atarionline.pl Konkurs na grafikę ATASCII - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime4 Jul 2021
     
    Czołem koledzy,
    Razem z kolegą Logikerem ze sceny C64/CPC zdecydowaliśmy się zorganizować konkurs na grafikę w natywnym trybie tekstowym ATASCII. Z racji tego, że istnieje dobry program do robienia tego typu grafik postanowiliśmy przygotować eksporter dla plików XEX wraz z samouczkiem jak tego dokonać.
    Film z instrukcją znajduje się poniżej:

    Zaś wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie konkursu pod poniższym adresem:
    ->link<-
    Deadline to pierwszy Sierpień. Zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy!
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jul 2021
     
    Bardzo zacna inicjatywa. Wspieram i postaram się coś dorzucić.
    • 3: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime4 Jul 2021
     
    podrzucilem Tiger'owi. W koncu swego czasu zrobil sporo tego do Ascii Collection (nasza stara prodka), niech dziala:)
    • 4: CommentAuthorAdam
    • CommentTime5 Jul 2021 zmieniony
     
    Na stronie konkursu ->link<- podano jako przykład wykorzystania ATASCII demko "16384" autorstwa g0blinisha:



    Ciekawostka: obrazek na końcu tego demka pochodzi ze zwycięskiej pracy "Class" z konkursu na animacje w ATASCII (wykonane programem "Atari 'Toon") zorganizowanego w lutym 1986 przez magazyn ANTIC. Zwycięska animacja wygląda tak, można też znaleźć na Vimeo inne prace z tego konkursu:



    EDIT: Chrome nie wyświetla mi powyższego filmiku, więc podam dodatkowo adres w ten sposób: vimeo.com/94252180
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2021
     
    Dzięki Adam za przypomnienie. Świetne demko "16384".
    • 6: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime5 Jul 2021
     
    Ściągnąłem sobie Playscii, ale Nortonowi się nie spodobał.

    Typ zagrożenia: Heurystyczne wykrywanie wirusów. Wykrycie zagrożenia na podstawie heurystyki destrukcyjnego oprogramowania. 
    • 7: CommentAuthorAdam
    • CommentTime28 Jul 2021 zmieniony
     
    Konkurs trwa jeszcze tylko do końca lipca.

    Jako ciekawostka - prace z analogicznego konkursu dla Amstrada, który już się zakończył:



    Wyniki: ->link<-

    Jak widać Gorgh też startował i zajął 4. miejsce :)

    Oczywiście na Amstradzie jest łatwiej robić grafikę ASCII ze względu na użycie atrybutów kolorystycznych i większą liczbę znaków w zestawie.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jul 2021
     
    Dobrze, że przypominasz Adamie.

    A co do prac z Amstrada - większość strasznie niskiej jakości, podobała mi się za to wieża zegarowa i kobieta z orłem, ewentualnie koń i krokodyl. Reszta wygląda jakby była robiona na kolanie w 1,5 minuty albo służyła tylko reklamie strony danego autora :)
    • 9: CommentAuthorAdam
    • CommentTime28 Jul 2021
     
    Nie wiem, co się tam konkretnie wydarzyło, ale w filmiku jest 16 prac, a ostateczne wyniki pokazują 14 prac, m.in. nie widzę tej wieży zegarowej.
    • 10: CommentAuthorAdam
    • CommentTime29 Jul 2021
     
    Ha, teraz dopiero zauważyłem, że gwiazdy przy tej wieży zegarowej układają się w napis :)
    • 11: CommentAuthorAdam
    • CommentTime29 Jul 2021
     

    Kaz:

    (...) Reszta wygląda jakby była robiona na kolanie w 1,5 minuty albo służyła tylko reklamie strony danego autora :)

    Gorgh chyba jako jedyny podał w opisie, ile czasu mu zajęło rysowanie: "20 minutes of work".
    • 12: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime30 Jul 2021
     
    o, nawet nie wiedziałem, że zająłem 4 miejsce :) zrobiłem compo-fillera żeby wspomóc compo.
    Koledzy, ja w innej sprawie- jest już 14 prac, czekamy na wasze prace!
    • 13: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime30 Jul 2021
     
    Aha, i błędnie podałem datę końca konkursu- prace można podsyłać do 1 sierpnia WŁĄCZNIE
    • 14:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime30 Jul 2021
     
    a, to zdążę :D
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Jul 2021
     
    Jako juror nie mogę wziąć udziału. A chodzi mi jedna rzecz po głowie...
    • 16: CommentAuthortebe
    • CommentTime31 Jul 2021
     
    w G2F jest taka opcja (Shift + A), Image -> Convert to ATASCII

    możecie obrazek przekształcić w ATASCII i wygrać compo, jury i tak nie będzie wiedziało czy to konwersja ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime1 Aug 2021
     
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Aug 2021
     
    Tebe - to wiadomo od dawna, że tak się da. Jury może nie będzie wiedziało, choć w sumie odróżnić się zazwyczaj da, ale autor będzie wiedział. Wyrzuty sumienia do końca życia - czy warto? :D
    • 19: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime2 Aug 2021 zmieniony
     
    Zakończył się termin nadsyłania prac, dodarło do nas trzydzieści sześć grafik. Prezentacja prac w postaci filmiku oraz otwarcie głosowania będą miały miejsce w najbliższą sobotę o godzinie 18. Głosować będzie można do czwartku do północy.
    Głosy publiczności będą stanowiły 50% punktacji, drugie 50% to głosy pięcioosobowego jury, w skład którego wchodzą m.in. Kaz i Dely.
    Wkrótce zamieścimy link do filmiku, który będzie miał premierę tak jak wcześniej pisałem w sobotę.
    Howgh!
    • 20: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime4 Aug 2021
     
    poniżej znajduje się filmik, który będzie miał premierę w sobotę o 18, wtedy też zostanie otwarte głosowanie
    • 21: CommentAuthorAdam
    • CommentTime7 Aug 2021 zmieniony
     
    36 zgłoszeń to całkiem sporo, ciekawe ile z tego to compofillery ;)

    W oczekiwaniu na premierę filmiku próbowałem poszukać w sieci ciekawych graficznie prac ATASCII - no niewiele tego jest. Dzięki przykładowemu obrazkowi dołączonemu na stronie tego konkursu dowiedziałem się o istnieniu rosyjskiego grafika o ksywie selenpixelrat, tworzącego na wiele różnych platform. Na DeviantArt ->link<- można znaleźć takie jego prace w ATASCII:

    - Three-eyed
    - Shaman
    - Totem
    - Red Riding Hood
    • 22: CommentAuthorAdam
    • CommentTime7 Aug 2021 zmieniony
     
    Ciekawe, że część swoich prac Selenpixelrat opracowuje od razu na kilka platform. Załączam bogatszy graficznie wariant widocznego wyżej Shamana w wersji SharpSCII i uproszczoną wersję na ZX Spectrum (SpecSCII).
    • 23: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime7 Aug 2021
     
    bardzo ciekawe prace Adam, dzięki
    Koledzy,zaczynamy za 5 minut na YT, link powyżej!
    • 24:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime7 Aug 2021 zmieniony
     
    Jak można głosować?
    Na stronie jest tylko instrukcja...

    ...dobra - znalazłem link, ależ to jest ukryte :D
    • 25: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime7 Aug 2021
     
    proszę po zapoznaniu się z zasadami zagłosować wg linku w poddziale "public voting"
    ->link<-
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Aug 2021
     
    Ja już zagłosowałem. Dzięki za możliwość znalezienia się w jury, szczególnie, że lubię sztukę ATASCII.
    • 27: CommentAuthorAdam
    • CommentTime12 Aug 2021
     
    Ostatnie pół godziny głosowania :)
    • 28: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime14 Aug 2021
     
    czołem, zapraszam na 18 dzisiaj na ogłoszenie wyników konkursu, naszym rodzimym grafikom poszło całkiem nieźle!
    • 29: CommentAuthorAdam
    • CommentTime14 Aug 2021 zmieniony
     
    O, mam drugie miejsce :) Obstawiałem, że wygrają właśnie giant bugs albo Croweye.
    • 30: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Aug 2021
     
    Giant bug świetny. No to teraz będzie materiał na Prima Aprilis Compo :)
    • 31: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime15 Aug 2021
     
    gratulacje Adam!
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Aug 2021
     
    Brawo Adam! I pozostali uczestniczy również. Mnie się najbardziej podobał Victorian Rainfall, Champagne, Rain.
    • 33: CommentAuthorAdam
    • CommentTime12 Jun 2022
     
    Zgodnie z informacją na stronie Logikera druga edycja konkursu tworzenia grafiki w ATASCII rozpocznie się 1 lipca, głosowanie 16-17.07, ogłoszenie wyników 22-23.07: ->link<-

    A od 1 czerwca trwa druga edycja analogicznego konkursu dla Amstrada (w AMSCII): ->link<-
    • 34: CommentAuthorAdam
    • CommentTime20 Jun 2022 zmieniony
     
    Pépé, znany m.in. z poprzedniej edycji konkursu, stworzył ciekawą pracę w ATASCII i zdobył dzięki niej 3. miejsce na niedawnym francuskim Shadow Party 2022 (10-12 czerwca):

    • 35:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime21 Jun 2022
     
    Świetne! Ten cybertarot jest lepszy niż to, co jest w Cyberpunk 2077!
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2022 zmieniony
     
    Imponujący obrazek. Ze względu na długość i szerokość pomyślało mi się, żeby go wydrukować na 1029... :). Jest gdzieś download obrazka?
    • 37: CommentAuthorAdam
    • CommentTime1 Jul 2022 zmieniony
     
    Zajrzałem dzisiaj na stronę konkursu ->link<- - okazało się, że Logiker przesunął go na jesień (prawdopodobnie październik).

    Są już za to wyniki bliźniaczego compo na Amstrada (w AMSCII), prac pojawiło się 23, pierwsze miejsce zdobył - tak jak na Atari rok temu - Pépé:

    • 38: CommentAuthorAdam
    • CommentTime4 Sep 2022
     
    Wstępne daty drugiej edycji konkursu ATASCII ogłoszone na stronie: przesyłanie prac 1-15 października 2022, ogłoszenie wyników 22 października.
    • 39: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime26 Sep 2022 zmieniony
     
    jako, że zbliża się termin konkursu, to uprzejmie przypominamy o nowej edycji. Tak jak Adam już wspomniał prace można przesyłać od 1 do 15go Października 2022. Główna nagroda za pierwsze miejsce to 100 Euro.
    Tutaj znajduje się zaproszenie do konkursu:
    ->link<-
    A tutaj zasady i informacje o narzędziach:
    ->link<-
    Jeszcze z nowości: powstał usprawniony eksporter do XEX, w którym można zdefiniować wszystkie 3 rejestry koloru.
    • 40: CommentAuthorAdam
    • CommentTime9 Oct 2022
     
    @Gorgh:
    Próbowałem ustawić większy rozmiar obrazka w Playscii. Nie ma problemu, aby zadeklarować w edytorze więcej niż 25 znaków w pionie i pracować na takim obrazku, ale potem przy eksporcie do XEX i tak ucinane są dolne linie (dla przypomnienia maksymalna wysokość dostępna w Atari to 30 znaków). To ograniczenie eksportera?

    I drugie pytanie - co z innymi trybami szerokości ekranu: wąskim i szerokim? Rozumiem, że nie ma ich obsługi? Nie żebym akurat ich potrzebował, ale warto wiedzieć.
    • 41:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Oct 2022 zmieniony
     
    Bo ten out_atari_xex_viewer.xex jest prymitywny bardzo. Ustawia kilka wektorów i czeka bodajże na START czy inne buttony, a displaylist ma zaszyte i stałej długości. Wystarczy ją wydłużyć i już będzie pokazywał więcej linii.
    • 42: CommentAuthorAdam
    • CommentTime11 Oct 2022
     
    Dzięki, Kubo, rzeczywiście mogłem tam zajrzeć.

    @Gorgh, czy może w przyszłości planujesz rozwijać jeszcze to narzędzie do eksportu?
    • 43: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime12 Oct 2022
     
    tak, to bardzo prymitywny programik, ale jak chcesz to możemy kiedyś podyskutować nad zmianą takich rzeczy
    • 44:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Oct 2022 zmieniony
     
    nudziło mi się... Grafika przeskalowana z filmiku, teraz jest 1:1 :)
    (nie, to nie moje :/)
    • 45:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime12 Oct 2022
     
    o mamciu, coś pięknego
    • 46: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Oct 2022
     
    Światło i Cień. Fantastyczne!
    • 47: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    chyba nie zdradzę nic tajemnego jak powiem, że jest 9 prac do tej pory, ale Logiker spodziewa się więcej pod koniec deadline'u
    • 48: CommentAuthorAdam
    • CommentTime14 Oct 2022 zmieniony
     
    U mnie krucho z wolnym czasem, ale może uda się jakąś pracę dokończyć i wysłać.
    • 49: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime15 Oct 2022
     
    liczymy na ciebie po cichu Adam :)
    • 50:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Oct 2022 zmieniony
     
    też coś machnę ...

    @ jhusak
    to twoje ?
    ok już widzę.
    w każdym razie bardzo dobre ! machnę lepsze ;) .