atarionline.pl Skadamy 800 XL ? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Płyty przyszły ;)
    • 2: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Złącze PBI jest pozłacane?
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Zasilanie w PBI ma podłączone, czy nie?

    To wersja bez Fredka.
    • 4:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Pin, patrząc na to zdjęcie, jeśli mnie moje stare oczy nie mylą to chyba nie ma, ostatnio walczyłem z tym jak Turbo Freezer nie chciał mi się na 800XL uruchomić.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    .. no ale cóż. Za późno z czego widzę. Szkoda, bo to kosmetyczna poprawka.

    Podłączam się też do pytania ZuluGula - PBI ma pozłacane pady, bo ze zdjęcia to na 100% tego nie widać.
    • 6:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    a nie dałoby się tej grubej pofalowanej cyny na ścieżkach zreplikować :)))
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    @pirx, da się, ale trzeba rozregulować maszynę cynującą :)
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    no, te grube ŻYŁY to jest folklor. Klasyka wręcz :)
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    A jak to jest z tą cyną właściwie?
    No bo w XX w. to stop miał chyba inny skład niż w XXI w. Czy inny skład nie powoduje szybszego/wolniejszego utleniania?
    • 10: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    Sobie robiłem więc żeby potanić i żeby było szybciej zamówiłem bez goldfingersów. Mnie do szczęścia nie są potrzebne a sprzedawać tego nie zamierzam , ot mam połamane w drobny mak jedno 800 XL to sobie płytę zrobię ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    @ zaxon - jak zwykle PIN się przyczepia do padów że nie są pozłacane. Dzisiaj rozmawiałem z Piotrem z którym w latach '90 montowaliśmy cartridge turbo i ram cart-y. Do tej pory ma w pełni działające cartidge gdzie płytki trawiliśmy sami i cynowanie ręczne padów. Jakoś po ponad 30 latach wszystko działa.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    @Zaxon - ile orientacyjnie trzeba dać za tej wielkości PCB?
    • 13: CommentAuthoras...
    • CommentTime23 Mar 2021 zmieniony
     
    Musieli mieć bardzo małe MOQ,
    Rozumiem CIę Zaxońcu coraz bardziej ...
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime23 Mar 2021 zmieniony
     
    @pin - jak chcesz mogę zamówić taką płytę do 800XL. Koszt takiej płyty z przesyłką to 120,- zł i masz w 8 dni. Jak chcesz za 30 dni to koszt dużo niższy bo 70,-zł. Jak chcesz mogą być płyty w kolorze: zielonym, czerwonym, żółtym, białym, niebieskim lub czarnym.
    • 15: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    Pin, mnie wyszło jakieś 100 PLN brutto za sztuke już z wszystkimi extrasami czyli haraczem dla agencji celnej, wysyłką ekspresem DHL z Chin itp,itd.
    Pewnie by sie dało potanić . Jak mówie, robiłem sobie i raptem 5 sztuk , to sie za bardzo nie oglądałem na koszty.

    Zaczałem składać, troche nie po kolei ale część części ciągle jest w drodze a nie mogłem już usiedzieć... ;) W weekend pewnie odpale.

    G
    • 16:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime25 Mar 2021
     
    Zaxon - a wszystkie 5 masz zagospodarowane? Nie chcesz się jednej pozbyć? :D
    Mam jedną osiemsetke po powodzi chyba, bo płyta jest pordzewiała i rozwarstwiona od wilgoci, ale o dziwo działa. Więc może warto by przełożyć układy na nową płyte zanim ją szlag trafi do reszty?
    • 17:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Mar 2021 zmieniony
     
    @bocianu:
    Lepiej byś opisał w końcu wrażenia z używania "Eklera" bo przecież obiecałeś to już w zeszłym roku. :P
    To miejsce czeka na więcej:
    ->link<-
    • 18:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime25 Mar 2021
     
    A tam zaraz "obiecałeś" :D


    Wrażenia są super nie ma co się rozwodzić. Eclair jest używany niemal codziennie. Obie moje Atarki nie były wyciągane od prawie roku, bo wszystko co potrzebuje, robię na eklerku. Ostatnio oprócz fujineta, doposażyłem go w przejściówkę na pady ze SNESa, zakupioną od Mq i bardzo sobie chwalę. Może to nie oddaje pełnego ducha retro, jak zdezelowany joystick, ale komfort grania jest o niebo lepszy.
    Dokupiłem jeszcze do niego VIDEO extension board, co dodaje prócz defaultowego HDMI i DVI również analogowe wyjścia wideo (SVideo, composite, i RGB). Skorzystałem raz z RGB i działa. Na co dzień lece przez DVI, bo taki mam wolny port w monitorze ;)

    W zasadzie jedyne czego mi jeszcze brakuje w eklerze i o co już kilka razy prosiłem autorów firmware, jest emulacja przycisku fire na klawiaturze. Wiem że to drobiazg, ale skoro zrobili emulacje joysticka na klawiszach kursorów, to już konsekwentnie powinien być tez fire :)

    A i jeszcze jeden drobny mankament, ale z tego co wiem dotyczy tylko mojego modelu mini - wejście audio w porcie SIO nie jest przypięte do wyjścia audio z eclaira. Jak chce się mieć dzwięk przesyłany z SIO, to trzeba sobie to samemu podłączyć. Czyli mój SAM wbudowany w fujineta jest niemy, bo nie chciało mi się z tym bawić.

    Nie czuję się na siłach pisać o technicznych niuansach. Powiem tylko, że jeszcze nie znalazłem softu który by mi na eklerze nie działał. Żonglowanie OS'ami i konfiguracją pamięci jest bajecznie proste.

    Dobra, kończe to robię offtopica tutaj. sorki.
    • 19:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime25 Mar 2021
     
    jaka jest zaleta tej płyty vs oryginalna?
    Jest sens wybebeszać działające 800XL?
    • 20:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime25 Mar 2021
     
    > Jest sens wybebeszać działające 800XL?

    Never ever touch a running system :)

    A na serio - orginalne płyty XL były dość dobrej jakości.
    Jedyny sensowny powód przekładki, jaki mi przychodzi do głowy to taki, że ktoś instalując rozszerzenia w 800XL zrobił coś byle jak albo uszkodził płytę i chciałby to teraz naprawić.

    Co innego płyty XE, te były kiepskiej jakości i przekładka mogłaby minimalnie poprawić stabilność komputera czy jakość sygnału video.
    Płyty XE (wersja ECI) będą dostępne wkrótce u Panosa (santosp na AtariAge). Panos zdecydował się jednak na minimalne zmiany w stosunku do oryginału.
    • 21: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime26 Mar 2021
     
    Wybebeszanie działającego XL nie ma sensu. Ale miałem płytę z wysypiska po której ktoś przejechał i połamał ją dosyć solidnie. Leżała i czekała lepszych czasów...No i teraz sie przydała. Większość pozostałych części mi została z czasów gdy 1088 XEL montowałem więc teraz też sie przydały.
    • 22: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime27 Mar 2021
     
    READY od pierwszego zasilania....;)
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Mar 2021
     
    tak z ciekawości - jaki jakościowo masz obraz z tej płyty? Możesz zrobić dobrą fotkę typu:

    READY
    []

    ?
    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Mar 2021
     
    ..ehh, miałem prosić o s-video też, ale przecież to pcb jest bez fredka i ma tylko kompozyt.
    • 25: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime27 Mar 2021
     
    Nędzny ale tor video robiłem jak w oryginale... Będe miał chwilę to pewnie go troche poprawie.
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Mar 2021
     
    no to jak na kompozyt to już teraz jest całkiem nieźle.

    Mnie kusi bardziej ta płyta co Montezuma wspominał - od 130XE (z AAge), choć zobaczymy jeszcze w jakim to kierunku pójdzie.
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Mar 2021
     
    o, to:

    • 28: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime27 Mar 2021
     
    Gniazdko PS2 AKI będzie sie z Fujinetem zachodzić....

    Teraz ja sie poczepiam cudzego ;)

    Fajnie jakby były goldpiny na Ultimate ...
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Mar 2021 zmieniony
     
    z IDEPlus także, bo ten lekko wystaje poza obrys ECI. Choć w zasadzie, to nie ma obowiązku używania tego AKI, lubię klawiaturę sprężynkową z Atarki.

    Dlatego piszę też, że zależnie od rozwoju sytuacji. Z tymi goldpinami do Ultimate - racja, mi np. nie pasuje tak do końca to rozszerzenie od Hiasa.
    • 30: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime29 Mar 2021
     
    Została mi płyta nadmiarowa, wrzuciłem ją na Allegro od złotówki na licytacje. To tak daje znać ;) ->link<-
    • 31: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime2 Apr 2021
     
    Wczoraj doszła do mnie ta pozłacana czarnulka. Nie placilem cła i podatków (USA), wiec wyszlo mnie mniej niż $20 za sztukę. Zrobiłem wstępną wycenę i wszystkie nowe komponenty z Best/Digikey/Chin/Europy wyszly mi okolo $200 za wersje PAL i $170 za NTSC. Jak ktos ma dawce i to elementy bierne mozna kupic za jakies 1/4 tego.