atarionline.pl Gra "BattleZone" i klony - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2020 zmieniony
     
    Na małe Atari zauważyłem cztery gierki oparte na schemacie "BattleZone" z automatów:
    a) oficjalny "BattleZone" z 1987,
    b) Homesoft przeportował "BattleZone" w 2005 (gra z Atari 5200 z 1983 roku),
    c) pierwszy klon "Encounter!", wydania z 1983 i 84 nieznacznie się różnią,
    d) "Alienbusters" z 1991.

    Przygotowałem krótki przegląd tych czterech gierek:



    Jeżeli ktoś jeszcze coś kojarzy na bazie BZ to poproszę o info/propozycje.
    • 2: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    Encounter chyba z tego najbardziej dynamiczny i pamiętam go z "dzieciństwa" jako całkiem przyjemną gierkę. Dwie pierwsze możę i nowatorskie "wektorowo", ale słabo grywalne i mało dynamiczne. Ostatnia chyba najbardziej dopracowana, ale i tak najbardziej popykałbym sobie dziś w Encounter ponownie.
  1.  
    "Battle Tank" by Alan Reeve (Reeve software, author of Diamond GOS). Very simple version, but afaik once sold commercially with other games.

    ->link<-

    or ->link<-
  2.  
    And if you count "Encounter" you may also count its clone (type-in listing) "Deathzone", afair, from Analog Computing magazine. (Syn-Assembler sources are available for Deathzone and were released on the magazine disk.)

    ->link<-

    Furthermore, how about "Assault Force 3D" (MPP), "Dual Duel" (Microcraft) and the PD / Basic program "M1 Abrams" (Manitou Software)...?!?

    ->link<-
    (Fandal's hack works without the cartridge!)

    ->link<-

    ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime9 Nov 2020
     
    Encounter! pamiętam z dawnych czasów, to jedna z niewielu gier tego typu na wszelkie platformy, która ma animację 3D działającą w ramce! Przez to grając na real Atari wrażenie 3D jest niesamowite!

    Alienbusters nie znałem kiedyś, ale tak jak patrzę to wykonane jest znakomicie i tych wektorów też jest całkiem dużo;)
    • 6: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime10 Nov 2020
     
    Ale niezły zbieg okoliczności - akurat dzisiaj zacząłem ogrywać właśnie Battlezone i tutaj taki materiał ;).
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Nov 2020 zmieniony
     

    jakubd:

    Ostatnia chyba najbardziej dopracowana, ale i tak najbardziej popykałbym sobie dziś w Encounter ponownie.


    Ostatnia może i dopracowana, ale niestety w praktyce niegrywalna. O ile jeszcze z czołgami i ufo można się postrzelać i to jest fajny element gry, to celem gry jest dochodzenie do konkretnego punktu w terenie, a tam niestety już mamy do czynienia z pociskami, z którymi nie ma szans. Szerzej to omawiałem dzisiaj na Afterku zoomowym, graliśmy z AtariFanem w te wszystkie gry.

    CharlieChaplin:

    "Battle Tank" by Alan Reeve (...) And if you count "Encounter" you may also count its clone (type-in listing) "Deathzone", afair, from Analog Computing magazine. (Syn-Assembler sources are available for Deathzone and were released on the magazine disk.) Furthermore, how about "Assault Force 3D" (MPP), "Dual Duel" (Microcraft) (Fandal's hack works without the cartridge!) and the PD / Basic program "M1 Abrams" (Manitou Software)...?!?


    Thanks Andreas for these suggestions. Today on Afterek (our zoom channel) we discussed all the games from the previous post, as well as the ones you provided. I like "Assault Force 3D" and "Dual Duet", rest are completely unplayable or crappy.

    TDC:

    Alienbusters nie znałem kiedyś, ale tak jak patrzę to wykonane jest znakomicie i tych wektorów też jest całkiem dużo;)


    Tak, wektorków jest sporo i są płynne, wykonanie jest znakomite, ale... I to co napisałem wyżej do Kuby - gra ma popsuty balans, momentami jest niegrywalna.

    Materion:

    Ale niezły zbieg okoliczności - akurat dzisiaj zacząłem ogrywać właśnie Battlezone i tutaj taki materiał ;).


    Fajnie. Daj znać, jakie wrażenia i wnioski :)

    PS. A na Aferku (który jeszcze trwa) doszło do tego, że AtariFan poprawia grę "M1 Abrams" :D :D :D
    • 8: CommentAuthordss
    • CommentTime10 Nov 2020
     
    Wow, ile ja się w tą grę zagrywałem! Ale nie na XL/XE tylko na emulatorze automatów M.A.M.E. Ciekawostką oryginału z automatów z roku 1980 był monitor wektorowy - czyli taki co to rysuje wektory a nie stawia punktów w postaci rastra jak zwykłe monitory. Tu trochę więcej info o wersji z automatów:

    ->link<-
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Jan 2022
     
    dss - fragment rozgrywki tej wersji pokazałem na początku tego filmiku:

    • 10:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Jan 2022
     
    Bardzo interesująca jest wersja "BattleZone" na Atari ST.
    • 11: CommentAuthordss
    • CommentTime13 Feb 2022 zmieniony
     
    :) Bardzo miło wspominam tę grę. Taka grafika wektorowa ma coś w sobie i chyba najbardziej właśnie w tej grze kręciła mnie grafika. Strasznie podobają mi się takie wektorki.
    • 12:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime13 Feb 2022
     
    Nikt chyba nie wspomniał o Assault Force 3D ->link<-
    Gra była odstępna tylko ze "sprzętowym dopalaczem", ale po latach została poprawiona przez Fandala. Jednak doświadczenia demoscenowe robią swoje. :)
  3.  
    @Miker: Read post #4, which is quoted by KAZ in post #7: "Furthermore, how about "Assault Force 3D" (MPP)..."
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Feb 2022
     
    Pisałem na poczatku tego wątku:

    Kaz:

    Jeżeli ktoś jeszcze coś kojarzy na bazie BZ to poproszę o info/propozycje.


    ...więc bardzo dziękuję za wszelkie dodatkowe propozycje. Jak już pisałem wtedy, ogrywaliśmy je na zoomowym afterku, a nawet powstał wątek i mały projekcik interfejsu do obsługi gry "Dual Duel" (gry proponowanej przez CharlieChaplina). Interfejs zmajstrował Misza:

    ->link<-