atarionline.pl Stara prasa o komputerach - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2020 zmieniony
     
    Już takie znaleziska prezentowałem, ale zakładam dla nich osobny wątek. Dzisiaj na aktualnie trwającym Afterku kolega BCA wynalazł takie coś, "Życie Bytomskie" nr 1536 z 1986 roku:

    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2020 zmieniony
     
    I jeszcze "Trybuna Robotnicza" nr 14317 z 1987 roku:

    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2020 zmieniony
     
    I jeszcze dla porzadku dorzucam ten artek poprzedni, "Trybuna Robotnicza" nr 14119:
  1.  
    W tygodniku "Razem" oraz Radioelektroniku był kącik o komputerach:

    ->link<-

    "Razem" był lepszy, bo miał bonus na ostatniej stronie :)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    Caco - a jest gdzieś archiwum online "Razem"? Z tego linka co podałeś, Atari jest wspomniane w porównaniu z cenami innych atrakcji:
    • 6: CommentAuthorcacodemon666
    • CommentTime15 Nov 2020 zmieniony
     
    Niestety nigdzie nie znalazłem żadnych pdfów z "Razem". W allegro pojedyncze egzemplarze drogo wychodzą, ale ktoś tam sprzedaje też całe roczniki (50-51 numerów) z 199zł i trochę lepiej to wychodzi i mnie kusi, żeby kupić i zeskanować.
    Jest jeszcze rozwinięcie tematu komputerów:
    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    Razem... Ars Amandi...
    • 8:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    Ja chyba właśnie zapłaciłem 127 dolarów :)
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    A najwyższa cena to pewnie cena zestawu Atari ST z monitorem.
  2.  
    W Bibliotece Miejskie w Radomiu mają na stanie Tygodnik Razem od 1983 do 1991 roku.
    ->link<-

    Można by wypożyczyć i zeskanować...
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2020 zmieniony
     
    Działaj Caco, jeśli możesz!

    A na ostatnim Afterku BCA podzielił się kolejnymi znaleziskami, dwoma artkami z "Dziennika Bałtyckiego" z 1986 roku (autor: Antoni Rodziewicz). Mamy tam ciekawostki - próby oszacowania liczebności komputerów Atari w Polsce, oraz informacje o klubie użytkowników Atari w Gdańsku.

    ->link<-

    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Nov 2020
     
    Antoni Rodziewicz urodzony AtariEwangelizator :)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2020
     
    Możliwe, że to ten pan:

    ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime19 Dec 2020 zmieniony
     
    Czasopismo Internet sierpień 1998. Przegląd stron o demoscenie w Polsce. Jedna wzmianka o grupie demoscenowej o Atari Cobra. Więcej jest o Amidze i Pececie.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Aug 2021 zmieniony
     
    I kolejna ciekawostka z "Trybuny Śląskiej" (1994 rok) podesłana przez BCA. Autor kolumny w gazecie przy okazji tłumaczenia, co to jest linia skaningowa... wspomina tryb Graphics 8! Jest też artykuł o tym, co się psuje w komputerach, na bazie doświadczeń chorzowskiego serwisu.

    ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime1 Aug 2021
     
    Ciekawe jest to że autor tekstu Herbatka i … naprawa rozróżnił komputery firmy Commodore, a komputery firmy Atari wrzucił do jednego worka ;) więc nie wiadomo czy awaria zasilania czy klawiatury dotyczyło małego Atari czy dużego :)
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Aug 2021
     
    Wydaje mi się, że autor cały czas mówi o małym Atari. Duże zapewne nie było na tyle popularne, żeby równać się z małym. A opis też pasuje do XL/XE, bo jak tu elektronicy pisali na forum, padające zasilacze potrafią w małym Atari narobić szkód.
    • 18:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime1 Aug 2021
     
    Kaz pewnie chodziło o serię XL/XE, ale ciekawi mnie czy w tamtych czasach komuś padła klawiatura w małym Atari ?. I jeszcze jedno czemu wymienił Amigę 600 nic nie pisząc o 500 ,która była bardziej popularna od 600 ?
    • 19: CommentAuthormlc
    • CommentTime1 Aug 2021
     
    Ja miałem Amigę 600 (później 1200), podobnie 600 miał jeden z kolegów, a kuzyn 1200. Szczerze to chyba nigdy nie widziałem na żywo u kogoś A500.. U nas 500 raczej była droga, a bodajże w 91 zaprzestano jej produkcji.
    Natomiast Atari kojarzyło się u nas głównie z serią xl/xe, niewiele osób wiedziało o ST, więc można powiedzieć że Atari było tylko jedno
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Aug 2021
     

    vangis:

    ciekawi mnie czy w tamtych czasach komuś padła klawiatura w małym Atari ?


    Może chodzi o zalanie klawiatury, co mogło się zdarzać stosunkowo częściej.

    mlc:

    Natomiast Atari kojarzyło się u nas głównie z serią xl/xe, niewiele osób wiedziało o ST, więc można powiedzieć że Atari było tylko jedno


    Aż tak to nie. Wszystkie atarowskie pisma miały dział małego i dużego Atari, więc nie jest możliwe, że nie wiedziano o ST - wiedział pewnie każdy Atarowiec. Wszyscy Amigowcy również, bo często się porównywało te maszyny. Co innego jednak wiedzieć, a co innego posiadać (i naprawiać).
    • 21: CommentAuthormlc
    • CommentTime2 Aug 2021
     
    Chyba jednak nie każdy użytkownik komputera czytał prasę. Zresztą co do Atari, to ja pamiętam jak byłem u kolegi z podstawówki pograć pierwszy raz na Atari i szczerze to nie pamiętam jakie on miał Atari - w serii XL/XE było jednak trochę modeli i dla kogoś kto się nie znał, to nie miało znaczenia, więc to było po prostu Atari.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    I kolejne znalezisko BCA, które pokazał nam na Afterku zoomowym. We wrocławskim piśmie artystycznym "Format" nr 2-3 z 1991 roku, strona 54-56 znalazł informację o programie na Atari 1040 ST z twardym dyskiem. Wrzucam cały artek o tym wydarzeniu (Wro'90) bo sam na nim byłem za młodu i byłem zafascynowany niektórymi rzeczami tam pokazywanymi, np. maszynami Silicon Graphics, animacjami Pixar, profesjonalnymi tabliczkami graficznymi podpiętymi do PC 386. Ale opisywanego ST nie widziałem.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Sep 2021 zmieniony
     
    To tak przy okazji, to ten artysta:

    ->link<-

    A w tym PDF opisana jest ta instalacja na Atari ST:

    ->link<-

    Tu fragmenty tego dokumentu, jak widać są to fraktale w hiresie, napisane w języku Forth.
    • 24:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime10 Sep 2021
     
    Tu porównanie maszyn, ale panie ja nie jestem rolnikiem.
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2021
     
    BCA - ogławiacz buraków! Przydałby się na codzień! To sprzęt rolniczy? :D

    PS. Ja tu widzę bardziej zestawienie snopowiązałki z Amigami 500 i 600, Atari jest tylko jedno :)
    • 26:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime9 Oct 2021 zmieniony
     
    Komfort: własny garaż, komputer i akumulator !
    • 27:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime16 Oct 2021
     
    PC Kurier z drugiego marca z 1995 roku. Oferty cenowe komputerów Atari z lat 1993 do 1995.
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Oct 2021
     
    Fajne znalezisko Vangis, dzięki!
    Dziwne te dane w tabelce. Chyba brane z jakichś pojedynczych ofert, bo trudno uwierzyć w to, że w lipcu 1993 Atari 800XL ze stacją dyskietek kosztuje 420 tysięcy zł, a miesiąc później już tylko 220 tysięcy, żeby w następnym miesiącu wskoczyć na 310 tysięcy... Pewnie też nie uwzględniono, że są to różne stacje dyskietek, bo nowsze 65XE ze stacją 333 tysiące, a 800XL za 420... I tak dalej, bo tych dziwności jest więcej.
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Oct 2021 zmieniony
     
    I kolejne znalezisko od BCA - relacja z targów CEBIT '86, jest trochę o Atari. Kurcze, mam ten numer od dziecka, czytałem go i leży na półce, a nie pamiętałem, że o targach pisali:
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Nov 2021
     
    Bca jako dzieciak zbierał butelki nad Wisłą, żeby zamienić je na mnemoniki asemblera 68000... A konkretnie to na spółkę z Jao zakupili na giełdzie katowickiej bardzo drogą kserówkę "Amiga Magazin" z lipca 1988 roku, bo wiedza stamtąd przydała się do programowania Atari ST!
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Nov 2021
     
    I jeszcze stroniczka z nieznanej książki od BCA, też z epoki.
    • 32:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    Reklama z PC Kuriera z czerwca 1995. Jedyna jaką znalazłem o Atari w tym typowo pecetowym czasopiśmie. Może ktoś chodził do tego studia.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    Studio Elen bardzo znane, programy zresztą też - przecież to słynny Stefan Nawrocki! :D
    • 34: CommentAuthorKroll
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    @vangis, chodzić nie chodziłem bo musiałbym prawie całą Polskę przemierzyć, ale jestem do dnia dzisiejszego użytkownikiem oryginałów zakupionych w 96 r. obu programów, a programu Kombi v.4.0 :)
    • 35:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    A ja jestem ciekaw czy taka reklama w czasopiśmie typowo pecetowskim przynosiła jakieś zyski. Kroll, a gdzie nabyłeś ten program ?
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    A czy PC Kurier nie był czasem składany przez Stefana Nawrockiego w Calamusie? Jest tam jakieś info w stopce? Bo były takie czasopisma, które tak miały i wtedy może wchodził w grę jakiś barter, etc.
    • 37: CommentAuthorKroll
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    @vangis, nie pamiętam dokładnie, bo to było 26 lat temu, ale podejrzewam i jestem niemal pewien, że znalazłem reklamę skontaktowałem się telefonicznie z P. Stefanem, zapłaciłem a on wysłał mi poczta oryginalne dyskietki plus instrukcje do obu programów.
    • 38:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime7 Jan 2022
     
    @ Kroll czyli jednak reklama zrobiła swoje. A jeśli chodzi o stopkę to nie znalazłem tam nazwiska Stefana Nawrockiego. Jak będę skanował inne wcześniejsze numery to zwrócę na to uwagę czy gdzieś nie ma jego nazwiska.
    • 39: CommentAuthorKroll
    • CommentTime7 Jan 2022
     
    @vangis, teraz sobie jeszcze przypomniałem, że wcześniej poprosiłem go, to przysłał mi wersje DEMO INKAUSTA (dyskietki mam do dzisiaj) do przetestowania i potem zdecydowałem się na zakup obu programów.
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Mar 2022
     
    Opracowanie graficzne Piotr Kakiet!
    • 41:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime20 Apr 2022 zmieniony
     
    '88
    • 42:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime20 Apr 2022 zmieniony
     
    ot ciekawostka
    • 43: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime21 Apr 2022
     
    Stwierdziłem, że wstawię. Z lokalnej gazety łomżyńskiej "Kontakty" 20/09/1987. Przed komputerem siedzę ja, za mną tata. Poszliśmy po szkole.
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Apr 2022
     
    Bomba! Oto chodzi panowie, żeby takie perełki wrzucać.
    • 45:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime23 Apr 2022 zmieniony
     
    ... PAN poszukuje NSC800DI 3sztuki
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    Państwowy instytut szuka na rynku, od prywaciarzy, potrzebnych mu rzeczy.
    • 47:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    @Bca który to rok?
    • 48:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime24 Apr 2022
     
    styczeń 86'
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jun 2022 zmieniony
     
    BCA znalazł takie coś w "Gazecie Rybnickiej" z 1990 roku:
    • 50:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime29 Jun 2022
     
    Firma Atari ma 50 lat, atarynki są ciut młodsze;)