atarionline.pl SDrive Micro ;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime13 May 2021
     
    O super, na pewno chętnych będzie sporo.
    • 2: CommentAuthorborg
    • CommentTime17 May 2021 zmieniony
     
    @Belzebub

    Bo mnie wkurza, że jak wciskam Option w SDRivie, to mi zaczyna Atari bipać i uciekać "kursor". Starsznie to dziwnie w tym browserze podinkowane. To sobie wole pierdyknąć szybko Reset-Option.
    • 3: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime17 May 2021
     
    No ale...możesz sobie wciśnąć Inverse....
    • 4: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime18 May 2021
     
    @borg trochę masz rację, ale mnie bardziej irytuje to że aby mieć długie nazwy plików to za każdym razem trzeba wciskać Control+L
    • 5: CommentAuthortakron27
    • CommentTime18 May 2021
     
    nie trzeba, wystarczy zapisać w konfigu długie nazwy wyświetlane defaultowo.
    czytajcie manuala czasem...
    • 6: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime18 May 2021
     
    @tarkon27 a gdzie ten manual jeśli możesz podać
    • 7: CommentAuthorXuio
    • CommentTime18 May 2021
     
    @takron27 Moze to kwestia wersji, ale moje czerwone nie zapisuje tego parametru w konfiguracji

    @Belzebub ->link<-
    • 8: CommentAuthortakron27
    • CommentTime18 May 2021
     
    ->link<-

    control+W L Y
    mam wersję zaxonową(micro) i działa
    • 9: CommentAuthorXuio
    • CommentTime18 May 2021
     
    Dziekuje takron27, nie wpadlem na to, zeby jeszcze wciskac "L".
    • 10: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime18 May 2021
     
    Dzięki Panowie
    • 11: CommentAuthortakron27
    • CommentTime19 May 2021
     
    :) fajnie że się okazało że jednak działa, a nie jakiś bug u urządzeniu. tak, torochę dziwnie jest zrobiony zapis konfiguracji, że nie zapisuje 'całości' używanych ustawień tylko wybiórczo jedną funkcjonalność.
    podobnie można w konfigu zapisać sio-speed, obszar pamięci używany przez loader (chyba to dot. tylko plików xex.; używałem, zmieniam czasem, wiele testowanych .xexów nie działa mi na domyślnym ustawieniu),
    czy defaultowy plik podstawiony pod D1.
    • 12: CommentAuthorborg
    • CommentTime19 May 2021
     
    Ale maniana z tym zapisywaniem konfiguracji po trochu :D

    Do tej instrukcji się nie dokopałem, w tej co miałem o tym nie pisali. No nic - dobrze wiedzieć :)
    • 13: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime19 May 2021
     
    @borg teraz już nie będziemy musieli klepać Control+L za każdym razem ;)
    • 14: CommentAuthorrycek77
    • CommentTime1 Jun 2021 zmieniony
     
    Kupiłem SDrive do wykopanego po 30 latach z piwnicy Atari 65XE i szczerze polecam. Mam jednak problem - jeden ledwo działający jostick mi się ostał. Myślałem o adapterze takim jak Tom Rev. Ktoś używa i poleca ?. Może są inne alternatywy ?.
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 Jun 2021
     
    Tom rev. 2 i 3 działają z Atari - mam, sprawdzałem. Jeśli chcesz grać na padzie to jest to sensowne rozwiązanie. Ale jeśli joystick to kupuj klasyka.
    • 16: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime1 Jun 2021
     
    Zgadza się, mam też Tom rev. 2 i logitecha f710 i można grać, ale nie ma to jak Atari CX-24 na kabel.
    • 17: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime1 Jun 2021
     
    @Jerzy72 chyba CX-40 dużo lepszy do grania
    • 18: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime1 Jun 2021
     
    Każdy ma swoje upodobania, ja mam z 10 dżojstików. Ale najlepiej lubię Atari CX-24.
    • 19: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime1 Jun 2021
     
    @Jerzy72 Też mam sporo joyów i te CX24 też miałem ale się ich pozbyłem bo strasznie źle mi się na nich grało i kurczę myślałem że sobie poprostu pomyliłeś modele
    Ten który preferujesz uchodzi za bardzo niewygodny joy no ale ok każdy ma swój gust i preferencje
    • 20: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime1 Jun 2021 zmieniony
     
    Jak już jesteśmy przy joystickach Atari to tu jest coś na ten temat ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jun 2021
     
    Panowie, niech dyskusja o SD Micro nie przeradza się w wątek o joystickach - jeśli potrzebna zmiana tematu to doradzam poszukanie odpowiedniego wątku lub w razie potrzeby otworzenie nowego.
    • 22:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime2 Jun 2021
     
    A tak żeby nie zakładać nowego wątku - może ktoś będzie wiedział. Mam ten Sdrive micro, ale rosyjski bodajże - i prawie żadne demo nie wchodzi (parę wyjątków).
    Po update'cie firmware'u chodzą prawie wszystkie już gry, ale z dem prawie nic: niezależnie, czy XEX, czy ATR. Zaczyna wczytywać i nieodmiennie po jakimś czasie przestaje, bez żadnego requestera, milknąc i pozostawiając na niebieskim ekranie kursor w tradycyjnym lewym górnym rogu.
    Pozdr.
    • 23:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime2 Jun 2021
     
    Może dzielnik transferu dla SIO jest źle ustawiony? Zakładam, że próbowałeś na innej maszynie?
    • 24: CommentAuthorNitro
    • CommentTime3 Jun 2021 zmieniony
     
    Repost mojego posta z AA:

    Wg. mnie problemy mogą być trzy:
    -nie wciskanie option albo robienie tego za wolno, ja mam taką technikę(bo klawisz reset mam upalony). Wciskam OPTION, trzymam i Inverse - ten znaczek na samym dole po prawej. I komputer robi reboot.
    -coś się stało się i masz złe ustawienia bootloadera lub loadera. Napisz co piszesze w prawym dolnym rogu loadera - fastSIO i bootloadera. Następnie naciskaj U aż będzie -(najwolniej) i wtedy sprobuj załadować.
    -coś z softem, podaj co pisze po naciśnięciu klawisza Help oraz w loaderze, sdrive by kbr?

    Mi wszystko co może śmigać smiga, wczoraj rozpakowałem na dzień dziecka 800XE i SDrive szary. Czekam na rozszerzenie RAMu plug'n'play.
    Parę newschoolowych dem na stockową maszynę:
    ->link<-
    A w zamian nie ma może jakaś dobra dusza na sprzedaż GTIA/GTIA fixera? Szkoda plombę zrywać ale jeszcze gorzej sprzęt marnotrawić.

    No i już z takich pierdół jak wszystko zawiedzie marka karty, format, sektory na bajt...
    • 25: CommentAuthorxangel
    • CommentTime4 Jun 2021
     
    Nitro: mam płytki do GTIA Fixera, ale jak chcesz zlutowany, to właśnie nadchodzi weekend.... :)
    W razie czego napisz do mnie na lapserwis@gmail.com
    • 26: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime11 Jul 2021
     
    191,192,193...199,no i 200 zrobione ;)
    Hmm, zrobiłem dynksa w zasadzie dla zabawy a okazał sie całkiem popularny ;)

    Dzięki panowie i panie za zakupy i oceny.Aż sie chce coś robić ;)
    • 27: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime11 Jul 2021 zmieniony
     
    Może i był robiony dla zabawy, ale trafił w gusta i cenowo- w to co uczyni z towaru hit. Chciałbym by i inne polskie produkcje na Atari okazały się takim przebojem :)
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jul 2021 zmieniony
     
    Trudno nazwać to polskim produktem, gdy żaden z twórców nie jest Polakiem, ani w Polsce nie mieszka. Dobrze chyba będzie przypomnieć, że to projekt dostępny publicznie, który mniej lub bardziej jest modyfikowany przez różne osoby:

    ->link<-

    Back in 2008, Bob!k (Robert Petružela) & Raster (Radek Štěrba) of CPU, created the original SDrive. It won the Abbuc hardware contest that year and the schematics, source code, and designs were all released publicly. This spurred the creation of a couple of improved versions; the SDrive-NUXX in 2009 by c0nsumer, the SDrive Micro in 2012 by santosp, the SDrive-NG in 2014 by kbr and the SDrive2 in 2017 by alsp. The SDrive-NG led to the creation of the SDrive-MAX in 2017 by kbr.
    • 29: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime12 Jul 2021
     
    Czym innym jest projekt a czym innym produkcja.
    Zacytuję z PWN: produkcja
    1. «zorganizowana działalność mająca na celu wytwarzanie jakichś towarów, usług lub dóbr kultury; też: to, co zostało wytworzone»
    SDrive Micro zostało wyprodukowane w Polsce na podstawie projektów, które przytoczyłeś ale sensu-stricto jest produktem "made in Poland" i jako takie je traktuję :)
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    Oczywiście, można przyjmować różne kryteria. To, które przytoczyłeś również jest popularne, aczkolwiek prowadzi do wniosku, że Audi jest węgierskie, Daewoo polskie, a Apple chiński :)
    • 31:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    A nie jest (tak w rzeczywistości)? ;-)
    • 32: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    To nie jest kwestią "przyjęcia kryteriów". Produkcja jest ściśle związana z krajem wytworzenia dobra.

    Bo idąc Twoją drogą myślenia współczesny motor Junak jest "produkcją polską"... a jest klepany w Chinach i jakoś słabo z zaufaniem do jakości (według mnie to przykład jak zepsuć markę oddając produkcję chińczykom).
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    To jest już filozoficzna dyskusja - czy dzieło stworzył ten, który wymyślił i decydował o jego kształcie, ale nie wykonał własnoręcznie, czy ten, który nie wymyślił, nie podjął decyzji, ale wykonał te decyzje własnymi rękoma? Ja się skłaniam ku pierwszej opcji.

    Ale to abstrahując od SDrive Micro, bo z tego co wiem przecież Zaxon też coś dodał od siebie do oryginalnego projektu - tak zmodyfikował projekt płytki, że zmieścił to w jeszcze mniejszej obudowie niż były dotychczas (SDrive Micro kolegi santosp z 2012 roku to odmienny projekt, tylko nazwa u Zaxona jest identyczna). Więc autorski wkład jest.
    • 34:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    Idąc tym tropem, to mamy całkiem nieźle rozwinięty polski przemysł motoryzacyjny, jeden z lepszych w Europie.
    • 35:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    produkt z Polski != polski produkt
    I tyle :-)
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2021
     

    Geko:

    To nie jest kwestią "przyjęcia kryteriów". Produkcja jest ściśle związana z krajem wytworzenia dobra.


    To jak najbardziej jest kwestia przyjęcia kryteriów. Akurat przyjąłeś definicję podatkową/finansową, gdzie produkcja w danym kraju oznacza produkt tego kraju. A to nie jest jedyne kryterium. I każdy nawet nie znając tych kryteriów, intuicyjnie czuje, że Atari nie jest komputerem chińskim, chociaż Atari korzystało z fabryk w Chinach, prawda? Nigdy nie słyszałem o Atari jako komputerze tajwańskim, chińskim czy singapurskim... We wszystkich źródłach czytam, że to komputer amerykański. Bo sama produkcja to jednak trochę mało, żeby uznać coś za produkt z tego kraju. Jeśli idea, pomysły, projekty, know-how wyraźnie pochodzą z innego kraju, osób innej narodowości, to trudno przypisywać produkt jedynie wykonawcy.

    No i nie jest prawdą, że obecnie produkcja jest ściśle związana z krajem wytworzenia dobra. Raz, że wiele współczesnych produktów (np. auta) wytwarza się w elementach produkowanych w wielu krajach, a montuje w jeszcze innych. A jakoś nie nazywasz np. Opla autem polsko-niemiecko-chińsko-turecko-brytyjsko-chińskim tylko niemieckim, czyli takim, z którego to kraju wychodzi idea i projekt, bo to jest kluczowe. Dwa, że jest ogromna łatwość w przenoszeniu fabryk, więc nie ma co przywiązywać się do fizycznego wytwórcy produktu, szczególnie, gdy to, skąd pochodzą twórcy produktu/projekt produktu jest stałe.

    Geko:

    Bo idąc Twoją drogą myślenia współczesny motor Junak jest "produkcją polską"... a jest klepany w Chinach i jakoś słabo z zaufaniem do jakości (według mnie to przykład jak zepsuć markę oddając produkcję chińczykom).


    Oczywiście, że jest to produkt polski. O ile się orientuję na podstawie prasy, Chińczycy wykonali elementy zaprojektowane w Polsce, według pomysłów i projektów polskich inżynierów, nawet skład był/jest z podzespołów już w Polsce. To, że Polacy wybrali sobie niską jakość wykonania swoich pomysłów to nie zmienia niczego. Jak wybiorą sobie produkcję wysokiej jakości w Japonii to będzie to nagle produkt japoński? :)

    Jacques:

    produkt z Polski != polski produkt


    Krótkie hasła zazwyczaj najbardziej spłycają temat. W Polsce produkuje się Opla Astrę. Ale również w Wielkiej Brytanii. To w takim razie jak tam według tej prostej regułki - to brytyjskie auto czy polskie? :D
    • 37:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    Jak w takim razie nazwiesz produkty np. marki Kruger&Matz? Albo inne tego typu? Przecież one ani są w Polsce robione, ani w Polsce zaprojektowane - jedyne co to mają dopasowywany FW. Tyle. Ale firma polska i płaci u nas podatki.
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    A przy okazji znalazłem ciekawą wypowiedź prezesa Almotu, tego od Junaków:

    Ale mimo to pewnie dalej pokutuje mit dotyczący "chińskich" motocykli.

    Dokładnie. Stereotypy pozostaną jeszcze w Polsce na lata. Jednak ja widzę pewne zmiany w świadomości ludzi - w Chinach produkuje się dzisiaj także pojazdy europejskich i japońskich marek. Ba! Nawet w tych samych fabrykach w których powstaje Junak. Kluczem jest zrozumienie prostej zależności - nie jest istotne z którego kraju pochodzi podwykonawca, a kto go nadzoruje i ile mu się za to płaci. Siedząc przed biurkiem rozejrzyjmy się dookoła i spójrzmy skąd pochodzi nasz telefon, komputer albo filiżanka z której właśnie pijemy kawę zrobioną w ekspresie made in China. To jest znak naszych czasów - cały świat bazuje na migracji przemysłu na wschód. Wystarczy spojrzeć choćby na zmianę proporcji udziału poszczególnych sektorów gospodarczych w PKB. Udział produkcji wyraźnie spada od lat. To też konsekwencja walki cenowej i zmian modelu konsumpcji - co ile lat dawniej zmienialiśmy telewizory, telefony i wreszcie motocykle? Świat goni za nowością.


    ->link<-
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2021
     

    PeriNoid:

    Jak w takim razie nazwiesz produkty np. marki Kruger&Matz? Albo inne tego typu? Przecież one ani są w Polsce robione, ani w Polsce zaprojektowane - jedyne co to mają dopasowywany FW. Tyle. Ale firma polska i płaci u nas podatki.


    No toż właśnie pisałem, że zależy jakie kryteria przyjmiemy. Jak kraju płacenia podatków - to produkt tego kraju. Ale to się nie sprawdzi w wielu przypadkach i podałem tu kilka przykładów.

    Co do K&M to z tego co wyczytałem, to nie są w Polsce produkowane, ale ponieważ pomysły na wykonanie, projekty pochodzą z Polski to jak najbardziej jest to produkt polski. A firma nie jest zwykłym składaczem czy sprzedawcą rozwiązań chińskich, na których tylko zamawia swoje logo. Zdobywa nawet różne nagrody na targach za innowacyjność. Wygląda na to, że niczym się nie różni od innych firm, np. tych, które budują swoje telefony czy laptopy z gotowych elementów, ale wedle swoich pomysłów/usprawnień.
    • 40:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Jul 2021
     

    Kaz:

    Krótkie hasła zazwyczaj najbardziej spłycają temat. W Polsce produkuje się Opla Astrę. Ale również w Wielkiej Brytanii. To w takim razie jak tam według tej prostej regułki - to brytyjskie auto czy polskie? :D


    Niemieckie (ze względu na markę Opel) wyprodukowane w Wielkiej Brytanii.
    Regułka jest OK, chodzi o to, że coś wyprodukowane w Polsce nie oznacza od razu, że jest polskim produktem. Choć oczywiście może też to być tożsame.
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2021 zmieniony
     
    Ano właśnie, też się przychylam do takiego rozumienia.

    PS. A wracając do tematu pierwotnego czyli SDrive Micro - trudno mi to nazwać polskim produktem, gdy spora część projektu i wykonania jest niepolska (pomijając projekt Czechów i oprogramowanie bodajże Niemca, Zaxon też przecież zamawia komponenty w Chinach, jak producent Junaka :D). Ale "trudno" nie oznacza "wykluczam". Bo skoro był jakiś innowacyjny wkład Polaka, to w pewnych sytuacjach sam będę mówił "ten polski SDrive Micro", choćby dla odróżnienia od drugiego SDrive Micro :)
    • 42:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Jul 2021 zmieniony
     
    Jeśli masz takie zdanie o K&M to w zasadzie identyczne powinieneś mieć o Zaxonie (a on do tego składa u nas). K&M składa część swoich produktów z gotowych modułów dostępnych u producentów. Może I jakieś produkty "projektują" w większym zakresie - ale to też jest kwestia składania klocków.
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    W opisach firmy czytam, że sami projektują od zera, a potem zamawiają, nie wszystko jest gotowymi modułami. Jak jest naprawdę - nie wiem.
    • 44:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    Miałem do czynienia z ich produktami. Nie są robione "od zera". Może niektóre tak. Ale nie te o których mówię. Bo dla mnie przepakowanie bebechów w inną obudowę to nie jest znacząca zmiana.
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    No to jeśli nie projektują sami, a kupują gotowce, to też trudno mówić o polskim produkcie. Ale skąd w takim razie nagrody za innowacyjność?
    • 46:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Jul 2021 zmieniony
     
    Nie mnie pytaj. Nigdzie nie wspomniałeś (bo nie wiesz, co jest normalne), co tak na prawdę projektują. Nie wszystkie produkty muszą być "z foremki". Może niektóre że swoich produktów - to tak.
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2021
     
    Tak, ale z powodu małej wiedzy o przypadku to problem z przyporządkowaniem przypadku do "reguły", a nie z "regułą" :)
    Tak czy siak, jak widać, są przypadki gdy trudno uznać, że "oczywiste jest, że to produkt polski".
    • 48: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime14 Jul 2021 zmieniony
     
    ... brak słów
    ktoś kto nie jest w stanie przyjąć argumentów drugiej strony, nie jest wart dyskusji. zafiksowanie się we własnej nieomylności, skreśla możliwość dyskusji...
    "Made in" wyznacza kraj wytworzenia dobra a nie jego wymyślenia. Inaczej "turystyczni Chińczycy" wymyślali by towar będąc na wakacjach np. w Niemczech i sygnowali by go jako "Made in Germany".

    Tak sobie przemyślałem temat... to bez sensu bym próbował dowieść że moja racja jest "mojsza, niż Twoja"... nie będę się zniżał do poziomu rozmowy, gdzie nie ma w ogóle racji... to jest dyskusja bez sensu.
    • 49: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime14 Jul 2021 zmieniony
     
    Ok, będzie niemiło...

    Generalnie, bardzo , ale to bardzo nie lubię podłączania zabawek które robie pod "POLSKIE" Nie ma w tym nic polskiego, pomysł , rewelacyjny jest z Czech, poprawki z Niemiec.Części z Chin. A ja ....mieszkam gdzieś w Europie ;) Z Polską ma to tyle wspólnego że tutejsza pazerna skarbówka od razu wyciągneła ręce po pieniądze. No i Allegro. I nic więcej.

    Moje zabawki nie mają nic wspólnego z Polską, z Polak potrafi. Ja sobie nie życzę żeby moja praca była w ten sposób wykorzystywana.

    Zrobiłem to ja , ZAXON. i tyle w temacie narodowości i kraju pochodzenia . Dziękuję...
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jul 2021 zmieniony
     

    GekoPL:

    to bez sensu bym próbował dowieść że moja racja jest "mojsza, niż Twoja"... nie będę się zniżał do poziomu rozmowy, gdzie nie ma w ogóle racji... to jest dyskusja bez sensu.


    Ależ odwrotnie, na tym właśnie polega dyskusja, że rozmówcy przerzucają się argumentami i dowodzą swojej racji. A to jest forum dyskusyjne :) Więc szkoda, że nie chcesz dyskutować.

    Odwołam się do tego, co słusznie piszesz w pierwszym akapicie:

    GekoPL:

    ktoś kto nie jest w stanie przyjąć argumentów drugiej strony, nie jest wart dyskusji. zafiksowanie się we własnej nieomylności, skreśla możliwość dyskusji...


    ..bo wygląda jakbyś zafiskował się na swojej racji i nie przyjmował argumentów stron przeciwnych. A wracając do meritum:

    GekoPL:

    "Made in" wyznacza kraj wytworzenia dobra a nie jego wymyślenia.


    Tak, "Made in" to właśnie oznacza: "wyprodukowano w". Ale my dyskutujemy nie gdzie coś zostało wyprodukowane, bo to jest banalne do ustalenia, ale kiedy można powiedzieć, że miejsce wyprodukowania jest tożsame z "produkt danego kraju", a kiedy nie. Odpowiedz na proste pytanie: czy uważasz, że samochód Opel Astra to produkt polski, brytyjski czy niemiecki?

    No i kolega Zaxon zdaje się nie popiera Twojego entuzjazmu w sprawie określenia jego zabawek "polskim produktem":

    Zaxon:

    Moje zabawki nie mają nic wspólnego z Polską, z Polak potrafi. Ja sobie nie życzę żeby moja praca była w ten sposób wykorzystywana.



    Zaxon:

    Nie ma w tym nic polskiego, pomysł , rewelacyjny jest z Czech, poprawki z Niemiec.Części z Chin.


    O, dzięki za klaryfikację - czyli tak, jak pisałem.

    Nie zgodzę się jednak z tą częścią "nie ma nic polskiego" - coś tam jest jednak jest, czy Ci się podoba czy nie :D. Tak na logikę, skoro Polak coś tam zmodyfikował, opracował drobną innowację. No chyba, że nie jesteś Polakiem, wtedy oczywiście napisałeś prawdę.