atarionline.pl JCART 1MB (8Mb) - nowa wersja! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Nov 2020 zmieniony
     
    (Widzę wysyp kartridży na forum :))

    Ukończyłem prace nad rozszerzoną wersją JCart - 1MB (8Mb).

    Chciałem, aby każdy miał kartridż w budżecie, więc nie używałem fancy śmancy układów, tylko zwykłe 74xx.

    Na zdjęciu jeszcze prototyp, na dniach mam zamiar zamówić wersję ostateczną.

    Właściwości:
    - elementy TTL/HCT (3 układy HCT)
    - zgodność w bankowaniu z AtariMAxFlash, boot z banku 0.
    - pozłacane styki
    - możliwość adresowania właściwie dowolnych kości PLCC32
    - zapis z poziomu Atari lub programatorem (przed wlutowaniem kości)
    - możliwość tworzenia gier "pod dosa" (z pewnymi ograniczeniami)
    - 1 lub 2 kości 39SF0x0, 29SF0x0, 28SF0x0, 39F0x0, 29F0x0, 28F0x0, 27C0x0
    - możliwość hardwareowego zablokowania zapisu na pierwszym flashu
    - standardowo na razie montuję i obsługuję 39sf040
    - tak, działa Space Harrier i zapisuje wynik (testowane na 39SF040)
    - zgodna z obudową Sikora, Kradex Z7 i Maszczyk KM20B
    - i teraz uwaga, CENA:
    -- zmontowana płytka hurt powyżej 25 sztuk - 30 zł netto + koszt pamięci + koszt obudowy
    -- zmontowana płytka hurt 5-25 sztuk - 35 zł netto + koszt pamięci + koszt obudowy
    -- zmontowana płytka detal 40 zł netto + koszt pamięci + koszt obudowy
    -- płytka z podstawkami 60 zł netto + jw.

    Czyli generalnie mogę zapewnić pamięci i obudowy, ale nie jest to wymóg.
    Dodatkowo możliwość adaptacji gry w wersji dosowej.

    Powinny być dostępne jeszcze w tym roku.

    Mam co najmniej 3 prototypowe egzemplarze aktualnie w nadmiarze, mogę kogoś uszczęśliwić :) (cynowane pady i bez hardware switch off, dziurka do obudowy Sikora jeszcze jest prototypowa)
    • 2: CommentAuthornosty
    • CommentTime6 Nov 2020 zmieniony
     
    To ja poproszę. Dawno sobie nie zrobiłem prezentu na Atari :)
    Skontaktuję się mailem w sprawie płatności i wysyłki.
    Dziękuję pięknie!
    • 3:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime7 Nov 2020
     
    A dla wykłego zjadacza kebabów... Do czego mi taki car?
    Tzn co mogę z nim zrobić ciekawego? - pytam serio.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Nov 2020
     
    @maly_swd, możesz sobie powgrywać różne wsady, zrobić kartridż z grami, napisać grę i testować z kartridża, napisać demo na kartridż, etc etc. No i pograć w SpaceHarrier i inne ciekawe duże gry.
    • 5:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Nov 2020
     
    Dopiszę info dotyczące pamięci: otóż działają dowolne zamienniki które wymienił Kuba, będzie się też je dało programować zarówno na zewnątrz programatorem, jak również z poziomu Atari we własnych grach/programach. Gry takie jak Space Harrier czy Jim Slide XL też będą robiły zapis na dowolnych kościach.

    Jest jedno tylko ograniczenie: jeżeli chcemy programować kartridż z poziomu Atari z pliku atr przygotowanego za pomocą Maxflash Cartridge Studio, to musimy w kartridżu mieć kości AMD, bo tylko takie wykrywa flasher umieszczony w pliku atr przez Cartridge Studio. Na 100% działa to dobrze z kościami AM29F040, a wszystkie inne kości jakie próbowałem powodują że flasher nie wykrywa kartridża.

    Oczywiście nie ma znaczenia jakie kości zastosujemy jeśli zaprogramujemy je zewnętrznym programatorem, lub innym oprogramowaniem niż tym pochodzącym z oficjalnej wersji Maxflash Cartridge Studio. Nadal też możemy przygotować wsad za pomocą Maxflash Cartridge Studio i będzie działał on poprawnie na dowolnych kościach, tyle że te kości musimy wtedy zaprogramować takim wsadem za pomocą zewnętrznego programatora.

    Rzecz dotyczy tylko flashera umieszczanego w atr, który po prostu odczytuje sygnaturę kości i na tej podstawie stwierdza jaki mamy kartridż, i po prostu nie umieszczono tam sygnatur wszystkich możliwych producentów kości pamięci.
    • 6: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime7 Nov 2020
     
    @jhusak, będę zainteresowany. Czy mozesz wyjasnic:

    -- zmontowana płytka detal 40 zł netto + koszt pamięci + koszt obudowy
    -- płytka z podstawkami 60 zł netto + jw.

    Czyli za 40 zl jest bez podstawek (pamiec wlutowana na stałe w plytke) a za 60 sa podstawki i to jedyna roznica?


    @Mq, pamieci AMD kupujesz z Chin? Mozesz podac sprawdzone zrodlo?
    • 7:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Nov 2020 zmieniony
     
    ZuluGula, niestety sprawdzonego źródła nie podam, bo nie mam. Jakiś czas temu kupiłem na aliexpress dwa razy i raz przyszły dobre, a za drugim razem nie działały. Ostatnio kupiłem u nas na allegro, ale wykupiłem wszystkie, bo ktoś wystawił tam bodajże 20szt czy coś takiego. Teraz mam resztkę do tych kartridży.
    Edit: na allegro są u kilku sprzedawców i wszystkie wyglądają dobrze.

    Ogólnie o zakupach u Chińczyków obecnie powiem tak: pamięci różne eprom/eeprom/flash, mikrokontrolery różne attiny/atmega oraz jakieś tam układy programowalne typu xilinx - wszystko to przychodzi mi częściej uszkodzone niż sprawne. Przynajmniej tak jest w tym roku, więc nie podaję żadnych linków, bo to loteria jest i nie da się sprawdzonych kupić. Obecnie już te układy staram się szukać u nas na allegro i po prostu polować jak coś jest w dobrej cenie, a jak mi zależy na pewności, to kupuję w normalnych hurtowniach i sklepach w Polsce, ale to trzeba czasem szukać i patrzeć kto ma akurat dobrą cenę.

    W zasadzie to jak znajdę czas, to planuję napisać własny flasher do tych kartridży, żeby działał z dowolnymi kościami. Z innej strony, może ktoś by umiał zdebugować tego flashera co jest i zrobić mu patcha, żeby nie sprawdzał tych kości, ja nie umiem takich sztuczek...
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Nov 2020
     
    Podstawki się ciężko lutują i wbrew pozorom są dość drogie. Ale do prototypowania niezastąpione.
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Nov 2020 zmieniony
     
    @Mq, połączmy siły, ja już mam napisany flasher do 39sf0x0 i uruchamiam do 29sf0x0 i 28sf0x0. To są 3 różne protokoły, ale np. 29F040, który jest w AtariMaxach ma taki sam protokół, co 39SF040, tylko sektor tu 64kB a tu 4 kB (mam nadzieję, że nie pokiełbasiłem, bo z pamięci piszę)

    Mam napisaną biblioteczkę, której działająca wersja powinna być na ->link<-
    Są też tam flaszery do kilku kartridży, ale na razie w wersji 256KB; 1MB się robi :)

    Muszę też przetestować jak działają generatory wsadów JAC!a i MAxFlashowe (bo kartridż różni się numerem boot-sektora).
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Nov 2020
     
    Z mojej strony pamięci kupuję tylko w Polsce, bo ceny są niewiele wyższe, a kostki działają z palca zawsze (jeszcze mi się nie zdarzyła podróba).
    • 11:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Kuba, wstępnie interesowałyby mnie 4szt, wysyłam maila z zapytaniem i szczegółami odnośnie wsadów.
    • 12: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Pytałem o pamięci, bo o ile SST można kupić normalnie w hurtowniach, to AMD są dostępne tylko od chinczykow. Jeżeli będzie oprogramowanie obsługujące flashowanie na Atari układów innych producentów, to może nie ma co ryzykować.
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Nov 2020 zmieniony
     
    Ja w maxflashu mam BM29F040.
    • 14:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    Widziałem na zdjęciach płytek Maxflash kości BM29F040. Może jest kilka kości, które działają, a inne nie? Tak samo jak było kiedyś w kartridżu SIC, że kości różnych producentów były dodawane do flashera, ale tam też można było z ręki puścić na siłę flashowanie innych kości nawet jak się nie wykryły. W Maxflashowym flasherze się nie da.
    Na pewno z takich kości, które mam pod ręką akurat na biurku nie działają z flasherem kości ST M29F040. Flasher z Maxflasha nie widzi kartridża z takimi kościami, a są w pełni zgodne z AM/BM i gry na nich też działają poprawnie, zapis w grach też działa, tylko flasher nie widzi kartridża.
    • 15: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime10 Nov 2020
     
    @jhusak, wysłałem ci pytanie na PW na drugim forum.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jun 2023 zmieniony
     
    Uprzejmie donoszę, że Twój cart Kuba nadal bezproblemowo działa, testowałem Twoją konwersję "Last Ninja 2", jest ok :D
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Jun 2023
     
    Bardzo się cieszę :)
    • 18:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime21 Jun 2023
     
    O właśnie... Trzeba wrzucić na carta. Akurat jeden luźny mi się ostał.
    • 19: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime21 Jun 2023
     
    Nie zapowiada się jakaś nowa seria? Budżetowy, programowalny z poziomu Atari... marzenie!
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Jun 2023 zmieniony
     
    One cały czas są "na gębę" :) tzn na zamówienie.
    • 21:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime28 Jun 2023 zmieniony
     
    Próbowałem wygenerować sobie jakiś przykładowy "flasher" tak jak ta Ninja, ale nawet te przykłady z GitHUBa nie działają.
    Za każdym razem dostaję:
    flashwrite.asx (504) ERROR: Cannot open or create file 'acroflashname.asx'

    Jest plik "macroflashname.asx" ale o co chodzi z tą literką "m"?
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Jun 2023 zmieniony
     
    Ostatnio @Peri Noid sprawdzał i było ok przy OnEscape.

    Ach - był błąd w madsie, który poprawiłem - zupgraduj sobie madsa.

    To był ten błąd, poprawiony w styczniu 2023:
    ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    DZIAŁA!
    Superowe to jest, nawet moje cudaczne carty zaprogramowało :)
    Coś tam napisało, że SST39SF0x0 a potem jakieś unrecognized ale przeszło proces i NINJA się uruchomiła.

    Tak sobie myślę, że skoro mono dodał do ATARI800 funkcje zapisów cartów, ja już zrobiłem JACARTY w CAR to czy się nie porwać na ich zapis? Pytanie czy to w ogóle do czegoś by się przydało, gdyby ATARI800 emulował JACARTy z zapisem...
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    @gienek: husakowy flasher programuje poprawnie twoje carty i to potem działa?
    • 25:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime28 Jun 2023 zmieniony
     
    No działa :) Tylko na tym z TTLów...
    ->link<-

    Bo jak wojno-covid wyczyścił GALe z rynku to musiałem sobie zrobić wersję ttlową. Z tym, że ja tego nie projektowałem "na zapis". Po prostu pociągnąłem druty tak jak mi się wydawało na logikę. Dałem sobie opcje ReadOnly/Write (zworka rezystor 0ohm na pcb). Ja raczej nie jestem zwolennikiem zapisywania na carty bo jedno polecenie i cart wyczyszczony. A że nawet nie myślałem, że ktoś zrobi jakieś procedury zapisu na tych SST39 to poszło w zapomnienie. A tu Kuba nam to pięknie ogarnął :)

    Zrobiłem sobie też wersję z pstryczkiem "WriteProtect"
    ->link<-
    I wersję GALową (z pstryczkiem), bo czort wie co znowu zniknie z rynku.
    ->link<-
    W każdym razie pamięci SST teraz brak :/
    • 26:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    A to nie te co mam. Trudno.
    • 27:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Jun 2023 zmieniony
     
    Co ma nie działać - jeśli sposób zmiany banków ten sam - to reszta to odpowiednie odczyty i zapisy, więc działać musi, o ile wystawia poprawnie poziomy na linie R/W/CS etc flasha.

    @Peri Noid, te co masz to łoryginały :)
    • 28:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    @jhusak
    Jak wypuszczasz XEX to ROM carta jest OD-DO w ciągłym bloku, czy poszatkowane?
    Bo skoro ATR2JAC robi mi ROM to w zasadzie można by od razu ATR2JACFLASH, czyli input to ATR a output to też ATR ale taki co potrafi tak przeflashować JatariCARTa, że ten będzie odbiciem tego bazowego ATR :)

    @Peri Noid
    PCB gala z zapisem jeszcze od chińczyka nie wypłynęły
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    Zapis mi do niczego nie jest potrzebny, tylko zgodne bankowanie, żeby wrzucić obraz Atari Blast w wersji dla maxflash.
    • 30:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Jun 2023 zmieniony
     
    @gienekp, raczej w ciągłym bloku, począwszy od banku 1 (czyli drugiego). A z tym ATR2JAC pomyślę w wolnej chwili; z resztą sam możesz pomyśleć, źródełka są :)

    Inna sprawa, że mam trochę nowszy rozgrzebany kod, który poprawnie ogarnia chipy (czy 1 czy 2), nie trzeba tego kontrolować z zewnątrz.
    • 31:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    @jhusak
    A jeszcze takie pytanko. Jak odpalę ATARI bez carta i mam komunikat od flashera "Insert ..." to można go wtedy włożyć?
    Czy jednak trzeba carta wsadzić wcześniej i ewentualnie ogłupić resetami, żeby zaskoczył na "bank off"?
    Muszę w ATR2CAR zrobić, że jak się włączy z naciśniętym OPTION to wyłącza carta i leci normalny boot, bo przecież zaprogramowany cart nie chce puścić boota do następnego flashowania.
    Teoretycznie ATARI przewiduje wsadzenie carta w czasie pracy, ale ryzyko jest :/

    @Peri Noid
    Atari Blast wymaga największego byka. Mi to wyszło jakoś masakrycznie drogo i te francowate podstawki źle się lutowało, jakieś mikroskopy potrzebowałem... :/
    • 32: CommentAuthorxangel
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    Ja zrobiłem carta od Gienka w wersji z podstawkami przewlekanymi - dobrze mi się toto lutowało. Podesłałem te pliki dla Gienka, więc jeśli będzie miał chęć to obdzieli.
    Podstawki przewlekane PLCC44 po 1.50, flashe po 5.80. Do tego podstawka pod GAL złotówkę i GAL za ??? Z 10zł ale trzeba zamawiać z Ali
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Jun 2023 zmieniony
     
    @gienekp, jak przyłożysz równo a następnie jednym ruchem dopchniesz, to jcart się poprawnie zainicjalizuje, bo ma dłuższy pad masy, a krótszy zasilania. Sprawdzone, działa.
    Oczywiście option podczas startu jak najbardziej wskazany.

    Ogłupianie resetami nie zawsze działa ponieważ jest włączony bank pierwszy. Tylko coś można wskórać wtedy kiedy banki są przyłączane i wyłączane np. podczas wczytywania danych z banków.
    • 34:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime29 Jun 2023
     
    Tak @xangel bardzo sprytnie to wykombinował :) Uporządkujemy to po PICu...
    Na razie bazujmy na carcie od @jhusaka (mam go od Kuby w specjalnej czerwonej obudowie od Sikora, bo temat cały czas na tapecie :) ).
    We flasherze jest kod np. dla 39-tek:
    (...)
    flashoppreamble_39SF ; preserves X
    pha
    lda #C_BYTE_PROG_39SF
    scc
    lda #C_FORMAT_39SF ; only if c set
    sta command_ZP_39SF
    pla
    .byte {bit.w}
    flashoppreamble_acc_39SF ; 39sf0x0, 29F040
    sta command_ZP_39SF
    txa
    pha
    ; when write byte x must be set to either 0 or 40 temporarily
    and #$40
    tax
    sta $d502,x
    mva #$aa $b555 ; $5555<$aa
    sta $d501,x
    mva #$55 $aaaa ; $2aaa<$55
    ; $5555<$80
    sta $d502,x
    mva command_ZP_39SF $b555; will become command: FORMAT/ID_MODE/BYTE_PROG
    cmp #C_FORMAT_39SF
    bne @+ ; if not FORMAT, procedure finishes
    ; FORMAT part, more to write
    sta $d502,x
    mva #$aa $b555 ; $5555<$aa
    sta $d501,x
    mva #$55 $aaaa ; $2aaa<$55
    sta $d502,x
    mva #$10 $b555 ; $5555<$10
    @ pla
    tax
    flash_lockchip_39SF
    flash_unlockchip_39SF
    flash_wait_unit_39SF
    rts
    (...)

    Rozumiem, że nie ma tu czyszczenia sektora, ale kodem "$30" na końcu zrobi mi ta biblioteka? Jakoś tak skompresowanie jest napisana i trochę nieczytelna dla mnie...
    Bo ten "sektor" pasuje mi do ATR2CAR z zapisem.
    • 35:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime30 Jun 2023 zmieniony
     
    @jhusak
    Coś nie mogłem wyłączyć tego carta do flashowania.
    Więc, wystukałem na szybkiego
    START	sei
    lda #$00
    sta DMACTL
    sta DMACTLS
    lda #$01
    sta CRITIC
    lda #$EC
    sta COLBAKS
    sta COLBAK
    ldx #$FF
    WAIT stx $D5FF
    lda TRIG3
    sta GINTLK
    lda CONSOL
    and #$02
    bne WAIT
    jmp RESETCD

    1. Uruchamiam z SIO2SD "discart.atr"
    2. Wyłącza się ekran i jest żółte tło
    3. Pakujemy SZYBKO i równo carta w gniazdo
    4. Naciskamy SELECT
    5. ATARI robi boot ale już z wyłączonym cartem

    Nawet LastNinja "ubiłem". :)

    P.S. Poprawiłem, po sugestii @JH
    • 36:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Jun 2023 zmieniony
     
    Niepotrzebne jest sta d510. To jest błąd, że tylko ten adres wyłącza kartridż; ktoś gdzieś źle dokumentację zrobił i jest powielany (chodzi o AtariMax 1Mb/128kB) Kartridż ten wyłącza dowolny zapis do $d510 i powyżej, więc w szczególności sta $d580. Sprawdzałem na fizycznym kartridżu.

    Ale atari800 ma zaimplementowany ten błąd i chyba Altirra też.

    Ale flasher jak mówi "włóż kartridż" to właśnie mniej więcej to robi, co napisałeś.
    Ponadto jak ktoś ma QMeg to załatwione, bo tam można bez problemu pominąć boot z kartridża.

    A biblioteka jest "skompresowana", żeby była jak najmniejsza. W krótkim czasie postaram się ogarnąć to, co mam prywatnie, bo coś tam jeszcze nie bangla - przygotowane flashery nie działają - nie wykrywają kartridża.
    • 37:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime30 Jun 2023 zmieniony
     
    Czyli $D580 wyłączy mi zarówno 1Mb jak i 8Mb? Jak rozumiem, dla obu tych typów mogę sobie hulać od $D580-$D5FF i mam pewność, że Maxflashe jak i JatariCarty są OFF (to tak pod kątem nowej zabawki...).

    No to w zasadzie między tymi cartami nie ma różnicy. Bo do 128kB jest identycznie, a potem jeden się "szybciej" wyłączy... To w sumie niepotrzebnie robiłem atr2max i atr2jac. Muszę to uporządkować u siebie :/

    To co już ogarnąłeś to naprawdę dobra robota, bo wchodzimy na wyższy poziom z tymi zapisami na dowolny flash.

    P.S. ATR2CAR robię na SELECT, bo czasem ktoś chce START (magnetofon) a ktoś inny Basica (bez OPTION).
    • 38:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Jun 2023 zmieniony
     
    Pierwsze zdanie - tak.

    Poprawiłem opis (swego czasu) w atariki, żeby to utrwallić:
    ->link<-
    • 39:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime8 Jul 2023
     
    FlashBuilder - wersja konsolowa
    ->link<-

    dajemy:
    flashbuilder file.carbin flasher.xex
    i zamieni nam plik atarowski BIN lub CAR (automatem wykrywa) na plik z flasherem od @jhusak

    można też wymusić wielkość pamięci do zaprogramowania:
    flashbuilder file.bin flasher.xex -256

    Tak zrobiłem, żeby szybko generować sobie pod różne systemy.
    • 40:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Jul 2023
     
    Przepraszam, czy mógłbyś to precyzyjniej wyjaśnić? Czym jest flasher.xex? Dziękuję.
    • 41:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime8 Jul 2023
     
    Plik, który idzie do SIO2SD, który to uruchomiony programuje carta.

    Np. "128kLastNinjaIIflasher.xex", czyli to jest to co produkują skrypty ->link<-

    To jest wersja konsolowa, wersja z GUI jest na ukończeniu...
    • 42:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Jul 2023
     
    Czyli to jest nazwa wyniku, tak?
    • 43:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Jul 2023
     
    @gienekp - mam w planach wykon takiego generatora - jednak chciałem to zrobić w javascripcie, gdzie sobie wrzucasz plik i ściągasz xex.

    Chociaż jak prosty kod w c to się wszędzie skompiluje. Można też jakieś cgi zrobić na jakimś serwerze.
    • 44:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime8 Jul 2023 zmieniony
     
    No serwer byłby super na takie sprawy (convertery). CGI nie znam, ale użyłem tylko <stdio.h>

    Trochę się rozpędziłem, ale jakby co to wersja taka zwykła z GUI też już jest.
    • 45: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime8 Jul 2023
     
    A jest możliwość zlepienia wielu xex z laucherem i konwersji do flashera? Czy nie ma potrzeby, bo jest jakiś inny tool do tego?...
    • 46:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime8 Jul 2023
     
    Maxflash Studio Software to taki kombajn, gdzie poskładasz XEXy, dodasz menu, ustawisz kolorki. I on wyprodukuje Ci BINa. Z tym, że może też tam wyprodukować flashera ale tylko dla ichnich pamięci.
    ->link<-

    A flasher od @jhusak umie ogarnąć wszystkie typy pamięci w różnych formacjach.
    • 47:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Jul 2023
     
    No to trzeba to Studio ściągnąć i spróbować zrobić składankę. Bo mi jeszcze jeden twój cart został. I dwa Kuby.
    • 48:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Jul 2023 zmieniony
     
    A że zapytam - dlaczego jest możliwość wyboru wielkości kartridża? Wielkość wsadu to determinuje przecież. A jeśli chodzi o rodzaj flashera, to są 2, jeden dla jednochipowych, a drugi dla dwuchipowych kartridży i różnica dotyczy wyłącznie formatowania - jednego lub dwóch chipów.

    A i to da się automatem oblecieć.
    • 49:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime8 Jul 2023 zmieniony
     
    Bo robiąc te małe karty trafiłem na taką przypadłość. Np. SpartaDOS-X zajmuje 256kB, ale jego format CAR 1MBajt. I w zasadzie nie ma gdzie przyłożyć topora, żeby odrąbać to co niepotrzebne a co sugeruje że niby potrzeba aż 2x512kB.

    No więc wyszło mi, że:
    - jak "gra" ma 1MBajt to nic z nią nie trzeba, czyli Auto
    - jak "gra" ma 512kB to na pewno siedzi w pliku CAR 1MBajt, i teraz jak ją się ładnie odetnie to Twój flasher pokaże ">=512kB" czyli zaspokoi potrzeby operatorów cartów 512kB i 1Mbajt
    - jak "gra" ma 256kB to tak jak 512kB, siedzi na pliku CAR 1MBajt, gdzie większość końca wypełniona FF-ami. Ścięcie do 256 pokaże u flashera ">=256" czyli już trzy grupy obskoczą: 256, 512 i 2x512
    - jak "gra" ma 128kB to jak jest w standardzie JACART to też nie będzie siedzieć w pliku CAR 128kB bo ten jest skopany w emulatorach, czyli dla bezpieczeństwa siedzi w 1Mbajt i też warto ją obciąć, bo wtedy już obskoczą carty 128, 256, 512, 1M

    Teoretycznie można by zaglądnąć, czy siedzą FF na końcach, ale znowu czasem jest tak, że tam na końcu jest pusty skok (przypadłość Maxflasha OLD).

    Więc jest "topór" odcinający :)

    @ Peri Noid
    Składanki do 512kB działają bez problemów ;)
    • 50: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime16 Sep 2023 zmieniony
     
    Gotowe flashery działają pięknie, zajrzałem też do plików Gienka. Jak rozumiem, kartridż z wieloma aplikacjami można skleić tak:
    1) xex-y zlepiamy MaxFlashStudio w BIN lub CAR
    2) rezultat punktu 1 traktujemy jako wsad do flashera Gienka lub J. Husaka

    Co z formatami nie-xex, ktoś testował?

    a) jakąś formę wygenerowania flashera z atr (read only, boot bez dos-a), z WIELU plików ATR (np. po 90kb). Z jednym działa dla pierwszego przypadku, który sprawdziłem, tzn. APX Fig-forth
    b) konwersja wielu plików CAR lub BIN do jednego i wypalenie tego na Atari / flasherem - czy to w ogóle jest możliwe?

    MaxFlashStudio nie łapie chyba plików których nie zna, próbowałem na skonwertowanych toolami Gienka.

    Czy / jak można do tego podejść? Nie oczekuję recepty ale kierunku :)