atarionline.pl Jak wyczyścić stary sprzęt? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime8 Sep 2021
     
    Jestem mało sprzętowy więc muszę się zgłosić po pomoc.

    Udało się w końcu wyciągnąć pozostały sprzęt od rodziny. Zestawy małego Atari z salonu gier (to był salon na Giełczyńskiej w Łomży, jakoś 1986- funkcjonował). Może na razie nie będę wymieniać inwentarza dokładnie, żeby zazdrości nie wzbudzać:)

    Ale problem jest taki, że sprzęt stał na strychu gdzie oprócz kurzu była też sadza, więc samo doczyszczenie kartonów kosztowało mnie wygląd kominiarza. No więc w kartonach też za czysto nie było.

    Jeśli chodzi o same komputery, to wystarczy rozkręcić i przedmuchać? Nigdy swojego nawet nie rozbierałem (zresztą jest z tego samego salonu), więc nie bardzo wiem, jaki to jest poziom trudności dla laika.

    Monitory Neptuny - tu podejrzewam że zwykły serwis RTV mi pomoże. Czy lepiej nie?

    Stacja dysków, magnetofony - tu są części mechaniczne więc może być wyższy poziom trudności. Pewnie jakiś forumowy specjalista?
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Sep 2021 zmieniony
     
    Na pewno odkurzaczem na początek. Pooglądać trochę filmów na YT.

    Skąd jesteś? Z Łomży?
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Sep 2021
     
    idąc na strych musisz mieć ze sobą pochłaniacz dymu,inaczej GAME OVER.... a nie,zaraz chcesz na strychu dmuchać komputer !? ;)

    Na początek weź delikatną nasadką i odkurzaczem,a później...jak nie masz pojęcia to nie rozkręcaj stacji dysków(jeżeli masz),magnetofon spokojnie a jak rozkręcisz Atarynkę to uważaj by taśmy od klawiatury nie urwać,najlepiej jakby ktoś ci pomógł.
    • 4: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime8 Sep 2021
     
    IRATA4, dziękuję+pw.

    jhusak, z Łomży tylko jako dziecko. Docelowo sprzęt będzie przetransportowany do Warszawy. I tam zaczeka na wyrok.
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Sep 2021
     
    No to tu jest wielu specjalistów, włączając mnie :)
    • 6: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime25 Dec 2021
     
    Jak wyczyścić sprzęt retro... ze śmietnika.
    Dla niezdecydowanych i ostrożnych, aby czegoś tam nie popsuć. Just 4 Fun :)


    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Dec 2021
     
    jednego tylko nie rozumiem, jak kolo bez rozbierania tego GameBoya przed "inspekcją" wnętrza wrzuca baterie i próbuje to dla zapewne testu odpalić :)
    • 8: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime26 Dec 2021
     
    @pin - nie wiem, autor filmiku pominął pewien etap restauracji elektrosprzętu (zakładam, dla uproszczenia)...

    Kolejny film z jego kanału, tym razem PS3 - nie jest to sprzęt retro, jednak wiadomo, chodzi o podejście do sprawy....

    Może dla jasności - nie próbujcie tego w domu :) (dotyczy filmików 1 i 2) :)

    Pzdr

    • 9: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime26 Dec 2021
     
    No dobra, może jeszcze jeden filmik do kompletu - Sega Mega Drive - konsola bardziej "retro", niż wcześniejsze PS3 :)

    Tego typu podejścia również nie próbujcie w domu :)

    Pzdr

    • 10: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime26 Dec 2021
     
    A na deser PS2, z nadpaloną obudową. Można...można!

    Pzdr

    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Dec 2021
     
    Jak dla mnie to oni wrzucają ten sprzęt do śmieci, tytłają w czymś, a potem „znajdują”.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2021
     
    Też miałem takie wrażenie po obejrzeniu filmiku z Gameboyem i zegarkiem. Szukanie na śmietniku, gdzie śmieci są "czyste", a potem nagle na ich wierzchu znajduje się ubłocony sprzęt. Co więcej, to błoto i brud są powierzchowne, a środek, np. w filmie o radiomagnetofonie Panasonic - czyste. Do tego wystarczy posprawdzać parę lutów - i naprawa elektroniki gotowa :D. No jakoś w tajwańskim klimacie, gdy elektronika leży w wilgotnym błocie - wydaje mi się to mało prawdopodobne. Wiele do myślenia daje też film ze sprężarką - przeżarty rdzą baniak i zepsute zegary pomiarowe - po prostu zostały zastąpione identycznymi ze sklepu :D. Może i przypadek, ale wydaje mi się całkiem możliwe, że tak jak Kuba napisałeś - wybierają co łatwo naprawić i podrzucają do "znalezienia". Szczególnie, że przy takiej oglądalności (filmy mają po 10 milionów odsłon) to jest naprawdę ogromny zarobek z reklam.
    • 13: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime26 Dec 2021 zmieniony
     
    @jhusak, @Kaz, @pin - wszystko popsuliście :D :D :D :D

    Just 4 Fun :/

    @jhusak, @Kaz - to tylko poszlaki i domniemania :D :D :D

    Mnie osobiście urzekło, swoiste wypalanie rdzy z wkrętów przy pomocy tygielka i palnika gazowego.

    Pytanie na poważnie: ... czy mycie elektroniki za pomocą wody i odczynników chemicznych (w stylu detergentów) i później płukanie jej w jakimś alkoholu, jest jakimś tam tajwańskim sposobem, czy może wykonuje się to powszechnie - bo nie wiem czy z baniaka gostek wylewał do wanienki wodę destylowaną czy kranówkę, a szorowanie proszkiem do prania i moczenie później w denaturacie (czy czymś podobnym niebieskawym) :) jest co najmniej zastanawiające...

    a tak swoją drogą ... dzięki chłopaki za oglądanie ... czego to ludzie nie wymyślą, co nie ?

    Pzdr
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime26 Dec 2021
     
    Mi te wszystkie filmiki tego typu "śmierdzą" Adamem Słodowym - czyli "to trzeba tak robić ale jako, że nie mamy na to teraz czasu to mam tutaj już przygotowany wynik" - i pyk, wjeżdża "odrestaurowany" egzemplarz.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2021 zmieniony
     
    TMJ - ale przecież to się fajnie ogląda, ja bardzo lubię widzieć, jak przywraca się starym, zniszczonym przedmiotom blask. Te powyższe też sobie oglądałem z przyjemnością. Ale są kanały, na których rzeczywiście widać ciężką pracę i ogrom maszyn/odczynników niezbędnych do restauracji zabytków.

    PS.
    ... czy mycie elektroniki za pomocą wody i odczynników chemicznych (w stylu detergentów) i później płukanie jej w jakimś alkoholu, jest jakimś tam tajwańskim sposobem, czy może wykonuje się to powszechnie - bo nie wiem czy z baniaka gostek wylewał do wanienki wodę destylowaną czy kranówkę, a szorowanie proszkiem do prania i moczenie później w denaturacie (czy czymś podobnym niebieskawym) :) jest co najmniej zastanawiające...


    Zależy co - niektóre elementy można myć wodą, a inne absolutnie nie. Ale tutaj nie ma gwarancji, że to woda - bo nie ma o tym żadnej informacji. Coś wygląda jak woda, coś wygląda jak proszek, coś wygląda jak płyn do szyb :D... ale co to jest, nie wiadomo. Może być tak jak piszesz - że to całkowicie zrobione dla jaj.
    • 16: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime26 Dec 2021 zmieniony
     
    @Kaz - dzięki, jednak postaram się doprecyzować pytanie.

    Załóżmy, że postępujemy dokładnie w ten sam sposób, jak ludzie na tych filmikach. Znajdujemy wybłocony sprzęt i wyjmujemy płytę główną z jego wnętrza.

    1. Pierwsze pytanie: czy można wykąpać taką płytę w zwykłej wodzie, wykonując kąpiel z dodatkiem detergentu, pozywając się resztek błota z jej powierzchni? Szorowanie szczoteczką i detergentem wydaje się bardzo ekonomiczne. Resztki wody (wilgoć) – jak na filmiku – po wysuszeniu jej np. suszarką, będą musiały być wypłukane w kolejnym etapie, przy użyciu jakiegoś tam alkoholu, co wydaje się krokiem zdroworozsądkowym i koniecznym w celu pozbycia się wilgoci.

    2. Jeżeli krok pierwszy jest powszechnie stosowany (bo jak pisałem nie znam się na odnowie sprzętu i chciałbym to wiedzieć, czy można w ten sposób myć elektronikę) – przechodzimy płynnie do drugiego pytania – jaki użyć alkohol, aby wysuszyć płytę z resztek wody ? Mieć pewność, że odczynnik ten wyprze resztki wody z zakamarków płyty głównej. Denaturat czy może inny dostępny na rynku produkt ?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime26 Dec 2021
     
    Możesz nawet do zmywarki włożyć byle program nie był gorący. Detergenty do zmywarek _często_ mają dodatki antykorozyjne, a jeśli prawidłowo dbasz o swoją zmywarkę i dosypujesz soli to woda jest zmiękczona, czyli ma zmniejszoną twardość (zawartość minerałów), które nie będą się dzięki temu na płycie osadzać. Oczywiście należy płytę potem dokładnie osuszyć.

    Co do alkoholu - od tego jest czysta IPA, która wiąże wodę a sama szybko odparowuje.
    • 18: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime17 Feb 2022
     
    Część sprzętu już przejąłem i jeden 800XL zapala lampkę, ale nie daje obrazu. Czy ktoś z okolic Warszawy nie podjąłby się przejrzenia i naprawy?
    • 19:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Feb 2022
     
    Zrobi się (Kabaty).