atarionline.pl Gravity Worms - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    :).. a rób sobie co chcesz ;)
    • 2:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Dec 2019 zmieniony
     
    0C48: A9 FE             LDA #$FE
    0C4A: 8D F5 D3 STA $D3F5
    0C4D: 20 40 DC JSR $DC40
    0C50: A9 FF LDA #$FF
    0C52: 8D F1 D3 STA $D3F1

    Jak widać, taki zapis najpewniej sieje po rejestrze UAUX ($D381) w Ultimate 1MB.

    Czysta złośliwość, ot co.
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    przeciez tam sa inne rejestry niz UAUX ($D381)
    • 4:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Dec 2019 zmieniony
     
    Ok, mój błąd. Nie mogłem znaleźć aktualnej rozpiski (bazowałem na tej z Pigwy) i założyłem, że są tam cienie UCTL i UAUX.

    Nie zmienia to faktu, że z premedytacją nie użyłeś oficjalnego adresu PORTB. :)
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    przeprosiny przyjete.

    i nie zmienia to faktu ze u1mb ma buga.
    • 6:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Fabryczne Atari też. :)
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    to dziwne ze na fabrcznym dziala :-)
    • 8: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    I takie to trudne żeby mogło z U1MB działać?
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    nie. wystarczy poprawic blad w u1mb
    • 10:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Dec 2019 zmieniony
     
    Nie. Wystarczy zmienić cztery bajty w kodzie, ale xxl'owi się nie chce. :)

    Zostaliśmy ukarani za to, że mamy U1MB w atarynach.
    • 11: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Nagra mi ktoś na dyskietkę? :P
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Grzybson - z twardego to chyba chodzi, tylko jest jakiś dziwny problem z Ultimate1MB. Ponoć to trudna modyfikacja kodu gry ;)
    • 13: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    A to nie korzysta z xBiosa? Bo chciałem być bardziej koszerny od rabina ;)
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    korzysta z xBoota, z xBiosa bedzie wersja kardryzowa (doczytujaca levele)
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    @Voy: mi ma sie chciec? na moje oko to nie chce sie producentowi usunac buga ze sprzetu ktory przedaje :-)
    • 16: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    No tak, to tyle pracy zmienić adres jednej etykiety w pliku nagłówkowym, który załączasz do wszystkich źródeł, potem jeszcze trzeba przekompilować.
    W korpo zrobiliby z tego projekt na pół roku

    Opcja #1 - użytkownicy się ugną i zaczną wypruwać U1MB z kompów, producenci splajtują

    Opcja #2 - gra zostanie zapomniana, bo autor specjalnie chciał, aby nie działała na określonej grupie kompów, nie zyskując przy tym nic oprócz chorej satysfakcji.
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    to nie jest bug w sprzęcie, bug jest w innym miejscu ;)
    • 18:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Dec 2019 zmieniony
     
    @xxl: wystarczy odrobina twojej dobrej woli. :)
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    @Grzybson: albo:

    Opcja #3: producent naprawi buga w U1mb i wszystkim to wyjdzie na dobre
    • 20: CommentAuthorstc
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Jako zwolennik Retro hobby popieram działania Pana XXL-a.
    Tworzy i używa wszytkich możliwości procesora Sally oraz mapowania przestrzeni adresowej Atari.
    Powtórzone adresy są używane nie tylko w 8-bitowym Atari.
    Jak się panowie nie znają i są ograniczeni to proszę sobie poczytać schemat budowy Atari.
    Dziękuje XXL za nowy program i pozdrawiam :D
    Tak trzymaj!
    • 21: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Opcja nr 3 nawet jeśli zaistnieje, to wstecznie wszystkie U1MB do naprawy/wymiany?

    Rozumiem cel jaki chce osiągnąć XXL, ale nawet jeśli to wto nie zadziała wstecznie
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    > wstecznie wszystkie U1MB do naprawy/wymiany?

    oczywiscie ze nie.
    • 23: CommentAuthortebe
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    gdyby producentem, wykonawcą U1MB był ktoś kogo nie znacie osobiście, z kim nie wypiliście kielonka to wisiał by już na gałęzi ;)
    • 24:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    W ubiegłym roku dostałem od firmy produkującej samochody list z informacją, że wykryła owa firma jakąś nieprawidłowość w moim kilkunastoletnim aucie. List był pięknie przygotowany, na kolorowym firmowym papierze, a w nim była zawarta szczegółowa informacja na czym polega nieprawidłowość, w jakich okolicznościach może się ujawnić, oraz propozycja bezpłatnego usunięcia w/w nieprawidłowości powiązana z zaproszeniem do najbliższego autoryzowanego serwisu. Co ciekawe, firma motoryzacyjna odnalazła mnie pomimo, że nie jestem pierwszym właścicielem owego auta. Miło mi się zrobiło, bo list był na prawdę elegancki, a mnie tytułowano w nim "Szanowny Pan".

    XXL, super gierka, u mnie działa:-)
    • 25: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    czy problem/blad w U1MB jest w firmware?
    Jezeli tak to czy wszystkie wersje firmware go posiadaja?
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    @stc - takie działania spowodują tylko zbędny chaos i nieporozumienia, a tym bardziej jako działania podejmowane świadomie. Jeszcze można by to było zrozumieć w imię określonych korzyści ale tych w tym przypadku po prostu zupełnie nie ma.

    Są za to skutki negatywne, choć nie powinienem się tym zupełnie przejmować i nawet tego nie robię, bo jest to jedynie wprost niekorzystne ale przede wszystkim dla autorów gry - żaden posiadacz U1MB nie uruchomi takiej gry. A to, że nie jest to 100, 200, 300 sztuk tylko "trochę" ... :) .. więcej to już jest poważne ograniczenie jeśli chodzi o grono odbiorców. Wybór autorów, mówi się trudno i żyje się dalej.
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2019 zmieniony
     
    @MADRAFi -

    1. to nie problem, ani błąd. To problem jednego kodera na świecie i kilku jego klakierów.
    2. wszystkie (..:)..) sztuk.
    • 28: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019 zmieniony
     
    w innym watku przyznales ze to blad ktorego producent nie chce poprawic z powodu gownoburzy na forum :-)

    dla mnie to nie problem bo u mnie dziala :-)
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    A kto ten firmware U1MB pisze/robi? Nie da się go poprosić o poprawkę/uzupełnienie?

    Osobiście nie posiadam U1MB, pytam z ciekawości.
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Dla jednej baletnicy autor raczej niczego nie poprawi ;)
    • 31: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Najpierw ustalcie czy jest blad czy nie, a jezeli jest to gdzie :)
    Zyjacych osob z Atari coraz mniej :)
    • 32:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Dec 2019 zmieniony
     
    Okazało się, że pod U1MB gra zadziała, ale potrzebna jest Altirra. W załączniku znajduje się obraz dyskietki, który można uruchomić przez przejście do punktu 8 z poniższej listy kroków.

    Oto przepis na spreparowanie obrazu z grą:

    1. ustawiamy na emulatorze system QMeg+ 4.04
    2. uruchamiamy grę
    3. po pokazaniu się ekranu tytułowego naciskamy Reset i od razu naciskamy Control i Help (w emulatorze jest to klawisz F6)
    4. z palca wpisujemy następującą sekwencję:

    0C4B01 [naciskamy RETURN]
    0C5301 [RETURN]
    388901 [RETURN]
    38B201 [RETURN]

    5. w menu Disk drives emulatora tworzymy w D1: pusty obraz dysku w pojedynczej gęstości
    6. naciskamy Control S, potem Select (F3) i Reset (F5)
    7. zapisujemy dane na dysk przez Shift W
    8. wrzucamy .ATR na SIO2SD, RespeQt/AspeQt/APE albo nagrywamy na fizycznej dyskietce
    9. w U1MB wybieramy QMega, z danego napędu wczytujemy zrzut przez Shift R
    10. naciskamy Control i Help, a następnie Control L
    11. wyobrażamy sobie minę xxl'a. :D

    [EDIT: usunąłem załącznik na żądanie xxl'a.]
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    hahahahahh ;)
    • 34: CommentAuthordekanex
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Czy ja już czegoś podobnego nie widziałem?
    ->link<-
    • 35: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Dec 2019 zmieniony
     
    :-) tak. producent jednej baletnicy nie wyslucha (nie mnie bo nie mam tego sprzetu) ale wielu userow juz powienien... gdyby nie dzialania patosceny :-)

    ===

    zachecam do zglaszania bledow w grze. jak narazie poprawione:

    - uzycie SELECT (krotko, bez przejscia levelu) a nastepnie restart plansz skutkuje odtwarzaniem smiecioweo replay
    - po wejsciu na plansze w pewnch sytuacjach robak jest "uspiony"
    • 36:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime23 Dec 2019
     
    Gdyby nie patocoding, gra uruchamiałaby się na wszystkim. :P
    • 37: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Dec 2019
     
    to nie uzywaj :-) zmusza Cie ktos?
    • 38: CommentAuthorplinius
    • CommentTime23 Dec 2019 zmieniony
     
    @pin - Znamienne, sam napisałeś, że błąd w U1MB nie zostanie naprawiony, przez to co się przelewa w komentarzach na forach, tak to zrozumiałem. Ale! Najśmieszniejsze jest to, że Ty sam zaczynasz większość tych awantur, jojczeniem i narzekaniem na XXL'a. Piszesz o jego klakierach, ale w większości to Twoi klakierzy lecą z pretensjami do niego, przykre.

    Należało by też wyjaśnić czym jest standard ustanowiony przez oryginalne komputery Atari:

    1. Ustanowiły one go jako oryginalne Atari

    2. Sprzedażą na świecie na poziomie wielu milionów sztuk, przez Pewex w Polsce 180000 sztuk

    Teraz aby myśleć o ustanowieniu nowego/dodatkowego standardu poprzez U1MB, trzeba by sprzedać konkretną liczbę tych modyfikacji, w innym razie można by wasze działania nazwać próbami siłowego przepchania pseudo standardu poprzez hejt(bardzo nie lubię tego określenia, ale tu pasuje jak ulał)pewnego programisty, który wam stoi kością w gardle. Nikt nikogo nie zmuszał do kupna U1MB, dlatego żale do XXL'a uważam za co najmniej nie na miejscu. Kiedy ustanowicie prawdziwy nowy standard, zakupią go setki tysięcy ludzi, to myślę, że mało kto będzie wtedy, w to wątpił.

    Wydaje wam się, że jako, że wy posiadacie U1MB, to tak jest prawie u każdego atarowca na świecie, błąd! Nie stanowicie nawet promila posiadaczy tych komputerów! Obracacie się we własnym gronie i wydaje wam się, że taki jest cały świat. W związku z tym jak coś robicie to róbcie to zgodne ze stock Atari, albo potem nie miejcie pretensji do innych ludzi, że coś nie działa.

    Co ciekawe sam rozważam zakup U1MB, ale skoro nie chce się komuś napisać poprawki do niego, znaczy, że albo twórcy go porzucili, albo mają gdzieś użytkowników swojego produktu
    • 39: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime23 Dec 2019 zmieniony
     
    niezla polaryzacja. normalnie jakas polityka niebawem bedzie, juz sie zaczyna "my', "wy". brawo.

    moze po prostu przestanmy z pier*oleniem, pisac epopeje jak post wyzej i nazwijmy rzecz po imieniu - jest to celowe, bo z jakiegos wzgledu nie lubi czegos tam zwiazanego z rozszerzeniami do Atari. Kazdy moze tak robic, wolny kraj - jednazke niech nie bedzie zdzwienia, ze ktos z boku odbiera to jako bezsensowne zatrzetrzewienie . brakuje tylko odmrazania sobie uszu na zimie na zlosc mamie.
    • 40: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Dec 2019
     
    no wlasnie, przestanmy pier... kto czego nie lubi :-)
    • 41: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime23 Dec 2019 zmieniony
     
    Bezsensowne to jest posiadać coś co ma promil użytkowników a zachowywać się jakby to było stockowe Atari, które mają wszyscy. Żeby to jeszcze był oryginalny produkt od Atari a to jakaś samoróba, pełna błędów i niedoskonałości na którą nawet sam producent się wypiął. Z czym do ludzi....Sami sobie nabróźdźiliście we własnym gnieździe, tymi wszystkimi "nieoficjalnymi" rozszerzeniami bez ustalenia jakichkolwiek standardów, że teraz już sami nie wiecie czym jest prawdziwe Atari....Dlatego ZAWSZE będziecie w tyle za C64. Wyłącznie z własnej winy.
    • 42: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Dec 2019
     
    Samoróba pełna błędów i niedoskonałości. Dobre, ale czy możesz rozwinąć temat merytorycznie?
    • 43:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime23 Dec 2019 zmieniony
     
    @plinius @rbej1977: oficjalna lokalizacja (wg firmy Atari, na którą się powołujecie) rejestru PORTB to $D301. Informacje o tym znajdziecie w każdym opracowaniu, w każdej wydanej mapie pamięci serii XL/XE. To nie jest ani $D3E9, $D3ED, $D3F1 ani też $D3F5, które to adresy wpisał xxl w kodzie gry. Z oficjalnym adresem pójdzie na każdej maszynie, byleby miała w środku 6502.

    Mamy powtórkę z rozrywki, bo po wejściu na rynek modelu 1200XL w 1983 roku przestały działać niektóre programy pisane na 400 i 800, bo koderom nie chciało się stosować zalecanych tablic skoków, tylko stosowali drogę na skróty albo używali procedur, które w nowym OS były w innym miejscu.
    • 44: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Dec 2019 zmieniony
     
    "oficjalnym" adresem dla U1mb jest $d380 i $d381 a nie te ktore ja wpisalem wiec dlaczego patoscena sie rzuca?

    a z tablica skokow to nastepna zalosna sprawa... ale widze na tm tez sie nie znasz
    • 45: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Dec 2019
     
    > Samoróba pełna błędów i niedoskonałości. Dobre, ale czy możesz rozwinąć temat merytorycznie?

    przecztaj o czym tu rozmawiamy.. no tak... czego wymagac od trola.
    • 46:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime23 Dec 2019 zmieniony
     
    O, już wycieczki osobiste się zaczynają... :D

    @xxl: ->link<- - akapit "The system vectors"

    Jeśli tak boli cię ten błąd w U1MB, to zgłoś go Candle'owi i po sprawie.
    • 47:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Dec 2019
     
    Ultimate 1MB jest w dechę i nigdy bym go nie wymontował,dla paru gier mam zmieniać sprzęt ha,ha,ha.To nie Prince of Persja :-) ani inny Rick Dangerous żeby się nawet zastanawiać,szkoda że na grę głosowałem wysoko bo defakto u mnie na ATARI nie działa a wszystko inne działa 90% i nie obchodzi mnie czy robicie sobie na złość,na Atari mi nie chodzi- a by nie było to zanim wsadziłem w Atari Ultimate pytałem kilka osób i uznałem to za najlepszy wybór z którego nadal jestem zadowolony-mój projekt działa :-D,a w "robaki"zagram na PsP .
    • 48: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Dec 2019
     
    @Voy: ciekawe zrodlo, tylko ze... nawet tam nie uzywaja tablicy skokow :-) zwroc uwage na procedure: "Null Handler" - instalacja urzadzenia w HATABS jest w tablic skokow... dlaczego z tego nie korzystaja programy? bo nie bedzie dzialac w pewnych warunkach? ;-) :D

    i nie zmieniaj tematu :-)
    • 49: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Dec 2019
     
    Xxl, przestań mnie obrażać, leszczu barowy :)
    • 50: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Dec 2019
     
    nie troluj