atarionline.pl Gra "Cyborg" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Aug 2021 zmieniony
     
    Ostatnio na Afterku wpadła mi w ręce gra "Cyborg", wydana w 1995 roku przez Sikora. Tak troszkę nawiązująca do "Robbo" wyglądem, ale w rzeczywistości zupełnie inne zasady, i wbrew temu, co napisano w instrukcji, znacznie prostsze. Krążymy po labiryntach - niestety jedynie jednoekranowych, nie ma przewijania. Musimy w nich zebrać określoną liczbę owocków - banany, jabłka, gruszki. Dziwna to dieta jak na robota, który jest głównym bohaterem, ale może zbiera dla kogoś innego. Posługujemy się kluczami do otwierania drzwi i kilofem do przekopywania murków. Jedyne przeszkadzajki w labiryncie to pojawiające się na planszy dziury, blokujące przejście. Są irytujące, bo przy pierwszym przechodzeniu nie wiadomo gdzie się pojawią, narażając nas na niesprawiedliwą utratę życia - stąd pewnie mamy na ich starcie kilkadziesiąt (32). Na szczęście dziury pojawiają się w stałych miejscach, więc robi się z tego gra pamięciowa - trzeba zapamiętywać układ dziur i tak przez kilkadziesiąt poziomów :)

    Program napisał Robert Szurała, poziomy projektował Mariusz Zając. Grafikę robili wspólnie, choć widać inspiracje Januszem Pelcem. Muzyką okrasił Michał Szpilowski. Na ekranie tytułowym logo to dzieło P.W. czyli Pawła Włodarczyka. A zrzut kadru z filmu "Krótkie spięcie" zrobił Seban czyli Sebastian Igielski. Sword Soft + Sikor Soft.

    Podrzucam pakiet zrzutów z emulatora Atari800 Win PL 4.1 - każdy poziom to jeden plik A8S. Doszliśmy na Afterkach na razie do 48 poziomu, a jak pisał mi Mariusz, jest ich około 60-64. Będzie grane dalej... :)
  1.  
    Hehe, Robbo (Number 5 ?!?) meets Super Miner (Superminer) by Kemal Ezcan. Super Miner 2 was released by KE as a type in listing in the german Computronic magazine 2/1985. It features some happy face sprite / player which one has to move across platforms while collecting certain items. Problem: Every level has at least one invisible trap (sometimes two traps) and since you cannot see that trap, you will always lose a life first. So you have to remember where the trap is and jump over it the next time you play the level. How many (locations of) traps can you remember and thus, how far can you get?

    The magazine with the Super Miner 2 download (Atari Basic) is available e.g. here: ->link<-

    Later Kemal released two more versions in his ZONG magazine in TB XL (named Superminer and Superminer II) and someone compiled his old (Atari Basic) Super Miner 2 game, so it is available as an XEX-file (with awful background patterns, originally the background was just black). Fandal has one TB XL and one XEX version available for download:

    ->link<-

    As said before, Cyborg has Robbo as a sprite / player but the game concept is very similar to Super Miner by KE, which was most likely also based on another game.
    • 3: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime2 Aug 2021
     
    Sword Soft + Slight + Sikor Soft
    • 4: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime5 Aug 2021
     
    ...ale skąd się wziął cyborg w tej grze.

    "może zbiera dla kogoś innego" :)) (muszę wytrzeć monitor)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Aug 2021 zmieniony
     
    Szeryf - cieszę się Szeryfie, że Cię to rozbawiło :D

    Tatqoo - w sumie tak. Chociaż ciekawe jest jak to się stało, że logo i ekran tytułowy trafiły do tej produkcji - są jakby wzięte z innej bajki.

    CharlieChaplin - as always, very valuable and complementary information, thanks Andreas! Indeed, there are pitfalls and they must be remembered in the "Super miner" game, but there are differences compared to the "Cyborg". You fall into a hole - you die. In "Cyborg", a hole pushes the robot to a different field, causing it USUALLY to block the way. And you can lose the fruit to be taken too. However, SOMETIME you have to use a hole to go through. So it's not always an obstacle or a trap.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jan 2023
     
    Moim zdaniem błąd w planszy poziomu 48 powoduje niemożność jego ukończenia i całej gry. Jeden z bananów nie jest zliczany po zebraniu, dalej zostaje 6 do zebrania.
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Jan 2023
     
    Czy każda z wersji na Atarionline tak działa?
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jan 2023
     
    Nie mam pojęcia. Graliśmy na jednej, poniżej.
    • 9: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime22 Jan 2023 zmieniony
     
    Siemka.
    Z tego co pamietam to gre ukonczylem pare lat temu, takze I te plansze przeszedlem :) wiadomo trzeba zapamietac co gdzie I jak :) ale z uplywu czasu nie pamietam jak re plansze przeszedlem :) bo nie wszystkie owoce sie licza niestety :)

    Na planszy jest 8 bananow :) takze na bank sie da... Jak mi sie uda odkopac w zdjeciach gdzies to moze znajde zdjecie z zakonczenia ale zas sie powtorza ze nie wiem czy znajde hehe
    pozdrawiam
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jan 2023 zmieniony
     
    Dzięki Grooby. Z tego co piszesz i co pokazuję wyżej wynika, że jest błąd ogólny w grze - nie zalicza zebrania owoców przy wejściu na nie bezpośrednio z "dziury".

    Co do tego, że gra się da ukończyć - a czy pamiętasz, w którą wersję grałeś / który plik? Bo tutaj owszem, jest 8 bananów, ale 3 owoce (w tym 2 banany) są dostępne przez jednokierunkowe wejście, więc nie ma tak czy siak możliwości ich zebrania i kontynuowania gry - na jednym z tych trzech owoców musisz zakończyć grę. Więc wydaje mi się, że jest błąd w tej planszy. Być może tylko w tej wersji.
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Jan 2023 zmieniony
     
    Ale tam są same murki do rozwalenia kilofem i jest kilof, może to pomoże?'
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jan 2023
     
    Niestety, w tych miejscach nie ma przekopywalnych murków.
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Jan 2023
     
    Generalnie na wersji dyskietkowej levele mają 224 bajty, 3 z ostatnich 4 oznaczają ilość owoców do zebrania, tylko nie wiem, czy dec czy hex. W każdym razie podmianka jednego bajta by załatwiła sprawę. Jeszcze kiedyś podmienię sobie ten level jako pierwszy i zobaczę, jak nikt wcześniej tego nie sprawdzi.
    • 14: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime23 Jan 2023 zmieniony
     
    @kaz hmmm... Powiem szczerze ze nie pamietam musial bym odpalic sprzet I sprawdzic po pracy :) dam znak jaki to byl, wiadomo z AOL sciagalem pliki kiedys wiec zobaczymy :)

    Z tego co pamietam pare plansz tak mialo iz zbieralo sie owoc a go nie zaliczalo I trzeba bylo smigac po kolejny, co mi sie wydaje bylo planowanym utrudnieniem ale moge sie mylic :)
    • 15: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime23 Jan 2023
     
    A wiec, wrzucilem na chwile Cyborga, swietnie sie gra ale niestety trzeba miec szczescie czasami i dobre wyczucie.

    Plansza 2

    Jak widac na samym koncu masz 2 jablka a tylko jedno do zebrania zostalo wiec, jak zbierzesz jedno (nie powiem ktore) to przejdziesz przez "prog", zbierzesz jablko, nie za liczy ci zbiorki jablka I uniemozliwi ci zebranie drugiego bo ci sie pokaze ten "prog" który blokuje ci droge powrot a. A wiec jak dla mnie autorzy zrobili to celowo :)

    Drugie zdjecie to z planszy bodajrze 5, i tam sa ukryte przejscia... Zreszta I tak to sami wiecie :)

    Plik jakiego uzylem to trzeci w folder ze Cyborg-a...xex
    • 16: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime23 Jan 2023
     
    • 17: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime23 Jan 2023
     
    Masz moze zapis gry planszy 22? Czy na Atari grales?
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jan 2023
     
    Mam wszystkie do 48 planszy, emulator Atari800Win PLus 4.0. Załącznik w pierwszym poście.
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Jan 2023 zmieniony
     
    EEeeeetam, Kaz. Przeszedłem tę planszę 48 :D


    Ale rozkminka była, nie powiem, tak z 10 minut i z 10 przejść.

    Generalnie jak wpadniesz w dziurę, to po owocku jest mokra plama, nie zbierzesz. Na tej planszy można tak również w innych miejscach owoce tracić.

    Jakby co, to hinta dać mogę dać.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jan 2023
     
    Tak, też już przeszedłem. Szkoda jednak, że gra nie zostanie poprawiona z błędów zbierania owocków. Bo jednak jeśli owoc jest zebrany to powinien być odliczony.
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Jan 2023 zmieniony
     
    Niekoniecznie, jak napisałem. To dodatkowe utrudnienie. Poza tym to jest kompilowany turbobasic xl albo coś takiego. Zmienianie tego to masakra.
    • 22:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime24 Jan 2023
     
    Tak, to kompilowany TBXL.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2023
     
    Kuba Husak podejrzał jeszcze hasła. Aby je wpisać należy nacisnąć jednocześnie SELECT i OPTION:
    HELIKALNY - 1 poziom
    IBRYLARNY - 11 poziom
    LOBULARNY - 21 poziom
    GETATYWNY - 31 poziom
    NFORMACJI - 41 poziom
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Jan 2023
     
    ... podczas ekranu z tytułem i obrazkiem ...