atarionline.pl Obraz w małym Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime5 Feb 2022 zmieniony
     
    Mam pytanie do szanownych Atarowców
    Moje Atari trochę dziwnie wyświetla obraz, który ma jakby cień na grafice i literach który powoduje że obraz jest mniej czytelny
    Czy to normalne na kablu antenowym? czy jest to jakieś uszkodzenie?
    Test GTIA przechodzi prawidłowo, wklejam screena z self test który dobrze to ukazuje (cienie na literach)
    Trzeba sobie powiększyć obraz i przyjrzeć się literom
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Feb 2022
     
    Tak, to jest zupełnie normalne na kablu antenowym.
    • 3: CommentAuthorlzd
    • CommentTime5 Feb 2022
     
    Możesz próbować dokładniej dostroić telewizor, ale nie spodziewaj się dużej poprawy. Lepiej kombinuj kabel sygnału wideo.
    • 4: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime6 Feb 2022 zmieniony
     
    Dziękuję za odpowiedzi
    Telewizor dostrojony najlepiej jak się dało i bez zmian, więc rozglądne się za innym połączeniem kablowym
    Te cienie wyglądają trochę jak piksele w tle, nie byłem pewien czego to oznaka, ale widocznie jest jak piszecie
    Pozdrawiam
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Feb 2022
     
    zmień ten piekielny kabel na svideo, doświadczysz anielskiego spokoju :)
    • 6: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime6 Feb 2022
     
    Zmienię
    Poprostu wydawało mi się że na innym Atari ten obraz był lepszy
    Możliwe to że inne Atari lepiej wyświetlał obraz na takim kablu czy to raczej moja pamięć szwankuje?
    • 7:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime6 Feb 2022 zmieniony
     
    Może tak być. Najlepsze modulatoty były w 800xl.
    65xe i 800xe to już ruletka - co oni tam montowali i czy mieli jakąś procedurę testowa? Wuj to wie...
    • 8: CommentAuthorlzd
    • CommentTime6 Feb 2022 zmieniony
     
    Kabel też nie jest bez znaczenia. Miałem kiedyś kabel z filtrem i obraz był lepszy niż na zwykłym. Jednak nic nie zastąpi kabla S-Video.
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Feb 2022
     
    Zastąpi. Vbxe ;)
    • 10: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime6 Feb 2022 zmieniony
     
    @MaW no właśnie dałbym sobie paznokieć uciąć :) że na Atari 65XE (tym z wąskim portem z tyłu na carty) obraz miałem wyraźniejszy i nie miał tych cieni albo były mniej widoczne niż na 800XE którego używam teraz
    Rozumiem jednak że to kwestia modulatora i zmiana kabla załatwi problem?
    • 11:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime6 Feb 2022
     
    Nic nie zastąpi moda video lub 'dopałki' typu VBXE lub Sophia 2, zwłaszcza jak ktoś lubi mieć jakość emulatora na LCD ;-)

    @lzd: ooo tak, dobry koncentryk, impedancja 75 ohm i filtr ferromagnetyczny dawał radę. ...a potem przyszedł nowy telewizor, który z s-video dawał radę jeszcze lepiej...
    • 12: CommentAuthorlzd
    • CommentTime6 Feb 2022
     
    Pin i MaW. Panowie, ja wiem, że VBXE i Sophia są fajne, ale skupiłem się na nieinwazyjnych metodach.
    • 13:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime6 Feb 2022
     
    Najlepsze kabelki robił swego czasu Duddie. Naprawde polecam, wysoka jakość wykonania.
    • 14: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime6 Feb 2022 zmieniony
     
    Powiem tak. Na moim 800XE "najfajniejszy" obraz mam na s-video (Atari) do 3 x RCA CHINCH na monitorze Samsung SyncMaster 931MP ;). Na s-video do Euro był ciut gorszy. Natomiast s-video do s-video był za ostry i linie były widoczne, brakowało "realizu" CRT ;). To naprawdę jest rola przypadku ;)
    • 15: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime7 Feb 2022
     
    Panowie a co w kwestii zakłóceń? Mam takie co jakiś czas latające cienie na obrazie, słabo widoczne ale są, zmieniłem nawet oryginalny Atarowski zasilacz na ten od @jhusak ale nic się nie zmieniło a wydaje mi się że są nawet większe
    Czy trzeba kupić jakiś droższy zasilacz czy to może w ogóle nie jest kwestia zasilacza tylko samego Atari bądź również tego nieszczęsnego kabla antenowego?
    • 16:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime7 Feb 2022 zmieniony
     
    Na stockowej atarynce zwtkły zasilacz da radę.

    Cały czas piszesz, że podłącasz i podłączasz... No ale do czego? Do Junosta?

    Model TV i zdjęcia wejść poproszę.
    • 17: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime7 Feb 2022 zmieniony
     
    Nie chodzi o to czy zasilacz da radę bo on ma nawet zapas ale generuje zakłócenia on albo sam komputer ewentualnie to wina kabla

    Telewizor to CRT firmy Provision z złączem Euro i antenowym
    O taki:
    • 18:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime7 Feb 2022 zmieniony
     
    Podłącz się do Euro. Te telewizory same od siebie sieją na wyższych częstotliwościach.
    Euro pinout:
    ->link<-