atarionline.pl PIXEL 55 i wywiad z... Lucjanem Wenclem! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorlapusz
    • CommentTime7 Jan 2020 zmieniony
     
    Wyjątkowe, noworoczne wydanie Pixela Poleca się w kioskach i na shop.pixel-magazine.com
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jan 2020
     
    Dzięki Łapusz! A okładka dla prenumeratorów jeszcze lepsza! :)

    Będzie czytane i recenzowane :)
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Jan 2020
     
    Będzie kupione ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime7 Jan 2020
     
    Obie mi się podobają. :) Jeszcze tylko polecę do kiosku po tę zwykłą... ;)
    • 5: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime7 Jan 2020
     
    Ja się rozczarowałem wywiadem. Mam wrażenie ze 3/4 zostało z niego wycięte. Rozumiem ze są pewne ograniczenia, ale skoro reklamuje się go jako główną atrakcje wydania to jest go za mało. I to czuć jak Pan Lucjan opowiada coś ciekawego a redaktor przechodzi do innego tematu.
    Okładka dla prenumeratorów boska :)
    • 6: CommentAuthor0xF
    • CommentTime8 Jan 2020
     
    Wywiad rzeczywiście pozostawia niedosyt. Przeczytałbym wywiad-rzekę. :)
    • 7:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime9 Jan 2020
     
    Ja też bym przeczytał z przyjemnością;)
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime9 Jan 2020 zmieniony
     
    Podobno by zrobić wywiad rzekę potrzeba morza wódki ;)
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime9 Jan 2020
     
    He he - dobre;))

    Ale morze wódki to jest na party czy jeszcze nie? A może potrzeba 2 morza? :D
    • 10: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime9 Jan 2020
     
    Kaz, moze udaloby Ci sie spotkac z Panem Lucjanem i zrobic wywiad taki jaki powinien byc :)
    • 11: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime9 Jan 2020
     
    Good idea
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime9 Jan 2020
     
    L-ucjan
    D-aniel
    W-encel

    LDW 2000 - średnio udana stacja dysków, ponoć to od jego inicjałów, czy od Logical Design Works?

    Nie kupuję "Pixela" więc jak piszecie, że wywiad nie taki, to wierzę na słowo i poczytam ciekawszy. :)
    • 13:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime29 Apr 2020
     
    Odgrzewam kotleta.
    Jestem (jeszcze) prenumeratorem Pixel-a.
    Ściągnąłem sobie dzisiaj PDF-a z 55 numerem, żeby przeczytać wywiad z LDW i opadły mi ręce.
    Zastanawiam się jaki kretyn wstawił grafikę w tle, przez co tekstu nie da się czytać!
    Od tego można dostać raka oczu...
    Czy tylko ja mam z tym problem? Co o tym sądzicie?
    • 14:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    "Test z PDF-a" bez porównania z papierem jest straszliwie niemiarodajny - wszystko zależy od tego jak wiernie twój monitor odwzorowuje kolory.

    U mnie na ekranie twój obrazek wygląda podobnie do wersji papierowej, i nie mam żadnego problemu z czytelnością.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    Ja kupiłem tylko papierową wersję. W stosunku do tekstów bez tła rzeczywiście czytelność jest nieco obniżona, to naturalne, gdy zmniejszony jest kontrast między tekstem a tłem. Dochodzi też to, że to tło ma różne obszary jasności (to jest zdaje się faktura szarego papieru pakowego). Ale to obniżenie jest nieznaczne, mnie osobiście nie przeszkadza, dałem radę bez problemu to przeczytać. Ale tło z wersji papierowej wydaje mi się ciut jaśniejsze niż na Twoim screenshocie.
    • 16:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime30 Apr 2020 zmieniony
     
    Dzięki za odzew.

    > W stosunku do tekstów bez tła rzeczywiście czytelność jest nieco obniżona [...] Ale to obniżenie jest nieznaczne, mnie osobiście nie przeszkadza, dałem radę bez problemu to przeczytać.

    Gratuluję dobrego wzroku. Mnie się już trochę pogorszył.

    Zastanawiam się nad motywacją wydawcy.
    Powinien sobie zdawać sprawę, że teksty bez tła są bardziej czytelne (takie artykuły też są w Pixelu).
    Czy jakiś genialny grafik stwierdził, że tło w postaci szarego papieru pakowego jest cool?
    A może chciał zaistnieć i pokazać, że forma jest ważniejsza od treści?
    Zaimplementować CAPTCHA?
    Szkoda, że nie potrafił w inny sposób dać upustu swojemu talentowi...
    • 17:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    A tak pokazuje ten sam PDF mój Kindle.
    W odcieniach szarości trochę lepiej, ale i tak daleko do komfortu.

    @Krotki, @Kaz
    Czy uważacie, że gazeta jest przez te kolorowe wzorzyste tła bardziej atrakcyjna?
    • 18:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime1 May 2020
     

    Montezuma:

    Zastanawiam się nad motywacją wydawcy. itd.

    Szkoda życia na takie dylematy, użyj brzytwy Hanlona.

    Montezuma:

    W odcieniach szarości trochę lepiej, ale i tak daleko do komfortu.

    Zabawne - mi się w odcieniach szarości czyta nieco gorzej.

    Montezuma:

    Czy uważacie, że gazeta jest przez te kolorowe wzorzyste tła bardziej atrakcyjna?

    Rzecz gustu. Mnie się nie podoba, ale ja akurat gustu nie mam.
    • 19:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime1 May 2020
     
    @Montezuma

    Może opisz problem na grupie FB "Secret Level", nie ma pewności, że Łapusz zagląda tutaj regularnie ;-)
    • 20:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime1 May 2020
     
    "Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity"
    Nice :)
    Człowiek się całe życie uczy. Masz rację. Nie potrzebnie się doszukuję.

    Co do FB - nie będę już tam raczej pisał. Parę dni temu, równocześnie z moim postem tutaj, wysłałem e-maila na adres Pixel-a. Brak reakcji - pewnie wiedzą lepiej, co dla mnie dobre. Jeśli do końca mojej prenumeraty teksty będą zdobione wzorkami, po prostu jej nie przedłużę.
    • 21:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime2 May 2020
     
    Trochę mało sympatycznie, że nie dostałeś nawet automatycznej odpowiedzi.

    Tak z ciekawości, bo nie używałem - czy w Kindle'u jest jakiś tryb "dla daltonistów" albo inna opcja, która pozwala wyłączyć tła w takich sytuacjach? Jak się nie ma co się lubi...
    • 22:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime2 May 2020
     
    > czy w Kindle'u jest jakiś tryb "dla daltonistów" albo inna opcja, która pozwala wyłączyć tła w takich sytuacjach?

    Jeśli jest - to jej nie znalazłem. Zresztą ja mam dość stary model (Kindle DX), więc i tak się cieszę, że w ogóle wyświetla PDF-y.
    • 23:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime10 May 2020
     
    Pogodziwszy się z wzorzystą rzeczywistością artka, nie mogę się pogodzić, że było w nim tak mało treści...
    Myślę, że p.Wencel ma dużo wiedzy na interesujące nas tematy i chyba jest nam winien więcej historii związanych z Atari.

    Ciekawostki, które wyłapałem:
    - tylko do 1987 roku sprzedało się w Polsce około 50 tys. egzemplarzy Atari 8-bit (czy ktoś zna całkowitą liczbę?)
    - p.Wencel kupował Atari po $52 za sztukę i sprzedawał Pewex-owi po 60$, który z kolei sprzedawał je dalej ze 100% marżą
    - serwis Atari nie był pomysłem p.Wencla, ale wymogiem postawionym przez Pewex
    - pirackie oprogramowanie sprzedawane na giełdach dostarczane było piratom między innymi przez samego p.Wencla, który zdawał sobie sprawę, że bez gier ciężko mu będzie utrzymać sprzedaż komputerów
    - ze względu na konflikty natury finansowej z Jackiem Trzmielem, p.Wencel zdecydował się dogadać za jego plecami z taiwańskimi producentami peryferiów do Atari i zlecił im produkcję magnetofonów XCA-12 oraz stacji dyskietek CA-2001, które sprzedawał później Pewex-owi, kupując od Atari same komputery.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 May 2020
     
    Trafna uwaga, też chciałbym jeszcze, żeby Wencel został mocniej pociągnięty za język. Nawet przygotowałem sobie kilka dodatkowych pytań, gdyby była okazja kiedyś pogadać :)
    • 25: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime23 Dec 2020
     
    Wspominki naszego super agenta Mariana Z. z książki „Rosyjska ruletka”, wydawnictwo Zysk i S-ka z 2010 r. - ->link<- ,
    gdzie na stronie 53 można przeczytać o tym jak był dyrektorem Pewex’u w szczytowym momencie sprzedaży komputerów Atari w Polsce (poniżej skan z strony z zaznaczonym fragmentem).
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Dec 2020
     
    Tak, podobną historię opisał też we wcześniejszej książce "Nazywam się Zacharski, Marian Zacharski: wbrew regułom".