atarionline.pl Spowalniacz z DT Wars - co to jest i jak działa? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jun 2021 zmieniony
     
    Czy ktoś słyszał o takim urządzeniu do Atari? Reklama tego czegoś pojawiła się w magazynie "Avax", tylko jako hasło: "bezstopniowy spowalniacz do gier". Jak to może działać?
    • 2: CommentAuthormateoos
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    Ktoś mi kiedyś opowiadał o czymś, co potrafiło spowolnić pracę komputera - łatwiej było przechodzić gry, jak miało się gorszy refleks. Ale czy dotyczyło to Atari, czy czegokolwiek innego - kompletnie nie pamiętam. Nawet nie jestem w stanie sobie przypomnieć, w jakich okolicznościach i od kogo słyszałem taką informację.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    Tutaj ewidentnie dotyczy Atari, sprzedawał to człowiek w Warszawie:
    • 4:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    Widziałem takie coś do Amigi 500. Był spowalniacz taki faktycznie, gdzie potencjometrem można było płynnie regulować szybkość zegara. I faktycznie służyło to głównie do przechodzenia precyzyjnie miejsc w grach, gdzie trzeba było coś przejść nie dość, że precyzyjnie, to jeszcze bardzo szybko. Trudność polegała w takich miejscach na tym, że przy dużej szybkości trudno utrzymać precyzję, więc spowolnienie komputera ułatwiało przejście takich miejsc.
    Natomiast do Atari, to pierwsze słyszę i nie widziałem nigdy czegoś takiego. Ciekawe. Choć znając jak Atari działa i jak istotna jest precyzja zegarów, to jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić jak by można takie urządzenie skonstruować.
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    Obstawiam, że to generator np. sygnału HALT dla procesora. Taki sygnał normalnie wystawia Antic ale jak się dołoży dodatkowe cykle to całość się spowolni jeszcze bardziej. Oczywiście rozwali to produkcję bazujące na liczbie cykli procesora w rastrze. Ale jak coś ma zapas mocy albo jest bardziej tradycyjne to nie będzie miało problemu z dostosowaniem się.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    Ach, gdyby generując ujemne sygnały HALT można było by przyspieszać komputer...
    • 7:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    Przecież HALT już jest ujemny, w sensie - trzeba go zwierać z masą.
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    No właśnie w tym drugim sensie. Coś jak czarna żarówka. Włączasz i masz ciemność.
    • 9:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    Czarna dziura tak podobno działa jak ta czarna żarówka. I jest już coś takiego, bo umieją to ponoć wyprodukować w zderzaczu hadronów:-) Może być tak, że w takim zderzaczu dało by się też coś pogmerać z haltem w Atari:-)
    • 10:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    Wielki Zderzacz Quadronów.
    • 11:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    @jhusak: to coś jak "ćmieczka" u Dukaja w Lodzie.
    • 12: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    gdyby rozpędzić Atari i C64 do prędkości bliskiej prędkości światła i doprowadzić do ich kolizji, to co by powstało ? ;)
    • 13:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    powstałby large hard-on collider
    • 14: CommentAuthormono
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    Anihilowałyby.
    • 15: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime24 Jun 2021
     
    Może po prostu ten spowalniacz był w formie tabletek, a nie elektroniki - to by wiele tłumaczyło.
    • 16: CommentAuthorrozyk
    • CommentTime26 Jun 2021 zmieniony
     
    Na Speccy to się nazywało SLOMO.
    Płynie dokładało NMI żeby zająć procesor.
    • 17: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime26 Jun 2021
     
    Byly tez inne.

    Np. w grze Swat wkladalo sie zapalke w spacje (aby byla scisnieta), otrzymujac slowmo (pause on/off). Tak rekordy u nas bito.

    ;)
  1.  
    A ja idąc tropem podobnym do solo/NG - znalazłem rano w archiwum bajtka właśnie wspomnienie o SLOMO (skrót od Slow Motion) dla Zx spectrum, co oczywiście było ślepym tropem bo zasada działania obu komputerów jest diametralnie rożna na poziomie cyrklowania układów, ale poszedłem o krok dalej - zacząłem szukać jak to mogło zostać nazwane korzystając ze słowa wyjściowego SLOMO i ostatecznie dzięki słowu „hamulec” (niem. Bremse) trafiłem na wątek na AtariAge (z lipca 2018 roku - ->link<- ze wskazaniem na naszych zachodnich braci Atarowców i wpadl mi w ręce link do sprzętowej modyfikacji, która potrafi na 6 sekund spowolnić Atari do poziomu maksymalnie 1/10 nominalnej prędkości (tłumaczenie własne) ->link<-

    Może któryś kolega obeznany ze sprzętem by mógł objaśnić zasadę, potencjał i ryzyka?
    • 19:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime26 Jun 2021 zmieniony
     
    To generator sygnału IRQ z zadaną częstotliwością. Blokuje procesor tak jak cart zewnętrzny.

    Według tłumacza Google idzie to tak:
    "Ten obwód umożliwia zmniejszenie szybkości pracy procesora prawie do zatrzymania. W tym celu jako oscylator podłączony jest IC 74LS00 (4 bramki NAND). Kondensator C i potencjometr P1 określają częstotliwość taktowania w zakresie od 35 kHz do 100 kHz. Częstotliwość ta jest pobierana na pinie 6 układu scalonego i przekazywana przez przełącznik do wejścia IRQ (pin 4) procesora. Jeśli przełącznik jest zamknięty, procesor jest zatrzymywany z każdym impulsem L0 oscylatora. Im wyższa częstotliwość, tym częściej procesor się zatrzymuje."

    Czyli generator w trybie ciągłym generuje przebieg o zadanej częstotliwości. Wciśnięcie przycisku (zwarcie S) powoduje podanie tego przebiegu na linię IRQ magistrali systemowej, co powoduje zatrzymywanie procesora z określoną częstotliwością.

    I dalej:
    "Teoretycznie możliwe jest również całkowite zatrzymanie procesora za pomocą tego obwodu, ale po około 6 - 8 sekundach komputer uległby awarii, ponieważ licznik programu (PC) nie odświeżyłby się już na czas."
    To jest raczej zrozumiałe :-) Przy czym ta "awaria" to będzie wywrotka systemu a nie uszkodzenie.

    Nie mam pojęcia, jak to może zadziałać na sam komputer w sensie groźby uszkodzenia.
    • 20:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime27 Jun 2021
     
    oczywiście nie zadziała, jeśli IRQ będą wyłączone, ale pewnie to się nieczęsto zdarza. wydaje mi się, że w operation blood irq nie ma, pewnie w wielu demkach też.
    • 21:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime27 Jun 2021
     
    A po co IRQ, skoro w tym celu świetnie się nadaje HALT?
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jun 2021 zmieniony
     
    Dzięki panowie za wszelkie podpowiedzi i ślady. I brawo Misza, konkret. Faktycznie, wygląda to nieskomplikowanie:

    (niżej link, a jak komuś nie bangla to schemat niżej)


    A skoro produkował to kiedyś AMC-Verlag (którego założyciel/szef Armin Stuermer zmarł w 1998 roku), to możliwe, że jakoś dotarło to i do warszawskiego studia komputerowego. Oczywiście nie wykluczam, że to własny pomysł i produkcja studia z Warszawy, ale wydaje mi się to mniej prawdopodobne. W owym czasie zbyt dużo tych różnych rozwiązań sprzętowych podpatrywano za granicą.

    PS. Tam mi się podoba jeszcze ten pomysł diody wskazującej włączenie Basica (i to w tej wersji nieinwazyjnej w obudowę, diody duo, która normalnie świeci na czerwono, a gdy Basic włączony - na zielono).

    Pirx:

    oczywiście nie zadziała, jeśli IRQ będą wyłączone, ale pewnie to się nieczęsto zdarza.


    Właśnie o tym też rozmawialiśmy na zoomie, że przecież nie musi to działać w 100% przypadków, ale jakby dawało się zastosować choćby w części gier to już by miało praktyczny wymiar.

    A czy ktoś kojarzy tego człowieka, który prowadził studio komputerowe w DT Wars? Może od tej strony uda się dojść do sedna.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 May 2022 zmieniony
     
    Odnośnie człowieka z DT Wars w Warszawie, to ktoś wspomniał kiedyś na zoomie, że ten człowiek chyba już zmarł - i to dawno. Zapisałem sobie gdzieś tę informację, a teraz nie mogę jej odnaleźć - proszę się przyznać, kto to mówił. No i nazwisko by się przydało.

    A przy okazji - Sonar podesłał pliki z dyskietek znajomego pana Andrzeja i znalazło się tam między innymi "nieznane Robbo". Otóż to nieznane Robbo to zwykłe "Robbo" Avalonu, ale nietypowo uruchamiane. Po pierwsze startuje od planszy - DT Wars Antresola! - kod częściowo chyba podkradziony z produkcji LucasArts - a po drugie demo uruchamia się od ósmej planszy, a nie pierwszej... Odnotowuję tu, bo to potwierdza, że człowiek z DT Wars coś tam potrafił na Atari zrobić, choćby "własną czołówkę" do Robbo. To może jest coś więcej, jakieś inne drobiazgi czy programy, które zrobił.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 May 2022 zmieniony
     
    Sonar o spowalniaczu:

    sNr:

    tak zajrzałem do tematu i trafiłem na ten schemat spowalniacza do gier...

    to nic innego jak najprostszy generator RC przebiegu prostokątnego bazujący na kondensatorze i rezystorze wpiętym w czterobramkowy tani jak cholera układ scalony 7400. Zamiast rezystora użyto potencjometru by dać możliwość regulacji częstotliwości owego urządzenia. za stabilne to nie było ale do tego tematu wystarczające. wygląda mi to na zwykły jammer (zakłócacz) przerwań na szyny IRQ w Atari ale jak to się ma w praktyce do Atari - nie mam za bardzo czasu się zagłębiać w schematy Atari ani tego lutować... choć jest to 10 minut roboty. przełącznik to włączenie jammera IRQ, potencjometr to regulacja częstotliwości pracy generatorka. podsyłam podobny schemat na tym bardzo taniutkim układzie ale z buforem. podejrzewam kaz że na twoim schemacie pracują tylko 2 bramki bez buforowania. sam generator działa na 2 tylko bramkach. wiesz. jakby się zjarało zawsze dwie będą wolne do naprawy :D ha ha...

    oto link: ->link<-

    anegdotka radiowa: samo działanie tego urządzenia i pomysł jego użycia przypomina mi nieco tłumiki offsetowe które stosowaliśmy do zagłuszania sygnału z anteny yagi lecącego do radio, by jak możliwe najbardziej precyzyjnie namierzyć miejsce upadku radiosondy meteorologicznej. wiadomo. im bliżej sondy tym większe wrażenie że jest wszędzie he he. nadeszły jednak czasy dekoderów TTGo i obecnie pozycję sondy czyta się w lesie trzymając w kieszeni coś wielkości pudełka spięte z telefonem przez bluetooth z aplikację MySondyGo idzie się do sondy jak po nici kłębka Ariadny.

    taka dopiska jeszcze. to chyba raczej tak bombarduje szpilkami prostokąta szynę IRQ że Atari głupieje nie potrafiąc przetworzyć tego wszystkiego co odbiera i wtedy następuje zamulenie danej gry he he.
    • 25:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime10 May 2022
     
    ooo, ciekawe, czy by spowolniło np. Operation Blood - IRQ całkiem wyłączone. Może by spowolniło, bo jak to jest sprzętowo zrealizowane, to nie wiem - może przerwanie do procka dochodzi i coś tam się dzieje nawet, gdy niby miałoby go nie być.
    • 26: CommentAuthormono
    • CommentTime10 May 2022 zmieniony
     
    @pirx: to działa bardzo prosto i bazuje na systemowej obsłudze IRQ, które kiedy nie wykryje źródła przerwania to po prostu wychodzi z procedury.
    A ponieważ IRQ nie jest zatrzaskiwane to przez okres gdy sygnał jest w stanie niskim generowane jest w kółko IRQ, które nie jest obsługiwane, a przez okres gdy sygnał jest w stanie wysokim IRQ nie jest generowane i normalny program sobie działa.

    Więc jeśli w ogóle nie obsługujesz IRQ to spowalniacz nie zadziała :)