atarionline.pl #FujiNet - karta sieciowa SIO dla Atari 8-Bit. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Jan 2021 zmieniony
     
    Ja też napisałem własne :-) Ciut za dużo RAM-u i trąci Amigą, Atari używające protezy by lecieć po UDP i TCP już OK, choć rozszerzenie na SIMMie 30 pin i GALu jest o wiele bardziej z epoki niż FN z FPGA.
    Kwestia bardzo subiektywnych odczuć i tyle. Atarujmy jak kto lubi :-)
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime31 Jan 2021
     
    Amen :)
    • 3: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime31 Jan 2021 zmieniony
     
    Dokładnie, kwestia indywidualnych odczuć.
    Atarujmy jak kto lubi :-)

    Otóż to, peace i amen ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Jan 2021 zmieniony
     
    A co do FujiNet, wczoraj odpaliłem 8-bit Slicks, fajne to :-)
    ->link<-
    • 5: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime31 Jan 2021
     
    @Jacques a jak to chodzi po sieci? Grałeś z kimś?
    Czas reakcji akceptowalny? Bo mimo wszystko to nie szachy czy kółko i krzyżyk :)
    • 6:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Jan 2021 zmieniony
     
    Po sieci jeszcze nie, dopiero przed chwilą się zarejestrowałem u nich na stronie, co jest niezbędne do gry sieciowej. Wczoraj uruchomiłem tylko grę lokalną z CPU ;-)
    • 7: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime31 Jan 2021
     
    Ciekawe jak to będzie działać po sieci? czy w ogóle będzie grywalne?
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime31 Jan 2021
     
    @ Jacques ... nieporozumienie wynika z tego że wielkość pamięci Atari nie podaje się w megabajtach,wystarczy napisać że mam rozszerzenie 1,024 KB i problem znika ;) .
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Jan 2021 zmieniony
     
    Albo 64 KB + 192/256/512/1024 KB, bo tak jest w istocie, wielka różnica ;-)
    • 10: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime31 Jan 2021 zmieniony
     
    @IRATA4 jakieś słabe to rozszerzenie
    1 kilobajt i 24 bajty? Hmm...
    :)
    @Jacques 1024kb to aż 16 razy więcej niż 64
    Różnica wręcz niezauważalna ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Jan 2021 zmieniony
     
    Och, ponad 64KB to tylko bankowany ram-dysk różnych rozmiarów :-)
    • 12: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime31 Jan 2021
     
    Nie kontynuuje wątku ;)
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime31 Jan 2021 zmieniony
     
    oj tam,oj tam,najwyżej będzie mega offtop wszyscy się wściekną i uciekną ;),a ja jak zwykle dostanę bana ;).

    Generalnie zamawiam Fuji Neta,parę osób mnie przekonało,teraz wiem że warto... no i nie wymaga rozszerzeń.
    • 14:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Jan 2021
     

    Belzebub:

    Ciekawe jak to będzie działać po sieci? czy w ogóle będzie grywalne?


    Uruchomiłem już po sieci, w teorii działa, a w praktyce nie było z kim zagrać ;-)
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime31 Jan 2021
     
    @Jacques niebawem będzie :D
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime31 Jan 2021
     
    @Jacques - ja czekam na finalne poprawki do MidiMaze, jak chłopaki to do końca ogarną to zrobię update (bo pewnie będzie trzeba) i ponowimy próbę z gierką przez net ;)
    • 17: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime31 Jan 2021
     
    @Jacques Niebawem będzie
    Chwilę pobawię się Sdrivem i niebawem też kupię FujiNeta
    Będziemy grać i kłócić się do woli na czacie ;)
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Jan 2021
     
    @pin

    No jasne, zbyt dużo już na próby MidiMaze poświęciliśmy czasu, żeby ostatecznie nie zagrać ;-)

    @Belzebub
    Po co kłócić, jak można zostawić kogoś w oparach spalin za sobą :D
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime31 Jan 2021
     
    zwłaszcza, jeśli któryś z graczy w MidiMaze ma lekki dopał na CPU ;)
  1.  
    MidiMaze does indeed work. The changes that JohnPolka did to the lwIP configuration (it no longer processes out of sequence packets, at all) have stabilized the whole network stack, at the expense of performance, which isn't a big problem in our case, because at the end of the day, we're sending and receiving from a serial link, which, at its fastest, is many times slower than the network connection.

    The trick with MidiMaze, is that currently the network topology has to be decided in advance, that is, knowing which players will play, and how they are arranged:

    Player 1 uses Player 2's host address
    Player 2 uses Player 3's host address
    Player 3 uses Player 4's host address
    ...
    Player 15 uses Player 16's host address
    Player 16 uses Player 1's host address.

    The point being, the very last player needs to use player 1's host address, to complete the ring, because we literally are reflecting MIDI data, which expects to be in a ring, over a UDP socket, with zero changes.

    -Thom
  2.  
    #Atari8bit An upcoming #FujiNet feature is the ability to copy a file from one host slot to another, e.g. from a TNFS server to your local SD card. It doesn't matter what the file is. The copy happens entirely on the #ESP32.
  3.  
    Right now MidiMaze support in #FujiNet is very basic. You have to manually set each participant's hostname in the following way:

    * Player 1 enters player 2's host/ip
    * Player 2 enters player 3's host/ip
    * Player 4 enters player 4's host/ip
    ...
    * Player 15 enters player 16's host/ip
    * Player 16 enters player 1's host/ip

    In short, the last player loops around to the first, forming a ring, just like in a real MIDI network.

    Do you want this to be better? Then we'll all need to pitch in.

    First, I need somebody interested in doing some firmware hacking to hack on the following ticket, which makes the midimaze mode disable itself when COMMAND pin gets tickled:

    ->link<-

    Secondly, I need somebody to write a simple server in python, or whatever they want, that:

    * Accepts a connection
    * Gives participant a number from 1 to 16
    * when participant 1 sends a message back, it sends the destination IP of the next player, depending on slot given.
    * accepts ping messages
    * deletes a participant from the list when ping message not received after 60 seconds.

    I will then write the third piece, which talks to the server piece, sends the pings, and sets the destination IP appropriately.

    How's that sound?
  4.  
    An #Atari8bit IRC client in...#BASIC? With #FujiNet, this is possible thanks to the N: device providing an easy interface to the network outside. This IRC program has been in development for roughly a week, and it's amazing!

  5.  
    Trafiłem ostatnio na filmik Tytusa:


    Wygląda na to, że już parę miesięcy temu ten sprzęt był całkiem stabilny i nadający się do użytku.

    Czy ktoś z obecnych tutaj użytkowników może obiektywnie potwierdzić, że to już działa, że można kupić i normalnie używać (bez walki z Ultimate, updatu firmware co tydzień, itp.)?
    • 25:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime7 Feb 2021 zmieniony
     
    mało obiektywnie, bo jako entuzjasta, ale potwierdzam
    - działa,
    - można kupić i normalnie używać
    - bez walki z Ultimate
    - updatu firmware co tydzień - warto apdejtować, bo jest coraz wiecej funkcji nowych.
    - dodam, że odkąd mam Fujneta, to nie używam żadnych innych peryferiów przez SIO.
    - do kodowania z PC tez jest mega wygodne, bo zapisujesz sobie w katalogu pod lokalnym tnfs, raz montujesz na Atari, i po kolejnej kompilacji/assemblacji tylko naciskasz reset na Atari i ładuje ci sie przez wifi poprawiony plik xex lub atr.
    • 26: CommentAuthorpigula
    • CommentTime7 Feb 2021
     
    Mam od dłuższego czasu, update robię cyklicznie co jakiś czas, działa mega stabilnie!
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Feb 2021
     
    tak generalnie to ile osób już ma Fuji Neta ?
    Ile osób jest na komunikatorze ?
  6.  
    OK, dzięki za info.

    To chyba mam kolejny cel zakupowy, do którego będę dążyć.
  7.  
    Just so you guys know, there are about 500 #FujiNets in users hands. :)

    -Thom
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Feb 2021
     
    @ Thomas Cherryhomes
    Thanks
    • 31:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime8 Feb 2021
     
    Na mojej stronie ->link<- można podejrzeć garść statystyk.

    Od września 2020, użytkownicy zamontowali na swoich Atarynkach prawie 200 tysięcy plików. A to tylko staty z mojego serwera, który jest jednym z kilku aktualnie dostępnych.

    Jak widać baza userów jest nie tylko duża, ale i aktywna ;)
  8.  
    Baza userów bardzo aktywna, np. Jarosławów jest aż 346 ;-)
    • 33:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime8 Feb 2021
     
    Jarosławów nigdy dość!
    • 34:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime8 Feb 2021
     
    the number of users is impressive.
    congrats @Thomas Cherryhomes
    • 35:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime8 Feb 2021 zmieniony
     
    It's real breakthrough in peripherials department, like two decades ago it was the case with SIO2IDE and later SIO2SD.
    Great to be FujiNet user :-)
    • 36: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime8 Feb 2021
     
    Ciekawe ze nie ma użytkowników na na wschód od Polski (w Europie).
    • 37:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime8 Feb 2021
     
    Nosz.. muszę polutować do końca ;)
    • 38:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Feb 2021
     
    and all this thanks to the dedication of Thomas "It just works" Cherryhomes:)))))
    • 39: CommentAuthorpigula
    • CommentTime8 Feb 2021
     
    Irrata - komunikator nie jest dobrym wyznacznikiem popularności - ja mam łącze z tmobile i niestety na tym łączu z tego programu skorzystać nie mogę... W pracy łącze kablowe i narzędzie śmiga...
    • 40:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime8 Feb 2021 zmieniony
     
    @pigula: na chwile obecną shoutbox działa po UDP i poza tym to moj pierwszy program pod fujineta, więc napisany jest.. kiepsko. Teraz już umiem więcej i znam to urządzenie lepiej :D

    Musze i klienta i serwer przepisać na TCP i uporządkować kod, wtedy powinno działać stabilnie niezależnie od sieci.

    Ale na to znów potrzeba czasu :/
    Może ktoś chce z tym pomóc i nauczyć się co nieco przy okazji? ;)
    • 41: CommentAuthorpigula
    • CommentTime8 Feb 2021
     
    @bocianu - moją opinie nie traktuj jako krytykę apki, bo ta jest bardzo fajna... napisałem tylko informacyjnie, że jej działanie zależy od typu łącza.
    • 42:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime8 Feb 2021
     
    @bocianu czy przewidujesz port shoutboxa na inne platformy?
    • 43:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime8 Feb 2021
     
    @pigula: absolutnie nie traktuje :) sam wiem że apka ma braki, i była bardziej napisana jako próba że się da. I trochę tez próba jak w ogóle to ustrojstwo działa. UDP ma taki charakter, że na słabym łączu gubi pakiety. Kod serwera też jest napisany na szybko i boję sie tam nawet zaglądać :D

    @Cyprian: nie przyszło mi to do głowy nawet. A na jakie? :)
    • 44:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime9 Feb 2021
     
    @bocianu no na najbliższą mojemu sercu - Atari :) Maluch już ma, pozostaje jeszcze duże /|\.

    A być może też inne platformy jak C64, Spectrum czy Amstrad byłyby zainteresowane.

    Może mógłbyś po prostu opisać używany protokół, a resztę dorobiłyby zainteresowane osoby.
  9.  
    Bootstrapping efforts for bringing #FujiNet to C64 have already started.

    Am trying to start a bootstrapping effort for the Apple ][.

    -Thom
    • 46:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime10 Feb 2021
     
    that's cool
    • 47: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Feb 2021
     
    @Bocianu - co do shoutbox to po pierwsze, niech to w całości "chodzi" na E:, nie będzie wówczas problemów z wyświetlaniem tego na edytorach 40/64/80 znaków.
  10.  
    There is the start of a NOS, here:

    ->link<-

    The idea is to load the N: handler at $0700, there is no D:, but there would be a command processor that activates when DOS is typed for file management functions.

    READY
    DOS

    N1:[]

    Some example commands.

    Prefix Set
    NCD N:TNFS://ATARI-APPS.IRATA.ONLINE/Games/Homesoft/
    DIR N:

    Binary Load
    N:HTTP://FUJINET-TESTING.IRATA.ONLINE/BURIEDBU

    Copy
    COPY N1:HTTP://FUJINET-TESTING.IRATA.ONLINE/BURIEDBU.COM,N2:TNFS://RASPBERRYPI/Games/BURIEDBU.COM

    and so on...

    Question is, would anyone honestly care? The big advantage here would be MEMLO, as almost all of the logic to implement file management functions is actually done ON the ESP32. 

    -Thom
    • 49: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    Osobiście jak dla mnie jest to bez sensu, ale ktoś chętny z pewnością się tu znajdzie ;)
  11.  
    #Atari8bit Możliwe jest teraz uruchomienie FoReM-850 26M po raz pierwszy od 35 lat, na #FujiNet. Pokazano tu inicjalizację BBS-a, przyjmowanie połączenia, wysyłanie postów, przesyłanie plików, a na koniec głębsze zanurzenie się w zmianach.