atarionline.pl Zewnętrzne rozszerzenie RAM (512 kB RAMBO) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 May 2021 zmieniony
     
    Tak jak podpowiadał Xuio, że wystarczy skorzystać z zasobów growych AtariOnline.pl, tak samo można zrobić z demami. W wyszukiwarce wrzucasz np. 128, zaznaczasz dział "Dema" i otrzymujesz listę dem, które mamy w archiwum, które wymagają 128KB pamięci. To samo tyczy się 192, 256 czy 320 KB. Niestety, prawie nikomu się nie chce plików do archiwum wprowadzać, ani je znakować, więc jest to źródło ograniczone. Ale zawsze coś.
    • 2: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime11 May 2021
     
    Ok, dziękuję Panowie.
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 May 2021
     
    Problem jest z tym znakowaniem. Może jakiś artykuł, jak to robić, żeby było 100% legitne?
    • 4: CommentAuthorXuio
    • CommentTime11 May 2021
     
    Chyba nie ma jednej slusznej opcji. Tutaj jest np. opisane nazewnictwo w bazie Tosec: ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 May 2021
     
    Kuba - jaki jest problem?
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 May 2021 zmieniony
     
    Bardzo zacne ustrojstwo.
    • 7:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime12 May 2021
     
    moje też właśnie dotarło
    • 8: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime13 May 2021
     
    to nie sprawiedliwe,oni mają rozszerzenie pamięci plus dostęp do portu kartridża a my użytkownicy atari xe jesteśmy tego pozbawieni
    • 9: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime13 May 2021
     
    XE - I tak jest dobrze - tania pamięć bez grzebania i lutowania... nie wiem ile masz kartridży wymagających rozszerzenia? bo ja mam ich aż "zero".
    A jak będę potrzebował wpiąć kartridż to wypnę rozszerzenie pamięci.
    Dodatkowa pamięć w tandemie z fujinet zaspokaja moje aktualne potrzeby; wstrzymam się z zakupem Side2/3.
    • 10: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime13 May 2021
     
    nie no żartowałem sobie tylko :}
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 May 2021
     
    @Kaz, no, ze znakowaniem. Trzeba wziąć, obejrzeć, zobaczyć, sprawdzić, a następnie zmienić nazwę. I tak z każdym progsem.
  1.  
    Programs (demos & games) that require 128k RAM: ->link<-

    Programs (demos & games) that require 320k RAM: ->link<-

    Programs (demos & games) that require 1088k RAM: ->link<-

    -----

    Attached are some very old lists I wrote in 2006 about programs (games, demos and tools) that require or support more than 64k RAM.

    -----

    Find attached some TIP animations I collected, that do require 576k or 1088k RAM. You can also find many TIP animations at AOL:

    a) ->link<-

    b) ->link<-

    c) ->link<-

    -----

    Now what's good and what's not - you have to decide yourself. (Note: There is also a later version of "Numen" that comes as one file and does endless-looping, it requires 320k + additional 64k for the endless looping = 384k total RAM and since no XRAM with 384k exists, one can easily say that it requires a minimum of 576k RAM.)

    Of course all programs that do require 1088k RAM will NOT work with Zaxxon's 512k memory extension...
    • 13: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 May 2021
     
    Thanks! @CharlieChaplin
    • 14:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime13 May 2021 zmieniony
     
    @zaxon do jakiego pinu ma być podpięte zasilanie? Tak jak tutaj czy od spodu płyty?


    No i ile kwadratów powinno być widocznych w Self Teście?
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 May 2021
     
    To rozszerzenie nie ma żadnego wpływu na liczbę kwadratów w selfteście. A co do zasilania - miało być i tak, i tak (ja mam od góry bo łatwiej pociągnąć i działa).
    • 16:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime13 May 2021
     
    ok
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 May 2021
     
    Aby przetestować dostępna pamięć użyj SysInfo kolegi Draco030. Uzyskasz taki wynik (przed chwilą testowaliśmy z Alexem_D na moim 65XE):
    • 18:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime14 May 2021
     

    Peri Noid:

    To rozszerzenie nie ma żadnego wpływu na liczbę kwadratów w selfteście.

    Ma, jeśli masz "późny" model XE (tj. z rewizją 3 OS-u) lub XEGS (jeśli dokleisz sobie do niego gniazdo ECI ;-) ). Wówczas Self Test testuje 64 KB pamięci rozszerzonej - a przynajmniej próbuje, bo do wykonania testu potrzebuje osobnego dostępu do dodatkowej pamięci dla CPU i ANTIC-a, którego to rozszerzenie nie zapewnia.

    Wiec jak komuś się Memory Test wysypuje po pierwszych 48 kilobajtach, to niech się nie martwi - tak ma być.
    • 19: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime14 May 2021
     
    Nocka zarwana ale wszystkie zamówione gotowe, spakowane, opapierowane, oblepione i gotowe do wyniesienia. Uff...Za stary już jestem na to ;)
    • 20: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime14 May 2021
     
    @Zaxon a moje wysłałeś? bo wciąź nie mam info o przesyłce
    • 21:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 May 2021
     
    @Krótki: ale to mówisz o tych paskach na dole. A to tak, może się pokazać. Nie znam wersji, która by pokazywała 64 kwadraciki.
    • 22: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime14 May 2021
     
    @Belzebub, też dzisiaj wysłane, nawet dopłaciłem za dostawę w weekend.
    • 23: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime14 May 2021
     
    @Zaxon Tak z ciekawości zapytam, dałoby się takie rozszerzenie pożenić np. z PokeyMAX, tak aby mieć i rozszerzenie pamięci i stereo bez grzebania pod obudową?
    • 24: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime14 May 2021
     
    @Zaxon ok!
    • 25:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime14 May 2021
     
    @bruno_j to było by niezłe
    • 26: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime15 May 2021
     
    polski rynek Atari potrzebuje dużo więcej takich rozszerzen zewnetrznych pamieci ram oraz FujiNetów mam nadzieje ze zaxon dostarczy kolejnych 200-300 sztuk kart sieciowych
    • 27: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime15 May 2021
     
    Bruno, nie bardzo. To znaczy, ja nie potrafie ;)

    Maxpayne, ja tak nie działam. Robie serie, potem zmieniam temat i platforme .

    Na HDMI OUT mnie wzieło ;)Monitory z composite czy scart sie niedługo skończą a dema trzeba mieć na czym oglądać. ;)

    Testuje właśnie fajny projekcik RGBtoHDMI. Prosta nakładka na Pi zero , tanie jak barszcz w porównaniu do innych wynalazków a efekty naprawde niezłe.

    W Oricu zasadziłem ;) W ST/STE niedługo.Płytki musiałem domówić.
    • 28: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime15 May 2021
     
    @zaxon kiedy będzie hdmi dla atari 8bit?
    • 29:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime15 May 2021 zmieniony
     

    zaxon:

    W Oricu zasadziłem ;) W ST/STE niedługo.Płytki musiałem domówić.

    i to jest dobra wiadomość
    • 30: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime15 May 2021
     
    @zaxon :(
    • 31: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime16 May 2021
     
    @Zaxon rozszerzenie wczoraj przyszło, przetestowane i wszystko działa, dobra robota, dzięki!
    • 32: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime16 May 2021 zmieniony
     
    Projekt RGBtoHDMI widziałem adaptację na Amigę 500 i 600. Niestety wymaga trochę lepszych umiejętności lutowania by pobrać sygnały z płyty komputera (przekraczających umiejętności "niedzielnych elektroników"). Sam projekt jest godny uwagi ze względu na cenę i jego możliwości. Ciekawe co wymyśli (zaprojektuje) zaxon...
    • 33: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime17 May 2021
     
    Ostatnie 6 szt do XL wystawione.Będzie szybciej bo dzisiaj dojechało trzecie dziecko w rodzinie ;)

    Co do
    • 34: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime17 May 2021
     
    trzecie dziecko gratuluję to będzie można liczyć na coraz lepsze rozszerzenia do atari 8bit?
    • 35:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime18 May 2021
     
    o mamciu, zortrax m200 plus, NA BOGATO :)))))
  2.  
    Ja odebrałem swoją paczkę wczoraj.
    Z paczkomatu.

    Aktualnie nie mam jak sprawdzić, czy działa, ale na pewno działa! :)

    Dzięki!
    • 37: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime18 May 2021
     
    @Maxpayne, nie wiem, ja tu jestem na gościnnych występach ;) Będzie zapotrzebowanie to się będzie robić ;)

    @Pirx, To trzeci, mam 2 sztuki M200 i teraz to m200+ dojechało. NW końcu mamy XXI wiek i robienie interfejsów bez obudowy to już nie te czasy a i to proszenie sie o kłopoty. A zamiast rzeźbić w jakichć pudełkach gotowych tu mam elastyczność.

    Panie
    • 38:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime18 May 2021
     
    Jedni inwestują w koparki, drudzy w drukarki :)
    • 39: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime24 May 2021
     
    Odnośnie tej elastyczności druku 3D, to śmieje sie sam do siebie. Tego samego dnia przeczytałem ostatni post zaxona, a pozniej obejrzałem video borga na YT, w ktorym tnie obudowę kartridża od zaxona bo mu nie pasuje do konsoli.

    • 40: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime24 May 2021
     
    To sie śmiej.Ciesze sie że ci wesoło.I masz okazje mi dowalić. Echhh....
    Bude to UNO2600 robiłem mając do dyspozycji tylko 2600 juniora.I do niego pasuje.Nie maiłem jak sprawdzić na innych modelach i nie wiedziałem że nie pasuje. Teraz wiem i sie to poprawi.
    • 41: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime24 May 2021
     
    Nie pisze tego zeby komus dowalic. Akurat byl taki zbieg okoliczności ze twoj post o elastyczności pojawil sie prawie w tym samym czasie, kiedy ukazal sie film ze te elastyczne obudowy nie pasuja do najbardziej popularnego modelu konsoli. To nie moj biznes, ale czy nie lepiej wcześniej sprawdzić cos niz pozniej to poprawiać? Przeciez na drukarce 3D mozna prawie wszystko wydrukować.
    • 42: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime25 May 2021
     
    Od razu przypomina mi się taki mem:
    • 43:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 May 2021 zmieniony
     
    Ja tam stosuję taką zasadę, że jeśli mój post może kogoś urazić czy dotknąć w jakimkolwiek stopniu, to go nie piszę.
    A jeśli może kogoś wspomóc, czy podbudować, to piszę.

    @zaxon, nie przejmuj się, krytyka zawsze była, jest i będzie, z różnych powodów.

    Bardzo, ale to bardzo rzadko używam leciutkiego sarkazmu.
    • 44: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 May 2021
     
    A ja sie nie przejmuje.Robie swoje.
    Wystawiłem jeszcze pare szt rozszerzeń jak ktoś sie nie załapał to leżą na Alle. Wysyłka od przyszłego tygodnia.
    • 45: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime25 May 2021
     
    Czy moja krytyka jest bezpodstawna?

    Napisalem dokladnie o tym jaka była moja reakcja, kiedy w tym samym dniu przeczytałem " NW końcu mamy XXI wiek i robienie interfejsów bez obudowy to już nie te czasy a i to proszenie sie o kłopoty. A zamiast rzeźbić w jakichś pudełkach gotowych tu mam elastyczność."
    i obejrzałem podany wyżej film.
    Jezeli drukarki 3D oferuja wieksza elastycznosc niz gotowe obudowy z wtrysku, to dlaczego nie mozna od razu zrobic na nich czegos, co pasuje do urządzenia z którym na pracowac?
    Ja osobiscie nie widzialem i nie dotykalem druku 3D, ktory bylby lepszy od plastiku z formy wtryskowej.
    Rozumie jak trzeba zrobic obudowe, ktorej nie ma, ale jak jest gotowa wtryskowa, to wole taka.
    • 46: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 May 2021
     
    No,i sam widzisz . Miałem racje. Teraz sobie klikne w programie, poprawie budę , wyśle na drukarki i gotowe poprawione mam za 2 godziny.

    Nie obraź sie chłopie ale naprawde dużo mówisz o rzeczach o których kompletnie nie masz pojęcia. Wiesz ile kosztuje forma do wtrysku ? I ile czasu zajmuje ją zrobić ?

    Nie wiesz, coś tam gdzieś na Y-Tube widziałeś, coś tam gdzieś przeczytałeś więc, sie znasz . ;)

    A co do Youtuberów.. Hmm. Nie mnie ich oceniać...

    Ale dla porównania, jedna z moich zabawek, rewiew zrobiony przez zawodowca,



    Facet prze zrobieniem filmu skontaktował sie ze mną, zadał sporo pytań bo chciał być rzetelny. I zrobił rzetelnie ;)

    Polskie Youtube... Jebudu, gówno sie na tym znam ale kupiłem, podłącze i pomacham do kamerki niech mnie oglądają ..Retro kanał mam , to sie znam.... ;)
    • 47: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime25 May 2021
     
    Zgodnie z zasadą: "nie znam się, to się wypowiem".

    Do kolegi @ZuluGula:
    Zacytuję: "NW końcu mamy XXI wiek i robienie interfejsów bez obudowy to już nie te czasy a i to proszenie sie o kłopoty."
    No cóż wolę mieć gołą działającą płytkę niż by projekt utknął ze względu na brak obudowy.

    Co do narzekań na obudowę(-y) - co stoi na przeszkodzie byś sobie kupił drukarkę 3d, filament, ściągnął gotowy projekt interesującej Cię obudowy (lub lepiej - zaprojektował własną od początku do samego końca) i sobie wydrukował w zaciszu domowym obudowę... po czym nagle okaże się że obudowa ma trochę inny rozmiar niż planowałeś... bo tak jest z wydrukiem 3d... inny filament, inna dysza i wydruk wychodzi trochę inaczej niż plan.
    Kup drukarkę, zaprojektuj, wydrukuj i potem zacznij doradzać.

    Narzekać to umiemy wszyscy, coś zrobić potrafi niewielu.
    • 48: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime25 May 2021
     
    @zaxon, w ktorym miejscu powiedzialem ci ze masz robic formy wtryskowe?

    @GekoPL, obejrzałeś video ktore zalinkowalem? Użytkownik musial usunac obudowe, zeby uzyc kartridża.
    • 49:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime25 May 2021 zmieniony
     
    @ZuluGula: Borg mógł wyciąć w obudowie carta wpusty, w które by weszły te wypusty na gnieździe konsoli i by nie było problemu. Wybrał rozwałkę - takie jego prawo ale nie MUSIAŁ tego robić.
    • 50:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime27 May 2021
     
    @GekoPL - zgadzam się z Tobą w 100%. Jest niestety mnóstwo uczonych, wyszkolonych, krytykantów, oni to by zrobili lepiej, to jest źle tamto jest źle, lepiej byś zrobił tak albo inaczej, lecz sami nie robią nic oprócz krytykowania innych. Niestety NET umożliwia hejtowanie innych i z tego co wiem niektórzy czerpią z tego frajdę.