atarionline.pl VIAtronics nadchodzi! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    @pancio: super sprawa z tym działającym już cartem. A w sumie teraz jak to działa na sam port kartridża, to jaki sens ma wersja urządzenia na cart+eci?

    @jhusak: ja już wcześniej gdzieś pisałem, że jako prototypy, to jak najbardziej druk 3d ok. Powiem więcej: ja też używam nieraz różnych obudów wydrukowanych na 3d, bo czasem lepsze to niż nic, a czasem po prostu inaczej się nie da. Nie zmienia to jednak faktu, że nie lubię tych druków 3d, uważam, że to wszystko jest po prostu brzydkie, a technologia jest szeregiem kompromisów, a nie zajebistym produktem. Zdanie jest subiektywne, więc nie dyskutować mi tu, każdy se może uważać jak chce, a nawet inaczej niż ja:-)))))
    • 2:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    Wykonanie jako CART/ECI ma możliwość wykorzystania przerwań i obsługi lini /ERROR zgłaszanego przez drukarkę. Poza tym, wszystkie linie VIA mogą być wykorzystane jako GPIO.. no i jeszcze jedna zaleta.. możesz używać rejestrów na stronie $D1 co może być nie bez znaczenia w przypadku użycia innych cartów/sparty itd.
    • 3: CommentAuthorpigula
    • CommentTime7 Oct 2021 zmieniony
     
    @Pancio - ponieważ ja we freecadzie bawiłem się może tydzień pierwszą obudowę robiłem baardzo mało profesjonalnie...
    • 4:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    Pięknie dziękuję!
    • 5:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime18 Oct 2021
     
    Może nie VIAtronics... bo kodowo to będzie INTronics ale działanie identyczne.... testy trwają..
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Nov 2021 zmieniony
     
    No i ponieważ Pańcio zrobił dwie wersje VIAtronics, nazwane ECI i CART, to i instrukcja do interfejsu zmieniła swoją treść. Wersja 1.2 dokumentu tylko u nas:
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Nov 2021 zmieniony
     

    mq:

    @pancio: super sprawa z tym działającym już cartem. A w sumie teraz jak to działa na sam port kartridża, to jaki sens ma wersja urządzenia na cart+eci?


    taki, że mogę podłączyć to, czego używam na codzień:

    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Nov 2021
     
    W moim przypadku wersja bez przelotowego eci stanowi o braku sensu zakupu takiego urządzenia.
    • 9:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime7 Nov 2021
     
    W takim wypadku wersja oparta na Intelu powinna spełnić Twoje oczekiwania :-)

    A tak na margionesie... męczyłeś autora IDE by zrobił wersję przelotową?
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Nov 2021 zmieniony
     
    nie zdążyłem, ale - te piny z prawej co tam widać to w zasadzie jest PBI i robiąc wprost kabelek z gniazdem uzyskujemy przelot po całości. Widzisz, ten interface jest o tyle dobrze przemyślany, że:

    * na leżąco wchodzi w ECI
    * po odwróceniu o 180 i postawieniu w pion od tyłu wchodzi w PBI
    * jeśli jest to 600XL to interface znajdzie się zbyt blisko gniazda SIO przysłaniając je nieco, więc są te piny z boku, wpinasz tam dołączony do zestawu kabelek i podłączasz do PBI umożliwiając dostęp do portu SIO.

    ... i to są przemyślane rozwiązania.
    • 11:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime8 Nov 2021
     
    Ale do pełnej przelotowości to jeszcze trzeba mieć to.. i to... i tamto... jednym zdaniem: uniwersalność == komplikacja, a ludzie chcą robić jedną rzecz na raz :-) i w większości przypadków sobie poradzą z tym co mają. Może kiedyś wydarzy się to o czym piszesz, jak jeszcze ze 3 (trzy) osoby będą tego potrzebować :-)
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Nov 2021
     
    Każdy robi dla siebie i pod siebie i sumarycznie robi się z tego kupa. I mamy później mnóstwo ciekawych i nie działających razem ze sobą klocków. Ostatecznie, chętnie kupię taki interface na ECI ale z pełnym przelotem.
    • 13: CommentAuthorlzd
    • CommentTime8 Nov 2021
     

    pancio zadeklarował ;-):

    Może kiedyś wydarzy się to o czym piszesz, jak jeszcze ze 3 (trzy) osoby będą tego potrzebować :-)

    Ja jestem zainteresowany na 100%, jak zrobisz tak, jak pisze pin, więc szukaj jeszcze dwóch osób. Na ile procent muszę być niezainteresowany obecnym rozwiązaniem, abyś poczuł mobilizację do pełnego przelotu? ;-)
    • 14:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime9 Nov 2021
     
    Spróbuje z pionowym montażem. Tyle, że to znacznie zwiększa koszt projeku (2xPCB + złocenia).. no ale niech się stanie :-)
    • 15: CommentAuthorlzd
    • CommentTime9 Nov 2021
     
    Pancio, czy jest możliwe zrobienie interfejsu tylko na PBI z przelotowym PBI? Przejściówka PBI->ECI jest banalna. Przynajmniej na taką wygląda, gdy patrzę na posiadaną przez siebie. Wtedy gniazdo kartridża na płytce może być pojedynce.

    Może najwyższy to czas, aby zbudować odpowiednik Atari 1090 XL i mieć spokój za przelotkami?
    • 16:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime9 Nov 2021
     
    no cos, kroś, już, niedługo.... :-)
    • 17:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Nov 2021 zmieniony
     
    Zajawka CART/ECI VERTICAL
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Brawo Pańcio!

    Pańcio zdobył nagrodę za VIAtronics w kategorii Hardware w konkursie ABBUC.

    ->link<-
    • 19: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Gratulacje!
    • 20:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    Gratki pancio!
    • 21:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    Dziękuję w imieniu własnym jak również Zespołu: Atari Fana, Kaza, Miszy i reszty wspomagaczy bez których projekcik utknął by w szufladzie i uległ zapomnieniu.
    Za parę dni opublikujemy wszystkie materiały, tak by każdy zainteresowany mógł sobie takowy prosty interfejsik zbudować... a dla tych co nie mogą lub nie potrafią... to już Kaz znajdzie jakieś rozwiązanie :-)
    • 22:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    Super! Gratuluję!
    • 23: CommentAuthorKroll
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    @pancio, gratulacje !!!
    • 24:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime30 Jan 2022
     
    Work in progress...
    • 25:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime20 Feb 2022 zmieniony
     
    Proszę Państwa... oto FTiś :-)

    Dziś udało mi się zmusić do działania FT245 w trybie odbioru i nadawania danych między Atari a PC z wykorzystaniem VIAtronics-a :-). Co to oznacza? Bardzo duże prędkości przesyłu bez angażowania SIO!

    Pozostało dopracowanie (napisanie) sterowników.

    Trzymajcie kciuki!

    Przykładowy filmik pokazuje przesył z Atari do PC 22x256 bajtów... serial ustawiony na 115kbs ale na 1mb tez dziala bez problemu bo to Atari się raczej nie wyrabia niż FTiś :-)
    • 26: CommentAuthorlzd
    • CommentTime20 Feb 2022
     
    Możesz przybliżyć działanie FTisia? Bardziej kojarzy mi się z nowym urządzeniem niż SIO.
    • 27:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime20 Feb 2022
     
    Bo z SIO to nie ma nic wspólnego... w najprostszej wersji urządzenie stanowi sprzęg szeregowo(PC)-równoległy(ATARI), który od strony Atari widziany jest jako port na VIA w przestrzeni adresowej. Dzięki buforowi w FTDI nie musimy się zbytnio przejmować przechowywaniem tymczasowych danych w pamięci - wystarczy pchać lub odbierać... Nie chcę sztucznie podbijać emocji ale jeśli dobrze zaprojektujemy oprogramowanie to mamy niezależny interface komunikacyjny o sporych możliwościach. A o NEWDEV aż się prosi...
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Feb 2022
     
    Nadał by się jakiś dwójnik lub trójnik do portu ECI, bo nie mam tego jak podłączyć ;)
    • 29:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime21 Feb 2022 zmieniony
     
    A ten tylko o jednym...

    Se kup drugą atarynkę i podłączaj jak "Atari tego chciało" :-)

    Przecież będzie przejściowe!
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Feb 2022 zmieniony
     
    Pancio - brawo, to ma potencjał!
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Feb 2022
     
    @pancio - a faktycznie, na zdjęciu jest jedna taka sztuka. Jeśli można to rezerwacja ;)
    • 32:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime23 Feb 2022
     
    "ja bardzo przepraszam ale podejrzenie pana są całkowicie bezpodstawne... ja niczym nie ha..ha...ndluje, ta pani przyszła w tym kożuchu i w nim wychodzi..." :-)
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Dec 2023 zmieniony
     
    VIAtronics od dawna gotowy, ale tworzenie softu obsługującego trochę trwało. Powstał po drodze wspaniały program "Drukarz" kolegi AtariFan do druku obrazków bitmapowych, ale teraz mamy jeszcze coś bardziej uniwersalnego.

    Kolega Mono napisał program, który instaluje w pamięci Atari sterownik PV:, a którym można przez VIAtronics drukować dowolne teksty (i na przykład w edytorze "Panther" drukujemy wpisując w menu druku po prostu PV:). Czyli już nie potrzeba interfejsów Centronics przez SIO, można wszystko przez VIAtronics w porcie cartridge'a, z większą prędkością.

    Ale nie w każdym starym programie z epoki jest możliwość wpisania nowego sterownika, bo P: jest ustawione na sztywno, ponadto w Basicu i innych językach bywają komendy wysyłające druk na urządzenie P: (np. komenda LPRINT), więc Mono zrobił jeszcze coś ekstra: jego sterownik przechwytuje urządzenie P:. Można też ustawiać sobie adresy, pod którymi ma być urządzenie, więc jak ktoś ma kolidujące urządzenia, to może sobie skonfigurować cart i sterownik pod własne potrzeby.

    Wczoraj testowaliśmy do nocy na real Atari i real drukarkach, śmiga ładnie. Aczkolwiek poszukujemy jeszcze kogoś, kto ma interfejs JOYSTAR (ten opisywany w TA), żeby przetestował w realu ten interfejs, bo do tego interfejsu Mono również przygotował sterownik. Ktoś, coś może pomóc?

    PS. Na razie sterownik nie ma nazwy ostatecznej, więc może ktoś z użytkowników pokusi się o dobry pomysł w tym zakresie :)
    • 34:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime24 Dec 2023 zmieniony
     
    Cała akcja ze sterownikiem była jakby trochę z boku (mojego boku...) bo ostatnio krucho z czasem.. ale co ja się tam będę tłumaczył... Kawał dobrej roboty bo tak porządnie sprzętowo obsługiwanego centronics-a chyba nikt nie miał ever :-)

    Ze swojej strony obiecuję poprawić fizycznie wszystkie istniejące VIAtronics-y tak by były zgodne z wszystkimi fjuczerami nowego sterownika.

    Wielkie podziękowania dla @mono, @atarifana i @kaza!

    Poprawka również pojawi się na mojej stronie. Zachęcam do samodzielnego zmontowania sobie tego prostego interfejsu ( to nie tylko do drukowania służy :-) ) albo zakupu w naszym PTODTowym sklepiku.

    Moja propozycja na nazwę to: MONster

    Wszystkiego dobrego!
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Dec 2023 zmieniony
     
    Dzięki Pancio.

    Jeszcze tak widzę, że jedno zdanie napisałem, które trzeba doprecyzować:

    Kaz:

    więc Mono zrobił jeszcze coś ekstra: jego sterownik przechwytuje urządzenie P:.


    To przechwytywanie jest po włączeniu, a nie domyślnie. I można to przechwytywanie wyłączyć. Dlaczego to jest ważne? Bo możemy wtedy wybrać sobie, czy drukowanie idzie przez VIAtronics czy przez port SIO. W przeciwnym wypadku zawsze szło by przez VIAtronics, a lepiej mieć swobodę wyboru niż nie mieć :)

    EDIT: W konfiguratorze decydujemy o tym klawiszami T (TAKE - przechwytywanie lub V (LEAVE - nie przychwytywanie).
  1.  
    To rozumiem, że z drukarkami igłowymi tylko chodzi?