atarionline.pl "Tab Rajder" czyli nowy "Sokoban" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jul 2020 zmieniony
     
    Na zoomie kolega Angry Andy rozpoczął pisanie swojej pierwszej gry na Atari - i za przykładem warsztatów TDC-a - robi to w Action! Fajne jest to, że zaangażowały się inne osoby, które pomagają przy wymyślaniu i tworzeniu - AtariFan i Hania. To siła tego miejsca, że zawsze znajdzie się jakaś osoba do współpracy przy projekcie. Autor już napisał już kiedyś pełnego sokobana w Turbo Pascalu na pececie, teraz czas na Atari i jakieś udziwnienia :)

    Ekran tytułowy - wcześniejsza wersja, jeszcze jako "Tamb Rajder" vel "Tąb Rajder".
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Jul 2020
     
    ... zastanawiam się czemu ludzie piszą w kółko podobne programy na bazie istniejących,rozumiem że to wprawka i można podejrzeć u innych pewne rozwiązania ale ... kompletnie tego nie rozumiem,to tak jakbym pisząc nowy wiersz napisał albo przepisał znany istniejący utwór i chwalił się że teraz jest na nowym papierze i okładka inna ;) ...

    Sokobanów i tym podobnych jest na Atari masa,w tym układ plansz przypomina mi bardzo Master Chead,trzymam kciuki za przyszłe projekty Angry Andyego bo to to chyba taka .... wprawka ?
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jul 2020
     

    Irata:

    rozumiem że to wprawka

    Irata:

    kompletnie tego nie rozumiem


    O widzisz! A ja nie rozumiem, jak można co chwilę sobie zaprzeczać :)

    Jak ktoś z jakichś względów ma ochotę/marzenie coś napisać to nic ci do tego w jaki sposób i jaki temat wybiera i jak go zmodyfikuje/zrealizuje. Równie dobrze można by się zastanowić, po co Ty chcesz pokazywać na youtube gry, które tam pokazywano już setki razy... :) Ani to twórcze, ani odkrywcze.

    Zamiast ciągle obniżać wartość cudzej pracy, która fałszywie daje ci poczucie własnej, zacznij w końcu swoją grę realizować, a nie tylko o niej gadać. Andy zamiast marudzenia przynajmniej próbuje własnymi siłami coś zrobić, czegoś się nauczyć, a nie podcinać skrzydła innym - czego życzę i Tobie.
    • 4: CommentAuthormuffy
    • CommentTime21 Jul 2020
     
    Patrząc na ekran tytułowy już miałem nadzieję przez chwilę, że to jakaś wariacja Ant Attack :)
    Nic to, trzymam kciuki za kolejną gierkę.
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Jul 2020 zmieniony
     
    @Kaz ciągle wpadasz w sidła ...ech.

    Może Andy ma więcej wolnego czasu... nie wiem,w każdym razie mój wpis nie ma na celu zniechęcenie czy obrażenie nikogo innego,nie napisałem tego również w celu dowartościowania swojego ego,wpadasz w jakąś skrajność ale już w wojenki,wytyki i porównania nie wchodzę,nie ma sensu się kłócić,co do moich Youtubowych wypocin to właśnie próbuję coś co wszyscy dobrze znają przedstawić z nutką ironii,inaczej ...

    Mnie chodzi o różnorodność,nie chcę grać w kolejnego Sokobana,jak ktoś wchodzi w tworzenie gier to niech zobaczy oczekiwania potencjalnych odbiorców-czy coś jest w tym złego ?,chyba nie , doceniam pracę Andyego i podziwiam że napisał grę która działa mając jednocześnie nadzieję że następnym razem zobaczę coś czego jeszcze nie widziałem.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jul 2020
     
    Wolę "wpadać w sidła" niż publicznie pleść trzy po trzy :)
    • 7: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime21 Jul 2020 zmieniony
     
    Czy gra bedzie na gitlabie. hubie? W sumie przeczytalem wpis @Irata4 i cos w tym jest ze warto dolozyc jakis nowy klocuszek od siebie, nawet przy projektach edukacyjnych.
    Jak by byl otwarty kod (albo chociaz dla nieco przygodnych uczestnikow kursu action) to mam pewien pomysl na modyfikacje. Gra nazywalaby sie mumbay sokoban, mumbay Tab Rajder (jezeli Andy by sie zgodził). Nowe elementy to nie jeden bohater, tylko mozliwie duzo(bohaterow przelancza sie przyciskiem fire). Oczywiscie jak to w Indiach bywa dodatkowi magazynierzy to niekoniecznie tylko pomoc w przesuwaniu skrzyn, ale tez przeszkoda - jak przesunac skrzynie kiedy w drodze na jej miejsce w stloczonym pokoju stoi 10 magazynierow?? Orza drugi element - swieta krowa. Swiete krowy stoja wszedzie, ale oczywiscie najbardziej lubią memłać trawkę na miejscu gdzie powinna byc skrzynka. Swieta krowa nie mozna sterowac, natomiast mozna ja bardzo delikatnie przesunac na inne pole. Co wy na to ? Ah i technicznie to raczej proste bedzie. Ciutka dodatkowej logiki, jedna nowa ikonka czegos co ma 4 nogi i przypomina krowe, plus dodatkowy kolor, albo inna ikonka dla aktywnego magazyniera.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jul 2020
     
    I to jest ciekawa propozycja. Wpadaj na zooma i obgadasz to z autorem i jego pomocnikami :) Z tego co wiem, mają być jakieś modyfikacje, ale zanim powstaną modyfikacje, trzeba najpierw napisać to, co ma być modyfikowane czyli logikę gry.
    • 9:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime21 Jul 2020
     
    Super! Fajnie, że jest taki efekt warsztatów.
    Mnie to motywuje do dalszej nauki Action!
    Fajnie by było rzeczywiście jakby kody tych naszych gier były na githubie, żebyśmy mogli od siebie się czegoś nauczyć.
    BTW: jak ktoś pisze pierwszą grę na daną platformę, to moim zdaniem najważniejsze, żeby ją skończył i przećwiczył to co się nauczył. Często kombinowanie na początku z rzeczami, które nie wiemy jak zrobić, bo są innowacyjne kończą się zwałką projektu. Pierwsze projekty nie muszą być twórcze, właśnie dobrze poznana mechanika pozwala się skupić na technikaliach, które są nowością.
    Ja zrobiłem prototyp gry w JavaScripcie i akurat skupiłem się na gameplayu, który sam wymyślałem, ale za to musiałem bardzo ściąć zabawę grafiką i animacją, żeby to skończyć w rozsądnym czasie.
    • 10: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime21 Jul 2020
     
    @George: w javascript polecam phaser3, chyba nawet w tym napisalem sokobana, wyszlo bardzo szybko i ladnie graficznie. Co do githaba to jestem superrr za. Ktos moze zrobic modyfikacje, a inni moga zobaczyc jak to jest zrobione, jak sami by to zrobili, czegos sie nauczyc, ewentualnie poprawic.
    • 11:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime21 Jul 2020
     
    @astrofor - hey, słyszałem o phaser, ale chciałem się pomęczyć od zera :)
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2020
     

    George:

    Super! Fajnie, że jest taki efekt warsztatów. Mnie to motywuje do dalszej nauki Action!


    Tak, takich i podobnych efektów warsztatów jest mnóstwo! Kilkanaście osób dzięki warsztatom wciągnęło się w różne projekty, które trwają. Inne wciągnęły się w ogóle w środowisko Atari. Jeszcze inne wniosły ciekawe opowieści, etc. Generalnie kto nie bywa na zoomowych spotkaniach, nie wie co traci :D

    George:

    Fajnie by było rzeczywiście jakby kody tych naszych gier były na githubie, żebyśmy mogli od siebie się czegoś nauczyć.


    Na forum były linki do poradnika Bocianu, jak zamieścić grę na Githubie, bo wbrew pozorom, to nie jest takie proste, żeby zrobić to dobrze.

    George:

    BTW: jak ktoś pisze pierwszą grę na daną platformę, to moim zdaniem najważniejsze, żeby ją skończył i przećwiczył to co się nauczył. Często kombinowanie na początku z rzeczami, które nie wiemy jak zrobić, bo są innowacyjne kończą się zwałką projektu.


    Dobrze powiedziane.
  1.  
    Kazdy kto będzie miał projekt do umieszczenia na GitHub i będzie chciał to zrobić dobrze, tak żeby był widoczny i mógł zachęcić kontynuatorów do wsparcia, może liczyć na moją pomoc. Zapraszam ;)

    George i Kaz - projekt „tąb rajder” ma na celu otworzyć pierwsze drzwi, online dyskutujemy o możliwościach dalszego rozwoju, ale żeby to osiągnąć, trzeba najpierw zakończyć fazę „walking skeleton” (https://devops.stackexchange.com/a/714), inaczej tak jak pisaliście - autor ugrzęźnie w zawiłościach kolejnych pomysłów. Wybór „sokobana” jako podstawki jest bardzo dobrym pomysłem, bo precyzuje rodzaj rozgrywki docelowej i rozwiązań pośrednich. Inne wzory to „Tetris” czy „space invaders” a nawet „Road race”. Każda niesie ze sobą inne wyzwania.

    Ps. @astrofor - koncepcja Mombaju a co za tym idzie nawet multiplayera turowego brzmi bardzo atrakcyjnie!
    • 14:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime22 Jul 2020
     
    Aby umieścić swój projekt w publicznym repozytorium można tez skorzystać z mojego poradnika, który wprawdzie dotyczy GitLaba, ale dla GitHuba tez zadziała :D

    ->link<-
    • 15: CommentAuthornosty
    • CommentTime22 Jul 2020
     
    Napisałem kiedyś Sokobana w Atalanie - języku w trakcie rozwoju i potwornie zabugowanym. I wciąż było to łatwiejsze i przyjemniejsze niż w Action! ;)

    ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime22 Jul 2020
     
    tak strasznie szkoda, że atalan umarł, to był najprawdopodobniej najciekawszy język, jaki powstał na atarkę. mógłby się stać actionem XXI wieku.
    • 17: CommentAuthorEmi
    • CommentTime22 Jul 2020
     
    Wrzucam postęp w pracy, zaznaczam, że to mój 1 raz w programie g2f
    • 18: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime22 Jul 2020
     
    Zalozylem konto github i pierwsze pliki projektu:
    ->link<-
    • 19: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime22 Jul 2020 zmieniony
     
    a to krotki opis co i jak:
    najpierw:

    git clone ->link<-

    do katalogu tabraider w bierzacym katalogu zostana skopiowane pliki projektu.
    jak ktos cos zmieni to tak pobieramy najnowsza wersje, w katalogu tabraider:
    git pull
    w ogole polecam git pull przed kazda praca z projektem aby pobrac najnowsze zmiany.

    Potem zmieniamy co chcemy i po zakonczeniu pracy piszemy :
    git add .
    git commit -m "opis tego co zmienilismy"
    git push
    wtedy pyta nas o username i password wpisujemy:
    Username: atarionline
    password: 666szatyn!
    Wiem ze podawanie hasla na forum nie jest za madre, ale w tym przypadku nie ma to chyba az takiego znaczenia.
    pelniejszy opis u Bociana pare postow wyzej.
    • 20:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime23 Jul 2020 zmieniony
     
    Ale niepotrzebnie podajesz hasło.
    Kto potrzebuje powinien założyć swoje konto.
    Jeśli chce coś zmieniać robi sobie forka, ściąga do siebie, zmienia i robi póżniej merge request do Twojego projektu.
    Można też nad projektem pracować w kilku użytkowników - tak jest na gitlabie, nie wiem jak na githubie.
    Inaczej ktoś Ci wejdzie i skasuje projekt.
    • 21: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime23 Jul 2020
     
    ja to bym poprosil o repo z tym PC werszyn. To moznaby na MAD-Pascal przerobic :)
    • 22: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime23 Jul 2020 zmieniony
     
    @MADRAFi: ->link<- mysle ze dobra podstawa bylby stary dom Bociana.
    @George: reczna zabawa z merge requestami mi sie nie usmiecha, dodatkowo zrobi sie dym z ludzmi komitujacymi przed zmerdzowaniem zmian innych userow. W skrucie jak Chcesz zmien haslo i zazadzaj projektem wedle uznania jesli masz ochote, ja wierze ze tu na forum sa sami spoko ludzie i nikt nic nie skasuje, szczegolnie ze to nie jakis fajny haking, tylko czysta zlosliwosc,ale nawet po skasowaniu bez wiekszej szkody mozna odtworzyc projekt z lokal commitow userow. Inna opcja to dolaczenie siebie jako project contributora.(ps. Pozdrowienia dla Zbytiego za upozadkowanie projektu)
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jul 2020
     
    Andy o swoim projekcie: