atarionline.pl Gry kierowane dwoma joyami? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    Cześć, jakie kojarzycie gry, w których jeden gracz mógł (musiał) kierować dwoma joyami?

    Na początku rzucę Druidem, gdzie po stworzeniu Golema można było nim kierować z drugiego joya...
    • 2: CommentAuthorPecet
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    Spy hunter (do odpalania tylnej broni?). Oczywiście za dzieciaka grałem tylko jednym joyem:)
    • 3: CommentAuthorcori
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    Polecam taką grę która była dostępna
    w salonikach na kołach z grami,
    mowa o Robotron,całego tytułu niestety nie pamiętam.
    Wysoce prawdopodobne że w ten tytuł grałem na Atari właśnie na dwa joysticki.
    • 4: CommentAuthordss
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    Tomahawk - z tego co pamiętam to wpinało się joya do portu drugiego żeby sobie polatać :)
    • 5:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    Ale to nadal było granie jednym joyem!
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Mar 2022 zmieniony
     
    Nie. Obydwa joye były potrzebne. Np. Pierwszy kontrolował skos łopat a drugi pochylenie nosa.
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    Polecam Tomahawk odpalić na Rapidusie ;)
    • 8:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Mar 2022 zmieniony
     
    @pin: Właśnie odpalałem wczoraj/dzisiaj. Nie widzę poprawy działania - Fractalus zasuwa aż miło, Solo Flight chyba nawet jeszcze lepiej, a Tomahawk klatkuje jak klatkował.
    • 9: CommentAuthorAdam
    • CommentTime13 Mar 2022 zmieniony
     
    Jak pamiętam w grze przygodowo-zręcznościowej "Raiders of the Lost Ark" (skonwertowanej w 2017 roku z Atari 2600) jednym dżojstikiem kieruje się postacią, a drugim zarządza ekwipunkiem.

    Podobnie było w oryginale, tylko zamieniono znaczenie dżojstików.
    • 10: CommentAuthor0xF
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    Cavelord - strzela się pierwszym joyem z fire lub drugim joyem.
    • 11: CommentAuthorAdam
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    Nie sprawdzałem tego, ale podobno w grze "Zeppelin" można było grać do 4 osób jednocześnie - gracz nr 1 jako pilot sterowca, a pozostali gracze jako obsługujący działka na pokładzie (przypomnę, że we wczesnych modelach Atari były 4 porty dżojstika).

    Kilka lat temu Fandal przygotował wersję na multijoy "Zeppelin M4".
    • 12: CommentAuthorAdam
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    A jako ciekawostka: w Crystal Raider zdaje się jest taki specyficzny tryb 2-osobowy, że jeden gracz może sterować lewo/prawo postacią, a drugi tylko skakać.
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    @Peri Noid - nie mówiłem że zysk jest tutaj duży, choć przyznam że bawię się tu Rapidusem z core na @40Mhz
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    Ja mam tylko klasycznego (20MHz?). Ale klatkuje we wkurzający sposób.
    • 15: CommentAuthoras...
    • CommentTime14 Mar 2022
     
    @Pin,
    Ale jak to...?
    40mhz?
    • 16:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime14 Mar 2022
     
    Gra Survivor


    Jeden gracz mógł sterować stateczkiem, drugi sterować działkiem.

    Nota bene, zarąbista gra.
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 Mar 2022 zmieniony
     
    Myślałem, że już było ale jednak nie widzę - Robotron.

    A jednak było ale zostawię.
    • 18:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime14 Mar 2022
     
    laoo - jak to działkiem? Tyle lat w to grałem, uwielbiałem tę grę i tego nie wiedziałem...
    • 19:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime14 Mar 2022 zmieniony
     
    @mav Ten stateczek strzela normalnie do przodu. Ale jak się wybierze tryb dla dwóch graczy, to jeden gracz steruje gdzie leci, a drugi steruje gdzie strzela. Pamiętam jak dziś jak ze starszym bratem tak grałem.

    No chyba że mi się to przyśniło i to jakaś incepcja, ale łatwo to zweryfikować :)

    ---------

    OK. Właśnie to sprawdziłem pod Altirrą. Trzeba ustawić na dwóch i działa jak napisałem.
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Mar 2022
     
    @as - istnieje rdzeń do Rapidusa, który odłącza sprzętowo 65c816 i robi jego emulacje na fpga które siedzi na pokładzie tej dopałki. Nie należy się jednak sugerować ilością MHz, bo w praktyce jest to około 30% szybsze od oryginału (20mhz) ale - pod ZX emu właściwie to już nic się nie tnie ;)
    • 21: CommentAuthoras...
    • CommentTime14 Mar 2022
     
    @pin, dzięki za info.
    Myślałem że jakaś nowa wersja się pojawiła :)
    • 22:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime14 Mar 2022 zmieniony
     

    Peri Noid:

    Nie. Obydwa joye były potrzebne. Np. Pierwszy kontrolował skos łopat a drugi pochylenie nosa.

    Nieprawda - Joystick w porcie 2 jest wymagany, ale ten w porcie 1 duplikował funkcje dostępne też na klawiaturze, więc nie jest konieczny.

    Notabene - w instrukcji do gry w ogóle nie wspomnieli o 1. joysticku.

    laoo:

    Gra Survivor

    Jeden gracz mógł sterować stateczkiem, drugi sterować działkiem.

    W tej grze to można nawet w 4 graczy zaszaleć - 1. obraca statkiem, 2. i 3. strzelają dwoma działkami, 4. steruje napędem.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Mar 2022
     

    Adam:

    podobno w grze "Zeppelin" można było grać do 4 osób jednocześnie - gracz nr 1 jako pilot sterowca, a pozostali gracze jako obsługujący działka na pokładzie (przypomnę, że we wczesnych modelach Atari były 4 porty dżojstika).


    W "Zeppelin" jest tryb grania dla dwóch graczy jednocześnie - jeden kieruje statkiem, drugi kierunkiem strzelania. Tak graliśmy z Zygą w starych czasach i chyba dzięki temu udało nam się ukończyć tę grę. Trybu dla 4 graczy też nie testowaliśmy, bo kto miał wtedy Atari 400/800? My nie.

    Kolejna gra dla dwóch graczy to wspomniany "Druid" - też znacznie łatwiej, gdy drugi gracz wspomaga pierwszego. Podobnie jest w "Zybex" - można grać równocześnie we dwóch na obu joyach, co czyni grę łatwiejszą.