atarionline.pl Specjalna ładowarka KSO Turbo 2000? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime16 Dec 2019
     
    Czy byłoby jakieś zainteresowanie specjalną kasetową wersją systemu operacyjnego KSO Turbo 2000?

    KSO jest długi (2 KB) i ładowanie go w pełni w standardzie jest niewygodne.

    Zostałby załadowany w następujący sposób:

    2-3 bloki standardowe (pre-loader)
    1 specjalny długi blok (KSO)

    Tę samą sztuczkę stosuje się w przypadku ładowarki czeskiego Turbo 2000. W tym celu nie można używać ładowarek L1 i L2, ponieważ zależą one od KSO.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Dec 2019
     
    Ale w jakim sensie - zainteresowanie czym? Programem?
    • 3: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime16 Dec 2019
     
    Na przykład, jeśli ktoś chciałby mieć taką wersję KSO wbudowaną w Turgenie.
    • 4: CommentAuthortakron27
    • CommentTime16 Dec 2019
     
    dobrych rozwiązań nigdy za dużo :) wszelkie usprawnienia KSO T2000 mile widziane
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Dec 2019
     
    W Turgenie - jasne! :)

    A jeszcze mam pytanie - czy do Turgena mógłbyś dodać taką funkcjonalność, żeby można było nagrywać drugi kanał (ten z muzyką/głosem) wczytanym plikiem mp3/wav od wskazanego momentu na kasecie? Chciałbym nagrać sobie kasetę tak jak zrobił to Dely w "Great Green Adventure" - na jednym kanale gra, a na drugim muzyka.
    • 6: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime17 Dec 2019
     
    Rozważałem to kilka razy. Nie znajduje się na szczycie mojej listy priorytetów, ponieważ można to łatwo zrobić za pomocą Audacity lub podobnego oprogramowania.
    • 7: CommentAuthortakron27
    • CommentTime17 Dec 2019 zmieniony
     
    a jakby tak w jakimkolwiek edytorze audio otworzyć wav'a z turgena i w pusty kanał "wkleić" swój podkład muzyczny?

    podczas gdy program wczytuje się z taśmy - ok, drugi kanał gra. ale kiedy program się wczyta, to czy magnetofon nie dostaje komendy motor-stop ?
    czy nie trzeba by w programie 'dopisać', aby silnik magnetofonu nie zatrzymywał się po załadowaniu programu?

    (teoretyzuję)

    dop.: baktra był szybszy
    • 8: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime17 Dec 2019 zmieniony
     
    czy nie trzeba by w programie 'dopisać', aby silnik magnetofonu nie zatrzymywał się po załadowaniu programu?


    Takie dodanie do oprogramowania byłoby dość proste. Tylko jedna instrukcja i jeden segment INIT.

    Niektóre programy celowo pozostawiały silnik włączony. Na przykład "Earth Views"
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    ... ja, to chyba ze względu na kondycję kaset poprzerabiam działające (u mnie) magnetofony tak, by /motor on/ był ignorowany bo jest to główną przyczyną problemów na taśmach wielokrotnie używanych.
    • 10: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    Magnetofon z taką modyfikacją będzie miał problemy z ładowaniem oprogramowania wymagającego kontroli z komputera. Będą to głównie konwersje z bootloaderem ! (wykrzik) i plikiem binarnym z segmentami INIT.

    Ochrona została zaprojektowana za pomocą przełącznika, który pozwolił ją wyłączyć.
    • 11: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 Dec 2019 zmieniony
     
    Pierwszy kart z jakim miałem do czynienia miał proste menu podobne do innego turbo 2000 (niestety, a może na szczęście uległ zniszczeniu, bo dzięki temu mam nowszy), nie było tam kopiera. Ten który mam do dziś odpowiada chyba najnowszej wersji - dostępnej w sieci - WZab 2T12 (WZab to oznaczenie autora - Wojciech Zabołotny) - przy starcie "Czekaj..." i wybór Basic, Kopier, Turbo i ten plik umieściłem w cas, druga oryginlalnie bootowalna wersja to WZab 2T06 i te wersje można wczytać z taśmy. Co do 2T12 to przydałoby się przynajmniej rozdzielić Turbo i kopier. Przydadzą się pliki xex i boot. Fajnie gdyby powstała wersja - loader, który automatycznie wczyta program umieszczony za nim (dobrze gdyby jak oryginał był z handlerem D: do zapisu i odczytu - tak aby wczytany program mógł zapisywać i odczytywać konkretne pliki jak na dyskietce, chyba nie musi mieć menu. Jeżeli procedura porównywania plików dużo zajmuje, to też nie jest niezbędna, pewnie 99% użytkowników o niej nie wie. Ale jeżeli takie funkcje zajmują mało to lepiej jakby były - menu może być uproszczone do skrótów klawiaturowych znanych z pełnej wersji.

    Ja jednak dużo bardziej potrzebowałbym handlera który można by było wczytać spod DOS-a, a który zapewniałby wszystkie funkcje handlera turbo, ale koegzystowałby z obsługą stacji dysków - T: - tak aby dało się kopiować pliki z turbo na stację i odwrotnie - lub po prostu używać jednocześnie stacji i turbo K.S.O. Programy które są dostępne wymagają podłączenia stacji i magnetofonu jednocześnie (kopiują każdy blok osobno) i nie dają swobody korzystania z obydwu urządzeń - funkcje są dostępne tylko z poziomu programu.

    Ja kiedyś tak zmodyfikowałem jeden z programów do turbo, aby się dało z wbudowanego handlera korzystać, jednak jest to zrobione prowizorycznie i niepotrzebnie cały program znajduje się w pamięci, do tego można go kopiowanym programem uszkodzić bo nie jest odpowiednio ustawiana wielkość dostępnej pamięci.

    Pisałem o tym tu: ->link<- , a tu: ->link<- pliki (ode mnie, Zenona i Sebana [na końcu]) i opis Turbo K.S.O. (koniecznie przeczytaj - jest tam opisane kilka opcji, które powszechnie nie są znane), jak też wersja K.S.O. 1.0 jeszcze bez turbo (turbo software-owe).

    Skrócone Menu mogłoby wyglądać tak:
    KSO WZab 2T06B G=SHORT
    Load&[R]un [L]oad [S]tart
    [K]Short gaps [D]Long gaps
    [E]ngine on [H]old engine
    [C]art [|]Cold start
    lub:
    KSO WZab 2T12B G=SHORT
    Laod&[R]un [L]oad [S]tart
    [E]ngine Ga[P]s
    [C]art [|]Cold start
    lub:
    KSO WZab 2T12B Ga[P]s=SHORT
    Laod&[R]un [L]oad [S]tart
    [E]ngine [C]art [|]Cold start
    • 12: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime2 Jan 2020
     
    Będzie coś w temacie?
    • 13: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime2 Jan 2020
     
    Nie w święta.

    Teraz sprawdzam pakiet Turbo 2001, czy mogę pożyczyć moduł ladujący.
    • 14: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime2 Jan 2020
     
    ?
    • 15: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime2 Jan 2020
     
    Damned Google Translate...

    The work continues after Christmas. I am still looking for small and unobtrusive binary loader for KSO Turbo 2000 that I wouldn't have to write myself.

    It seems the TLOADER from the Turbo 2001 system cassette could be a good candidate, so I am looking at it.