atarionline.pl Nowy program "Drukarz" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Nov 2021 zmieniony
     
    Kolega AtariFan, prowadzący stronkę atari8.eu, wielki miłośnik drukarek, człowiek skromny, acz zdolny - uczynił był nam wspaniały program użytkowy pod nazwą "Drukarz". Nie chodzi o jakiegoś managera piłkarskiego, w którym sterujemy sędziami, ale o program do drukowania grafiki hires na różnych urządzeniach drukujących, poczynając od leciwej, ale firmowej Atari 1029, przez wszystko, co podpięte do Atari interfejsem Centronics (standard Epson), aż do... najnowszego interfejsu Pańcia pod nazwą VIAtronics (pisałem o nim tutaj ->link<- ). Drukować można przez centronics i VIAtronics nawet na atramentówkach PCL5! A już testowane są drukarki laserowe... :D

    Program "Drukarz" nie tylko potrafi wczytywać różne formaty graficzne - pecetowski BMP, atarowski GR8 czy GHG z programu "Graph8" kolegi Mono, a potem to wydrukować, ale również manipulować obrazem - możemy go przesuwać, obracać, odbijać, włączyć negatyw. Parę screenshotów z najnowszej wersji 1.4a:
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Nov 2021 zmieniony
     
    I takie oto jeszcze przykłady wydruku, który jest świetny, bo atramentowy! To nie jest "kropkowaniec" z Atari 1029 :) tylko HP7100:
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022 zmieniony
     
    Na wczorajszym zoomie, korzystając z tej wersji programu (1.4a) odkryliśmy buga. Po wczytaniu obrazka, jego wydrukowaniu i wczytaniu nowego - rozjechały się w podglądzie duszki (zdjęcie pierwsze). Potem te duszki zostały już w programie nawet na głównej stronie (zdjęcie drugie). Wyjście z programu do DOS i ponowne uruchomienie programu ich nie wyczyściło. Tego błędu nie ma, gdy się tylko przegląda obrazki, a nie drukuje.

    Z tego co powiedział mi dzisiaj AtariFan, Turbo Basic XL, w którym napisany jest program, nie daje gwarancji na poprawne przechowywanie duszków w pamięci, stąd problem. Ma powstać nowa wersja w innym, wiadomo-jakim, języku :D
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Jun 2022
     

    KAZ:

    Z tego co powiedział mi dzisiaj AtariFan, Turbo Basic XL, w którym napisany jest program, nie daje gwarancji na poprawne przechowywanie duszków w pamięci,


    brzmi jak nowa teoria spiskowa ;)

    może lokalizacja w pamięci nie jest odpowiednio zabezpieczona przed nadpisaniem (tu w tym przypadku przez bufor wydruku)?
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022
     
    Napisałeś to samo innymi słowami :)
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022
     
    Nowa wersja "Drukarza" powstaje w Action!.
    • 7:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime20 Jun 2022
     
    Zły jestem, bo mi nie powiedzieliście a o to pytałem
    (taki dziergany) -
    "I takie oto jeszcze przykłady wydruku, który jest świetny, bo atramentowy! To nie jest "kropkowaniec" z Atari 1029 :) tylko HP7100:"
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Jun 2022
     
    Pin ma rację. To błąd, a nie ficzer TBXL. Wystarczy zadbać o to, żeby pamięć duszków (raptem 1 kb) była w miejscu, w którym nie grozi jej nadpisanie (np. umieścić w zmiennej tekstowej 2kb, ale traci się 1 kb na alignment. Można umieścić duszki za pamięcią ekranu. Można wreszcie wyrucić duszki, jeśli rzeczywiście brakuje pamięci.

    Osobiście nie pisał bym tak rozbudowanego programu w Action ze względu, że przy długich programach potrafi się on krzaczyć, kończy się tablica symboli i inne problemy. Bezproblemowy jest np. cc65 czy mad pascal (tu jadę na opinii innych)