atarionline.pl RAM CART 2MB, 4MB, 8MB, 16MB i 32MB - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Nov 2022
     
    Odkopię temat (nie widzę sensu zakładania nowego) bo postanowiłem się chociaż odrobinę pobawić posiadanym RAM-Cartem 1MB. Ponieważ go "popsułem" jakiś czas temu kasując sobie zawartość slotu 0, z którego startował domyślny DOS, postanowiłem to odtworzyć - i chyba mi się udało. Może nie idealnie i nie do końca tak jak było "fabrycznie", ale mogę go wystartować (da się to zrobić inaczej jak przez użycie INIT i wybranie DOS.BAT do wystartowania?).

    Sukces i chwila zabawy z nim wygenerowały natomiast pytania:
    1. Czy da się w konkretny bank wrzucić obraz carta 128KB? Ewentualnie mniejszego? Jeśli tak to z jakim bankowaniem?
    2. Czy dobrze rozumiem, że skoro jeden bank ma 128KB to mogę go formatować tylko na gęstość SD (90KB) bo jak sformatuję na MD (130KB) to nie będzie poprawnie działać? A format DD zupełnie odpada?

    Jeszcze nie próbowałem ale ciekawi mnie, czy da się go użyć pod SDX... Pewnie niezbyt.
    • 2: CommentAuthorZenon
    • CommentTime11 Nov 2022
     
    Oprócz DOS.BAT jest DOS.AUT jak pamiętam
    DOS.BAT obsługuje pliki wsadowe typu .BAT

    Da się wrzucić, ale nie każdy obraz carta.
    RAM-CART ma na sztywno przypisany bank 8k w którym mieści się nagłówek dla kartridża. Jest to bank zerowy który po zainicjowaniu znajdzie się pod adresami $A000-$BFFF pamięci atari.

    Jeden bank ma 8, lub 16kB.
    128k to cały moduł który stanowi pamięć RAM-CARTA. Przełącznikami lub programowo można to przełączać dla pojemniejszych modeli
    Tak, formatowanie RAMCARTA tylko w pojedynczej gęstości.

    Nie każdy RAMCART będzie współpracował ze SPARTA DOS X.
    Powód. Dekoder niepełny w RAMCARCIE
    Jak SPARTA zaadresuje swój rejestr jednocześnie nadpisany zostanie rejestr RAMCARTA i po zabawie.
    Swego czasu na życzenie zamawiającego robiłem RAMCARTY które adresowane były tylko jednym adresem, znaczy $D500 i konfliktu nie było.
    Te co Galtron robi nie współpracują za SPARTĄ.
    Ogólnie.... RAMCARTY firmy UM z przed lat 30 też nie.
    • 3:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Nov 2022
     
    Jak można wrzucić np. ROM 8KB? Na początek taki zwykły, diagnostyczny. On się nie przełącza bo nie ma gdzie. Ewentualnie jakaś gierka 16KB.

    Szkoda, że przy formatowaniu na 90KB "marnuje się" 38KB. To sporo. Ale rozumiem ograniczenia.

    No dobra, to SDX odpada (mam 1MB taki od Galtrona).
    • 4: CommentAuthorZenon
    • CommentTime11 Nov 2022
     
    Jest taki program MÓJCARTRIDGE opisany w SERIOUSie, służy do zrobienia sobie własnego kartridża z grą.
    Zawartość karta 8k ładuje się do banku zerowego.
    Kart 16k też ładuje się do banku zerowego

    Ale, robi się tak...
    Ramcart sformatować, nagrać do niego pliki (gry), uruchomić program INIT.COM, nadać własne nazwy programom, (postępować w/g komunikatów na ekranie.
    To co na Ramcarcie po zbootowaniu pojawi się na ekranie jako menu. I klawiszem wybiera się grę do załadowania i uruchomienia.
    Również DOSa plikowego można w ten sposób odpalić by np. pobawić się BASICiem. Taki DOS jest na dyskietce.
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Nov 2022
     
    To już ogarnąłem. Teraz pytałem o możliwość nagrania gotowego obrazu ROM zakładając, że jest on poprawnym wsadem karta. Nie chodzi mi o pliki w sensie plików systemu operacyjnego Atari.
    • 6: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime12 Nov 2022 zmieniony
     
    W poście 44 na str.4 tego wątku @bwx podaje link do filmiku gdzie jest instrukcja jak to zrobić. Tam jest właśnie użyty program cart (inne nazwy tego programu: mycart, mycartridge, mójcartridge) Jagera.
    Na filmiku użyte są pliki hero.rom i river.rom
    U @bwx jednak zdaje się, że to nie działa.
    Może trzeba tak jak Pan Zenon doradza doczytać w seriousie.
    • 7:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime12 Nov 2022
     
    Z mojej strony to mogę tylko napisać, że przygotowuję atr2ramcart. Jakby jakaś "konkurencja" też coś robiła to może miałbym większą motywację :) bo teraz to idzie mi to jak krew z nosa :/ Ale musiałem masę rzeczy się nauczyć o cartach atarii. I tych całych dosach...

    W każdym razie ramcart będzie jako pierwszy miał zapis w tych moich "atr2car" (potem jacart). Ja mam 4Mb od Galtrona więc chyba to ten nowy standard i chciałbym na "sylwestra" odpalić to jak zwykły ATR.

    Żeby mi los jedną dniówkę podarował to jest wszystko ;). I komnwerter z ATR i wgrywaczka (XEX).

    Technicznie to będzie bardzo przypominać ATR2JAC. Czyli pierwsze banki to tablica sektorów 256b. Końcówka każdego banku to procedurka podmiany SIO. Trochę się na tym traci pojemności (dokładnie 512bajtów na bank) ale wtedy dosy kompletnie nie muszą wiedzieć, że to jest jakiś RAMCART. A że zapis do RAMCARTa jest błyskiem no to idealna sprawa...
    • 8: CommentAuthorZenon
    • CommentTime12 Nov 2022
     
    Jak zadziała, to piszę się na jeden egzemplarz z.... dedykacją. Na pamiątkę.
    • 9: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime25 Apr 2023 zmieniony
     
    ->link<-

    ->link<-

    Jestem posiadaczem takowego cardrdge 64kb w wersji kasetowej "soft"
    Byłem,rozmawiałem z Galtronem.

    I szkoda by było gdyby ten projekt umarł śmiercią elektroniczną czytaj "brak oprogramowania".

    Nie komentuję, nie oceniam. Posty czytałem.
    Jestem posiadaczem tego Carta w wrsji 64k :) I mam z nim dobre wspomnienia ;)

    Może ktoś To oprogramuje ?

    Cena to już problem Autora :)))
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime22 May 2023
     
    Dzisiaj takie coś mi się wyświetliło. Ciekawe jak to się ma do tutejszego RAMCARTa
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime22 May 2023
     
    Niewykluczone, że to jest wersja Rastra/CPU: ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime22 May 2023
     
    Tu jest wpis jakby co ->link<-
    • 13: CommentAuthormono
    • CommentTime22 May 2023 zmieniony
     
    A może SiDiCar? Ten cart nie ma żadnych przycisków.

    Edit: I bateria jest schowana w środku cartridge-a.
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime22 May 2023
     
    Według komentarza autora wpisu, przycisków nie ma bo banki są przełączane programowo. Cart ma 512KB pojemnosci. Ma chodzący z tego DOS 2.5.
    • 15: CommentAuthormono
    • CommentTime22 May 2023 zmieniony
     
    Przy RAMCART musisz mieć przynajmniej jeden przycisk - R/W, bo nie da się bootować komputera, mając carta w trybie do zapisu, bez utraty zawartości banku cartridge-a.
    Raczej to nie jest RAMCART od Unerring Masters ani od Galtrona. Może autor zmodyfikował konstrukcję?

    Edit: No i DOS rekomendowany do RAMCART-a to był DOS II+/D 6.4. Narzędzia do SiDiCar-a były pod DOS 2.5.
    • 16: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime23 May 2023 zmieniony
     
    @mono

    Bo odświeżyłeś wątek.

    To jes ten soft do ram-cart czy nie.

    Sporo ryzykuję zadając to pytanie.
    Niechcąc mieszać się w mniejszą większość mniejszości;)))

    Jestem po prostu ciekawy.

    Jeśli coś przegapiłem To proszę mnie skorygować. OPR. Na końcu;))
    • 17: CommentAuthormono
    • CommentTime23 May 2023 zmieniony
     
    No jest ten z lat '90. I ostatnio @gienekp pisał nowy użytek do dużych cartridgy ->link<-
    • 18:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime23 May 2023
     
    Tak czytam i czytam i przypomina mi się, jak w latach 90-tych zrobiłem sobie SRAM Disk z podtrzymaniem bateryjnym, który siedział gdzieś chyba na stronie $D5xx? Sterownik był zaszyty w DOS II/+ Dorndorfa i całość sobie pięknie śmigała przez lata :) Z resztą na baterię miałem cały dostępny RAM, więc po włączeniu wszystko wstawało d ręki. Było to fajne w dobie braku takich zabawek, jak AVG Cart czy SIDE. Ostatnimi czasy zabawka wyleciała z hostującego ją komputera na rzecz nowszych rozwiązań ;)
    • 19:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime24 May 2023
     
    Nie ma problemu, właśnie powstaje RAM CART 256KB, który będzie obsługiwany w całości przez stary soft ;) Cena też nie powali ludzi na kolana ;) Cena nie powinna przekroczyć 160,- zł