atarionline.pl Magazyn Serious - jaki kompresor - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime31 Jan 2022
     
    Czy ktoś się orientuje, jaki kompresor został wykorzytany do kompresowania artykułów w Serious? Czy jest to "samoróbka", czy coś ogólnie dostępnego?
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime31 Jan 2022
     
    @zenon?
    • 3: CommentAuthorZenon
    • CommentTime31 Jan 2022 zmieniony
     
    A tego to ja nie wiem, to robota Jagera. Ja tylko gotowce rozpakowywałem tym co dołączone do magazynów.
    Coś po głowie mi chodzi że na Amidze to kompresował, ale....
    • 4:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime31 Jan 2022
     
    powerpacker
    • 5: CommentAuthormarok
    • CommentTime31 Jan 2022
     
    To jest kompresor używany niegdyś przez grupę Tight (do licznych swoich produkcji).

    Jest (powinien być) ogólnie dostępny.


    Przy okazji, powinienem to chyba zdradzić (lepszej okazji nie będzie), mnie się kiedyś udało złożyć nowsze numery Seriousa z materiałów oryginalnych, na podstawie tych ostatnich od Jagera.
    Zupełnie nie wchodziłem w kod magazynu, wystarczyło tylko podpatrzeć jak to jest poskładane i to odworzyć. Miałem to jakoś rozpisane - teraz już nie mam, ale jest to do ponownego przerobienia, gdyby co, bo nie jest to trudne.

    W sumie komuś o tym pisałem, ale zbyt chyba chaotycznie i niekonkretnie, bo nic z tym nie zrobiliśmy potem.

    Jedyna różnica w działaniu polega tylko na tym, że aby uruchomić zina trzeba koniecznie raz wcisnąć "return" przy mrugającym na czerwono ekranie (albo podmienić dysk na inny numer zina - z tych od #10 w górę - taka dodatkowa opcja). To weszło w miejsce opcjonalnego intra.

    Dyski w pakunku są niewłaściwie podpisane - takie moje niechlujstwo.
    • 6: CommentAuthorZenon
    • CommentTime31 Jan 2022
     
    Pirat..... :)
    • 7: CommentAuthorslaves
    • CommentTime31 Jan 2022
     
    Tight nie miał swojego „kompresora”. To pewnie była jakaś przeróbka :)
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime31 Jan 2022 zmieniony
     
    @pirx, jesteś pewien? Dopisałem PP20 i próbowałęm rozkompresować, du...ża kupa.

    Ciekawostka - Serious, np. 10, działa w emulatorzez H: jak się podmieni w SERIOUS.COM jedyne wystąpienie D: na H:
    • 9: CommentAuthormarok
    • CommentTime1 Feb 2022
     
    Z opisu z postu na forum A-Area wygląda, że to faktycznie jest powerpacker.
    Też wyraźnie kojarzę procedurę depakującą z osobą Sebana. Być może to ta z "Barymaga". Packer na Atari na pewno istnieje, bo z niego korzystałem do składania tych numerów Seriousa.
    Być może packer znalazłem na jednym z dysków od (zacnego skądinąd) CharlieChaplina, które udostępniał (były różne dyski tematyczne) głównie chyba z inspiracji KAZa tutaj na AOL (trzeba by może poszukać przez załączniki do postów na forum).

    @Zenon: na dokładkę "malepeta" ze mnie. ;)

    Powinienem chyba jeszcze zauważyć, że nie są to wersje bezbłędne i wykończone.
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Feb 2022 zmieniony
     
    Na wszystkie sposoby próbowałem rozkompresować artykuły unar-em, doklejałem nagłówek, usuwałem dodatkowe bajty z początku - i na 90% nie jest to PowerPacker (na pewno nie PP20).

    Inna sprawa - że w nowszych (testowałem na nr 10, a nie można było na nr 1) Seriousach można zapisywać artykuły i obrazki na dysku i z dopalonym (F7) emulatorem idzie to żwawo. Ale np. na pamięci 1088 kB obrazki są puste, a na 130kB jest ok.

    Ponieważ strona znikła, warto byłoby to poddać obróbce, żeby można było czytać online (wszystko)
    • 11: CommentAuthorZenon
    • CommentTime1 Feb 2022 zmieniony
     
    W nowszych numerach, te które ja składałem pliki tekstowe są otwierane przez przeglądarkę, a obrazki, schematy są w GR8, też przeglądarka sobie z nimi radzi. Pliki nie są kompresowane.
    W starszych numerach na dysku jest dekompresator. Wszystkie pliki mam rozpakowane i jako osobne trzymam na dyskietkach.
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Feb 2022
     
    Czyli od 12.
    Nie rozumiem też instrukcji w 03, gdzie ten konwerter jest, o którym gdzieś we wstępniaku się pisze :( To w ogóle nie jest dyskietka dosowa...
    • 13: CommentAuthorZenon
    • CommentTime1 Feb 2022
     
    Tak na szybko w zbiorach znalazłem to, bo oczywiście dokładnie nie pamiętam co i jak robiłem ( się robi).
    • 14: CommentAuthormarok
    • CommentTime1 Feb 2022
     
    Czego dotyczy problem?

    Odpowiadam sobie, że chodzi o dostęp do artykułów w wersji "dziewiczej" (pod Panther).

    Rozkompresowywanie artykułów unarc-em(?) nie ma sensu, bo ten jest przeznaczony (w warunkach Seriousa) do plików pomocniczych do konkretnych artków, pakowanych zupełnie innym pakerem, niż ten do artków (PP). W tych spakowanych plikach arc-em (pomocniczych) czasem są jakieś źródła na przykład, coś, co ma kontekst odpowiadający artykułowi.


    Artykuły więc trzeba rozpakowywać osobnym programem - konwerterem, dostosowanym do plików PP. Być może nie ma w ogóle takiego wygodnego, kompleksowego narzędzia do operowania na plikach spakowanych przez PP.

    W #3, jak się teraz dowiaduję (ewentualnie przypominam sobie), jest taki konwerter dostosowany specyficznie do tego numeru. Na stronie dysku B pierwszy plik w directory. Po odpaleniu jest tam wybieraczka do artykułów podobna do tego z właściwego zina.
    • 15: CommentAuthorVidol
    • CommentTime1 Feb 2022
     
    @Slaves, Tight miał swojego pakera :)
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Feb 2022 zmieniony
     
    Na karteczce jest napisane jak rozpakować pliki ARC, a nie pliki z artykułami. Ponadto Serious_03_A nie ma żadnego vtoca, listy plików, nie jest to dyskietka dosowa de facto, dyskietka B ma kilka prawdziwych wpisów w katalogu, ale plików więcej. Musiałem w C tool prosty machnąć, żeby pliki wyodrębnić.

    Rzeczywiście, na dysku B jest ARTKONW.COM, ale jak toto ma działać?

    Wydaje mi się to tak:
    1. boot z dosa 6.4 + 2 dysk A + 3 dysk B
    2. odpalenie z 3 dysku ARTKONW.COM
    3. swapowanie dyskami, aby można było czytać i zapisywać na określonych dyskach.
    Będę próbował.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Feb 2022
     
    Vidol - dzięki, dodałem do archiwum użytków.

    Marok - dodałem Twój "alternatywny" numer 12 do zinów.