atarionline.pl Nagrywanie obrazu ATR na dyskietkę. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthordavero
    • CommentTime19 Sep 2021
     
    Witam jak w temacie. Nie każdy atr mogę nagrać na dyskietkę. Pod emu śmigają normalnie. Przykładowo agent usa nagrywa się normalnie, a abracadabra już nie. Soft pokazuje bład bodajże error 90 na wielu programach próbowałem i nie da się nagrać. Chciałbym nagrać jedną grę na stronę bez inicjalizerów. Plik z agentem ma 92k, a abracadabra 65k czy tutaj może być problem ?
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Sep 2021
     
    Czy możesz precyzyjniej napisać, co robisz? Masz plik ATR i go nagrywasz na dyskietkę na Atarce czy na dysk nagrywasz binarki? Jak to robisz - jakim sprzętem dysponujesz?
    • 3: CommentAuthordavero
    • CommentTime19 Sep 2021
     
    Mam plik ATR który działa pod emulatorem. Nagrywam na dyskietkę 5.25. Jedne atr jak na przykład spy vs spy, karateka , highway duel i wiele innych się nagrywa bez problemu. Wszystkie stację o komputery zachowują się tak samo. Mowa oczywiście o normalnych do grania 65 130 czy 800xl.
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Sep 2021 zmieniony
     
    OK. To jakiego softu używasz do nagrania tego ATR-a na dyskietkę? I jaką masz stację?
    • 5: CommentAuthordavero
    • CommentTime19 Sep 2021
     
    np. Disk Copy, US copy , wiele innych próbowałem. Stacje standart 1050 551 ldw. Obraz single ma 92k , a abracadabra ma 65 czy tu nie lezy problem ?. Nie chcę robić z xexów plus initializer. Chyba że się da zrobic xex autobutujący ?
    • 6: CommentAuthorpustak
    • CommentTime19 Sep 2021
     
    Można przerobić xex-a do autoboot-ujacego atr-a. Ostatnio zrobiłem sobie dyskietkę z Albertem.
    Używałem xboot dosa. Jak chcesz mogę napisać jak to zrobić krok po kroku.
    • 7:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime19 Sep 2021
     
    Nie wszystkie ATR'y to obrazy dyskietek. Te które mają 92176 kb to obrazy dyskietek, te które mają mniej to tylko plik exe, 'ubrany' w format ATR (Z takich ATR'ów można wypakować te exe'ki) i nagrywanie takich plików na dyskietkę kopierami dyskowymi chyba skończy się niepowodzeniem, ale może się mylę?
  1.  
    Hmmm, unsure if I fully understand the problem (Google translate is not always helpful). Think that standard ATR images are 90k or 92,176 Bytes and you happen to have an ATR image with a size of 64k or 65,535 Bytes ? Is that correct ?

    Old SIO2PC allows to create "strange" and non-standard ATR formats. Afaik, the 64k ATR format was available either to simulate a 64k ramdisk -or- to save some space, since a 64k image was enough for most COM/XEX files back then. Most of these 64k ATR image do have a normal VTOC and DIR and can be read with DOS 2.x.

    One could simply try to extract the COM/XEX file from that non-standard ATR image. Alternatively one may use a sector copy program that automatically continues reading on errors (and therefore writes empty sectors), like e.g. Mycopier 1.x and 2.x or Diskcopy from TurboDOS XL/XE. With these copy programs one may copy the image back to a real disk or a standard 90k ATR image.

    Besides, old SIO2PC 2.x (16Bit program, running under MS-DOS) also had a bug and created medium/enhanced density disk images with 140k instead of 130k. Normally no big problem, but most sector copy programs that detect the density automatically do detect such 140k ATR images as single density and then copy only 90k or 720 sectors, ouch. One may use Mycopier! 1.2c and set the option "enhanced density" to "on" then to read + copy the full image or use an old sector copy program (e.g. Sectorcopy 2) where one can set the starting and ending sectors that should be copied. ->link<-

    But again, maybe I did not really understand the problem.
    • 9: CommentAuthordavero
    • CommentTime19 Sep 2021
     
    I think you're right. I noticed the same. atr 92k are recorded normally.
    • 10: CommentAuthordavero
    • CommentTime19 Sep 2021 zmieniony
     
    Pustak jak możesz opisz. Nagrywam te, które mają normalną gęstość singlową bez problemu. Reszta atr, a wielkości są różne już nie, od razu jest błąd przy próbie rozpoczęcia kopiowania. Pobawię się jeszcze mycopierem od chaplina :)
    • 11: CommentAuthordavero
    • CommentTime19 Sep 2021
     
    CharlieChaplin now abracadabra work well :). That was the problem.
    THX
    • 12: CommentAuthorpustak
    • CommentTime20 Sep 2021 zmieniony
     
    Wersja pełna (przy użyciu SIO2SD): - w załaczeniu plik który ma troche użytków (DII + AC.ATR)
    1. Tworzysz ATR-a (Insert w Configuratorze 3.5)
    2. Formatujesz go w pojedynczej gęstości (FS# w Dos II/d)
    3. Kopiujesz dowolnego xex-a do utworzonego ATR-a
    4. Zmieniasz nazwe xex-a na autorun (bez rozszeżenia)
    5. Odpalasz z załączonego pliku xbdi.com
    6. Podmieniasz utworzonego ATR-a do D1
    7. RETURN i już utworzony ATR jest bootowalny.

    Wersja uproszczona - w załaczeniu plik BOOT.ATR
    W pliku jest już bootowalny plik autorun z grą Morky.
    Wystarczy wrzucić na ATR-a xex-a którego chcemy, wyrzucić istniejący plik autorun, a skopiowanenu xex-owi zmieniamy nazwę na autorun.
    • 13: CommentAuthordavero
    • CommentTime20 Sep 2021
     
    OK fajnie wiedzieć o innym sposobie , a w zasadzie jeśli brak atr na sieci. Paperboy jest skopany pod tą nazwą jest dosw sieci.
    • 14:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime20 Sep 2021
     
    PaperBoy nie jest skopany tylko wymaga włączenia BASIC'a (jak wskazuje opis tego atr'a).
    • 15: CommentAuthordavero
    • CommentTime21 Sep 2021 zmieniony
     
    No tak , teraz działa.