atarionline.pl Retro Komp Dychotomia - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 Feb 2022 zmieniony
     
    Oto gra o nas z minionego Global Game Jamu 2022;)

    "Retro Komp Dychotomia" to realizacja tegorocznego tematu GGJ, którym było "Duality".

    Gra opowiada o społecznościach retro-komputerowych, które równocześnie żyją w dwóch światach, współczesnym oraz czasów dyskietek 5,25 i kaset;)

    Obecnie jedynie wersja: dyskopademo.

    Info:
    Mamy tu dwa światy, czyli alegorię współczesnej społeczności retro-komputerowej. Pierwszy świat to współczesność (z kolorowymi ekranami 4k, dyskami SSD itp.) oraz dawny świat PRL-u (z czarno-białymi ekranami SD oraz
    dyskietkami, kasetami). Żyjemy (na co dzień!) w obu równocześnie!;)
    W socjalistycznej Polsce, na komputerach Atari narodziła się rodzima branża gier - nasze dziedzictwo kulturowe.


    - Gra posiada po 3 plany animacji dla każdego z dwóch światów

    - Autor muzyki: Kapitan
    Muzyka posiada triki/efekty, które mają wprowadzić nas w klimat czasów PRL-u.

    - gra spełniła następujące "Diversifiers":
    - Celebrate and Protect Cultural Heritage - (Sponsored by Cultural Antiquities Task Force of the US State Department): Create a game that celebrates diverse cultural heritage and raises awareness of art, artifacts, traditions, and places at risk from theft, looting, trafficking, destruction, and climate change.
    - Stress Free: Give the player an option to play with the difficult greatly reduced (e.g. no enemies, no timer)
    - Stick Together: Make a game that revolves around grouping characters or objects.
    - Don't go alone, take THIS (Sponsored by Unity): The GGJ is all about people coming together, sharing ideas, and making them a reality. Create a game about people or things coming together that includes a unique focal item: what is "this"?
    (w tym roku gra mogła spełniać maksymalnie 4)

    - Gra otrzymała 3 wyróżnienia ex aequo z dwoma innymi grami. Jest to najwyższa ocena.
    Kategorie:
    1. Pionierstwo najmniej typowych technologii - Retro Komp Dychotomia
    2. Nie ważne jak grę zrobisz - ważne jak ją sprzedasz - Retro Komp Dychotomia
    3. Morał - Retro Komp Dychotomia

    Pozostałe gry, które otrzymały 3 wyróżnienia: Dual Destinies i Kill me, please.

    - w GGJ 2022 wzięło udział prawie 29 tys. osób na całym świecie.
    W Warszawie na PolyJam wzięło udział 68. twórców. Powstało 16 gier.

    - Niestety w tym roku byłem jedyną osobą w Warszawie/Polsce tworzącą grę na Atari...



    ps. oficjalna strona GGJ zalicza w ostatnich dniach wiele krytycznych padów - tej części dotyczącej gier (główna leci w trybie awaryjnym). Dlatego czekam aż zadziała.

    edit 7 II 2022:
    Stronki projektów są od paru dni dostępne na oficjalnej stronie GGJ, ale jedynie w trybie tylko do odczytu:
    ->link<-
    ...ale to przynajmniej umożliwia podlinkowanie gry...
    • 2:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 Feb 2022
     
    • 3:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Feb 2022
     
    Odpaliłem na altirce, widzę tylko drakonusy chodzące prawo lewo na jednym ekranie, który się o kawałek przesuwa i staje. To już, czy coś nie tak robię? Nie słyszę dźwięków (?).
    • 4: CommentAuthorVidol
    • CommentTime2 Feb 2022 zmieniony
     
    Nie oczekiwalem wiele, a to juz przesada, i gdzie ta muzyka?
    Za chwile dostaniemy ksiazke pt."Jak oni wycianaja sprajty z Draconusa " :)
    • 5:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Feb 2022
     
    ale nagroda w kategorii
    2. Nie ważne jak grę zrobisz - ważne jak ją sprzedasz

    zasłużona w 100%
    • 6:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 Feb 2022
     
    Postarajcie się rozkminić słowo "dyskopademo" ;)

    A muzykę jak dodam, to nie wiem czy nie będziecie żałować, że o to prosiliście!;) :P
    • 7:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 Feb 2022
     
    A tak przy okazji, konstrukcja danych spritesów w Draconusie jest zaskakująca - sprawdzaliście kiedyś?
    • 8:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime3 Feb 2022
     
    #animacja!
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime7 Feb 2022 zmieniony
     
    Oraz wersja z muzyką Kapitana.

    Jego zdaniem muzyka w takiej formie ma przypominać lata PRL-u.


    Dzięki Kapitanie za zrobienie muzyki jeszcze w trakcie trwania GGJ!;) Nie ma to jak się ma na kogo liczyć;)


    ps. stronka GGJ leży - nigdy jeszcze nie mieli tak ogromnej awarii. Od paru dni można już zobaczyć stronki projektów, ale "aktualnie" wyłączona jest opcja edycji.
    • 10:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Feb 2022
     
    miałeś rację.
    • 11:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime7 Feb 2022 zmieniony
     
    Draco kiedyś poprosił 'twórcę polskiego gamedev'u' o pokazanie jakiejś produkcji i proszę... znalazła się po 40 latach :D
    Teraz już wiadomo skąd Michael Owens wyripował postać do Draconusa :D
  1.  
    Utknąłem na drugim bossie. Przydałoby się trochę zbalansować rozgrywkę albo dodać czity...
    • 13:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime10 Feb 2022 zmieniony
     
    :D

    A tak przy okazji, odnośnie tego że niby coś wyripowałem - to w plikach z duszkami znajdziecie nową wersję postaci Draconusa, chciałem zobaczyć jak mogłaby wyglądać w 3 kolorach + tło. Zmieniłem też nieco sam kształt postaci.

    W picu widać obie wersje oryginalną i poprawioną.
    Kolory się tak mało różnią, że trzeba zobaczyć w powiększeniu co zmieniłem.

    Da się to zrobić lepiej, ale trzeba pozamieniać bity w duszkach, na co nie miałem czasu. Dlatego ta wersja jest koncepcją zgodną z tymi danymi jakie teraz mam (mała różnica w kolorach i odcieniach), jeśliby narysować tę postać od zera w 3 kolorach (np. w moim edytorze) to da się ją rozrysować zupełnie inaczej, inaczej cieniować i przez to osiągnąć moim zdaniem dużo lepszy efekt.


    ps. stronka GGJ leży od paru dni...