atarionline.pl Konkurs na grafikę ATASCII - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime15 Oct 2022
     
    Irata4: masz czas tylko do dzisiaj (15 Paźdź) do godziny 18
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Oct 2022
     
    nie muszę tego wysyłać na konkurs, tak sobie potestuje, nie robiłem w ten sposób grafik, no może kiedyś na Atari bawiłem się w rysowanie spod klawiatury, wykorzystując znaki dodatkowe.
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Oct 2022 zmieniony
     
    Pierwszy raz oddałem głos w tym konkursie i muszę powiedzieć że jestem urzeczony grafikami:
    - 02 Atascii Attack
    - 03 Hard Spell
    - 08 battle mode rabbit
    - 16 ATAPETS Adoption Centre
    - 20 Attack of the Mutant Camels
    - 21 First atascii shot
    Świetne:
    - 05 dlg
    - 10 Catch The Wave?
    - 13 Lost in Caves
    - 22 He-Who-Should-Not-Be-Stared-At
    - 23 Please Insert Biskette

    Moje kryteria:
    - czytelność
    - pomysłowość
    (czyli maestria w operowaniu narzędziem).

    Jestem pod ogromnym wrażeniem jak prosta semigrafika może być wykorzystana do uzyskania różnych efektów z pixelartu i jak dobrze to wygląda.

    Edit: No przecież te zwierzątka są niemożliwe! Dzik. Wielbłąd. Plaster miodu. Promienie. Jak można do tego stopnia nie mieć serca i zrobić takie cieniowanie SEMIGRAFIKĄ! /\^f^g.
    To nie są tanie rzeczy.
    • 4: CommentAuthortebe
    • CommentTime17 Oct 2022
     
    zaskajująco pozytywnie zaskoczyło ATASCII :)
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Oct 2022
     
    Zaskakująco??!?!?!?! Człowieku!
    • 6:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime17 Oct 2022
     
    Fajne, fajne... Aż żałuję, że nie wziąłem tu udziału (a kiedyś dałem swoje prace do kolekcji Foormana/Pentagram :)).
    • 7: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime18 Oct 2022
     
    prace są mega, mi również się bardzo podobają
    • 8: CommentAuthorAdam
    • CommentTime18 Oct 2022 zmieniony
     
    Poziom w tym roku cieszy - aż żałuję, że wziąłem udział ;)
    • 9: CommentAuthorAdam
    • CommentTime18 Oct 2022
     
    @Dracon
    Jeśli bardzo chciałbyś coś narysować w ATASCII, to jest okazja - za 3 dni zaczyna się demoparty "CAFe 2022" z kategorią "Oldschool Textmode Graphics (Combined)": ->link<-


    PS. No cóż - o ile nie przeszkadza Ci udział w rosyjskiej imprezie.
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Oct 2022
     
    @mono, zaskajująco!
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime19 Oct 2022
     
    Fakt, nie doczytałem :)
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime19 Oct 2022
     
    @Adam. Mało czasu na to, a akurat "bojkot" średnio mnie interesuje z różnych względów.
    Rozumiem, że to, co robi LOGIKER jest raz na rok więc może udałoby mi się coś "wystrugać" następnym razem. :)
    • 13: CommentAuthortebe
    • CommentTime19 Oct 2022
     
    ->link<-

    BMP 2 ASCII
    • 14: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime19 Oct 2022
     
    Pirx zrobił kiedyś konwerter bmp->atascii użyty w jego grze tekstowej, którą zrobił razem z córką
    • 15: CommentAuthormono
    • CommentTime19 Oct 2022
     
    Headache. To jest gra zrobiona jako program wsadowy (.BAT) dla Sparta DOS X i można sobie ją pobrać tu: ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime19 Oct 2022
     

    modo:

    Pierwszy raz oddałem głos w tym konkursie i muszę powiedzieć że jestem urzeczony grafikami


    dzięki za linka, również zagłosowałem
    • 17:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime19 Oct 2022
     

    Adam:

    Pépé, znany m.in. z poprzedniej edycji konkursu, stworzył ciekawą pracę w ATASCII i zdobył dzięki niej 3. miejsce na niedawnym francuskim Shadow Party 2022 (10-12 czerwca):

    wypas,
    jest do tego jakiś XEX albo TXT?
    • 18: CommentAuthorAdam
    • CommentTime19 Oct 2022
     
    @Cyprian
    na Demozoo znajdziesz linki: ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime19 Oct 2022
     
    dzięki Adam
    • 20: CommentAuthorAdam
    • CommentTime19 Oct 2022 zmieniony
     
    @Cyprian: drobiazg :)

    @all: Zostało pół godziny do końca głosowania.
    • 21:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime20 Oct 2022 zmieniony
     
    Czy ktoś mi objaśni jak "Pépé, znany m.in. z poprzedniej edycji konkursu, stworzył ciekawą pracę w ATASCII i zdobył dzięki niej 3. miejsce na niedawnym francuskim Shadow Party 2022 (10-12 czerwca):"
    Z załączonej informacji wynika, że posiłkował się tym programem:
    ->link<-
    - a tam chyba nie ma wsparcia dla znaczków ATASCII? ;o
    • 22: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime20 Oct 2022
     
    Bynajmniej,PLAYSCII jest sugerowanym programem w konkursie Atascii compo, ma on wsparcie dla Atari 8 bit i jest nawet gotowy eksporter do xex :)
    • 23: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime20 Oct 2022
     
    @Dracon
    Gorgh wszystko w pierwszym wpisie tego wątku wyjaśnił
    • 24: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 Oct 2022
     
    Za chwilę odbędzie się prezentacja wyników konkursu:

    • 25:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Oct 2022
     
    Dzik by odyniec1 jak żywy, rządzi :)
    • 26: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Oct 2022
     
    Podziękowania dla organizatorów, gratulacje dla uczestników.

    Ja najwyżej oceniłem: Hard Spell, First ATASCII shot, Catch the Wave, Battle mode rabbit (w takiej kolejności).
    • 27: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Oct 2022
     

    jhusak:

    Dzik by odyniec1 jak żywy, rządzi :)

    Dzik? Powiedzmy wprost: to odyniec by Odyniec1 :)
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Oct 2022
     
    :D
    • 29:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime23 Oct 2022
     
    @Odyniec
    Dzięki za nakierowanie i gratuluję pracy "First ATASCII Shot" !
    • 30: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime2 Nov 2022
     
    właśnie się zorientowałem, że na zbliżającym się party Silly Venture także jest konkurs na grafikę ATASCII
    • 31: CommentAuthorAdam
    • CommentTime3 Nov 2022
     
    No właśnie, jest ponad miesiąc czasu do SV.

    @Dracon - pisałeś, że coś byś chętnie "wystrugał" w ATASCII :)

    @Kaz - wspomniałeś rok temu w tym wątku, że Ci "chodzi jedna rzecz po głowie", ale wówczas jako juror nie mogłeś startować.
    • 32: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime4 Nov 2022
     
    @gorgh bo nie było oficjalnego info tylko wpis w regulaminie. BTW - dzięki za info o usprawnionym eksporterze

    Info już jest rozpowszechnione
    • 33: CommentAuthorAdam
    • CommentTime9 Nov 2022 zmieniony
     
    Gdyby ktoś interesował się animacjami "z epoki" stworzonymi za pomocą ATASCII - oto ich kolekcja nazwana "AtasciiTube" z możliwością uruchomienia danej animacji w przeglądarce: ->link<-
    • 34: CommentAuthorAdam
    • CommentTime12 Aug 2023 zmieniony
     
    Przypominam, że na zbliżającej się letniej edycji Silly Venture również jest kategoria prac ATASCII :)

    Przy poprzedniej edycji SV poprosiłem o dopuszczenie w regulaminie prac o wysokości do 28 linii znaków (tyle da się zobaczyć zarówno w wersji PAL, jak i w NTSC). Prośba została spełniona, natomiast nie było - o ile wiem - narzędzia, które pozwalałoby na łatwe wyprodukowanie pliku XEX z obrazkiem o tej wysokości dla standardowego zestawu znaków.

    Przy wsparciu Bocianu przygotowałem zmienioną wersję pomocniczego pliku dla Playscii (informacje o tym, jak używać ATASCII w tym narzędziu, można znaleźć w pierwszej wiadomości tego wątku).

    Osoby, które mają już Playscii oraz zainstalowany eksporter, mogą pobrać załączony plik i po zmianie nazwy nadpisać nim ten plik w podkatalogu Playscii:

    /formats/out_atari_xex_viewer.xex

    Po wgraniu zmienionej wersji tego XEX-a eksport z Playscii będzie teraz obejmował 28 linii.
    • 35: CommentAuthorAdam
    • CommentTime1 Oct 2023
     
    Przypomnę, że do 19 października trwa trzecia edycja ATASCII Compo (patrz nowinka z 10 września na stronie głównej: ->link<- ).

    Przygotowałem zaktualizowaną wersję plików eksportera dla obrazków w rozmiarze 40x24 znaki oraz 40x28 znaków (o tym drugim wspomniałem w poprzedniej wiadomości). Logiker załączył je w najnowszej wersji 1.6 eksportera XEX udostępnionej wczoraj: ->link<- oraz zaktualizował reguły regulaminu: ->link<-

    Tak więc obecnie skrypt eksportujący rozpoznaje 3 warianty rozmiaru: 24, 25, 28 linii i produkuje na tej podstawie odpowiedni plik XEX dla małego Atari.
    • 36: CommentAuthorAdam
    • CommentTime18 Oct 2023 zmieniony
     
    Zostało niewiele ponad 24 godziny - prace na trzecią edycję konkursu zgłaszać można do jutra (19 października) do godziny 18:00 CEST.

    Jeszcze a propos ATASCII: bardzo rzadko można trafić w sieci na współczesne obrazki ATASCII niezwiązane z kilkoma zorganizowanymi ostatnio konkursami. A niedawno, we wrześniu na tumblr pojawiły się pierwsze prace tego typu autorstwa Nylmoth:
    • 37: CommentAuthorAdam
    • CommentTime21 Oct 2023
     
    Logiker przygotował prezentację wszystkich zgłoszeń z konkursu ATASCII Compo 2023, ma się rozpocząć o godz. 19:00:

    • 38: CommentAuthormono
    • CommentTime21 Oct 2023
     
    A jest gdzieś Menu Disk ze wszystkimi pracami z roku 2022, tak jak ma to miejsce w przypadku roku 2021?
    • 39:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Oct 2023 zmieniony
     
    Nie zrobiłeś to nie ma :)
    • 40: CommentAuthorAdam
    • CommentTime21 Oct 2023 zmieniony
     
    Prezentacja już trwa
    • 41: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime22 Oct 2023 zmieniony
     
    dzięki Adam za update'owanie wątku
    teraz można już głosować, online votka głównej kategorii tutaj:
    ->link<-
    a na wildy można głosować tutaj:
    ->link<-

    edit:
    na powyższych stronach można głosować gwiazdkami, poniżej głosowanie dużo bardziej dokładne, z częścią dziesiętną:
    główny konkurs:
    ->link<-
    wild:
    ->link<-
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Oct 2023 zmieniony
     
    Prace Nylmoth genialne, rzuciły mi się w oczy od razu.

    Oglądaliśmy z Mono na żywo, fajne graficzki, ale niektóre pachną konwertem. Czy są gdzieś WIP-y z tych prac, żeby zobaczyć, czy to ręczna robota czy nie? Ewentualnie, może takie zasady wprowadzić, żeby taki plik był potrzebny. Bo tak to głosowaniem można skrzywdzić świetne prace.
    • 43: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime22 Oct 2023
     
    Nie było takiego wymogu, aby dostarczać etapy, ale dam znać o tym Logikerowi i najpewniej wprowadzimy to do regulaminu.
    • 44: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 Oct 2023
     
    Kaz, nie po to siedziałem tygodniami nad Playscii, żebyś mi teraz odbierał punkty za rzekomy convert :(
    Ja swoje postępy prac mogę udostępnić po konkursie.
    • 45: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 Oct 2023
     
    Odyniec też na pewno udostępni.
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Oct 2023
     
    Adam - chyba nie przeczytałeś co napisałem. Przecież ja nikomu nie odbieram punktów, mam jedynie wątpliwości. A właśnie o te WIP-y pytam dlatego, żeby nikogo nie skrzywdzić, nikomu nie odjąć niepotrzebnie albo nie dodać niezasłużenie. To pomoc w ocenie, gdy widać nakład pracy, szczególnie gdy wiele prac oceniam na równym poziomie.

    Gorgh - dzięki za dobrą reakcję. Nie wiem, czy powinien to być od razu wymóg regulaminowy czy rekomendacja dla autorów, ale na pewno pomoże postronnym osobom, nie znającym zaplecza technicznego tworzenia takiego obrazka, czy praca jest w pełni oryginalna.
    • 47: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 Oct 2023
     
    Przepraszam, nie mogę teraz odpowiedzieć, za kilka godzin odpiszę.
    • 48: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime22 Oct 2023
     
    Teraz to już po jabłkach, skoro nie było wymogu. Po konkursie wrzucę wipa na Demozoo.
    wg mnie nie było konwertów. t-rex może, ale raczej jest ładnie przerysowany
    • 49: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Oct 2023 zmieniony
     
    Te robociki "6 Visiting the nanoBOT Wedding Fair" są fantastyczne!
    Z kolei "22 Photo Booth Memories" zaskakuje mnie jak szczegółowe jednak może być ATASCII.
    A w tradycyjnej stylistyce bardzo podoba mi się "17 MEDUSA" i "18 The Call of Ata'scii".

    Co się tyczy konwersji - chodzi o obrazki narysowane tradycyjną techniką, a potem przetworzone programem na ATASCII. Nikt nie twierdzi, że to jest rzecz nieoryginalna, ale jednak inaczej człowiek na to patrzy. Mam np podejrzenia, że ta sówka "7 Walnut the Owl" jest tak zrobiona. Albo "20 Far Beyond Metal". Ale już nie "15 Atazcitlan Teotl", który swoją drogą też jest genialny, choć moim zdaniem treść ginie w szczegółach (czego nie ma z kolei sowa - ona jest bardzo czytelna).
    Niech sobie ktoś używa konwertera, kiedy lubi i nie wykluczałbym go z konkursu, ale niech będzie powiedziane co i na jakim etapie zostało zrobione.
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Oct 2023 zmieniony
     
    No więc właśnie - nikt nikogo nie oskarża o konwersję, ale wątpliwości mogą się pojawić, a nawet wpłynąć na czyjąś ocenę. A po co mają być, skoro wszystko było rysowane od zera? W takim wypadku WIP tylko podkreślą jak dużo ciężkiej pracy trzeba włożyć w te arcydzieła i jaki jest kunszt autora. Transparentność podniesie poziom konkursu.

    PS. Mi się też te robociki i postacie na kartach podobały, majstersztyk. W ogóle genialnie wysoki poziom, szczególnie porównując z ATASCII art z minionej epoki, gdy rzadko trafiała się perełka.