atarionline.pl Rozszerzenia plików - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormcs
    • CommentTime21 Sep 2021
     
    W końcu po latach zabieram się za przeglądnięcie starych dyskietek. Po pewnych problemach sprzetowych (które nadal trwają, mam inna stację niż ta która nagrywałem), czas na problemy programowe.. Nie pamiętam jaki program używał jakiego rozszerzenia. Na jednej z dyskietek znalazłem list
    LIST.EED
    czym da się EED odczytać? Próbowałem Panther (bo uzywałem go na pewno sporo) ale nie daje rady. Pod SDX próbowałem po prostu
    ED LIST.EED
    i coś da się tam odczytać ale bardzo dużo jest znaków kontrolnych więc jest to dosyć uciążliwe. Co to może być za format? :)

    I drugie rozszerzenie, SC, co to może być?

    ps. Próbowałem wyszukać na necie ale tych formatów nie znalazłem - za to ->link<- może się przydać w przyszłości.
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime21 Sep 2021
     
    Energy EDitor.
    • 3: CommentAuthormcs
    • CommentTime21 Sep 2021
     
    list działa, dzięki @mono!
    • 4: CommentAuthor0xF
    • CommentTime21 Sep 2021
     
    SC nic mi nie mówi. Czy nie jest to nazwa w stylu "BOULDERD.ASH" ? Jeśli nie, czy masz więcej takich plików i jaki mają rozmiar?
    • 5: CommentAuthormcs
    • CommentTime21 Sep 2021
     
    WYDATKI.SC 750
    WPAZDZIE.SC 875
    WEDKARST.SC 1500
    PIES 500
    DEWIZY.SC 750

    po nazwach myślę że to jakiś arkusz kalkulacyjny może?
    (po prawej są wielkości plików, bardzo regularne?)
    • 6: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime21 Sep 2021 zmieniony
     
    Będę miał chwilę to sprawdzę u mnie na dyskietkach ale czy przypadkiem nie jest to rozszerzenie z SynCalc?

    Edit: jak nie zapomnę :)
    • 7: CommentAuthormcs
    • CommentTime22 Sep 2021
     
    Próbowałem SynCalc z AOL ale nie dał rady. Znalazłem stronę z innymi wersjami: ->link<- ale ten sam problem, gdy wczytuję jakikolwiek z tych *.SC plików dostaję błąd 139. Możliwe że jeszce jakaś inna wersja była. Będę z tym dalej walczył
    • 8: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime22 Sep 2021
     
    Możliwe, że to nie to tak tylko mi się skojarzyło.
    Dzisiaj sprawdzę co mam na dyskietkach. Obiecuję.
    • 9: CommentAuthor0xF
    • CommentTime22 Sep 2021
     
    Błąd 139 to raczej nie jest "nieznany format pliku". Spróbuj spod innego DOSa. Upewnij się, że DOS w ogóle odczytuje te pliki (np. skopiuj je).
    • 10: CommentAuthormcs
    • CommentTime22 Sep 2021
     
    Błąd 139 to wyskakuje w samym SynCalc, startuje kompa z dostępnych ATR.

    Pliki da sie odczytać normalnie, próbowałem w SDX przy pomocy ED i wczytuje się normalnie ale to jest jakiś format binarny więc nic sensownego z tego nie da się ustalić.

    Właśnie spróbowałem DUMP, o ile początki plików się różnią
    (80 0A 6E 80 16 7E 80 7E 80 7E 80 0A 6E 80 16 7E
    a inny
    0C 00 00 00 0B 24 40 32 33 0B 26 41 41 36 17 2A)
    o tyle końcówki są takie same. 30 bajtów z zerami a ostatnie to: 00 83 E2 02 E3 02 9E 68
    • 11:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime22 Sep 2021
     
    Może SpeedCalc?
    • 12: CommentAuthor0xF
    • CommentTime22 Sep 2021
     
    E2 02 E3 02 9E 68

    To wygląda jak blok z adresem inicjalizacji $689E binarki DOSowej. Ale początki plików nic mi nie mówią.
    Pliki mają wielokrotność 125 bajtów. Albo to format oparty na rekordach o stałej długości albo przy zrzucaniu na końcu pojawiły się śmieci (sektor w SD i ED ma do 125 bajtów danych). To by tłumaczyło adres inicjalizacji, który być może nie powinien stanowić zawartości pliku.
    • 13: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime22 Sep 2021
     
    U mnie *.SC to plik SynCalc. Załączam atr-a z MyDosem 4.5 i plikiem styczen.sc. Sprawdziłem działa z moim SynCalc. Sprawdź porównaj albo podeślij mi jeden Twój to u mnie sprawdzę.
    • 14: CommentAuthormcs
    • CommentTime28 Sep 2021
     
    barf31, Twój plik wczytuje się bez problemu.

    Zagłębiłem się dalej w ten temat i myślę że po prostu dyskietka uszkodzona. Jednego pliku nie da się skopiować
    a pozostałe kopiują się ale wielkości plików już są bardziej "normalne" na kopi: 3875, 5875, 7375
    Coś z systemem plików może jest nie tak.
    Teraz przy próbie wczytania tych kopi do SynCalc pojawia się błąd "Out of Range" więc coś pewnie ze strukturą plików się zepsuło.
    • 15: CommentAuthormcs
    • CommentTime28 Sep 2021
     
    Inna (nowsza) wersja SyncCalc dała radę wczytać jeden z plików ale oprócz kilku ??????? w niektórych komórkach nie ma nic. pozostałe pliki wyrzucają błąd "Bad File". Chyba to tyle co da się wokól tego zrobić
  1.  
    Hmmm,
    besides Visicalc and Syncalc there is also Speedcalc. Maybe .SC means Speedcalc ? Never used any of the three programs, so I do not know which extensions they use or how a saved calc file looks.
    • 17: CommentAuthorcori
    • CommentTime27 Feb 2022
     
    Mam pytanie odnośnie rozszerzeń.
    Co to jest xex?
    Każda stara stacja 5,25 dla komputera stacjonarnego nagra prawidłowo dyskietkę z programem dla Atari?
    Jeżeli nie, to jakiej stacji potrzebuję?
    • 18:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Feb 2022
     
    XEX to pliki wykonywalne. Powiedzmy, że analogiczne do EXE.
    Stacja PC nagra obraz ATR ale niekoniecznie zrobi to PC. Chodzi o kontroler. (jeśli się mylę to zaraz ktoś nie poprawi) Ja nagrywam za pomocą Greaseweazle.
    • 19: CommentAuthorZenon
    • CommentTime27 Feb 2022
     
    W wyszukiwarce wpisz ATARIKI, masz masę informacji i wyjaśnień. W zakładce - format plików - wybierz COM, jest opisane to czego szukasz
    • 20: CommentAuthorcori
    • CommentTime27 Feb 2022
     
    @Peri Noid, na jakich systemach rusza ten program?
    Dopiero kompletuje cały osprzęt.
    @Zenon tego szukałem :-).
    • 21: CommentAuthorlzd
    • CommentTime27 Feb 2022 zmieniony
     
    Standardowo pliki wykonywalne mają rozszerzenie COM. Aby nie myliły się z plikami wykonywalnymi dla DOS-a na PC, zmieniono na XEX, aby nie myliły się z plikami wykonywalnymi na PC ogólnie (COM i EXE). ;-)

    W DOS-ie II+/D, SpartaDOS-ie, a nawet DOS-ie 2.5 z CP (Command Porcessor opublikowanym w Tajemnicach Atari) nie musisz wpisywać rozszerzenia podczas uruchamiania programu, o ile jest to COM.