atarionline.pl Jak podpiąć Atari do Monitora? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    Hej.

    Mam monitor LCD z wejściami DVI i SVGA (nic poza tym). Chciałbym podpiąć swoją Marysie (Atari 130XE) do tegoż monitora - najlepiej po złączu SVGA.

    I tu pojawia się pytanie, jak?

    Jak to zrobić najprościej? Najkorzystniej?

    Słyszałem o rozszerzeniu/przeróbce SOFIA oraz "potężnym" VBXA, jednak na chwilę obecną chciałbym ostać się na stockowym sprzęcie.

    Co proponujecie?
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    Pozostaje ci konwerter Composite->VGA lub S-Video->VGA.
    • 3:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime19 Feb 2022 zmieniony
     
    Czy takie coś będzie wystarczające?

    ->link<-

    Czy patrzeć za czymś lepszym? Jak lepsze, to jak rozpoznać Lepsze, nie sugerując się ceną? (ceną, która nie zawsze idzie w parze z jakością)

    Jak to wygląda w praktyce? Jaki to daje obraz? Jakieś opóźnienia?
    • 4:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime19 Feb 2022 zmieniony
     
    Niestety, dobranie konwertera jest dosyć trudne... ten co pokazałeś u mnie się nie sprawdził. dobrze natomiast zachowuje się takie oto cudo:
    • 5:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime19 Feb 2022 zmieniony
     
    @pebe:https://www.retrotink.com/product-page/retrotink-2x-pro
    lub poszukać wersji nie pro - mam zwykłe 2x i jest zajebiście.
    ups, doczytałem że dvi svga, tu jest wyjście hdmi, ale skoro da się hdmi->dvi to pewnie i odwrotnie też.

    ups, spiracili to? ciekawe
    ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    @pancio: w jakim sensie się nie sprawdził?

    Shit... Trochę jestem zaskoczony cenami :/
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Feb 2022 zmieniony
     
    @Pancio. To "cudo" ma ponnad 100ms lag. Dodatkowo mocno problematycznie traktuje s-video z małego Atari ale - ogólnie w tej cenie to i tak jest stosunkowo nieźle. Na wejściu przyjmuje też RGB.
    • 8:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime19 Feb 2022 zmieniony
     
    @pebe: no tanio nie jest. Taniej będzie kupić monitor samsunga czy lg, który pociągnie to po svideo, jak się dobrze zakręcisz to kupisz poniżej 100zł.
    pierwszy z brzegu lekko ponad 100 :( ->link<-
    i drugi ->link<-
    trzeci ->link<-
    i lg ->link<-
    ale z lg to jakiś tam jest myk, że są 2 płyty główne i trzeba patrzeć jak są złącza, gdzieś jest o tym wątek, bo tylko 1 płyta dobrze działa, na drugiej obraz skacze.
    Ale to chyba jaja są z tą wersją ->link<-
    • 9:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    @pin: Wyszło mi około 1/20s opóźnienia, czyli ~50ms. Porównywałem łapiąc jedno wyjście z Hydry na jednym TV (LCD Flatron od LG), a drugie przepuszczone przez taki scandoubler (brandowany Speaka) na drugim, bardzo podobnym TV (też Flatron od LG ale ciut inny model). Nagrałem telefonem 60fps, potem otworzyłem w playerze klatka po klatce. Wyszło, że opóźnienie to ~3 klatki (prostacki programik testowy w Basicu zmieniał jasność obrazu z 0 na 15 i z powrotem na oko co sekundę).

    Dla całego przetwarzania video, w porównaniu do wyjścia na CRT należałoby doliczyć jeszcze samo przetwarzanie obrazu przez TV ale tego nie mam jak zmierzyć z racji braku CRT-ka. Ale to już trochę wiecej - wpływ samego scandoublera jest jak powyżej.

    Możliwe, że różnie brandowane scandoublery mają różne opóźnienia - wcale bym się nie zdziwił, że w takie samo pudełko pakowane sa różne rzeczy.
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    @Peri Noid - mi takie wyniki wychodzą w porównaniu do CRT podłączonego równolegle (2x video out z Hydry2) a wiadomo, że do scandoublera dołoży się jeszcze przetwarzanie obrazu cyfrowego przez monitor.
    • 11:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Feb 2022 zmieniony
     
    No to mi dla samego SD wyszło 50ms: ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    @sun: masz rację. W pewnym momencie też doszedłem do tego wniosku, że lepiej będzie kupić Monitor z wejściami Video.
    I prawdopodobnie tak zrobię.

    Dzięki.

    PS. Gdzie można zamówić Sofie?
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    Sofię zamawia się u Simiusa ale nie wiem jak z dostępnością.
    • 14:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    @Peri Noid: Nic mi nie mówi Simius. Rozumiem kwestię dostępności :)
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    Nie wiem, czy Simius jest na tym forum - na pewno jest na atariarea (czyli u sąsiadów).
    • 16: CommentAuthorpustak
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    Z Samsungami też jest różnie.
    U mnie LCD Samsung Syncmaster 741MP nie sprawdził się.
    Obraz mimo że jest ostry to drży i nie jest wyśrodkowany (bark ramki z lewej strony).

    Może ktoś polecić jakiś konkretny model LG czy Samsunga który działa bez problemów?
    • 17:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    Napewno samsung 710mp (mam) i chyba 711 też. I ten lg 1717a. Jest o tym opasły wątek napewno na sąsiednim forum.