atarionline.pl RAM CART 2MB, 4MB, 8MB, 16MB i 32MB - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    .. przepraszam, w roku 1999 miałem dysk Quantum LPS170A - 170MB i KMK/JŻ kontroler ATA. Wówczas już było ciasno.
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    @Galtron - przepraszam, zadałeś pytanie i chciałeś wiedzieć dla jakiej przyczyny sprzedaż wygląda tak marnie. Moim zdaniem problem jest taki jaki opisałem, mam nadzieję że się mylę.
    • 3:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    @ pin - niestety cena jest wysoka przez ceny pamięci SRAM. To cholerstwo jest tak drogie, ale za to bardzo szybkie. Nie ma szybszego nośnika danych. Trudno, jest jak jest. Szkoda tylko że było sporo chętnych jak tylko napisałem że będą nowe RAM CART-y i zacząłem je składać, a teraz jak już złożone to nikt nie chce. Co ciekawe chętni byli już w tym 2021 roku a nie w 2000. Trudno, mam zabawki dla siebie. Może ktoś się skusi i kupi. Z ceny nie mogę zejść no chyba że 10-20 zł. Dokładać do tego nie będę. Zarabiam na tym śmieszne grosze bo zamysłem było dać ludziom nowe narzędzie do pracy i zabawy.
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    I tu jest zapewne problem: stosunek ceny do zalet tego konkretnego rozwiązania w porównaniu z konkurencyjnymi.
    Trzeba by tych "chętnych" przycisnąć, niech się tłumaczą ;-)
    • 5: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Albo wyslij za granice. Napisz na AtariAge i sprzedasz to co masz juz gotowe. Później to rob ewentualnie na indywidualne zamowienie.
    • 6:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    Moje odczucia:
    Gdy pojawiła się informacja o RamCarcie (chyba na jakimś wywiadzie YT) byłem zajarany jak ksiądz w przedszkolu. Kibicowałem temu projektowi aż tu nagle...
    Autor (?) pisze że to zastępuje klasyczne rozszerzenie pamięci. Myślę ŁAŁ coś dołożyli do tego co było kiedyś. Ale też z tyły głowy miałem info że nie da się zrobić rozszerzenia na karcie bez ECI. Ale myślę nie takie rzeczy robili ludzi na Atari a wcześniej się "nie dało".

    Zacząłem więc dopytywac autora o szczegóły na formu i na fb pod jakimś postem i szedł w zaparte, że na tym odpalę produkcje wymagające więcej ramu niż 64kb.

    Włączyły się do dyskusji inne osoby i pod presją pytań autor odesłał nas do (chyba) Zenona. No i tam padła rzeczowa odpowiedź: "to nie jest rozszerzenie pamięci takie jak w 130xe".
    Ale dalej myślę no może się nie dogadaliśmy... może coś... myślę "kupię sobie do kolekcji". I chyba wczoraj pojawił się post na FB o rozszerzeniu pamięci do 512KB na karcie z ECI... i cyk pod nim wpis o RAMCART że co to 512kb jak on ma 32MB.

    Więc albo "autor" Ramcarta nie wie co sprzedaje(?) albo wciska kit. Po tym wpisie uświadomiłem sobie, że nie warto dokładać złotówki do tego projektu. Rozmawiałem z kilkoma osobami i mają takie same odczucie.

    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    No właśnie to jest taki trochę głuchy telefon przy dzwonach bijących w jakimś kościele, bo wszystko się zgadza, to jest rozszerzenie robiące za dużą dyskietkę albo za RAMDYSK, tylko brakuje tam zdania, że to nie jest rozszerzenie kompatybilne ze 130 XE, a myślę, że to jednak przydałoby się zaznaczać.
    • 8:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    Czyli po prostu zewnętrzny nośnik danych, a nadmierne szafowanie "RAMem" ze względu na użytą pamięć w samym urządzeniu jest nadużyciem (SRAM, a nie np. flash), bo nie jest to pamięć operacyjna komputera.

    Powyżej przytaczane wplatanie RAM-CARTa do rozmowy o zewnętrznym rozszerzeniu pamięci Zaxona jest dość nie na miejscu i osoby niezorientowane w temacie może wpakować na niezłą minę.
    • 9:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Autor z premedytacją wplata w każdy wątek o rozszerzeniu pamięci info o RamCarcie - wiedząc że to nie działa tak samo.

    Z drugiej strony "zasłania się niewiedzą"... jako autor rozszerzenia - to dość pokrętne.

    Oczywiście pisząc soft na Ramcarta można go tak napisać aby myślał że RamCart to dodatkowa pamięć. Ale to zadziała tylko z tym urządzeniem.
    • 10:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    No ale żeby nie było... nie można powiedzieć, że to jest złe urządzenie. To nie jest tylko nośnik pamięci jak dysk, tylko prawdziwy RAM. Nawet pod pewnymi względami to jest lepsze od pamięci 130 XE, bo przenośne i o wiele, wiele większe, bo 32 MB RAMu w Atari to nie w kaszę dmuchał.
    Jedyny problem jest taki, że jak ktoś myśli o ext-RAMie w Atari, to myśli o rozszerzeniu kompatybilnym ze 130 XE, bo taki mamy de facto standard. W pewnym sensie gorszy, ale standardowy. A RAM-CARTowi pozostaje robić za nośnik danych gdy ktoś napisze sterowniki, bo pisanie na to dem czy gier, byłoby równie niszowe, jak pisanie dem czy gier na Weronikę. Weronika jest super... ale się nie przyjęła. Tylko tyle i aż tyle.
    • 11: CommentAuthoradi
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Ot ślepa uliczka jak każda inna.
    Pewnie znów mnie wyśmiejecie, jak napiszę, że jeśli ktoś chce mieć dużo RAM-u to sobie kupuje telefon, albo bierze komputer ze śmietnika.
    Atari już nikogo nie zaskoczy dużą ilością pamięci.
    To nie ten wiek.

    Swoją drogą to taki rozwój wsteczny, bo pierwsze komputery domowe miały właśnie RAM statyczny (KIM-1, Commodore PET).
    Potem weszła "rewelacyjna" pamięć DRAM zastosowana od Apple1 do dziś.

    Jeśli chcecie mieć cartridge z dużą ilością RAM-u trzeba zastosować układ z DRAM podtrzymywanym bateryjnie. Takie układy stosowane są w kontrolerach macierzy dyskowych w serwerach.
    Pewnie z powodu skomplikowania i tak wyjdzie drogo.
    Tanio może być na jakimś Raspbery Pi zero, jakiś emulator RAM-u. Coś podobnego robiono chyba kiedyś dla Atari 2600.
    • 12:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Mar 2021
     

    adi:

    Atari już nikogo nie zaskoczy dużą ilością pamięci.
    To nie ten wiek.


    Dziwne podejście do sprawy, wydaje mi się, że mało komu chodzi o zaskakiwanie, a raczej o kwestię użytkową.
    • 13: CommentAuthoradi
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    Jeśli więc chodzi o kwestię użytkową to mam pytanie:
    Do czego użyje się tej pamięci/RAM-cart-a za 700zł?

    Jak miałbym do wydania 700zł na retro to kupiłbym nowy
    COMMODORE The C64 Maxi w Media Expert za 468zł, choć zasilanie komodorka przez mikro usb trochę mnie śmieszy.
    • 14:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    Jeśli chodzi o RAM-CART ja też do niczego, ale typowego rozszerzenia pamięci RAM używam w Atari od 20-lat ;-)

    C64 Mini/Maxi, to de facto emulator w ładnej, wzorowanej na klasycznej obudowie, myślę, że nie ma co tutaj o tym dyskutować.
    • 15: CommentAuthoradi
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Tego C64 Maxi rzuciłem tylko jako przykład.
    Chodzi o tę kwestię użytkową.
    Płacisz kilkaset złotych i dostajesz HDMI, obudowę z klawiaturą, joystick, łatwe ładowanie gier a i pewnie rozszerzenie pamięci o którym tu dyskutujecie.
    Funkcjonalnie nie ma różnicy wobec oryginalnego C64 czy VIC20.

    Szkoda, że nie ma podobnego rozwiązania rozwiązania dla Atari.
    • 16:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Ja się zgadzam z całej rozciągłości z pinem. To urządzenie po prostu jest nie z tej epoki. Poza tym ma fatalny marketing.

    Spróbujcie znaleźć choć jeden filmik na youtube jak tego używać. Albo jakieś oprogramowanie/poradnik dla laika, którym to obsłuży i wykorzysta jego możliwości. Powodzenia.

    Inne rozwiązania takie jak AVG, czy SIDE sa proste w obsłudze, przyjazne i UNIWERSALNE. I można zobaczyć jak działa przed zakupem na youtube. RamCart jest może szybszy, ale co z tego? Jest super drogi i niepraktyczny dla przeciętnego usera.

    Do prototypowania programów na kartach są tez kilkukrotnie tańsze rozwiązania. Może i wolniejsze, ale ta różnica rzędu ułamków sekund nie jest warta kilkuset złotych różnicy w cenie. Przynajmniej dla mnie.

    Laik i amator nie wykorzysta jego możliwości. A jak ktoś kto to potrafi i potrzebuje, to pewnie już to urządzenia ma. Od 20 lat.
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Mar 2021
     

    adi:

    Płacisz kilkaset złotych i dostajesz HDMI, obudowę z klawiaturą, joystick, łatwe ładowanie gier a i pewnie rozszerzenie pamięci o którym tu dyskutujecie.
    Funkcjonalnie nie ma różnicy wobec oryginalnego C64 czy VIC20.


    .. i teraz kupuję Fujinet, Sonari, Yamari, PokeyMAX, IDE Plus, MidiBox czy cokolwiek takiego i okazuje się, że mogę to sobie podłączyć do "pupy" :)

    Reasumując - dla gracza, czemu nie. Kupuje w sklepie takie coś, podłącza kablem hdmi do tv - gra i buczy. Jednak dla mnie takie rozwiązanie jest dalekie od ideału, więc osobiście bym tego nie kupił i wybieram sprzęt który daje mi możliwość nieźle się bawić. A tu chyba o zabawę przecież chodzi, czyż nie? :))
    • 18: CommentAuthorpigula
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    @bocianu - niestety muszę się tutaj z Tobą zgodzić. W przypadku Ram-Carta (sam dysponuje wersją 8MB 128KB i 64KB), trzeba jasno i precyzyjnie potencjalnych klientów informować, że nie jest to rozszerzenie pamięci RAM pozwalające na uruchamianie programów/gier/dem które wymagają więcej niż 64KB. A jest to raczej forma przenośnej dyskietki o określonej wielkości. Pozwalająca na szybką i przyjemną pracę. Owa przestrzeń jest oczywiście widoczna jako Ramdysk tyle tylko, że używa innego mechanizmu przełączania banków i innej przestrzeni adresowej. Na ten moment nie ma też wygodnego software'u pozwalającego na prostą i przyjemną pracę z dużymi pojemnościami. Mam nadzieję, że takowe za jakiś czas jednak się pojawi. Druga sprawa to instrukcja - ja urządzenie kupiłem bo je znam i wiem jak z niego korzystać. Ale chcąc zyskać klientów wśród osób, które do retro wróciły ze względu na sentyment (a używały Atari tylko z magnetofonem)... to niestety bez tego ani rusz.... instrukcja od wersji z lat 90 jest dostępna w formie doc'a... autor zabawki niestety musi do niej usiąść i doklepać trochę rzeczy....w przeciwnym wypadku efekt będzie mizerny.
    • 19: CommentAuthoradi
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    @pin: mógłby długo pisać, ale chyba temat wyjaśni Borg z Retrogralni:

    "Najlepsza Amiga dzisiaj to PC - Dokąd prowadzi ten wyścig zbrojeń?"

    Co do zabawy w elektronikę, to Cię rozumiem. Zakładając, że tę elektronikę robi się samemu a nie kupuje gotowe przystawki.
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    @adi - no i wracamy do punktu wyjścia. Borg jest graczem i ma inne wyobrażenie na temat sprzętu - szanuję to, ale on niczego nigdy mi nie wyjaśni.

    Jakbyś przez ostatnie 20 lat bywał kilka razy do roku na zlotach i używał nawet "rekraacyjnie" sprzętu to być może sprawa byłaby dla Ciebie bardziej zrozumiała - skąd się to bierze i dlaczego ludzie do komputera podłączają różne "dziwne" rzeczy ;)
    • 21:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    @adi
    A daj spokój, "Borg wyjaśni"... To, że ktoś ma kanał na YT, nie znaczy, że jest od razu autorytetem by coś "wyjaśniać", swego czasu przez PPA przeszła g...burza związana z jego mądrościami w tym konkretnym temacie (innych ewentualnych zasług nie neguję). Inwestowanie w hardware amigowy dla niego jest "be", a C64 już np. OK.
    Nie należy też dyskutować o przewadze emulacji nad prawdziwym sprzętem i na odwrót, bo to jak pomiędzy jednymi świętami a drugimi.
    Od C64 Maxi tańsze jest jeszcze RPi albo w ogóle emulator na PC, ale co z tego? Ktoś woli obcować z prawdziwym sprzętem, ktoś z emulatorem sprzętowym w stylizowanej obudowie, a komuś wystarczy emulator programowy.
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Borg już próbował pokazywać dema na Atari z roku w którym nie powstało ani jedno. Może lepiej niech pokazuje istniejące gry :)
    • 23: CommentAuthoradi
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    Borga nie traktuję jako autorytet, ale tym konkretnym filmikiem idealnie podsumował moje poglądy na temat retro.
    A co do różnicy między hardware amigowym a c64 to pewnie chodzi o cenę i aspiracje.
    Rozbudowy hardware C64 podobnie jak i Atari 8-bit skupiają się wokół usprawnienia ładowania programów lub powiększania pamięci.
    Hardware amigowy to pogoń za wydajnością PC.
    Tyle, że PC-ty uciekły w międzyczasie na dystans kosmiczny i pogoń stała się beznadziejna.

    Co do emulacji to powiem tak: jeszcze parę lat i ceny starego sprzętu tak wzrosną, że każdy, kto będzie chciał spróbować retro będzie skazany na emulację.
    Fajnie, że są takie inicjatywy jak produkcja C64 Max i emulacja oddająca prawie 100% odczucia prawdziwego sprzętu.
    No może nie 100%, bo likwiduje największe jego wady: słaby obraz i wolne ładowanie programów.
    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    słaby obraz i wolne ładowanie programów to są retro tematy, rozwiązane a tak ze 20 lat temu :)
    • 25: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Trzeba miec TV CRT i obraz nie bedzie slaby.
    • 26: CommentAuthoradi
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    O TV CRT to mi nic nie mówcie.
    Zbyt dobrze pamiętam ból oczu, jak przez 8 godzin gapiłem się w pracy w monitor CRT a potem jeszcze kilka godzin w domu.
    Najgorsze były monitory kolorowe.
    Od kiedy weszły monitory LCD o problemie zapomniałem.
    A latka w międzyczasie poleciały.

    TV CRT nadaje się tylko do produkcji kurzu radioaktywnego w celu kalibracji licznika Gigera-Millera.
    Swoją drogą licznik taki zrobiłem i przydał by mi się kilkuletni kurz.
    • 27: CommentAuthoras...
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Teraz jest Sophia 2, z kabelkiem, poezja.
    • 28: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Co do RAM-CARTA jeszcze. Ja byłem wśród ludzi, którzy się kontaktowali z galtronem w tej sprawie. Nie jestem zbyt zaawansowanym użytkownikiem i trochę bardziej potrzebuję aktualnej dokumentacji, ewentualnie filmu opisującego możliwości. Niestety jest tego mało, w zasadzie to znalazłem jeden film dla nieco starszej wersji, a jedyna instrukcja, jaką znalazłem, jest z dawnych czasów.

    Galtron pisał, że służy pomocą i że można się zgadać i wyjaśnić, niemniej jednak czułbym dyskomfort opierając się tylko na tym. Moje zainteresowanie tematem pozostaje i przyznaję, że jeżeli pojawiłaby się konkretna dokumentacja czy prezentacja, z miłą chęcią skorzystam, szczególnie jako fan Tajemnic Atari.

    No i faktycznie obserwowałem odzew w kwestii oprogramowania dającego pełny dostęp, szkoda, że na razie jest cicho.
    • 29: CommentAuthorZenon
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Instrukcję wersji podstawowej 128k znajdziesz w bibliotece tu na tym forum
    Każdy model o większej pojemności bazuje na niej, bo modele są kompatybilne w dół również programowo.
    Model DOUBLE RAM-CART też odpali na tym samym oprogramowaniu, natomiast więcej + przykłady znajdziesz w magazynach SERIOUS traktujących o RAM-CARTAch. Są tam też programy do obsługi ze szczegółowym opisem co i jak.
    W tej chwili ze względu na brak oprogramowania, modele o pojemności 1MB i więcej też działają. Dodatkowa instrukcja sprowadza się do tego, że zaadresować należy rejestr pod adresem $D501 i nadal swobodnie używać istniejącego oprogramowania.
    Przykład powie więcej.
    Po włączeniu napięcia ZAWSZE jest dostęp do podstawowej konfiguracji i do dyspozycji jest 128 lub 2x128 lub 256kb.
    "ręcznie" z poziomu DOSa dedykowanego obsłudze wpisać
    >D501 n
    i jest dostęp do kolejnych nazwijmy to RAM-CARTów o pojemności jak wyżej.
    Jeżeli jest to model 32MB to jako numer/liczbę po >D501 wpisywać można liczby od 00-3F (szesnastkowo). Do dyspozycji są zatem 64 RAM-CARTy.
    Raz jeszcze, wszystko inne działa jak dla wersji podstawowej z zastrzeżeniem, zbootuje zawsze i tylko wersja podstawowa co wynika z tego że po włączeniu zasilania, lub naciśnięciu reset w module rejestry są zerowane.
    To tyle uzupełnienia instrukcji która obowiązuje i nie ma potrzeby pisać nowej na chwilę obecną.
    Na YOUTUBE Nir Dary prezentuje model RAM-CARTA, który kiedyś tam mu zmontowałem. Wpisz w okienko ram-cart atari to wyskoczy prezentacja.
    Jest to model 1MB, wcześniejsza wersja, bazuje na dwu rejestrach sprzętowych i opisany jest w magazynie SERIOUS. A Jager napisał do tego oprogramowanie które też w magazynie znajdziesz + opis oczywiście.
    • 30:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    @Zenon znów ratuje sytuację dość wymownym komentarzem. Wychodzi na to że jak już nie ma filmiku na youtube to jest kwas i do niczego się nie nadaje. Instrukcja jest i obsługa się prawie nie zmieniła o czym, napisał Zenon. Też czekam na nowy soft do pełnej obsługi RAM CART-a powyżej 1MB.
    • 31:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    Zawsze jako sprzedawca/producent, możesz zachęcić do zakupu własnie robiąc jakąś prezentację, film. Takie teraz są czasy i realia. Obrażanie się na wszystkich i robienie z tego sprzętu coś jeszcze bardziej niedostępnego/niszowego, raczej nie pomaga.
    • 32:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    @mav - nie każdy zna perfect angielski żeby robić prezentację. Jak zrobi się po Polsku to zaraz będą komentarze że dlaczego nie po Angielsku albo w innym języku. Zawsze znajdzie się ktoś komu coś nie pasuje albo czegoś brakuje. Takie życie ;)
    • 33: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    @galtron, nie musi byc po angielsku. Poszukaj sobie na YT filmow "larek pokazuje" i zobacz ile maja one wyswietlen.
    • 34:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    To skoro instrukcja istnieje, to dlaczego nie jest dołączona do produktu, bądź do oferty jego sprzedaży? Naprawdę nie trzeba wiele trudu, żeby zadbać o swój interes. Z pewnością dałoby to lepszy efekt niż narzekanie, że wszystkim cos nie pasuje.
    • 35:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    Zrób prostą stronę z opisem, oprogramowaniem itp. wtedy wszystkie informacje będą w jednym miejscu
    Obecnie aby dowiedzieć się czegoś to trzeba mieć wiedzę gdzie tego szukać. Dodatkowo pogrubiona czcionka powinno być napisane że to nie jest rozszerzenie pamięci kompatybilne z Atari 130xe. ponieważ wielokrotnie swoimi wpisami to sugerowałes. To właśnie mnie zniechęciło do zakupu - że autor urządzenia nie wie jak ono działa.
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Mar 2021 zmieniony
     
    Miałem już tu nic nie pisać ... ale szkoda robić z tego większą dramę :)

    @Galtron -

    Po primo: Nir Dary zrobił bardzo ciekawą prezentację RamCarta - dodam że w języku angielskim. Dogadajcie się, użyj gotowca, film jest na YouTube.

    Dwa: Zenon mówi, że jest opis w Serious Magazine - świetnie, ja Serious'y mam dostępne i zgrane na Atari i w każdym momencie mogę sobie poczytać ale - najoptymalniej byłoby zebrać tę wiedzę, najlepiej w ramach opcji opisanej jak niżej.

    Trzy: brak jakiejkolwiek najbardziej minimalistycznie prostej strony www o produkcie z podstawowymi informacjami. Wiele osób z tego forum zajmuje się takimi sprawami zawodowo i sądzę, że wykonanie takiego sajta nie stanowi dużego obłożenia czasowego i kogoś chętnego raczej znajdziesz.

    Trzeba tylko trochę chcieć a nie obrażać się na wszystko i wszystkich.
    • 37:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    Galtron - nawet gdyby było tylko po polsku, to przynajmniej Polacy by na tym zyskali, a komu by bardzo zależało, korzystałby z automatycznych translatorów itd itd.. zresztą można dodać samemu na YT napisy w różnych językach.
    • 38: CommentAuthorZenon
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    Ok, to zrobi się opis by było w jednym miejscu, tu na forum. Nie będzie nic nowego, raczej scalone to co jest w SERIOUSach. No może z dodatkiem o modelach powyżej 1MB
    • 39:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime28 Mar 2021
     
    Załączam starą instrukcję do RAM CART-ów oraz taką do nowych wersji RAM CART-a.
    • 40:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime28 Mar 2021
     
    Nowa instrukcja.
    • 41:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Mar 2021
     
    Super. Dzięki. Dorzuć jeszcze link do ATR-a z softem, żeby wszystko było w jednym miejscu.
    • 42:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime29 Mar 2021
     
    Na życzenie wstawiam plik ATR z pełnym softem jaki został opisany w obu instrukcjach. Teraz jest cały komplet.
    • 43:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Mar 2021
     
    I o to chodziło. Dzięki. Może w końcu odratuję slot startowy na tym który mam (popsułem uruchamiając komputer z włączonym zapisem).
    • 44: CommentAuthorbwx
    • CommentTime10 Jan 2022 zmieniony
     
    Witam, mam takie przemyślenia - piszę to głównie do Galtrona. Mieliśmy zresztą okazję rozmawiać telefonicznie po zakupie Carta 2MB przeze mnie i ogromnych problemów z odpaleniem go. Tu muszę powiedzieć, że Galtron nie "migał" się od pomocy i w sumie się udało - ale proste to nie jest. Teraz konkretnie po kilkumiesięcznym użytkowaniu w/w carta uważam, że obecnie jedynym jego rozsądnym zastosowaniem jest - nie emulacja stacji dyskietek oraz odpalanie programów (gier) przez launchery a wrzucenie sobie iluś tam ROMów z (w moim przypadku) np. Action!, Basic XE itp. Tu jednak napotkałem problem. Tu ->link<- kolega MA8 pokazuje jak (na trochę starszej wersji) wrzucić ROM i mu działa. U mnie na ATR ten program mycart nazywa się po prostu cart - ale jest to samo. Robię dokładnie tak jak MA8 i ... nic czarny ekran. Pytanie to Galtrona czy może zrobić manuala step-by-step jak wrzucić na RAM-CARTa Romy typu bin (car?).

    pozdrawiam,
    B.
    • 45: CommentAuthorZenon
    • CommentTime10 Jan 2022
     
    Jeżeli nie odpala to może przełącznik zapis/odczyt masz w niewłaściwej pozycji.
    W czasie formatowania i kopiowania plików musi być w pozycji zapis, potem po zainstalowaniu inicjalizera należy przełączyć w pozycję odczyt. W razie potrzeby nacisnąć reset w atari. Sam inicjalizer rozpoznaje położenie przełącznika i prosi o prawidłowe przełączenie.
    Nie ma znaczenia czy ramcart jest stary czy nowsza wersja.
    100% kompatybilności w dół.
    Samo przekopiowanie plików nie wystarcza. One tam po prostu są. Poradzi sobie z nimi DOS dedykowany dla ramcarta.
    Jeżeli chcesz mieć takie ładne MENU, i z niego odpalać gry musi to zrobić inicjalizer. W zestawie jest, jest też opis JAGERA twórcy tego oprogramowania które na filmie jest używane. W magazynach SERIOUS wszystko jest. Polecam lekturę.
    • 46:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime10 Jan 2022
     
    Ja też mam carta do Galtrona, ale jeszcze się za to nie wziąłem. :) Z tym, że ja będę próbował sił z własnym podejściem...
    Dlatego przy okazji spytam, czy banki przełączane są 16-tkami, czy można niezależnie 8kB górne i dolne przełączać?

    Bo ja będę robił takie narzędzie na PC, gdzie poskleja mi ROMy w jeden wielki BigROM. Potem będę to na SIO2SD wciskał, gdzie będzie jedno wielkie wgrywanie i po tym cały cart będzie zainicjowany.
    • 47: CommentAuthorZenon
    • CommentTime10 Jan 2022
     
    Moża 8 można 16, banki mogą być dowolnie konfigurowane
    Bit D0 odpowiada za 8k od $A000....
    Bit D1 za 8k od $8000....
    Jak ustawisz tak masz.
    Ale dobrze rozpoznaj działanie bitu D0 w powiązaniu z położeniem przełącznika
    Boot oczywiście nastąpić musi z banku zerowego bo po włączeniu zasilania D1 co prawda w rejestrze=0, ale jest negowany i =1. W takiej postaci podany jest do MMU by nastąpiło przełączenie i system mógł wykonać boot jak ze standardowego cartridgea
    • 48:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime10 Jan 2022 zmieniony
     
    Jest gdzieś szczegółowy opis jak się steruje od strony sprzętowej? Bo w opisach są jakieś DOSowe sprawy, a ja to bym chciał zupełnie inaczej to zrobić.

    Rozumiem są dwa adresy kontrolujące:
    $D500
    $D501

    Oba mają po 8 bitów, czyli w sumie 16bitów sterujących. Gdzie znaleźć co który robi?
  1.  
    Zenon a czy pomógł byś coś w moim problemie:
    Posiadam Ram-Carta 2MB (3 przyciski: 1/2MB, R/W, reset).
    Po wymianie folii klawiatury w 65XE coś się dziwnego z moim RAM-CART'em zrobiło.
    Po ustawieniu carta w opcję "READ" i uruchomieniu Atari komputer przechodzi w Self Test.
    Z przyciskiem wciśniętym na "WRITE" komputer po uruchomieniu przechodzi w Basic.
    Ram-Cart był wcześniej inicjalizowany aby było menu z programami.
    Po uruchomieniu Atari z podłączonym sio2sd z DOSem, normalnie DOS się ładuje i pod D8: normalnie widzi Ram-Carta. Można kopiować pliki na Ram-Carta.

    Pytanie jest, który układ ram-carta mógł się uszkodzić?

    Nie chcę już Galtronowi zawracać głowy bo już dwa razy przelutowywał układy na inne pcb.
    Prawdopodobnie ta nowa folia klawiatury powoduje u mnie jakieś "przepięcia elektryczne" i uszkadza ram-carta.
    • 50: CommentAuthorZenon
    • CommentTime10 Jan 2022
     
    Jest jeden rejestr D500 dla modeli od 64k do 1MB, pojemniejsze moduły mają dodatkowy rejestr D501.
    Opcja zapis
    Bit D0=0 moduł wyłączony w obszarze A000....
    Bit D0=1 moduł włączony w obszarze A000....
    Opcja odczyt
    Bit D0=0 moduł włączony j.w wykona się boot w/g danych z nagłówka
    Bit D0=1 moduł wyłączony
    -------
    Bit D1=0 wyłączony w obszarze 8000..
    Bit D1=1 włączony j.w...

    Pozostałe bity obydwu wybierają bank
    Gdy jest drugi rejestr bity począwszy od D0.... wybierają tylko bank
    Przykład:
    D500 ma wpis 11111111 i przełącznik w pozycji zapis.
    Bity D2-D7 wybierają bank
    D1=1 czyli 8k podstawione pod adresy 80000...
    D0=1 czyli 8k podstawione pod adresy A000...
    Zatem bank ma 16k
    Gdyby D0=0 bank miałby pojemność 8k, jako taki wybrany jest jako 16k ale Atari ma dostęp tylko do jego połówki