atarionline.pl Warsztaty Action! - robimy action games;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Apr 2020 zmieniony
     
    Zapraszamy na warsztat z programowania gier pt. Atari Virus Invaders!;)

    Czyli do naszej wspólnej, zdalnej, współdzielonej zabawy przy naszym Atari - czyli najwspanialszym komputerze świata!;)

    Wstępne informacje są na głównej stronie AOL.

    Tu przeklejam główne planowane tematy:
    Ten warsztat to ABC wszystkiego tego, co się składa na zrobienie profesjonalnej, płynnie animowanej strzelanki na Atari. Czyli:
    - podstawy programowania,
    - podstawy projektowania gry,
    - podstawy projektowania gry z wykorzystaniem wsparcia genialnego sprzętu Atari, np. procesora ANTIC oraz układów GTIA i POKEY,
    w tym podstawy robienia tricków demoscenicznych np. zwiększanie ilości kolorów, duszków,
    - podstawy optymalizacji kodu,
    - podstawy optymalizacji kodu na komputerze Atari 8-bit,
    - podstawy filozofii projektowania i programowania w asemblerze - ale bez asemblera!
    - podstawy tego, aby kod w Action! wykonywał się maksymalnie szybko - jak w asemblerze!
    - wykresy wydajności rastra.

    Wszystko to przystępnie, na prostych przykładach i z objaśnianiem. Inaczej mówiąc, po tym warsztacie, przy niewielkich modyfikacjach kodu będziecie mogli samodzielnie osiągnąć dowolne czary na Atari i będziecie wiedzieć jak to się robi i dlaczego tak fajnie.

    Cel: praktyka, praktyka i praktyka - programowania tego wszystkiego co najciekawsze na Atari


    Dodatkowe informacje:
    - Ci z Was, którzy nigdy nie wyszli poza BASIC, dowiedzą się jak się programuje fantastyczne układy Atari, więc nauczą się podstaw do różnych tricków, w tym np. jak się programuje czarodziejskie tryby graficzne. Będzie to zarys, który naświetli jak się to robi - w praktyce;)

    - to nie jest kurs programowania w Action! - to kurs programowania gier na Atari. Action! jest tu jedynie narzędziem.
    Dlatego zachęcam do samodzielnego zapoznania się z możliwościami tego języka poza czasem trwania naszych spotkań np. za pomocą materiałów z powyższego linku. Ile poznacie tego języka sami to Wasz zysk, ja przedstawię i wyjaśnię tylko to co będzie dla nas niezbędne;)

    - tak naprawdę nie będziemy tutaj programować w Action! ale będziemy programować w Action! tak aby wycisnąć z tego języka max jego niezwykłych możliwości, czyli filozofia programowania będzie taka jak programwoanie gry lub dema w asemblerze - ale asemblera nie będziemy wykorzystywać (chcę aby wszysto było jasne i czytelne nawet dla tych, którzy nigdy nie programowali itp.).

    - Wszystkie pliki ATR itp., linki do roomu online'owego spotkania będą zamieszczane w tym wątku (oraz na głównej).

    - planowane są kolejne spotkania, wykłady online, o których poinformujemy w odpowiednim czasie;) Jeśli chcesz sam przeprowadzić jakieś szkolenie itp. to zapraszam do kontaktu z nami!;)


    - Kiedy zaczynamy: jako 2-gie spotkanie online po świętach.
    być może będzie to piątek, ale musimy jeszcze przetestować technicznie różne rozwiązania, więc damy jeszcze dokładnie znać.
    update: zaczynamy w piątek 17 IV 2020 o godz. 20:00

    - ile będzie trwać: trudno powiedzieć, bo będziemy być może robić rzeczy, które teraz nie są zaplanowane, w końcu to zajęcia z kreatywności, gdzie mamy się cieszyć ze swojej pomysłowości. Będziecie zdobywać wiedzę: jak samemu dodawać coś do naszej strzelanki;)
    Zakładam, że będą to 2 tygodnie +/- tydzień.

    - Formuła: spotkania będą się odbywać codziennie (wiwat kwarantanna!:-P), wieczorami. Będą przeplatane krótkimi spotkaniami ze znakomitościami naszej społeczności;)

    - zamysł/forma: chcemy technicznie wszystko dopracować, abyście mogli widzieć jak piszę w edytorze Action! w emulaotrze + dodatkowa aplikacja, to co robię będę komentować na głos i odpowiadać na ew. pytania - chat.
    Staramy się abyście mieli możliwie najlepszą transmisję tego co jest generowane przez emulator - na razie udało się nam osiągnąć dość dobre rezultaty (ale pracujemy jeszcze nad poprawą o ile taka jest możliwa). W razie jakiś sugestii technicznych, organizacyjnych proszę komentować tutaj lub kontaktować się z Kazem, Kubą D. lub mną - dzięki!;)


    - przygotowania:
    1. Zarezerwujcie sobie czas wieczorami, codzienne - i dużo chęci na fanie spędzony czas przy programowaniu Atari, czyli poznawaniu czym Atari tak naprawdę jest;)

    2. Przygotujcie środowisko do uruchomienia konferencji online np. tak jak to robiliśmy w ostatnią środę (Cisco Webex oraz Zoom). My będziemy jeszcze robić testy, więc szczegóły jeszcze podamy

    3. Jeśli nie chcesz programować wspólnie z uczestnikami to wystarczy do tego przeglądarka WWW lub nawet smartfon.

    4. W przeciwnym wypadku: zainstalujcie sobie emulator Altirra i skonfigurujcie - jeśli chcecie używać innego emulatora, musicie go znać wystarczająco dobrze, aby nie wydłużać czasu, gdy wszyscy będziemy połączeni online. Ja akceptuję jeszcze Atari800Win PLus. Oba te emulatory doskonale działają pod np. Linux pod Wine itp.

    Podkreślę raz jeszcze: emulator Altirra jest zdecydowanie rekomendowany do tego szkolenia (choć Atari800Win PLus - posiada jedną przewagę nad Altirrą, ale poza tym Altirra działa intuicyjnie, fajnie itp.)

    Dodatkowo warto jest używać starszą wersję Altirry np. wersję około 2,40.

    5. Ściągnijcie cartridge języka Action! i sprawdźcie czy wszystko Wam działa
    update: na 2. stronie tego wątku w poście nr 10 znajdują się bardziej szczegółowe instrukcje.

    6. Jeśli chcecie używać real Atari to polecam język Action! w wersji przygotowanej przez Jac! Znajdować się on będzie w pliku ATR jaki udostępnię. Wersja ta jest super, działa wyśmienicie!;)

    Jednak ostrzegam, że lepiej jest się uczyć na emulatorze, na real Atari mamy utrudnione zadanie, bo nie można wykonywać wielu operacji np. nie można używać opcji kopiuj/wklej - której być może będziemy używać i to może nawet często (do takich operacji lepszy jest emulator Altirra)

    7. Przygotujcie swoją wyobraźnię!;) Część z Waszych pomysłów pewnie uda się nam do gry wprowadzić z dokładnym moim wyjaśnieniem co, jak i dlaczego tak zostało zrobione;)

    Nie wiesz dlaczego Atari to najlepszy komputer na świecie? To zasiadaj przed klawiaturę i sam się przekonaj!



    Update:
    Dodałem plik Srodowisko_dla_kursantow.zip, gdzie mamy wszystkie niezbędne pliki;)

    Update:
    Zebrane tematy ze wstępnymi informacjami dotyczącymi tego warsztatu i samego języka:

    1. Opis plików w paczce "Srodowisko_dla_kursantow.zip"

    2. Konfigurowanie środowiska pracy z Action! na naszym warsztacie (dwa warianty)

    3. Grafika prezentująca okienko konfiguracyjne cartridge z Action! w emulatorze. Wybieramy "OSS 'M091'

    4. Wsparcie dla nas

    5. Kody błędów w Action! (en) oraz kody w języku polskim

    6. Komendy monitora Action!

    7. Kombinacje klawiszy specyficzne dla Action! w edytorze

    8. Sciągawka struktury pamięci w Atari

    9. Zarys źródła gry z pierwszych zajęć

    10. Lista instrukcji Action!, procedur bibliotecznych itp.

    11. Mapa pamięci Action! (Wojciech Zientara)

    12. MEMORY MAP Action! 3.7X by JAC! xBootDOS

    13. Linki do artków o Action! na Atarionline.pl + Biblioteka Atarowca

    Ciekawe:

    1. Screen: jeden z efektów osiągniętych na naszym warsztacie - superszybkie zmiany kolorów;)

    2. YouTube: Efekt śnieżenia obrazu (setki duszków!) - jeden z efektów jaki osiągnęliśmy na jednych z pierwszych zajęć;)

    3. Kod: Action! HSCROL i VSCROL i Action! VSCROL Full

    4. Kod: vertical blank interrupt

    5. Kod: DLI w Action!

    6. "Wolne" komórki na stronie zerowej

    7. YouTube: jak generować ogromne światy na Atari w Turbo BASICu XL oraz Action!

    8. Rozkładanie dema "Five to Five" na czynniki pierwsze;)

    9. YouTube: filmik o podstawach tworzenia Display Listy (BASIC) (en)

    10. YouTube: demko 256 bajtów, prezentujące efekty generowane sprzętowo przez ANTIC

    Ogólnie polecam przeczytać cały ten wątek bo zawiera masę: skanów, screenów, linków do literatury, przykładów, pdfów itp.
    • 2:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Apr 2020 zmieniony
     
    Tło gry (i inne grafiki) - zadanie dla ambitnych;)

    Jeśli jakiś miłośnik malowania chciałby narysować nam tło rozgrywki to tutaj są szczegóły techniczne - z góry bardzo dziękujemy!;)

    * tryb 12 (system) lub 4 (ANTIC)
    * rozdzielczość ekranu 160x200 (wysokość obrazu nie jest tak istotna)
    * ilość kolorów - max 4 (708, 709, 710 i 712)
    - bez koloru 5 (będzie on używany w grze)
    - wszystkie kolory będą przyciemnione, gdyż to jest jedynie tło gry
    * używamy jedynie max ~100 znaków, ponieważ reszta to fonty score, lives itp.
    - fonty znaków od 0 do 9 itp. też można narysować, ale nie trzeba.
    - jeśli decydujemy się na brak napisu "SCORE", "LIVES" itp. to mamy do dyspozycji więcej znaków niż 100 na grafikę tła. Dlaczego? Bo znaki cyfr to 10, do tego pojazd reprezentujący ilość żyć to np. 2 znaki itp. więc wtedy można zrobić podział np. 112 znaków na tło gwiazd + cyfry, życia itp. (co razem wtedy wyniesie blisko max ilości dostępnych znaków czyli 128)
    * propozycje:
    a) rozdzielczość: wysokość tła może być większa, można więc narysować więcej linii grafiki lub mniej (i się powieli)
    b) mogą to być same gwiazdy lub coś innego, lub gwiazdy i planety itp.
    c) jeśli to będą gwiazdy i planety to przypominam, że po narysowaniu co najmniej 2-3 planet - można ponownie użyć tych samych znaków aby narysować nowe planety (nowe kształty, nowe rozmiary) - reusing znaków
    d) można do tego użyć programu G2F - doskonale się do tego nadaje (ma on też możliwość importu grafiki z pliku jpg, gif itp.

    Inne obiekty gry np. te animowane również może ktoś z Was narysować - uczestniczcie w warsztacie a zobaczycie co i jak robimy, a będziecie wiedzieć co i jak możecie narysować;)

    Z góry dzięki!;)


    Update:
    Temat nieaktualny - grafikę przygotował nam Kaz;)
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    Czy godzina 19 może 20 (codziennie - przypominam;) ) odpowiada Wam?
    • 4: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Apr 2020 zmieniony
     
    Zgłaszam swój udział jako wolny słuchacz ;) stawiam na Zoom :D

    Dzięki @TDC za inicjatywę, taki miałem plan poznać za pomocą Action! mapę pamięci A8 i jakieś podstawowe tricki i uciec do Mad Pascala.

    Zobaczymy czy po tym szkoleniu faktycznie Action! będzie mi wystarczył bo osiągnę szybkość kodu jaką obiecujesz ;)

    Na ten moment szczerze wątpię ale chętnie dam się przekonać, że jest inaczej :D

    Jak dla mnie godzina rozpoczęcia jest OK.
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    Mad uciekinier!?;)

    Nie ma co wątpić, w grze jaką zaprezentował kiedyś na Wapniaku Kuba Husak przerwania DLI są zrobione w Action! a nie w asemblerze;) Action! to język zaprojektowany specjalnie dla Atari więc takie rzeczy, które są tylko na Atari - w Action! robi się bardzo fajnie;) Z resztą omówimy sobie to w szczegółach, w tym porównując z innymi dostępnymi językami programowania.

    Tu nie ma co przekonywać - takie są fakty;)
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    I ja się dołączę jako słuchacz, lubię zadawać niewygodne pytania :)
    • 7:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    Czy Action! to język programowania?
    Albo co to jest zmienna?
    :D
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    Nie wiedziałem, że takie pytania są dla Ciebie niewygodne :D
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Apr 2020 zmieniony
     
    Są bo odpowiedz na pytanie co to jest zmienna zajmuje ~2h czasu :D Dowodzenie tego to jeszcze dłużej :D

    A odpowiedź na pytania z cyklu czy słoń nie jest/jest żyrafą jest zwykle skomplikowana, więc zadaje się je aby komuś zatruć życie, np. egzamin;)
    • 10:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Apr 2020 zmieniony
     
    Na 3. roku studiów miałem przedmiot Systemy Pracy Grupowej, na egzaminie z tego przedmiotu pierwszym pytaniem było: co to jest system... Gdy poszedłem do wykładowcy dowiedzieć się co dostałem, ten mi powiedział: pan jako jedyny na roku poprawnie odpowiedział na to pytanie...
    Dobre! Ludzie na pierwszym roku studiów powinni wiedzieć co to jest system, a okazało się że na trzecim, prawie nikt nie wie! :D

    I to jest przykład, że najprostszym pytaniem da się człowieka - nawet bardzo inteligentnego - zabić :D
    • 11: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    To bardzo dobry pomysł. Zrobię wszystko, aby z synem być na wykładach - ja nie mam takiego zacięcia do tłumaczenia a i wiedzę mam zbyt małą.
    • 12:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    Fajnie! To bardzo dobry pomysł, aby włączyć w to swoje dzieciaki, dowiedzą się więcej z programowania niż w szkole;) Choć niestety nie będę miał czasu aby dzieciom wszystko tłumaczyć, chcę abyśmy w stosunkowo krótkim czasie faktycznie zrobili pełnoprawną grę;)

    Ale jest też dobra informacja: to nie będą wykłady, ale warsztat, czyli każdy chętny będzie mógł usiąść przed klawiaturą i robić dokładnie to samo co będę (powoli) robił oraz zadawać pytania - więc to o wiele więcej niż wykład!
    Na koniec każdy z uczestników będzie miał swoją grę!
    • 13: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    Spokojnie - za wytłumaczenie odpowiedzialny będę ja - dwadzieścia lat praktyki w IT mam już za sobą, a wcześniej mnóstwo czasu spędziłem w assemblerze/Pascalu/Delphi. Sam jednak nie wiem jak wystartować na Atari, także i dla mnie będzie to bardzo ważne doświadczenie.
    • 14: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    W Pascalu/Delphi? :) To możesz skorzystać z doświadczenia i też pisać w Pascalu dla XE/XL

    ->link<-
    • 15: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    Ja się będę starał (choćby biernie) włączać koło 20-21, na ile czas pozwoli.

    Czy planujesz udostępnić zapis spotkań dla potomnych?
    • 16: CommentAuthorKroll
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    Ja się dołączę z ogromna przyjemnością czynnie, chociaż jestem posiadaczem jak napisał KAZ w nowince białego kruka, to jakoś nigdy za dużo w nim nie grzebałem, z prostych przyczyn szybko przeniosłem się na 16 bit i więcej bitów :), a teraz będę miał możliwość powrotu do korzeni :)
    Dzięki jeszcze raz. !!!
    • 17: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    @tebe - już mam wszystko od kwartału zainstalowane, skonfigurowane, przeglądałem przykłady. Potrzebuję jakiegoś takiego przełomu, żeby mentalnie 'zaskoczyło'. Stary już jestem i takie terminy jak Display list, DLI czy inne już tak łatwo do głowy nie wchodzą ;)

    Uważam, że to świetne środowisko z ogromnymi możliwościami.
    • 18:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    1. rozumiem, że niebawem w wątku "padnie" link do kliknięcia?
    2. czy to będzie nagrywane? (koniecznie!).
    • 19: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Apr 2020 zmieniony
     
    @TDC tak nawiasem, skoro wciąż potrafisz pisać w Action! na poziomie który opisujesz to jesteś jakimś programistycznym fenomenem.

    Ostatnimi laty to wyglądało, że programujesz "raz do roku" kręcąc dżem ;)

    Osobiście nie mam wrażenia, że to jest jak z jazdą na rowerze. Bez praktyki się rdzewieje, wiedza się zaciera a nowe sztuczki nie wchodzą do repertuaru.

    Dlatego skoro wciąż potrafisz pisać tak jak to opisujesz to tym bardziej jestem ciekaw warsztatów.

    Spierałeś się ze mną, że Action! jest szybszy od Mad Pascala, no ew. chyba dopuściłeś do siebie myśl, że Mad Pascal dogonił a ja (co prawda bez wielkiej wiedzy i znajomości A8) trochę przyglądałem się pracy @tebe i on tam w kompilatorze wykonał kawał pracy dla Action! niedostępnej.

    Także te warsztaty będą bardzo interesujące z wielu względów! :]
    • 20:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    Nie jestem fenomenem, w Action! to wszystko jest bardzo proste! Atari jest bardzo proste!;) Dlatego warsztat jest dla wszystkich, nawet dla osób które nigdy nie programowały.

    ...choć przyznam że jest to wiedza, która nie jest powszechna.
  1.  
    >jeśli decydujemy się na brak napisu "SCORE", "LIVES" itp.

    napis SCORE można zrobić trzema znakami 4x8px, podobnie ten drugi. Oszczędza to też miejsce na takiej "belce" statusowej.
    • 22:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    @tooloudtoowide w trybie antic4 masz znaki 4x8, więc wychodzi litera na znak.
  2.  
    kto powiedział, że pasek statusu musisz mieć w tym samym trybie? :)
    • 24:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    kto powiedział, że pasek statusu musisz mieć w tym samym trybie? :)
    i z tym samym zestawem znaków? :)
  3.  
    Nie sądziłem, że uda mi się Tomka namówić w końcu na przeprowadzenie zajęć z języka Action!. Strasznie długo się upierał. Tomku mógłbyś udostępnić też nagrania wideo, które zrobiłeś specjalnie dla mnie. Tak przy okazji się zapytam czy spotkania jakie zaplanowaliście będą nagrane? Dobrze by było gdyby ten materiał nie przepadł i można go było zarchiwizować dla potomnych. Nie wszyscy będą zapewne mogli pojawić się w wyznaczonej godzinie.
    • 26:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime15 Apr 2020 zmieniony
     
    W pierwszym poście dodałem plik Srodowisko_dla_kursantow.zip, gdzie znajduje się wszystko to co jest nam potrzebne:

    atari_action_rom_v3_6.ROM
    Atari_Virus_Invaders_Warsztat_wer00.ATR
    DIR_w_DOS.png

    W pliku ATR znajdują się rzeczy, które są widoczne na obrazku, czyli Action! w wersji Jac! który można uruchomić na real Atari.

    Dlatego już możecie uruchamiać i sprawdzać czy jesteście gotowi do warsztatu;)
    • 27:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime15 Apr 2020
     
    Action3.com - Action by Jac!
    helpme.com - edytor fontów
    ed17. com - edytor duszków
    test.act - przykładowy kod źródłowy w Action! co można sobie załadować do edytora i wtedy jesteśmy pewni, że wszystko mamy gotowe do pracy;)
    • 28:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Przed chwilką na KWAS #21 C ustaliliśmy, że warsztat z programowania gier startuje w ten piątek o godz. 20:00. Będzie to spotkanie wstępne, na którym będziemy przygotowywać się do programowania itp. jak zdążymy to od razu zaczynamy robić naszą grę!;)
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Dodając informacje, które udało mi się wyciągnąć od TDC-a:

    - kurs będzie trwał codziennie, rozpoczynając od najbliższego piątku, przez sobotę, niedzielę, poniedziałek, wtorek i tak dalej, start o godzinie 20:00.

    - nagrywanie będzie, ale materiały z nagrania będą dostępne tylko dla uczestników kursu, przynajmniej na razie.

    - Tomek prosi uczestników kursu o dobrowolne datki (nawet niewielkie) na Fundację, którą prowadzi Maro (TDC - dobrze piszę?). Z tego co zrozumiałem, chodzi o wsparcie podobnych inicjatyw retrokomputerowych.

    W czasie wczorajszego spotkania starałem się policzyć, kto z uczestników jest chętny do wzięcia udziału, wyszło jakieś 9 osób. Do tego ponoć są jeszcze 3-4, które akurat nie były obecne na KWAS-ie.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    Był kiedyś kurs Yosha w programowaniu w Action! (tworzona była gra Robbo Dash), może i Yosh dołączy do projektu?

    • 31: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    Kursy Yosha są tutaj:

    1. ->link<-

    2. ->link<-

    A tutaj wstęp do Action! by TDC ->link<-

    Sztuczki w "Action!" by TDC ->link<-

    No i "Szybka procedura PLOT" ->link<-

    FAQ o języku Action! ->link<-
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Zgadza się. Trochę materiałów o Action już jest. Fajnie, że ostatnio jest tyle dyskusji o tym, w czym programować. Mad Pascal, CC65, asm, Action! - każdy może wybrać coś dla siebie.
    • 33:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    Z wpisu #26, wynika, że środowiskiem dla kursantów będzie stary, dobry DOS II+/D Dorndorfa. RULEZ!
    Bardzo mile wspominam ten DOS. :)
    • 34: CommentAuthorPecet
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    trzeba się gdzieś rejestrować, żeby wziąć udział?
    • 35:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Nie trzeba się rejestrować. Wystarczy kliknąć w link naszego spotkania i albo uczestniczyć przez przeglądarkę WWW albo zainstalować aplikację.
    Taki link jest teraz widoczny w nowince na głównej - wczoraj również klikaliśmy w link i się udało ponad 30 osobom;)
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Ponad 30, a nawet ponad 40 osobom. Jednocześnie było maks 37, ale jedni odchodzili wcześniej, inni przychodzili poźniej. System Zoom zdał egzamin dla takiej liczby osob.
    • 37: CommentAuthoredi
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Mozna prosic o jakis maly tutek jak skonfigurowac emulator?
    Czy mam dolaczyc dysk, czy wczytac Action z obrazu?
    • 38: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    @edi pomógłbym Ci ale ja korzystam z Ubuntu i Atari800 a ty pewnie wolałbyś Altirrę na Windows?

    Uruchomiłeś tę paczkę od @TDC? Jeżeli startujesz jego dyskietkę i uruchamiasz action3.com to mniej więcej jesteś gotów ;)

    Coś konkretnie potrzebujesz wiedzieć?
    • 39: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Czy nie da się Action! pisać w jakimś zewnętrznym ide ? a potem kompilawać wewnątrz artilli ? Albo czy jest jakiś kompilator poza artillą ?
    Bo rozumiem ze teraz kod sie pisze wenątrz atari.
    • 40: CommentAuthoredi
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    @zbyti dzieki.

    Tak, uzywam Altirre na maku.
    Tak, uruchomilem.

    W takim razie czekam na kurs :)
    • 41: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    @astrofor możesz pisać w notatniku a czytać pod emu z h6: zaincludowany plik co sprawdza się do C i R pod monitorem Action! na emulatorze.

    Masz to w wątkach o Action! wiele razy wspomniane, widać też to na paru zrzutach w moich postach o Action.

    Poszukasz sobie czy dać film instruktażowy? :D
    • 42: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    A niech stracę, dla tych co nie wiedzą w załączniku film: jak pisać poza emulatorem A8 w Action! a kompilować na emu.

    Jak ustawić sobie h1/h6 w emulatorze to już proszę się zainteresować samemu.



    EDIT: nowy film 2 moje posty dalej ;)
    • 43: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    @edi : jak odpaliles artille na macu ? ja uzywam atari800mac
    ps: masz catalinę?
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    To może wrzucę filmik na kanał AOL ? Zrobi się playlistę dedykowaną Action, bo pewnie jeszcze nie raz coś się pojawi :)
    • 45: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    @Kaz Jak Pan uważa :] Jak chcesz to zrobię lepszy gdzie widać ustawione to h1 na emu.

    Możesz też sam wykonać taki film, daj znać czy mam go nagrać.
    • 46: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Google twierdzi że najlepszym ide do Action! jest visual studio 2019 ;)
    • 47: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    @Kaz masz lepszy film z 2 wariantami i ekranem conf. emu.
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Mail.
    • 49: CommentAuthoredi
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    @astrofor

    Mojave.

    ->link<-
    • 50: CommentAuthoredi
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    @astrofor

    Mozesz jeszcze sprobowac ten.

    ->link<-