atarionline.pl Szkolenie Atari 8-bit - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBartoszPe
    • CommentTime1 Jun 2022
     
    Cześć wszystkim,

    Jestem tu od dosyć dawna, zaglądam na przestrzeni lat częściej lub rzadziej, ale w zasadzie dotąd się nie udzielałem. Teraz mam konkretny powód. Chodzi o programowanie na małe Atari.

    Pierwsze kroki stawiałem w tym temacie w wieku 5-6 lat przepisując listingi z Bajtka, ale można powiedzieć, że na tym się niestety skończyło. Nigdy nie dane mi było zostać programistą. Myślę, że zabrakło kombinacji wtajemniczonych znajomych i odpowiedniego samozaparcia. Prawdopodobnie w odwrotnej kolejności, bo literatura zawsze istniała.

    Ostatnie lata, częściowo ze względu na zawodowe aspekty, częściowo ze względu na dostatek czasu w pandemicznych realiach pozwoliły mi w końcu nieco wgłębić się w temat współczesnego kodowania. Dalej jest to poziom amatorski. Coś tam jednak już potrafię, ale co ważniejsze trochę lepiej rozumiem maszyny i sposób porozumiewania się z nimi.

    W wolnym czasie, którego znów za wiele nie ma, zacząłem wgłębiać się w najczystszą, najbardziej efektywną i najbardziej elegancką formę programowania - w wydaniu 8-bitowym czyli de facto MOS 6502. W sieci jest coraz więcej materiałów traktujących o sprzęcie, assemblerze etc., ale najczęściej dotyczą głównie NES'a, urywają się w trakcie realizacji serii albo nie potrafią poukładać w głowie komuś na moim poziomie. A moje serducho zdecydowanie mocniej bije do peweksowego 130XE niż komunijnego IQ-502.

    Wpadł mi do głowy ostatnio luźny pomysł. Chodzi o zorganizowanie warsztatów/bootcampa/szkolenia/zjazdu/cokolwiek, na którym spotkali by się z jednej strony ludzie zainteresowani przyswojeniem wiedzy o kodowaniu w języku maszynowym na wielkie małe Atari, a z drugiej ludzie, którzy taką wiedzę posiadają i nie mają problemu z jej przekazaniem.

    Zakładam, że jeśli udałoby się to zorganizować, adepci pokryliby koszty pobytu siebie i mentorów w jakimś przyjemnym miejscu (niekoniecznie w Ritzu :-) oraz gratyfikację dla prowadzących. Sprawa ze względów organizacyjnych i moich personalnych do zrealizowania za kilka miesięcy najwcześniej, ale pytanie podstawowe czy z jednej i drugiej strony (czyli tak naprawdę po tej samej stronie ;-) znalazłaby się stosowna masa krytyczna pozwalająca na realizację całego przedsięwzięcia. Później możemy przejść do szczegółów wszelkiej maści.

    Być może alternatywnie są jakieś dobre materiały w sieci, do których nie dotarłem. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, ale i tak mam przekonanie, że przekazanie wiedzy bezpośrednio byłoby znacznie efektywniejsze. Wszystkie te sztuczki i kruczki nie przewidziane nawet przez architektów sprzętu... No i co spotkanie twarzą w twarz z ludźmi o wspólnych zainteresowaniach to jednak spotkanie...

    Dajcie znać co o tym myślicie. Dzięki.

    Pozdrowienia,
    Bartek
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime1 Jun 2022 zmieniony
     
    Miło powitać Kolegę.

    A widziałeś taki wątek: ->link<- ?
    A rozważałeś może bytność na party np. ->link<- ?

    Edit: No i jeszcze nienajgorszą bazą wiedzy jest Atariki ->link<- oraz Atari Wiki ->link<-
    • 3: CommentAuthorBartoszPe
    • CommentTime1 Jun 2022
     
    Dzięki serdeczne @mono. Na niektóre z tych źródeł rzeczywiście trafiłem. Może trzeba będzie spróbować wgryźć się ponownie. Lost Party dobrze się zapowiada.
    • 4:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime1 Jun 2022
     
    Jeśli chcesz szkolenie prosto od jednego z najlepszych koderów na atari to wal do JAC'a:
    ->link<-

    Przy okazji bardzo polecam zapoznanie się z jego WUDSN - być może można sobie skonfugurować lepsze IDE, ale jego paczka praktycznie od strzału zapewnia niesamowicie dobre środowisko.
    (jeśli jesteś na linuchu, to nie instaluj eklipsa ze snapa - jakoś nie udało mi się go dobrze skonfigurować. instaluj normalną wersję z eclipse.org)
    • 5:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime1 Jun 2022
     
    a jeżeli wolisz programowanie wyższego poziomu, to polecam jeszcze: CC65: ->link<- na forum: Piszemy grę w C65
    MadPascal: ->link<- MadPascal od początku
    Action!: ->link<- piszemy grę w Action!
    • 6:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime1 Jun 2022 zmieniony
     
    Polecam ten gigacykl (po polsku!):

    Oraz ten kanał (po angielsku):
    • 7: CommentAuthorBartoszPe
    • CommentTime2 Jun 2022
     
    Wow! Mimo poszukiwań dużo mnie jednak ominęło. Zwalam to na karb algorytmów Googla i YouTube oraz rozdrobnionego nazewnictwa Atari 8-bit ;-) Dzięki serdeczne @pirx, @MaW, @George. Mam zdecydowanie co nadrabiać, ale idei szkoleniowego zjazdu nie porzucam jeszcze na tę chwilę :-)
    • 8: CommentAuthorPecet
    • CommentTime2 Jun 2022 zmieniony
     
    Jeśli chodzi o asma, to polecam ten cykl:

    • 9:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime2 Jun 2022
     
    @BartoszPe - doskonale Cię rozumiem. Mimo wielu materiałów często miewałem potrzebę o dopytanie o jakiś szczegół, który za cholerę nie chciał działać tak jak powinien, w oparciu o to, co się nauczyłem.
    Na przykład nie łapię do końca jak działa przełączanie tych wszystkich banków pamięci, gdzie zaangażowany może być kartridż, basic, VBXE i dodatkowa pamięć.
    • 10: CommentAuthortebe
    • CommentTime3 Jun 2022 zmieniony
     
    czego tu nie rozumiec, w zadany obszar pamięci jest podstawiany nowy blok pamięci w przypadku carta najczęściej 8KB, w przypadku PORTB 16KB
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Jun 2022 zmieniony
     
    @tebe, jak się wie, to się wie.
    Ale:
    - które bity odpowiadają za wył/wł Basica i adres banku
    - które bity odpowiadają za wył/wł OS - adres banku
    - ogarnięcie bitów rozszerzenia pamięci i adres
    - ogarnięcie kartridża, tu on właściwie sam się mapuje na początku, czasem można go wyłączyć, a czasem nie. - 2 adresy.
    - przeświadczenie, że przełączenie banków trwa chwilę - NIE, jest natychmiastowe (chyba, że w kartridżu jest jakieś specjalne opóźnienie)
    - ogarnięcie banków w trybie 130xe - gdzie CPU i ANTIC mają oddzielny dostęp.
    - i jeszcze selftest jak się mapuje i jaki adres
    - no i przeróbka MAPRAM i jaki adres
    - tak naprawdę kartridż nie musi mapować pamięci, może nic albo np. własne rejestry i że zawsze pod 8000 bądź a000
    - kartridż startuje z bffa, czyli jak będzie mapowany pod 8000 to nie wystartuje...

    To jest trochę wiedzy jednak.
    • 12: CommentAuthorZenon
    • CommentTime3 Jun 2022
     
    Hmmm, to wszystko jest opisane tylko porozpiepszane po całym Internecie.
    Jakbyś chciał znaleźć to w "kupie", nie da rady. Więcej się naszukasz niż nauczysz.
    • 13:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime3 Jun 2022
     
    No niby jest bardziej w kupie w Altirra Hardware Reference, ale akurat o cartach to nie wiem.
    • 14:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime7 Jun 2022
     
    @tebe @jhusak @Zenon Oczywiście macie rację. :)
    Co ja się naszukałem, ale znalazłem, tylko potem nie działało, tak jak myślałem. Np. coś się kaszaniło, jak chciałem wymieniać dane z VBXE z 16KB oknem, jak zdefiniowałem chyba 4KB, to było OK. Dodam, że było to w Action!, więc pewnie dochodzi cart Action! i tu jest pies pogrzebany. Ogólnie pewne setupy, dobre praktyki od starszych kolegów, by się przydały, by nie rozbijać głowy o pozornie oczywiste rzeczy, za to niezwiązane z głównym projektem, nad którym się pracuje.

    @BartoszPe Jeszcze takie coś znalazłem, nie oglądałem, ale wygląda obiecująco:
    ->link<-