atarionline.pl Gra "Detonationix" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Aug 2020 zmieniony
     
    • 2: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime31 Aug 2020
     
    gra startująca w tegorocznym konkursie ABBUC, jedna z trzynastu. Bardzo fajna gierka
    • 3: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime1 Sep 2020
     
    ta gra mi trochę coś przypomina...
  1.  
    Też mam takie wrażenie, jednak tytuł oryginału jakoś mi umyka...
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2020
     
    Podobieństwo do Tetrisa jest powierzchowne, przyjrzycie się uważnie zasadom :D
    • 6:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime2 Sep 2020 zmieniony
     
    ja pomimo przyglądania się, nie odkryłem zasad którymi rządzi się ten tytuł.
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Sep 2020
     
    Też nie kumam, klocki o kształcie identycznym z Tetrisem, design tak samo, tylko zasady redukcji dziwaczne i zmienione w wybuch ;-)
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2020
     
    Ano właśnie - tylko studnia i klocki są z Tetrisa, bo zasady są zupełnie inne :) Np. do redukcji linii nie wystarczy wypełnić jej klockami, jak w Tetris, trzeba mieć w tej ułożonej linii detonator.
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Sep 2020
     
    Dlaczego w 32 sek. zerdukowały się 3 linie a nie 2?
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2020
     
    Bo wybuch nie obejmuje tylko ułożonej linii, ale większy obszar, zobacz np. 2:00. To _całkowicie_ inne zasady niż Tetris, więc nie ma co tu przykładać tetrisowej miary :) Powtórzę: z Tetrisa jest tu tylko studnia i klocki.
    • 11:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime2 Sep 2020
     
    Z tetrisa tylko studnia, klocki, fizyka, mechanika, sterowanie, kolory, kształty, wygląd ogólny ekranu, info o next klocek, punkty, znikanie poprawnie ułożonych linii, przechodzenie do kolejnych leveli. Tak że praktycznie jest to zupełnie inna gra, trudno zrozumieć skąd komuś przychodzi do głowy że tu mamy jakiekolwiek podobieństwo. Ogólnie mega zajebiście, jest innowacja przełomowa, będzie hicior.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2020 zmieniony
     
    Mq - ale ta ironia do kogo skierowana? Bo nie widzę tu nikogo, kto twierdziłby, że gra jest mega innowacyjna czy przełomowa. To nie znaczy jednak, że to jest Tetris, bo nie jest. To, że wykorzystuje sztafaż Tetrisa do innej rozgrywki, nie robi z niej Tetrisa :) Podobieństwo jest, ale jest też zasadnicza różnica, którą łatwo przeoczyć, jeśli się tylko "rzuci okiem".

    W kwestii formalnej, Twoja lista podobieństw jest błędna :). Nie było w Tetrisie przechodzenia do kolejnych poziomów w sposób widoczny, tylko przez podwyższenie numeru levelu na pasku. Do tego kolory klocków oryginalnego Tetrisa były inne (bo różnorodne, a nie jednorodne jak tutaj), podobnie ze sterowaniem, a także z wyglądem ekranu:

    ->link<-

    A w ogóle to oryginalny Tetris, ten radziecki, wyglądał tak:

    • 13: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime2 Sep 2020
     
    Mi tam się na pierwszy rzut oka podoba. Tylko trochę za dużo lini wybucha, ale bez osobistego gameplaya to trudno powiedzieć. Wariacje gier zawsze mile widziane.
    • 14: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime2 Sep 2020
     
    Z tetrisowatych Lumines są fajne:
    • 15:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime2 Sep 2020
     
    Ironia była do całokształtu tematu, bo odniosłem wrażenie, że część ludzi zobaczyło coś na kształt "jaaa, kolejny tetris, bleee...", a część ni stąd ni zowąd wydało mi się, że broni innowacyjności gry, ale to moje subiektywne odczucie:-) Stawiam się w grupie tych "jaaa, kolejny tetris, bleee...", nie przekonuje mnie tutaj fakt, że inny jest rodzaj rozgrywki - niemniej jednak nie będę się tu o szczegóły spierał, miałem w swoim poście cel wyłącznie żartobliwy:-)

    Natomiast dzięki za wrzutkę oryginalnego Tetrisa. Wszyscy znają Tetris, wszyscy wiedzą, że pierwowzór był ruski, ale powiem szczerze, że patrzę na to i nie pamiętam czy kiedyś to w tym oryginale widziałem gdzieś na żywo, bo chyba nie. Aż sam się dziwię:-) Naszło mnie podejrzenie, że więcej ludzi mogło widzieć wszelkie klony i kolejne wersje niż oryginał.
    • 16:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Sep 2020
     
    Ja też mam takie odczucia jak Mq, za to nie mogę się doczekać strzelanki Shantiego :-)
    • 17:
       
      CommentAuthorCreonix
    • CommentTime2 Sep 2020
     
    Bardzo lubię tetrisy i modyfikacje, poza tym tytuł przypomina mi mój nick :)
    • 18:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime2 Sep 2020
     
    Taa, rymuje się elegancko, więc możesz o tym nawet ułożyć jakiś wierszyk lub piosenkę i w jakimś wilde wystawić:-)
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Sep 2020
     
    Mq - jak słusznie zauważyłeś, część ludzi zobaczyła "kolejnego Tetrisa". Sam też w pierwszym momencie miałem takie wrażenie, bo użycie elementów Tetrisa takie wrażenie sprawia. I dlatego warto podkreślić, że to zasady Tetrisa nie są. I niestety, ale żadna ironia nie pomoże zrobić z tej gry Tetrisa :P

    A podejścia "jaaa, kolejny tetris, bleee..." nie kupuję, ale to moje zdanie. Po pierwsze dlatego, że niby wszyscy grali, a mało kto tak naprawdę zna reguły gry (np. kwestię kombosów), zadowalając się znajomością powierzchowną ("studnia, lecą klocki, układamy linie to znikają"). Mnie akurat ciekawią tetrisopodobne gry, ponieważ zarówno pierwowzór jest niezwykłą grą, jak i wszelkie próby modyfikacji oryginalnego pomysłu są interesujące pod względem wpływu na rozgrywkę i gracza. Słów "niezwykła gra" używam świadomie, ponieważ jest to gra, która w trakcie licznych badań naukowych ujawniła ciekawe właściwości wpływu na naszą psychikę. W wersji popularyzatorskiej, po polsku, można posłuchać o tym np. tutaj:



    Co do innowacyjności to potocznie mylona jest z poczuciem nowości. Przypomnę tylko, bo jestem pewny, że to wiesz, że klasycznie definiujemy innowację nie tylko jako coś zupełnie nowego, ale przede wszystkim jako modyfikację czegoś starego na nowy sposób. Zmiany w zasadach Tetrisa jak najbardziej są innowacją. Czy dobrą, grywalną, ciekawą i trafioną - to inna inszość. Na razie w grę nie można pograć, żeby się o tym przekonać, a sam filmik to za mało do rzetelnej oceny. Moim zdaniem oczywiście :)
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Sep 2020
     
    przypomina Tigris czy jakoś tak,nawet bym tego nie tknął ale z uwagi na muzykę włączę,choć ta muzyczka jakby się później nieco gubiła .

    @Kaz że nie znacie z Atari to nie znaczy że nie było,studnia i klocki = Tetris a gdyby Aleksiej P. pracował w NINTENDO to było by że klon i zdjęli by ze stron ;) .

    Po Lumines już żaden Tetris i inna gra z klockami mnie nie zaciekawi i KROPKA.




    PS. Jak do tej pory to na A8 najlepszy Getris i nie ma bata.
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Sep 2020
     

    Irata:

    przypomina Tigris czy jakoś tak


    Nie przypomina. Ani wyglądem, ani zasadami, ani nawet klockami. Widocznie nie widziałeś gry "Tigris czy jakoś tak" :)

    Irata:

    @Kaz że nie znacie z Atari to nie znaczy że nie było,


    Czego nie było i czego nie znamy?

    Irata:

    studnia i klocki = Tetris


    Tylko dla kogoś, kto nie umie zauważyć niuansów gry. To tak jakby powiedzieć, że każda gra z pionkami i szachownicą to warcaby :)

    Irata:

    Po Lumines już żaden Tetris i inna gra z klockami mnie nie zaciekawi i KROPKA.


    Znowu się spóźniłeś, wyżej już tę grę wspominał bob_er.
    • 22:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime8 Sep 2020
     
    Chyba z warcabownicą:-) Z szachownicą to są szachy:-)

    A Tigris, to jest wersja, która we mnie wzbudza sentyment, bo to była jedna z pierwszych moich gier w ogóle na Atari jak już miałem swoje, i był to pierwszy twór tetrisopodobny jaki widziałem w życiu. Pamiętam, że bardzo nas wciągnęła ta gra i z tatą zagrywaliśmy się w to całymi godzinami. Do dziś wywołuje sentyment, ale też faktycznie uważam, że jest w tej grze coś wyjątkowego, bo płynące tło i dźwięko-muzyczka w tle wywołuje niezły trans i klimat.
    • 23:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime8 Sep 2020 zmieniony
     
    Mam tak samo z Tigrisem, cóż to było za odkrycie, że da się grać we dwóch! Klimat, trudność, te dziwne klocki... Miał coś w sobie.

    Detonationix to dla mnie nie zupełnie inna gra niż Tetris, tylko Tetris z inną zasadą redukcji i dodatkowa cechą klocków. Przechodzenia leveli nie było w oryginale, ale już w milionie klonów owszem: Getrisie na Malucha czy choćby w genialnym Tetris Pro na Amigę (były też bomby i szereg różnych dodatkowych cech/efektów - w tym ciekawe obrazki do odsłaniania w tle).
    • 24:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Sep 2020
     
    @Kaz
    jasne że widziałem Tigrisa- pamiętam jak podczas ładowania gry wyobrażałem sobie dżungle i hasające po niej tygrysy -ale daleko nie odleciałem gdyż w moich wyobrażeniach gra przypominała Amaurote,ale w końcu grałem w Tigris i nawet fajnie się grało mimo małego pola gry.
    Na Atari mamy sporo gier Tetrisopodobnych,moje ulubione i warte uwagi to Getris,Roll Tris,Cyctris.Są jeszcze klasyki takie jak Warsaw Tetris,Tigris.
    Znacie panie Kaz to : ->link<- widziałem jeszcze inną wersję z wybuchającymi klockami .
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Sep 2020 zmieniony
     

    Mq:

    Do dziś wywołuje sentyment, ale też faktycznie uważam, że jest w tej grze coś wyjątkowego, bo płynące tło i dźwięko-muzyczka w tle wywołuje niezły trans i klimat.


    Zgadzam się, ta gra jakoś magnetycznie przyciągała, wykonanie nadawało klimat, szczególnie te niepokojące, wibrujące dźwięki. Gra zupełnie niepodobna do tego, co widać wyżej.

    Mq:

    Chyba z warcabownicą:-) Z szachownicą to są szachy:-)


    Właściwie to się nazywa warcabnica, nie warcabownica. I nie tylko na niej się gra w warcaby, również na klasycznej szachownicy :)
    ->link<-

    Irata:

    ale w końcu grałem w Tigris i nawet fajnie się grało mimo małego pola gry.


    Zawodzi Cię pamięć - pole gry nie było małe, było klasyczne, szerokości dziesięciu pól i wysokości dwudziestu (to się nazywa tetrion). To co zapewne pamiętasz z Tigris, to ekran tytułowy, z małym podglądem pola gry w trybie demo.

    No i ani wizualnie, ani zasadami gry Tigris nie przypomina Detonationixa, a tak napisałeś.

    Irata:

    Na Atari mamy sporo gier Tetrisopodobnych,


    Nie zgodzę się z tym twierdzeniem. Może z 40 się znajdzie (bo zależy czy do tetrisopodobnych wliczać takie jak Stack Up czy Flowers Mania), ale to wcale nie jest dużo.

    Irata:

    Znacie panie Kaz to : ->link<- widziałem jeszcze inną wersję z wybuchającymi klockami .


    Ale przecież tutaj są całkowicie inne zasady. Przede wszystkim - trzeba układać klocki jak w Tetrisie. Co to ma wspólnego z Detonatonixem? Wybuchy? Trochę mało, to tak jakby napisać, że Ghostbusters to podobna gra do Blinky's Scary School bo w obu są duchy... :)
    • 26:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Sep 2020
     
    Kaz, ja rozumiem Twój punkt widzenia w kwestii obrony innych reguł w grze Detonationix w stosunku do Tetrisa, i to że chcesz za wszelką cenę nadać jej odrębność. Nie popadajmy jednak też w skrajności, bo to nie jest takie porównanie jak Ghostbusters i Blinky - te gry nie mają faktycznie ze sobą kompletnie nic wspólnego, natomiast zgodzisz się chyba, że koncepcyjnie gra Detonationix nawet jeśli ma odmienne reguły, to czerpie inspirację z Tetrisa i jest jego kolejnym rozwinięciem.
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Sep 2020 zmieniony
     
    @ Mq Kaz doskonale wie,lubi się ze mną droczyć i rozbijać moje wypowiedzi na czynniki pierwsze ciągnąc w ten sposób dyskusje w nieskończoność ;) .

    @ Kaz
    "Nie zgodzę się z tym twierdzeniem. Może z 40 się znajdzie (bo zależy czy do tetrisopodobnych wliczać takie jak Stack Up czy Flowers Mania), ale to wcale nie jest dużo."
    czy jest dużo czy nie to zależy od punktu widzenia,nawet nie myślałem że aż tyle klonów mamy,znam za to systemy na które przez cały ich żywot nie wyszło tyle gier co klonów Tetrisa na Atari więc rozumiem twoją postawę;)...więc lecimy do setki :D.
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2020
     

    Mq:

    Kaz, ja rozumiem Twój punkt widzenia w kwestii obrony innych reguł w grze Detonationix w stosunku do Tetrisa, i to że chcesz za wszelką cenę nadać jej odrębność.


    Za wszelką cenę? Po prostu stwierdzam fakt. Wróć do pierwszego mojego posta i przeczytaj uważnie - napisałem, że gra powierzchownie jest podobna do Tetrisa, ale ma inne zasady. Całą resztę sobie dopisałeś i wyolbrzymiłeś, dodając ironię - że gra innowacyjna, że hicior, że nikt nie dostrzega podobieństwa. Atakujesz coś, co nie istnieje, właściwie nie wiem po co?

    Irata - zapewniam Cię, że nie "droczę się" z Tobą. Po prostu czasem wypisujesz głupoty i czasem mam chęć je sprostować. A czasami nie chce mi się, bo widzę, że nie poświeciłeś nawet sekundy, żeby się zapoznać z czyjąś wypowiedzią czy grą. Nie ma tu drugiego dna :D
    • 29:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Sep 2020 zmieniony
     
    Ja bym powiedział, że jest podobna w 80% i żywcem bierze tę część procentową z Tetrisa, a różni się zasadą redukcji linii i dodatkowym oznaczeniem na klockach tę redukcję zapewniającym.
    Kaz, ta Twoja wypowiedź to bardziej wyrażanie opinii niż stwierdzanie faktu, jaki jest koń prawie każdy widzi, no bez przesady z tym brnięciem, czasem ogół jednak daje uśrednioną, w miarę rzetelną opinię ;-)
    Tutaj nikt nie ma na myśli nic złego z tym podobieństwem, a bronisz tej sprawy jak Częstochowy, jak gdyby powstała nowatorska produkcja na miarę Ridiculous Reality.
    No nie tym razem, tutaj powstała wariacja na temat Tetrisa - fajna, ale to tyle.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2020 zmieniony
     
    Jacques - nie jest opinią, tylko faktem, że zasady rozgrywki są inne. Na to zwróciłem uwagę, bo łatwo to przeoczyć WŁAŚNIE dlatego, że design jest bardzo podobny, czy nawet wzięty z tetrisopodobnych gier. Ja żadnej opinii o grze na razie nie wyraziłem. Jeżeli jest inaczej - proszę o cytat.

    Oczywiście, że nikt nie ma nic złego na myśli, że jest podobieństwo do designu tetrisa, ale skąd wniosek, że ja albo ktokolwiek inny uważa to za coś złego albo że zaprzecza temu podobieństwu? Też poproszę o jakiś cytacik.

    Bym też poprosił o cytat, gdzie próbuję wmówić, że powstała nowatorska produkcja? I gdzie tego bronię jak Częstochowy? Bo wydaje mi się, że nie czytałeś tego co pisałem.

    Wrzucam filmiki z grami z tegorocznego ABBUC-a i tylko ta gra wywołała u Ciebie, Iraty i Mq jakieś takie negatywne emocje. Zupełnie dla mnie niezrozumiałe. Proste stwierdzenie faktu, że gra ma inne zasady niż Tetris - to powód do uważania, że się twierdzi, że gra jest nowatorska, wspaniała, będzie hitem, etc? Zamiast dopisywać mi jakieś dziwne twierdzenia, lepiej czytać co napisałem wprost i dokładnie.
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Sep 2020
     
    Nie wiem jak u innych, ale gra nie wywołała u mnie negatywnych emocji, reszta została już w sumie napisana przez wszystkich, z niecierpliwością czekam na upublicznienie gier :-)
    • 32:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime10 Sep 2020
     
    Cytaty z Kaza:

    Wróć do pierwszego mojego posta i przeczytaj uważnie - napisałem, że gra powierzchownie jest podobna do Tetrisa, ale ma inne zasady. Całą resztę sobie dopisałeś i wyolbrzymiłeś, dodając ironię - że gra innowacyjna, że hicior, że nikt nie dostrzega podobieństwa. Atakujesz coś, co nie istnieje, właściwie nie wiem po co?


    (...)gra wywołała u Ciebie, Iraty i Mq jakieś takie negatywne emocje. Zupełnie dla mnie niezrozumiałe. Proste stwierdzenie faktu, że gra ma inne zasady niż Tetris - to powód do uważania, że się twierdzi, że gra jest nowatorska, wspaniała, będzie hitem, etc?


    I tu muszę zaznaczyć, że Kaz nie stwierdzasz faktów, tylko wydajesz swoje opinie. Dodatkowo przeinaczasz fakty, przypisujesz innym to co Ci się wydaje, a nie fakty. Jako fakt stwierdziłeś, że atakuję coś, czego wcale nie robiłem. W żadnym momencie nie atakowałem. Wszedłem na forum z dobrym humorem i jeszcze bardziej mi się poprawił jak przeczytałem co następuje (cytat z Kaza):

    tylko studnia i klocki są z Tetrisa, bo zasady są zupełnie inne


    Zupełnie inne? Skoro ironia i żart nie były dla Ciebie śmieszne, to napiszę bardziej poważnie. Podstawowa i najważniejsza zasada gry definiująca o co w ogóle chodzi zarówno w przypadku Tetrisa jak i Detonationix polega na tym, że spadają nam z góry klocki, które wypełniają studnię. W obu grach chodzi o to, żeby układać te klocki w taki sposób, żeby studnia się nie zapełniała i żeby redukowały się właściwie układane klocki. Czyli zasady nie tylko nie są zupełnie inne, ale podstawowe zasady są IDENTYCZNE, a dopiero niuanse odróżniają jakkolwiek te gry. Krótko mówiąc Twoje "stwierdzenia faktów" nie za wiele mają wspólnego z faktami.

    Wracając do tego co napisałem o dobrym humorze: każdy w tym wątku widzi, że trochę się wygłupiłeś z tą krucjatą w kierunku gry z zupełnie innymi zasadami, więc większość (w tym ja) zaczęła sobie ironizować i np. ja po prostu zażartowałem na ten temat i tyle. Humor nadal miałem bardzo dobry i pozytywnie byłem nastawiony do całokształtu, niczego nie atakowałem jak to nazywasz. Natomiast to Ty Kaz zacząłeś przekształcać to w twardą dyskusję żądając cytatów, udowadniania czegoś, a zwykłe żarty w dobrej wierze innych osób zacząłeś wynosić do rangi jakichś ataków.

    Kiedyś pisałem Ci, że w wielu kwestiach się z Tobą zgadzam i popieram, ale są też tematy, w których kompletnie się nie zgadzam. Zaciekawiło Cię jakie to tematy: otóż wszystkie te, w których przekształcasz dyskusję na forum do takiego punktu, w którym już tylko Ty musisz mieć rację i nie ma możliwości, żeby ktoś inny mógł tą dyskusję zakończyć, lub żebyś Ty na koniec napisał jakieś tam zwykłe ok, czy coś. Wszelkie takie dyskusje kończą się żądaniami cytatów, stwierdzeniami przeinaczonych faktów i ogólnym zmęczeniem, powodującym, że dany rozmówca po prostu odpuszcza.
    Takie mam zdanie, i już się zmęczyłem tym co w tym poście napisałem, więc nie będę dalej tu walczył na argumenty i wygrzebywanie cytatów. Dla mnie EOT w temacie atakowania.
    • 33:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime10 Sep 2020
     
    Też nie czaję tego bronienia gry, jakby była jakimś totalnym objawieniem :) początkowo także myślałem, że to jakaś szydera.

    Ot tetris z pewną modyfikacją, w dodatku nie do końca jasną
    • 34:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime10 Sep 2020 zmieniony
     
    No dokładnie tak jak piszesz @mav. Ale ja do gry nic nie mam, fajnie że powstają takie rzeczy, bo to są dobre wprawki do wszechstronności programistów i nabycia różnych umiejętności. Z innej strony w te gry ludzie lubią sobie pograć, ja też lubię. Czekam na upublicznienie Detonationix, bo chętnie zobaczę jak się w to gra i pewnie chwilę popykam, a może będzie wciągające z jakichś powodów - nie wiadomo, zobaczymy z chęcią:-) Jednak nie zmienia to faktu, że tak jak wcześniej zaklasyfikowałem jest to "kolejny tetris", bo tak klasyfikuje się gry tego typu na całym świecie i w kosmosie:-)
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2020
     
    Maw - kto bronił grę i gdzie? Też nie odróżniasz stwierdzenia o tym, że zasady są inne niż w Tetrisie od "bronienia gry"? :D

    Mq:

    Podstawowa i najważniejsza zasada gry definiująca o co w ogóle chodzi zarówno w przypadku Tetrisa jak i Detonationix polega na tym, że spadają nam z góry klocki, które wypełniają studnię. W obu grach chodzi o to, żeby układać te klocki w taki sposób, żeby studnia się nie zapełniała i żeby redukowały się właściwie układane klocki.


    Nie twierdziłem, że jest inaczej. Stwierdziłem, że to podobieństwo jest powierzchowne :). Proponuję Ci eksperyment myślowy: zastosuj reguły gry w Tetrisa do gry Detonationix. Czy jak zastosujesz te same zasady, to uzyskasz ten sam efekt w grze? Nie. W drugą stronę też nie. Sposób grania w obie gry jest ZUPEŁNIE inny, ergo: to są inne gry. Podobne w wyglądzie, użytych elementach, ale inne.

    Mq:

    Czyli zasady nie tylko nie są zupełnie inne, ale podstawowe zasady są IDENTYCZNE, a dopiero niuanse odróżniają jakkolwiek te gry.


    Podobnie możesz rozważyć grę Misja i Spy Master - w obu zasady ogólne są przecież IDENTYCZNE - chodzi o to, by przemierzać labirynt, zbierać przedmioty i używać je w odpowiednim miejscu. A jednak jakimś cudem nie piszesz "o, jeszcze jedna Misja", prawda? :). To właśnie "niuanse", jak je nazwałeś, jedną grę odróżniają od innej. Jeżeli w szachach zmienisz zasady na możliwość ruszania się figurami tylko tak jak w warcabach, to mimo, że są to figury szachowe - nie jest to gra w szachy, prawda?

    Mq:

    I tu muszę zaznaczyć, że Kaz nie stwierdzasz faktów, tylko wydajesz swoje opinie.


    Fakty są o grze. Opinie to wygłosiłem już pod koniec i dotyczyły Twoich komentarzy z opiniami, a nie gry :)

    Mq:

    Krótko mówiąc Twoje "stwierdzenia faktów" nie za wiele mają wspólnego z faktami.


    Ostre słowa, jak na osobę "nieatakującą" :D. A jakbyś w takim razie nazwał wylobrzymianie i przekręcanie cudzych wypowiedzi, kpienie, ironizowanie, używanie wobec rozmówcy słów takich jak "każdy widzi że się wygłupiłeś", pisanie, że rozmówca "popada w skrajności", używanie całego zestawu sztuczek erystycznych i na koniec jeszcze atak personalny, tylko żeby postawić na swoim?

    Tym bardziej mnie to dziwi, że taką reakcje wywołało to jedno zdanie - że podobieństwo do Tetrisa jest powierzchowne. To wszystko w walce o "swoją rację", ech.

    Podzieliłem się filmikiem, podzieliłem się uwagą co do zasad gry i wystarczy, odpuszczam. Jak te obie gry są dla Ciebie "Tetrisem" - spoko, przeżyję :). Ja zaś z chęcią podyskutuję z innymi o grze, bo mnie ciekawi, na ile zasady są inne.
    • 36:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime10 Sep 2020
     
    Nie wiem Kaz jak Ty, ale ja z uśmiechem to wszystko czytam i odpisuję też z uśmiechem:-) To wszystko co napisałeś o mnie, to praktycznie można by przypisać Tobie - mam na myśli erystykę itd.
    Nie będzie miała końca ta dyskusja jeśli odpowiem na wcześniejszą część Twojej wypowiedzi, więc nie odpowiem:-)

    Wycinam (bo mogę:-))
    (...)

    Kaz:
    Podzieliłem się filmikiem, podzieliłem się uwagą co do zasad gry i wystarczy, odpuszczam.

    Zażartowałem, poironizowałem, podzieliłem się swoimi uwagami co do zasad gry i mi też wystarczy i też odpuszczam:-)

    Kaz:
    Jak te obie gry są dla Ciebie "Tetrisem" - spoko, przeżyję :).

    Jak te obie gry nie są dla Ciebie "Tetrisem" - spoko, ja również przeżyję:-)
    Tylko dlaczego obie? Pospieramy się teraz o to, że powiedziałeś tym samym że Tetris nie jest Tetrisem?:-) Ale nie rozwijajmy, bo powiesz że manipuluję:-)

    Kaz:
    Ja zaś z chęcią podyskutuję z innymi o grze, bo mnie ciekawi, na ile zasady są inne.

    Ja natomiast chętnie zagram sobie jak zostanie gra upubliczniona, bo jestem ciekaw jak będzie z grywalnością i czy będzie wciągająca.
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Sep 2020
     
    @Kaz przeinaczasz trochę moje wypowiedzi i zmuszasz mnie do kolejnych wypowiedzi a pamiętaj że ofiary ze mnie nie zrobisz,agresora też nie,czasem zagłębię się w temat a czasem nie gdyż graczem jestem od lat,na grach zjadłem zęby,więc gdy widzę Tetrisowe klocki lecące z góry które układamy na dnie tej studni to mimowolnie widzę Tetrisa w innym opakowaniu a tym opakowaniem są zasady w które nie mam ochoty się w tym momencie zagłębiać gdyż koła na nowo nikt nie wymyśli,a ja nie zawsze mam chęć na układanie klocków :D.Napisałem że muzyka świetna a ty widzisz tylko to co mi do końca nie leży,nawet nie napisałem że mi się nie podoba czy odbieram ją negatywnie,cała gra wygląda ładnie,czytelnie i schludnie,do tego teraz jestem pewny że jest dobra gdyż mocno jej bronisz nawet naginając i nieco zmieniając sens moich wypowiedzi ale po co ?
    Później ktoś mi zarzuci że niszę ludzki zapał czy coś w ten deseń ... i będzie mi przykro bo nie o to mi chodziło.
    Nie moja wina że brakuje mi na Atari skaczącego ludzika z karabinem,a 41 Tetris po prostu jest kolejnym "Tetrisem" nawet w tle widać klocki Tetrisa i autor zrobił nieco inny Tetris ale dał takie tło by kojarzyło się z Tetrisem .... kurde...