atarionline.pl Seria gier "Spy vs. Spy" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Aug 2020 zmieniony
     
    Pamiętne i wspaniałe gry First Star Software. Omawialiśmy wczoraj na Środowisku Prasowym przy okazji "Bajtka - Tylko o Atari" numer 2. No i w tym miejscu warto przypomnieć wersję gry "Spy vs. Spy III" z podtytułem "Arctic Antics", którą przygotował nasz kolega <b>Mono</b>, grzebiąc w jej kodzie. Co w niej innego niż w dobrze znanych wersjach, od lat krążących na kasetach, dyskietkach i w sieci?

    Po pierwsze Mono dodał obsługę klawiatury. Dwie pierwsze części mogły być na Atari obsługiwane również klawiszami, a w trzeciej części tego - o dziwo - nie było. O dziwo, ponieważ instrukcja do trzeciej części, nota bene wspólna dla Atari i C64, twierdziła, że taka obsługa jest: ->link<- . Mono oprócz dodania obsługi klawiatury, dopasował znaczenie klawiszy na Atari do tej instrukcji.

    Po drugie, Mono poprawił ładowanie faz gry (teraz nie powinno rzucać ekranem, jak to jest u Fandala, kiedy gra przepisuje dane z pamięci HighRAM do LowRAM).

    Po trzecie, przeglądając dane na dyskietce z Database zauważył, że jest tam grafika z logo "MAXX OUT! series", która nie była wykorzystana w programie. Prawdopodobnie gra była planowana do wydania w ramach serii ->link<- , ale finalnie się tam nie znalazła. Mono dodał tę planszę na początek ładowania.

    Uwaga! Jak napisał Mono, ta wersja nadaje się do uruchomienia wyłącznie na serii XL - oryginalną z fazami doładowywanymi z dysku można odpalić też na 400/800.
  1.  
    Brawo Mono!
    To było jedna z moich ulubionych gierek.
    • 3:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime27 Aug 2020
     
    Dzięki Mono.
    Świetna gra, spor czasu nad nią spędziłem. W 80ych robiła ogromne wrażenie.
    Niestety zmarnowany potencjał - na dużym Atari i na Amidze wyglądała archaicznie.
    • 4:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime28 Aug 2020
     
    Atari miało 2 porty Joysticka więc aż się prosi o taką grę. Ale to i tak przeskok w koncepcjach bo naraz grało 2-graczy. To normalne dziś w sieciowych rozrywkach, ale nie wówczas. Flippery miały i owszem 4 liczniki ale nie grano jednocześnie... A np. Ballblazer we dwoje jest świetny.
    • 5: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime28 Aug 2020
     
    A to ciekawe jest jakie jeszcze na małym atari były gry z dzielonym ekranem?

    Mi się przypomina właśnie Ballblazer , spy vs spy, capture the fleg, inside, i pewnie jakies wyscigi samochodowe, pole position ? Ktoś cos jeszcze pamięta ?
    • 6: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime28 Aug 2020
     
    Rebound? Kojarzę szybką akcję i dobrą muzykę.
    • 7:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime28 Aug 2020
     
    Pitstop 1/2, Mig Alley Ace
    • 8: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime28 Aug 2020 zmieniony
     
    Xenophobe, Kickstart, Tron: Cykl Świetlny, Tagalon
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Aug 2020
     
    LA 1984 w niektórych dyscyplinach :-)
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Aug 2020
     
    Shreckenstein
    • 11:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime28 Aug 2020 zmieniony
     
    The Convicts
    • 12:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime28 Aug 2020
     

    Kaz:

    Po trzecie, przeglądając dane na dyskietce z Database zauważył, że jest tam grafika z logo "MAXX OUT! series", która nie była wykorzystana w programie. Prawdopodobnie gra była planowana do wydania w ramach serii ->link<- , ale finalnie się tam nie znalazła. Mono dodał tę planszę na początek ładowania.

    Nie tylko była planowana, ale nawet została wydana w serii Maxx Out. Jedyne znane wydanie tej gry w USA jest właśnie w ramach tej serii. Na oryginalnej dyskietce Epyxu to logo wyświetla się podczas ładowania.

    astrofor:

    A to ciekawe jest jakie jeszcze na małym atari były gry z dzielonym ekranem?

    Jeszcze "Speed Ace", "Trailblazer", "River Rally", "Nautilus", "Pro Mountain Bike Simulator", "Bumpomov's Dogs", "Protector" (ten od Mastertronic), "Racing Destruction Set".
    • 13:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime29 Aug 2020
     
    Z ciekawostek, o ile dobrze pamiętam, to dzielony ekran jest opatentowany przez First Star Software. Korespondowałem kiedyś z Richardem Spitalnym i mi o tym wspominał.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Aug 2020
     
    Alex - ciekawa ciekawostka, ale chyba skuteczność tego patentu była słaba, skoro powstało tyle gier ze współdzielonym ekranem. Sądzisz, że brali od innym tantiemy? No i ciekawe, czy i kiedy ochrona wygasła?

    Krótki:

    Nie tylko była planowana, ale nawet została wydana w serii Maxx Out. Jedyne znane wydanie tej gry w USA jest właśnie w ramach tej serii. Na oryginalnej dyskietce Epyxu to logo wyświetla się podczas ładowania.


    Dzięki za sprostowanie, bo zasugerowałem się wypowiedzią Mono, a sam nie sprawdziłem. Z tego wynika, że to wersja brytyjska, wydana przez Databyte, miała ten obrazek wyłączony. Co byłoby dość logiczne, bo oni tego w serii "Maxx out!" nie wydawali.
    • 15:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime29 Aug 2020 zmieniony
     
    Wydaje mi się że gdzieś czytałem dawno temu (więc może lepiej wziąć moje słowa w duży cudzysłów), że FSS opatentowało (lub próbowało opatentować) nie tyle sam split-screen, co tylko owo specyficzne dla Spy vs. Spy rozwiązanie polegające na tym, że w momencie gdy obaj gracze się spotykają, to split-screen "znika" - obie postacie wchodzą w interakcję na jednym z dwóch ekranów.

    W obu przypadkach istnieją przykłady "dzieł wcześniejszych" - dla "zwykłego" split-screenu są to np. "Drag Race" od Kee Games (1977), czy "nasz rodzimy" "Capture the Flag"; a dla split screenu w ujęciu "Spy vs. Spy" jest np. rok wcześniejszy "Bumpomov's Dogs", w którym również dwa ekrany scalają się w jeden gdy obaj gracze są wystarczająco blisko siebie. Więc nawet jeśli FSS ten patent dostali, to dobremu prawnikowi pewnie nietrudno byłoby go podważyć.

    Kaz:

    Dzięki za sprostowanie, bo zasugerowałem się wypowiedzią Mono, a sam nie sprawdziłem.

    Nie ma za co - jak wiesz, wykorzystam każdą okazję żeby się powymądrzać.
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime30 Aug 2020 zmieniony
     
    @Krótki: I słusznie. Dzięki, bo nie znalazłem żadnej informacji o MaxxOut! prócz tej w mobygames ale tam nie ma na liście szpiegów.
    Nigdy też nie miałem wersji z MaxxOut! podczas ładowania, więc dodałem to samodzielnie na podstawie kolejności ładowanych części gry :)

    Co zaś do gier z dzielonym ekranem, no to przecież jeszcze Kikstart.
    • 17: CommentAuthorAdam
    • CommentTime31 Aug 2020
     

    mono:

    Co zaś do gier z dzielonym ekranem, no to przecież jeszcze Kikstart.

    No przecież bruno_j już podał ten tytuł powyżej :)

    Przypomniały mi się jeszcze takie gry:

    Herbert:




    Herbert II:




    Highway Duel:

    • 18:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime31 Aug 2020 zmieniony
     
    Kaz: Nie wiem, nie sprawdzałem, ale FSS opatentowała to pod nazwą Simulplay i Simulvision, a moduł z pułapkami jako Trapulator :)