atarionline.pl UM Super Cartridge - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime1 Dec 2020 zmieniony
     
    Witam, wznawiam drobną produkcję UM Super Cartridge. Umożliwia on ładowanie, kopiowanie i parę innych jeszcze rzeczy w 3 systemach turbo ( ATT , AST , UM ), oraz w "normal". Właśnie jadą do mnie płytki drukowane które zleciłem do zrobienia. Na pewno padnie pytanie jaka cena, wstępnie myślę że w granicach 50-60 zł sztuka.
    • 2:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime2 Dec 2020
     
    Kardridge ułatwia życie w wgrywaniu gier i programów w systemie Turbo. Nie trzeba przewijać kasety na początek aby wgrać loader. Możemy też wykonywać kopie z normalu na turbo i turbo na turbo.
    • 3: CommentAuthorrchwastek
    • CommentTime2 Dec 2020
     
    Jestem chętny na 1 szt.
    • 4: CommentAuthoremka
    • CommentTime2 Dec 2020
     
    Nic nie wiemy o twoim projekcie.
    Czy zamiast EPROM'u użyjesz FLASH'a i czy będzie można programować go z poziomu ATARI?
    • 5: CommentAuthorpigula
    • CommentTime2 Dec 2020
     
    To nie jest najlepszy cart do tego turbo. Było ciekawsze oprogramowanie, które miało większy bufor na dane... dzięki czemu pozwalało nagrywać pliki nawet powyżej 64KB.
    • 6: CommentAuthorEmu
    • CommentTime3 Dec 2020
     
    Piszę się na jedną sztukę.
    • 7:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Dec 2020
     
    @EMKA użyję EPROM'u, nie będzie możliwości programowania tego Carta tak samo jak nie można było tego robić w oryginale. Nieumiejętność niektórych użytkowników mogłaby skończyć się skasowaniem zawartości. Jest to odnowienie oryginału.
    @PIGULA Jak to nie jest najlepszy cart do Turbo UM ?! Jestem jego współtwórcą i razem z Piotrem J. żeśmy go projektowali i zrobili pod kątem właśnie Turbo UM. Po drugie jak oprogramowanie mogło mieć bufor ?! Chyba pojęcia się pomyliły, bufor to wydzielone miejsce w sprzęcie na przechowywanie chwilowe jakieś zawartości w tym przypadku dane. Musiałby być użyty RAM CART lub inny Cart z możliwością zapisu do własnej pamięci. Automatycznego urządzenia z tego co pamiętam nie było.
    • 8:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Dec 2020
     
    @rchwastek , @EMU - nie ma problemu, jak tylko skompletuję całość to się odezwę w tym wątku że już są.
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Dec 2020
     
    Cart jest mi dobrze znany,chyba najlepszy do turbo jaki miałem w dawnych czasach ... zresztą do tej pory go mam :) .
  1.  
    Piszę się na jedną kopię carta, jak i na jedną sztukę montażu do CA12.

    Ponieważ nie śledzę forum regularnie, więc jak całość ruszy to proszę o pinga na xmgatz (małpa) gmail (kropka) com.
    • 11:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Dec 2020
     
    Właśnie złożyłem płytki z częściami. Wszystko ruszyło od pierwszego kopa. Niestety spóźniają się obudowy. Na dniach będę miał obudowy.
    • 12:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime3 Dec 2020
     
    Zdaje się, że paręnaście lat temu na zaprzyjaźnionym forum była dyskusja na ten temat ;)

    ->link<-
    • 13: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime4 Dec 2020
     
    W Retronics będą dostępne oficjalne, licencjonowane wersje kartridża wraz ze specjalnym interfejsem, pasującym do każdego magnetofonu, smartfona, czy innego źródła dźwięku.
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime4 Dec 2020
     
    Jak może być oficjalna wersja kardridge Super Turbo UM jak ja z Piotrem ten kardridge żeśmy stworzyli i nikt z nami na ten temat nie rozmawiał ?
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Dec 2020
     
    @ galtron może po pijaku prawa sprzedałeś ;) he,he,he

    Ile chcesz za sam układ "Turbo"do magnetofonu bez montażu ?
    • 16:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime5 Dec 2020 zmieniony
     
    Kontakt do mnie: galtron@wp.pl lub telefon ze strony www.galtron.pl . Rozmawiałem z Piotrem J. i ustaliliśmy co następuje:
    Koszt samego Carta Super Turbo to - 60,- zł
    Koszt przerobienia magnetofonu na Turbo UM to - 100,- zł
    Jeżeli ktoś zdecyduje się na jedno i drugie to: 150,- zł
    Poniżej zdjęcie nowego Carta:
    • 17:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime5 Dec 2020
     
    @IRATA4 - rozmawiałem z Piotrem o Twojej propozycji i nie chce sprzedawać samego "pająka". Oprócz "pająka" trzeba dokonać kilku przeróbek w samym magnetofonie.
    • 18: CommentAuthorpigula
    • CommentTime5 Dec 2020 zmieniony
     
    Galtron - z tym buforem może mało precyzyjnie się wyraziłem. Chodzi mi o to, że oprogramowanie na carcie pozwala kopiować soft o rozmiarze bodajże 53/54KB bo obsługuje tylko standardową ilość dostępnej pamięci... a sam program kilka KB zjada. Do tego turbo powstało trochę softu innych autorów , które pozwala na skopiowanie większych programów. Wprawdzie dzisiaj turgen system załatwia sprawę, bo za jego pomocą można nawet Numena w systemie turbo nagrać... Tak jak wspominali moi przedmówcy, na innym forum temat Turbo do Atari był rozkładany na czynniki pierwsze... ogromna kopalnia informacji dostępna jest za sprawą Sebana! A ja jeszcze grzecznie czekam na obiecany soft do UM od innej osoby:)
    • 19:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime5 Dec 2020
     
    @pigula - a na jaki soft czekasz ? Pytam z czystej ciekawości. Z tego co mi wiadomo to tylko był soft do RAM CART-a i cardridge Super Turbo. Po odpaleniu kopiera Turbo na Turbo mamy dostępnej pamięci 60416 czyli ponad 60KB. Nie wiem skąd miałeś info że 53/54KB.
    Jak ktoś jest chętny na CART-a lub przerabianie magnetofonu to proszę o info na e-mail: galtron@wp.pl
    • 20: CommentAuthorpigula
    • CommentTime5 Dec 2020
     
    @Galtron - UM było o tyle fajnym rozwiązaniem, że łykało także AST oraz ATT - Twojego karta mam od dawna w kolekcji, mam również całość w formie pliku xex, dzięki czemu można oprogramowanie uruchomić bez carta. A czekam na soft od AST/ATT, który zgromadził Pecus. Wariacje oprogramowania od Ram-Carta też mam (bo, wyszedł wtedy fajny kopier dysk-um, z którego namiętnie korzystałem. Jakieś odmiany loaderów i chyba kopierów Ramzessa, też na dyskach/kasetach mam. Natomiast do UM używałem innego carta, którego dump też już udostępniłem...
    • 21: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime5 Dec 2020 zmieniony
     

    @piguła:

    Wariacje oprogramowania od Ram-Carta też mam (bo, wyszedł wtedy fajny kopier dysk-um, z którego namiętnie korzystałem. Jakieś odmiany loaderów i chyba kopierów Ramzessa, też na dyskach/kasetach

    Piguła czy wrzuciłbyś ten dodatkowy soft do UM?

    Bardzo fajne te: Turbo Tester i Newcopy z tego pliku xex, który podałeś.
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Dec 2020
     
    @ galtron aktualnie nie mam magnetofonu w którym chciałem zamontować turbo,po prostu chciałem sobie układ wrzucić w szafkę a niech czeka ...
    • 23:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime5 Dec 2020
     
    @IRATA4 jeszcze raz gadałem z Piotrem ale nie chce sprzedać samego "pająka". To był jego pomysł więc nie naciskam bardziej. ;)
    • 24: CommentAuthorpigula
    • CommentTime6 Dec 2020
     
    Tak na szybko, to co znalazłem na swoim dysku na PC. Kasete z softem Ramsessa w większej ilości mam gdzieś na strychu - połowy rzeczy jeszcze nie namierzyłem po przeprowadzce...
    • 25: CommentAuthorpigula
    • CommentTime6 Dec 2020
     
    Jeszcze trochę softu do AST
    • 26: CommentAuthoremka
    • CommentTime6 Dec 2020
     
    Niezła perełka.
    Do dzisiaj myślałem że stworzenie loadera posiadającego tylko jeden blok w normalu jest niemożliwe, a jednak ktoś to zrobił.
    Dzięki.
    • 27: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime6 Dec 2020 zmieniony
     
    Piguła dzięki za stuff.
    Nie wiedziałem, że taki sofcik do UM istnieje.
    • 28:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime6 Dec 2020
     
    @emka, no właśnie, ktoś to zrobił. To był Piotr J i po części ja.
    • 29: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime6 Dec 2020
     
    Jedną z zalet AST (a tym samym UM) jest prosta i krótka pętla dekodowania sygnału. W ten sposób procedura dekodowania bloku mieści się w jednym standardowym rekordzie.
    • 30: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime7 Dec 2020
     
    Tak tylko przypomnę :)


    ->link<-
    • 31:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime7 Dec 2020 zmieniony
     
    Już są: można zamawiać. galtron@wp.pl
    • 32:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime11 Dec 2020
     
    Jak ktoś ma ochotę na zakup CARTRIDGE to zapraszam pod ten adres: ->link<-
    • 33: CommentAuthorEmu
    • CommentTime11 Dec 2020
     
    Kupiłem, dziękuję.
    • 34:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime12 Dec 2020
     
    Nie ma problemu, już dwie osoby kupiły. Wszystko przed wysyłką sprawdzone czy działa. Jak ktoś kupił w piątek po południu wysyłka nastąpi w poniedziałek rano. Jeszcze raz zamieszczam link do kupna ->link<-
    • 35:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime14 Dec 2020 zmieniony
     
    Jednak powrót do korzeni. Będzie nowa etykieta, która zachowa swój styl retro z dawnych lat. Logo i kolorystyka.
    • 36:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    Teraz jest wygląd jak dawniej. Jednak żółta naklejka przywraca wspomnienia.
    • 37:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    Słyszałem że galtron zajmuje się też innego rodzaju developmentem:
    • 38:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime15 Dec 2020
     
    To nie moje. Ja w budownictwie nie robię ;)
    • 39:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    Jak ktoś ma jeszcze ochotę zakupić to zapraszam : ->link<-
    • 40: CommentAuthorpustak
    • CommentTime12 Jan 2021
     
    @pigula dzięki za soft.

    Mam dwa pytania:
    1. Czy działa Wam poprawnie dyskum - program do kopiowania z dyskietki do turbo um.
    Program działa w emulatorze Altirra, po wciśnięciu Reset pojawia się zawartość dysku.
    Na Atari ze stacją 1050 po wciśnięciu Reset-a mam komunikat Error !!!. Tak samo jak próbowałem ze SIO2SD jest Error. Na ekranie SIO2SD na moment pojawia się $8000.
    Próbowałem z MyDos-em i DOS II+/D.

    2. Ma ktoś loader UM zawarty w Super Cartridge w pliku ATR lub CAS. Przydał by się w celu nagrania kasety - normal loader + gra w UM Turbo.
    Tutaj:
    ->link<-
    jest nieco inny loader Turbo UM (ale długi 5 bloków w normalu).
    • 41: CommentAuthorpustak
    • CommentTime12 Jan 2021
     
    Sprawdziłem na drugim PC czy DYSKUM działa na emulatorze Altirra.
    Okazało się, że wyświetla "Error !!!" jak prawdziwe Atari.
    Sprawdziłęm różnice w ustawieniach i okazało się że DYSKUM wyświela zawartość dyskietki (ATR-a) tylko przy włączonej opcji SIO D:patch (w załączeniu print screen), przy wyłączonej wyświetla Error !!! tak jak Atari.

    Ktoś wie co to jest ten SIO D:patch?
    I dlaczego program DYSKUM nie działą na żywym Atari ze stacją 1050.
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Galtron - tak naklejka powinna wyglądać, trzymać się tradycji! :)

    Piguła - dzięki za soft, powoli go dołączam do archiwum. Czy wiesz kto to jest JotHa (United Dreams), autor tego softu?

    Pustak - na Twoje pytania nie znam odpowiedzi, ale może po prostu program nie obsługuje tych konkretnych DOS-ów albo konkretnych gęstości stacji? Jeżeli chodzi o SIO patch to jego króciutki opis w samym emulatorze, ale chyba wiele Ci to nie da:
    • 43: CommentAuthoremka
    • CommentTime13 Jan 2021 zmieniony
     
    Z tego co wiem to Altirra nie obsługuje zapisu żadnego sytemu turbo i czyta tylko pliki *.wav (po wyłączeniu akceleracji dla magnetofonu i ustawieniu linii COMMAND dla TURBO). Czy coś się zmieniło?

    Do kopiowania dysk -> UM użyj ->link<-
    program jest w 90% identyczny z DYSKUM.COM.

    Jeżeli chodzi o szybkie wgranie loadera to procedura Boot ma pewien błąd. Nie sprawdza klawisza BREAK.
    Magnetofon XC12 jest uznawany za dość słaby ponieważ posiada koło zamachowe o małej masie i słabo trzyma obroty w czasie pracy. Ma to jednak tę zaletę że bardzo szybko startuje. Można ustawić taśmę na 1 sekundę przed głównym nagraniem i wystartować klawiszem BREAK. Można to sprawdzić na emulatorze (żaden magnetofon nie startuje tak szybko jak ten w emulatorze). (Nie dotyczy Altirry która nie czeka na klawisz i startuje automatycznie).
    5 bloków w normalu to bardzo krótki program (szacun dla programisty) wgrywanie można skrócić jedynie łącząc bloki turbo z normal. kiedyś używałem takiego loadera.
    • 44: CommentAuthorpustak
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Dzięki @emka za program i loader.

    Altirra nie obsługuje Turbo użyłem jej tylko do sprawdzenia jak mi na Atari ten DYSKUM nie chciał działać.

    Na szybko sprawdziłem "Atari Turbo System Copy" i działa dobrze ze SIO2SD.
    Następnie nagrałem Twojego ATR-a na dyskietkę i ze stacji ten program nie działa - jest tak samo (jak w DYSKUM.COM) ERROR !!! po Resecie. Tego już zupełnie nie rozumiem jak przez SIO2SD które jest podłączone szeregowo przez stację 1050 może działąć, a ze samej stacji nie. Stację na moment używania D1 w SIO2SD wyłączyłem.

    Co do loaderów to oczywiście 5 bloków to nie wiele nawet wykrzyknik ma 6. Pamiętam też 3 blokowy loader do Turbo ROM nagrywany był przed każdą grą na kasety chyba firmy Mapasoft.
    W poście nr 26 i 29 wspomniany jest jakiś jednoblokowy loader. Tylko nie wiem czy to o UM Turbo chodziło.
    • 45: CommentAuthoremka
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Musisz sprawdzić kopier u kogoś kto ma też nieprzerobioną 1050. Moja ma WARPa i zachowuje się prawidłowo.
    Tak na szybko, to odłącz wszystkie peryferia. Zostaw tylko stację dysków. Jeżeli nadal będzie się tak zachowywać to masz stację do przeglądu. Jeżeli problem nie wystąpi to znaczy że któreś urządzenie za mocno obciąża wyjście komputera.

    Jeżeli chodzi o jedno-blokowy loader do turbo, to w sofcie od pigyły jest pokazane jak takie turbo zrobić. Nikt jednak tego nie zrobił bo wprowadziło by to na rynek nowy system i cartridge turbo byłyby niepotrzebne, a dzisiaj w erze SIO2SD czy FujiNet nikt tego nie potrzebuje.
    • 46: CommentAuthorpustak
    • CommentTime13 Jan 2021 zmieniony
     
    Sprawdzałem z podpiętą samą stacją i wynik mam ten sam: ERROR !!!
    Po resecie stacja nawet nie staruje, nic, jest cisza.
    Do tej pory, a mam ją kilka miesięcy działa bez zarzutu formatowanie, kopiowanie SD, ED bez żadnych kłopotów.

    W tym sofcie od Piguły jest jeszcze BOOTUMCO.COM, mniej wygodny, ale pewnie nim dam radę nagrać kasetę ze stacji.
    Albo będę używać SIO2SD tylko wtedy kłopot z przełączaniem kabli. Teraz żałuje że nie zrobiłem sobie SIO2SD przelotowego.

    @emka, a ten DYSKUM.COM u Ciebie też działa prawidłowo?
    • 47: CommentAuthoremka
    • CommentTime13 Jan 2021 zmieniony
     
    Tak DYSKUM.COM też u mnie nie działa. po resecie znika wpis D: w HATABS
    Nigdy nie lubiłem MYDOSa po kilku próbach uszkodził mi dyskietkę
    sprawdziłem na kilku innych dosach i jest to samo.
    Ad.1
    Z ciekawości zacząłem analizować ten kopier i wyszło na to że on nie potrzebuje dosa (sam jest dosem).
    Możesz wgrać go z dowolnego urządzenia nawet C: i jeżeli w w stacji D: będzie dysk to on go zobaczy. Szkoda że nie widzi 1050.
    Ad.2
    DYSKUM.COM i ATSCOPY.EXE to ten sam program. Tylko w tym pierwszym ktoś zmienił napisy. Oryginalny program był pisany pod jakieś turbo lub inny system zmienia wektor 216,217 na włąsny
    Ad.3
    Moje SIO2SD ma wyciągnięte kable z magnetofonu. Planowałem zintegrować je z napędem, ale serce mi pękło jak próbowałem wiercić otwory na przełączniki w takim zabytku.
    • 48:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    Jakoś nie za bardzo rozumie podejście niektórych osób na forum. Najpierw piszą coś o prawach autorskich jak wstawiałem Cartridge z grami a teraz bezczelnie wstawiają soft z Cartridge Turbo który jest mojego i Piotra autorstwa i uważają że to nie jest złe. Ciekawe ?! Chcę zauważyć że ten Cartridge jest w dalszej sprzedaży i udostępnianie oprogramowania nie jest na miejscu.
    • 49:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime16 Jan 2021
     
    @galtron

    Na wszystkich portalach jakie są możliwe sprzedajesz pirackie kopie gier. Na dodatek w opisie aukcji/kup teraz bezczelnie dodajesz informację, że "znalazłeś je na strychu":



    A tu dziwisz się, że sytuacja może być odwrotna.

    Ja gwałcę, palę wioski, porywam statki, morduję niewinnych i winnych - bez znaczenia. Po prostu jestem jaki jestem - ktoś musi. Przepaska na jednym oku napawa mnie dumą.

    Ty za to jesteś zwykłym hipokrytą.
    • 50:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime16 Jan 2021 zmieniony
     
    Ten screen został zrobiony w momencie pierwszego wystawienia i już dawno nie ma tych ogłoszeń bo je usunąłem, a Ty wstawiasz tu jakieś stare screen-y i robisz popelinę. Weź na wstrzymanie i się ogarnij. Pokaż jakikolwiek portal gdzie sprzedaję teraz nielegalne kopie. Nie pokażesz bo takich nie ma. Jesteś taki cwany bo piszesz na forum ?! Wyzywasz mnie od hipokrytów ?! Na jakiej podstawie ? Wszystko co teraz sprzedaję jest legalne i co ciekawe mojego pomysłu i mojej produkcji.