Może być jako mapa pamięci - na początek jakich obszarów mogę bezpiecznie używać aby działało z QMEGiem, Spartą, różnymi DOSami, IDE, SCSI, stereo, rozszerzeniami pamięci, Rapidusem, VBXE itd. W kolejnej części chętnie bym zobaczył jak zmieniają się właściwości OS, PORTB, antica czy pokeya.
    Jeżeli masz taką wiedzę, podziel się, proszę.
    • 35: CommentAuthortomaswoj
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    W pewnym momencie jak czytałem ten wątek, to byłem lekko zasmucony, jak sie można tak przerzucać mięsem wokół bardzo obiecującego projektem.

    Ale ostatnie kilka/kilkanaście postow czytam ze sporym zaciekawieniem (jako początkujący programista A8). Coraz więcej szczegółów technicznych, konkretnych argumentów, itd :P Keep it going! :P Może warto przenieść do osobnego wątku, bo dyskusja bardzo (moim skromnym zdaniem) kształcąca.
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    Ilmenit - to bardzo dobry pomysł. Ustaliliśmy właściwie wczoraj z kolegami z grupy, że taki właśnie opis powstanie, prawdopodobnie w postaci artykułu. Ok, tyle tymczasem :)
    • 37: CommentAuthortomaswoj
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    pin - ekstra! :P
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    :-) @Pin: przecztaj post 11 i 12 - widzisz, nie trzeba byc jasnowidzem :-)

    co do portb - z postu 33 - pokzales ze nie masz pojecia jak dzialaja etykiety w asemblerze.

    @Ilmenit: protestuje przeciwko takiemu traktowaniu osob, ja wiem ze to dobra metoda w terapii. ale moze niech maluje a nie pisze bo ktos to moze uznac za wiazace ;-)
    • 39:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    @ilmenit, linkowałeś już sam do postu mono, w którym opisał on obszary pamięci, z których lepiej nie korzystać, co skutkuje na koniec efektem takim, że w zasadzie nie zostaje Ci pamięć żadna do wykorzystania:-)

    Jak by ktoś napisał taki tutorial jak mówisz o tym jak programiści mają pisać żeby działało na wszystkim, to w komentarze do tego tutorialu można by w zasadzie zrobić kopiuj-wklej całą tą dyskusję, którą tu toczymy:-) Jednocześnie programiści pewnie i tak by taki tutorial olali nie chcąc się aż tak bardzo ograniczać.
    • 40: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    @XXL, a Ty nie znasz prawidłowego adresu portB :D
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Dec 2019 zmieniony
     
    architektura atari pozwala na uzywanie wszystkich :-) Twoje rozszerzenie zna tylko polowe z tego :-)

    D301,D305,D309,D30D,D311,D315,D319,D31D,D321,D325,D329,D32D,D331
    D335,D339,D33D,D341,D345,D349,D34D,D351,D355,D359,D35D,D361,D365
    D369,D36D,D371,D375,D379,D37D,D381,D385,D389,D38D,D391,D395,D399
    D39D,D3A1,D3A5,D3A9,D3AD,D3B1,D3B5,D3B9,D3BD,D3C1,D3C5,D3C9,D3CD
    D3D1,D3D5,D3D9,D3DD,D3E1,D3E5,D3E9,D3ED,D3F1,D3F5,D3F9,D3FD

    bida
    • 42: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    Skoro upieracie ze sie da i programista nie wie. To nie stoi nic na przeszkodzie by napisac do osoby ktora jest programista Prince ofPersia i pokazac mu prawidlowe rozwiazanie. Na pewno cala reszta koderow sie ucieszy ze da sie to zrobic.
    Przypominam ze chodzi tu o sytuacje gdzie naprawde potrzebujemy zwolnic jak najwiecej ramu i do tego wywalamy OS. Bo ja nie znam innego gotowego rozwiazania piszac w MADS lub MAD-Pascal.
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    .. Z Bajtka bodajże, pod koniec lat 80 dzieci taki przykład listingu przepisywały ;)

    Zresztą, Madrafi. Zrób to sam, albo użyj xb. A co mi tam :)
    • 44: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    juz to robili przy okazji SCR, autor probowal implementowac ich pomysly stracil czas i nerwy a jak to sie skonczylo wszyscy wiemy. tak ze "swietny" pomysl zeby kolesie ktorzy nigdy nic nie zrobili pouczali innych.
    • 45: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Dec 2019 zmieniony
     
    @Mq: przeczytalem ten problem z SDrive Max i Twoja gra. Zajrzalem do loadera w SDrive. Jest tam ewidentny blad boota siedzacego w SDrive, nie potrafi obslugiwac poprawnie zbudowaneo pliku binarnego az sie dziwie dlaczego tego nie widza. jesli chcesz na sile bylc dobry to modyfikacja gry to 20s (napisz do mnie) ale nie robilbym tego - w sensie nie modyfikowalbym binarki
    • 46: CommentAuthormono
    • CommentTime3 Dec 2019 zmieniony
     
    Żeby bezpiecznie używać mechanizmów OS-a a przy tym mieć dostęp do całego RAM-u trzeba w zasadzie zadbać tylko o poprawne wykonanie przerwań będących w ROM-ie w sytuacji kiedy ten ROM mamy podniesiony. Kod handlera przerwań:
    nmiint  bit NMIST       ;$D40F
    spl
    jmp (VDSLST) ;$0200

    sec
    .byte $24 ;bit Z

    irqint clc

    pha
    txa
    pha
    tsx
    inc PORTB ;$D301
    lda #>iret
    pha
    lda #<iret
    pha
    lda $103,x
    pha
    scc
    jmp (NMIVEC) ;$FFFA
    jmp (IRQVEC) ;$FFFE

    iret dec PORTB ;$D301
    pla
    tax
    pla
    rti

    Adres nmiint trzeba ustawić w NMIVEC a irqint w IRQVEC pod ROM-em.
    Trzeba rzecz jasna pamiętać, że podczas wywoływania procedury z ROM trzeba go sobie włączyć:
    lda PORTB
    pha
    ora #%00000001
    sta PORTB
    jsr JSIOINT ;$E459
    pla
    sta PORTB

    No i jak pisałem w poście, który linkował Ilmenit dolna połowa ZPG i strony 2 i 3 powinny być używane zgodnie z ich systemowym przeznaczeniem.

    Edit: Dodałem opis w Atariki: ->link<-
    • 47: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    Ciekawe czy ta sztuczka będzie działać na A8 ;)

    • 48: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Dec 2019 zmieniony
     
    dziala

    • 49:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    Ale to jest ładne. Do tej pory zbieram szczękę z podłogi.
    Fajna jest też animacja bohatera.

    Ps. pochodnie są na sprajtach? Czy przeciwnik? Czy nie ma tam sprajtów?
    • 50:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime3 Dec 2019
     
    Ale to trzeba dobrze wyczuć, robiłem z 10 podejść i zawsze się nadziewam :D