atarionline.pl Atari 65XE/130XE włącznik zasilania on/off - reanimacja trupa - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime18 Dec 2021
     
    Ten temat tworzę jako memo dla samego siebie, nie trzeba na niego odpowiadać :)

    W przeciwieństwie do tego tematu:
    ->link<-

    Do rzeczy. Reanimowałem trupa (Atari 65XE), który dostał strzała (fizycznego) dokładnie we włącznik zasilania.


    Pewnym problemem może być kupno samego włącznika, tu dyskusja na ten temat:
    ->link<-

    Na allegro podobne przełączniki dostępne są np. tu:
    ->link<-
    Nazwa oferty to: "Przełącznik kołyskowy kątowy ON-ON czarny"
    Koszt: 2 zł.

    Jednak... Te przełączniki występują w dwóch wersjach:



    Na powyższym foto po lewej znajduje się wersja, która pasuje do serii XE bez przeróbek. Ma metalową podstawkę i minimalnie dłuższe nóżki. Po prawej wersja bez podstawki z krótszymi nóżkami - można ją dopasować:
    1. wlutować wyżej 'na czuja' w powietrzu lub
    2. wykorzystać metalową podstawkę z uszkodzonego przełącznika, dzięki czemu opcja 'na czuja' jest nieco łatwiejsza.
    W przypadku opcji drugiej podstawkę można przykleić do przełącznika np. na super glue co sprawia, że przełącznik nie wisi już w powietrzu.

    Mój pacjent:



    Uszkodzony włącznik (nóżki już odcięte dla łatwiejszego wylutowania):



    Przy okazji umyłem klawiaturę, była przykurzona. Tu można zobaczyć, które klawisze (spacja, shifty i jeszcze jeden) mają metalowe sprężynki (właściwie odbojniki, nie sprężynki):



    Nałożenie folii:



    Z metalową osłoną:



    Jedna z podpórek dla płyty głównej była pęknięta. Więc. Drewienko przez środek (wykałaczka) do centrowania:



    I klej + przycięcie drewienka:



    Pacjent ożył. Jest trochę pożółkły, ma gdzieniegdzie rysy, tu i ówdzie zabrudzenie, nie jest niestety ideałem, ale najważniejsze, że działa :)

    • 2: CommentAuthorPecet
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    A cóż to za ciekawy cartridge widać na ostatnim zdjęciu?;)
    A atarka na zdjęciach prezentuje się bardzo dobrze.
    • 3:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    @Pecet

    To standardowy kartridż diagnostyczny:



    Testy i ewentualna naprawa sprzętu przed właściwym wykorzystaniem to podstawa.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    Też bym ożył przy takim kartridżu :)

    Dobrze, że wspomniałeś o dwóch rodzajach przełącznika, kupiłem kiedyś ten zły typ.
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    A jaki i skąd masz ten kartridż? Może źle szukam, bo nie znajduję w gglu.
    • 6:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    @jhusak

    Zrobiłem. Pierwsza wersja tego carta została oddana w konkursie (jest jeszcze w obudowie Z7):

    ->link<-

    Druga wersja jest już w nowej obudowie. To zwykła kompilacja programów diagnostycznych, które wg. mnie najbardziej się przydają (np. typu test GTIA).
    • 7:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    @ccwrc jak robisz zaokrąglone rogi naklejek? to typowa usługa u drukarza? pytam, bo zauważyłem, że karty z grą zelaxów mają rogi niezaokrąglone, co spowoduje odklej labela, dlatego spasowałem :]]]]]]
    • 8:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    @pirx

    Ploter wytnie taki wzór jaki sobie zażyczysz. Co do vlepek do "Cosmic Hero" to myślę, że nie masz się o co martwić. Jeśli klej jest takiej jakości jak na cartach "Deszczownik" (a tam na dodatek obudowa była chropowata) to ostatnią rzeczą jaką możesz się martwić jest odejście vlepki. Zresztą możesz zadać to pytanie Kazowi pod artykułem:

    ->link<-

    Albo bezpośrednio w wątku zamówieniowym (nie wiem dlaczego jeszcze tego nie zrobiłeś):

    ->link<-
    • 9:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    dzięki za info! tak se tylko troluję, karta zostawiam lepszym ode mnie użytkownikom / kolekcjonerom.
    • 10:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    @pirx

    Ale i tam mnie zaciekawiłeś. Wysłałem pytanie do osoby, która już posiada własny egzemplarz i cytuję:

    "Vlepy trzymają się mocno. Extra że są dwie. Jakość papieru całkiem dobra."

    Co do dwóch sztuk to wnioskuję, że po prostu chodzi o vlepkę na przód + tył carta.
    • 11: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime19 Dec 2021 zmieniony
     
    @ccwrc ..a nie masz przypadkiem fotki jak wygląda zamontowany na płytę ten przełącznik z tymi krótszymi nóżkami?
    • 12:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    @RTG

    Nie, nie mam takiego egzemplarza pod ręką. Na sąsiednim forum (link w pierwszym poście) stRing korzysta prywatnie z kompa z takim przełącznikiem, ale szczerze wątpię żeby chciało mu się rozkręcać obudowę dla foto ;)

    A z zewnątrz niczym to się nie różni. Jak napisał stRing podczas lutowania należy po prostu płycej umieścić przełącznik (właściwie piny wyżej) w mobo (albo zastosować patent z podkładką opisany przeze mnie w pierwszym poście).
  1.  
    ok, myślałem, że montowałeś tą wersję z krótszymi nóżkami.
    • 14:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    Nie w tym egzemplarzu.
    • 15: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime19 Dec 2021 zmieniony
     
    Wydaje się, że przy montażu tej wersji z krótszymi nóżkami najlepiej nóżek ze starego przełącznika nie wylutowywać ale obciąć tuż nad płytą i do tego spróbować przylutować przełącznik z krótszymi nóżkami i przyklejoną, metalową podstawką.
    Chociaż z drugiej strony takie luty "nad płytą" mogą nie wytrzymać "mechanicznej" pracy przełącznika podczas użytkowania.
    • 16:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    Dobry pomysł. Jeśli wykorzysta się starą podstawkę to cała siła podczas przełączania idzie na nią, więc o pracę lutów nie ma się co martwić. Warunkiem jest super glue - on trzyma ten plastik i metal równie silnie co polityk koryto :)
    • 17: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime20 Dec 2021 zmieniony
     
    @ccwrc, przy zamawianiu trzeba powiedzieć że chcesz taki z długimi nogami, to ci od razu przyślą pasujący do Atari.
    • 18:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime20 Dec 2021
     
    @ZuluGula

    Ja ostatni raz kupowałem przełączniki... jakieś 2 lata temu (ten z podstawką jest na moim foto po lewej)? Dobrze wiedzieć, że jest możliwość wyboru, cenna informacja. Dzięki :)