atarionline.pl Atarowiec kupił C64 Maxi - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbaton
    • CommentTime27 Aug 2021 zmieniony
     
    hej, stałem się "szczęśliwym posiadaczem" C64 od retrogames. Moje spostrzeżenia na początek:

    - ładne, działa ale

    po pierwsze joystick jak toporek - najgorszy jaki w ręku miałem,

    po drugie jakoś, na razie, fajne gry to te, które znam z Atari np. Panther, Gremlins, Colossus czy Kennedy Approach,

    po trzecie te słynne Robocopy, Cabale i inne Mythy subiektywnie nie nadają się do grania,

    po czwarte i tu jest moje pytanie do osób, które już się tym bawiły - bardzo dużo tytułów nie odpala i nie pomaga wyłączenie fastloadera. Spróbowałem zrobić plik CJM i też nie pomaga? Może ktoś wie gdzie jest jakiś sprawdzony zestaw gier dla tego ustrojstwa ponieważ ściąganie romów .d64 już zaczęło mnie nudzić - coś mi się wydaje, że wiem dlaczego kocham moje Atari :)
    • 2:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime27 Aug 2021
     
    myślę że to idealny temat i pytania na forum c64scene.pl. ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime27 Aug 2021
     
    @baton to już nie jesteś Atarowcem !!! ;(.:( jak mogłeś ?

    Temat do usunięcia użytkownik do zbanowania.
    ;) .



    PS.Niektórzy muszą się przekonać na własnej skórze że istnieje tylko jeden właściwy ośmio-bitowiec JIL .
    • 4: CommentAuthorbaton
    • CommentTime27 Aug 2021
     
    wszystko prawda :) jednak na kupienie komody namówił mnie film larka :) więc jeśli ktoś zna się na tym ustrojstwie to proszę o jakieś tipy. Ja zauważyłem że pliki tap ładują się zawsze dobrze choć czas odpalenia gry jak w atari na normalu
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Aug 2021
     
    To jest emulator. A emulatory C64 tego typu maja problemy z emulacją stacji dyskietek 1541. W związku z tym TAP-y i PRG (jednoplikówki) będą działać ale D64 czyli obrazy dysków niekoniecznie (zwłaszcza nowe, mające własne fastloadery, te to na 100% się wyłożą).
    • 6:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime27 Aug 2021
     
    Przecież to nie jest C64 tylko jakieś Raspberry z emulatorem :D
    • 7: CommentAuthorbaton
    • CommentTime27 Aug 2021
     
    jeśli ktoś będzie miał odpowiedzi na moje pytania będę wdzięczny natomiast doskonale wiem, że to "jakieś Raspberry" :)
    • 8: CommentAuthortebe
    • CommentTime27 Aug 2021
     
    Raspberry nie ma "duszy" ;)
    • 9:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Aug 2021
     
    @baton: Poszukaj kompilacji dla sd2iec.
    • 10:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime27 Aug 2021
     
    jeśli na tym "raspberry" jako emulator działa jakaś odmiana emulatora Vice (a tak zakładam) to nie ma żadnych problemów z emulowaniem stacji dysków. Być może to jest kwestia tylko jakichś ustawień. W Vice trzeba ustawić opcję "True drivie emulation". Może też tutaj jest coś takiego? Nie mam osobiście The C64 Maxi więc wprost nie odpowiem.
    • 11: CommentAuthorJaro
    • CommentTime27 Aug 2021
     
    @baton, a to znasz ->link<- ?
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Aug 2021 zmieniony
     
    Kurczę, 10 minut błąkania się po forach zanim się dowiedziałem, co to jest to PCUAE. Pierwsza myśl - amiga (UAE) na c64 mini. Mylące.

    To jest takie rozszerzenie programowe do C64Mini, C64Maxi, co pozwala uruchomić pakiety gier (wiele) a nie jeden. Ponadto w nowszych wersjach obsługuje VIC20, a w wersji 1.6 nawet Atari 8-bit.
    • 13: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime27 Aug 2021
     
    Jak działają gry z atari, i nie jest to technicznie c64, to atarowiec nie kupił c64 tylko atari w obudowie c64.
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Aug 2021
     
    Dla mnie to nieistotne co, a że. Że dało się łatwo zhakować C64Mini/Maxi. To rodzi miejsce dla większej kultowości tego urządzenia a tym samym sukcesu.
    • 15:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime28 Aug 2021 zmieniony
     
    O ile nie posiało mnie w manowce, to tutaj jest jakaś strona na temat theC64 "Maxi"/"Mini" i jest taka oto seria wskazówek na temat emulacji stacji:

    ->link<-

    "Loading issues

    Your program isn’t loading on THEC64 or THEC64 Mini. It either doesn’t load at all or only partially loads before stopping or failing.

    1. Turn off the ‘Fast loader’ option in Media access or File loader by pressing button C on THEC64 Joystick. Now try loading your file again
    2. For d64 and g64 virtual disk files only, try adding an AD flag to the filename (see CHAPTER 8 in THEC64 User Manual, or see here for THEC64 Mini). This enables accurate disk mode, at the expense of longer loading times. Try loading your file again
    3. For any type of virtual disk file, try adding an RO flag to the filename (see CHAPTER 8 in THEC64 User Manual, or see here for THEC64 Mini). This enables read-only mode, which prevents any files from writing back to the virtual disk file. Try loading your file again
    4. Some programs will only load on a PAL or an NTSC computer model. Add a TN (for NTSC) or TP (for PAL) flag to your filename (see CHAPTER 8 in THEC64 User Manual, or see here for THEC64 Mini). Now try loading again."

    z automatu przez deepl dot com:

    "Problemy z ładowaniem

    Twój program nie ładuje się na THEC64 lub THEC64 Mini. Albo nie ładuje się wcale, albo ładuje się tylko częściowo, zanim się zatrzyma lub zawiesi.

    1. Wyłącz opcję 'Fast loader' w Media access lub File loader wciskając przycisk C na joysticku THEC64. Teraz spróbuj załadować swój plik ponownie
    2. Dla plików dysków wirtualnych d64 i g64, spróbuj dodać flagę AD do nazwy pliku (zobacz ROZDZIAŁ 8 w THEC64 User Manual, lub zobacz tutaj dla THEC64 Mini). Umożliwi to dokładny tryb pracy dysku, kosztem dłuższego czasu ładowania. Spróbuj załadować swój plik ponownie
    3. Dla dowolnego typu pliku dysku wirtualnego, spróbuj dodać flagę RO do nazwy pliku (zobacz ROZDZIAŁ 8 w Podręczniku użytkownika THEC64, lub zobacz tutaj dla THEC64 Mini). Włącza to tryb tylko do odczytu, który uniemożliwia zapisywanie z powrotem plików na wirtualnych dyskietkach. Spróbuj załadować swój plik ponownie
    4. Niektóre programy ładują się tylko na komputerach z systemem PAL lub NTSC. Dodaj flagę TN (dla NTSC) lub TP (dla PAL) do nazwy pliku (zobacz ROZDZIAŁ 8 w THEC64 User Manual, lub zobacz tutaj dla THEC64 Mini). Teraz spróbuj załadować ponownie."

    Ja tam raczej nie zamienię oryginalnego C64 na takie ustrojstwo, natomiast może się szarpnę na "Pi-stację" dyskietek. Stacja pistacja powinna sobie radzić z większością takich przypadków.

    Miałem taki pomysł przed prezentacją remake'u Ultimy 4 na C64 + porównania do wersji na A8 i A16, żeby zrobić to z prawdziwego sprzętu, ale a) mam teraz ważniejsze wydatki niż na pistacje, b) z emulatorów było dużo prościej i szybciej przełączać ekrany, gdyż c) nie mam Hydry i też nie jest to priorytet.
    • 16: CommentAuthorbaton
    • CommentTime29 Aug 2021
     
    dzięki za wszystkie podpowiedzi. Jeszcze raz przeszukałem strony z romami i ściągając je z c64.com działają wszystkie (te problematyczne były z planetemu co zresztą jest ciekawe bo dla Amigi z tej strony działa wszystko). No powiem ciekawie mieć niektóre tytuły niedostępne na Atari.
    Natomiast rzeczywiście czekam na hacka firmwaru tego raspberrego w środku no i może będzie można zrobić z tego coś multiplatformowego :)
  1.  
    Twoje grzechy synu nie będą Ci odpuszczone! Będziesz smażył się w piekle, dla tych co wyrzekli się Atari! :P

    Poważniej, C64 maxi to chyba taki sobie pomysł. To po prostu emulator z wszystkimi wadami i zaletami. Ja bardziej wierzę w układy programowalne, bo można lepiej odtworzyć realny sprzęt. Tutaj masz podobną sytuację, jakbyś na PCecie zainstalował VICE64, tyle że obudowa bardziej klimatyczna i joy'e w komplecie.
    • 18: CommentAuthorbaton
    • CommentTime30 Aug 2021
     
    I jeszcze trochę spostrzeżeń na podsumowanie:

    w temacie C64maxi:
    - po dodaniu do nazw plików (flagi)_ad wszystko działa
    - upgrade firmwaru na najnowszy 1.5.2 też dopomógł
    - ma teraz ten sprzęt też zaletę a mianowicie jednym klikiem zmiana portu joysticków co w oryginalnym c64 było kłopotem
    - bardzo fajnie wygląda też ładowanie gier z plików tap. tj. dłużej z intro-screenem i paskami po bokach (subiektywnie fajne)
    - działają wszystkie (które mam) pady pod usb
    - obraz na lcd przez hdmi super
    - obraz po konwersji do AV na CRT też super

    W temacie gier:
    hmmm coś w tym c64 jest :/
    - w Kennedy Approach więcej gada niż Atari
    - Operation Wolf lepszy niż Operation Blood
    - jest Test Drive
    - no fakt Plastrona nie ujrzysz :)

    amen
    ps. Atarowcem będę bo Atari kocham
    Commodorowcem nie będę tylko go podziwiam :)
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime31 Aug 2021
     
    @ baton
    ... hmm Larek przyczynia się do spopularyzowania Commodore ! -KONIEC ŚWIATA. :(
    ....to przez tego jak mu tam .... BORSUKA ! ;).

    PS.chętnie bym pomógł ale na emulatorach się nie znam,mogę jedynie po cichu podpowiedzieć kilka gier np sprawdź PI PI Hummer :)...a później podpal to ustrojstwo i nagraj film ;) i wracaj chłopie do ATARI masz teraz tyle fajowskich gier jak chociażby Rescue Expedition,BLOB,Last Sqadron,Bossconian,Time Pilot,Pang,Albert !!!,Space Harrier i masa innych .