atarionline.pl (S)NESctrl 2.0 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Nov 2020 zmieniony
     
    Ze trzy lata temu zrobiłem interfejs do podłączenia padów NES/SNES zamiast joysticka do Atari/Amigi/C64 i innych zgodnych retro sprzętów.
    Ponieważ interfejs został przyjęty pozytywnie, a do dziś dostaję o niego zapytania, więc postanowiłem zrobić jego ulepszoną wersję 2.0.
    Ta wersja też już ma ładnych kilka miesięcy, ale jakoś nigdy nie miałem czasu/weny, żeby się zebrać i o tym napisać wątek:-)

    Nowa wersja funkcjonalnie nie różni się od poprzedniej, ale przeprojektowałem całkowicie fizyczny kształt interfejsu.
    Obecnie jest to zwarte urządzenie, które w całości wpina się w port joysticka i ma na sobie od razu port NES i SNES.

    Możemy do niego podpiąć oryginalny pad od NES lub SNES, lub nawet oba na raz:-)
    Nie żeby miało to jakiś większy sens, ale uprzedzając pytanie "co się stanie", odpowiadam, że będą oba na raz działać wtedy:-)

    Interfejs (S)NESctrl oprócz zwyczajnego przekazania kierunków joysticka i przycisku fire, realizuje dodatkowe funkcje na dodatkowych przyciskach.
    Między innymi:
    - skoki w bok "na ukos" pod jednym przyciskiem (platformówki, gdzie skok jest do góry),
    - skoki w bok z fire pod jednym przyciskiem (platformówki, gdzie skok jest na fire),
    - skok na osobnym przycisku (platformówki -nie trzeba wciskać krzyżaka na ukos),
    - autofire (trzymamy, a on sam strzela),
    - góra/dół na osobnych przyciskach (gry samochodowe gaz/hamulec/biegi itp. - nie trzeba trzymać krzyżaka cały czas do przodu żeby jechać),
    - auto lewo-prawo (gry sportowe gdzie trzeba machać joyem lewo-prawo - interfejs robi to za nas),
    - dwa przyciski fire (niektóre gry na Atari przerobione na dwa przyciski zgodne z Joy2B+, niektóre gry na Amidze).

    Interfejs może pracować w jednym z czterech trybów (różne funkcje dodatkowych przycisków). Tryby wybiera się gamepadem, diody LED sygnalizują wybrany tryb, który zapisywany jest w pamięci EEPROM i pamiętany również po wyłączeniu zasilania. Jeżeli chcemy po prostu pograć z użyciem podstawowych funkcji joysticka, to nie musimy się przejmować trybami, bo w każdym krzyżak pada odpowiada kierunkom, a "fire" jest pod przyciskiem.

    W trakcie istnienia interfejsu okazało się, że jest to bardzo dobre rozwiązanie do tego, żeby zrobić sobie pad bezprzewodowy.
    Można w tym celu dokupić sobie retro receiver firmy 8bitdo do SNES, po wpięciu którego do mojego interfejsu, otrzymujemy w efekcie bezprzewodowy interfejs bluetooth.
    Z tym bezprzewodowym rozwiązaniem potrafią działać różne pady bluetooth:
    - wszelkie pady bluetooth 8bitdo,
    - pady PS3
    - pady PS4
    - pady Xbox
    - pady Wii U Pro
    - i jeszcze jakieś tam inne (pełna specyfikacja na stronach 8bitdo)

    Z receiverem 8bitdo działają również joysticki analogowe na padach bluetooth, więc dostajemy fajny bonus: rewelacyjnie gra się analogiem na padzie np. w Gyruss, Time Pilot, czy Bosconian.

    Jest już trochę osób, które posiadają taki interfejs i są zadowoleni. Kto ogląda Gramy na Gazie, ten wie, że larek i Borsuk używają dokładnie (S)NESctrl do grania na Atari z użyciem padów od PS4, a ostatnio larek również gra padem od Xboxa. Egzemplarze larka, to zmodyfikowane przez niego dwa interfejsy (S)NESctrl w taki sposób, że umieścił on sobie je razem z receiverami 8bitdo w jednej większej obudowie i podpina kabelkami do Atari. Z racji nieraz gwałtownych ekscesów w GnG, można powiedzieć, że chłopaki potrzebowali wersję bardziej przemysłową (nigdy nie wiadomo kiedy połamią się krzesła więc sprzęt musi być pancerny:-) hehehe:-)).

    Zamieszczam zdjęcia samego interfejsu, a także przykładowe zdjęcia jak wygląda interfejs podpięty do Atari z retro recieverem 8bitdo oraz standardową wtyczką oryginalnego pada od SNES. Dołączam też instrukcję obsługi trybów, na której widać jakie funkcje mają poszczególne przyciski padów.

    Jeśli ktoś jest zainteresowany zakupem interfejsu, cena wynosi 129zł plus 17zł przesyłka paczkomatem. (edit: cena zaktualizowana maj 2023; cana paczkomatu maj 2023)
    Posiadam części na kilka sztuk interfejsów, realizacja i wysyłka w ciągu maksymalnie 2-3dni.
    • 2:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime7 Nov 2020
     
    Mam i potwierdzam że swietnie to działa. Używam z padem ps4 jak i 8bitdo ala snes.
    • 3: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Hejka Mq, a czy dorzucisz pad do SNES jak poprzednio? Jak tak, to bym się skusił
    • 4:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Nie, nie mam i nie handluję chińskimi padami, to był epizod.

    Polecam ze (S)NESctrl używanie oryginalnych padów od NES lub SNES, bo one pochodzą z epoki i dają poczucie tego samego retro co Atari:-) Ja mam zarówno oryginalny pad od NES jak i od SNES - ten od SNES jest lepszy, wygodniejszy i ma więcej przycisków, które są bardzo przydatne w przypadku korzystania z (S)NESctrl. Poza tym oryginalny pad od SNES jest w moim odczuciu bardzo wygodny, precyzyjny i przyjemnie mi się nim gra.

    Z nowoczesnych rozwiązań natomiast polecam retro receiver i któreś z nowych padów bluetooth współpracujących z tym receiverem. Dużo ludzi chwali pady od PS4 i niewątpliwie są one świetnie. Ja osobiście używam padów Wii U Pro controller - moje to akurat zamienniki, ale są na prawdę fajne i świetnie się gra, a są znacznie tańsze niż np. te od PS4. 90% mojego grania to właśnie pady Wii U Pro controller.

    Tanie pady zamienniki do SNES można sobie kupić na aliexpress za około 10-12zł z przesyłką lub na allegro za jakieś 20-25zł.
    • 5:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime8 Nov 2020
     
    Te tanie zamienniki po paru miesiącach już nie są takie fajne wg mnie. Ja ostatnio trochę dołożyłem i kupiłem taki bezprzewodowy. Póki co bez zarzutu.
    • 6:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    Podbijam. Mam jeszcze 4szt gotowych (S)NESctrl do wzięcia od ręki jeśli jest ktoś jeszcze chętny.
    • 7: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime10 Nov 2020 zmieniony
     
    Hej Mq - ja bylbym zainteresowany zakupem 2 takich interfejsow
    • 8:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime10 Nov 2020
     
    Ok, to napisz maila do mnie, jest w profilu. Wyślę Ci szczegóły.
    • 9: CommentAuthorrobert
    • CommentTime10 Nov 2020 zmieniony
     
    Witam, też jestem zainteresowany zamówieniem 1 sztuki, kontakt na email ?
    Na allegro są zdaje się tylko pady na USB.
    Z aliexpress takie coś będzie współpracować ?
    ->link<-

    Wysłałem email ...
    • 10:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime10 Nov 2020
     
    @robert, odpisałem już na maila, wszystko dogadane, ale tu też napiszę odpowiedź na pytanie o link.
    Ten zestaw pada z receiverem 2.4G będzie działał bez problemu ze (S)NESctrl, ale ten receiver od kompletu z padem działa tylko w komplecie z tym padem (i innymi 8bitdo 2.4G) - nie działa natomiast z tymi wszystkimi innymi padami od PS3/PS4/Xbox/WiiUPro itd.
    • 11:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Z aktualności uprzejmie donoszę, że (S)NESctrl współpracuje poprawnie w zakresie obsługi drugiego przycisku fire z nową świetną grą Last Squadron. Dodatkowym przyciskiem przełączamy się na mocniejszą broń.
    • 12: CommentAuthortechnic
    • CommentTime18 Dec 2020
     
    Otrzymałem niedawno przesyłkę i pięknie to działa! Mq - czekam na nową partię i napewno kupię kolejną sztukę:)
    • 13:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime18 Dec 2020
     
    Skończyły mi się obecnie gniazda NES i SNES, zamówiłem trochę w Chinach, trzeba poczekać aż przyjdą. Jak ktoś jeszcze chętny by był, to atakować mnie w okolicach 10-15 stycznia, powinienem coś wiedzieć więcej na temat terminów.