atarionline.pl Jak przenieść .atr / .xex na dyskietkę 5,25? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorsaracen
    • CommentTime7 Mar 2010
     
    Witam serdecznie. Jestem "nowym starym" użytkownikiem Atari 8-bit, wyrosłem na magnetofonie w środowisku w którym umiejętność przeklepania programików publikowanych w Tajemnicach ATARI budziła uznanie a ich używanie w połączeniu z COS-em szacunek. Małe sioło, znikąd pomocy i przyczajki pod RUCH-em celem zdobycia jakiejś gazety o ukochanym komputerku (kiedy już w ogóle się dowiedziałem, że takie istnieją) to była codzienność. Teraz mam kilka Atari i stacje dysków i od przedwczoraj genialne SIO2SD:)) Niestety mam też kłopot. Pomimo, przekopałem całkiem sporo stron w necie nie potrafię nagrać gry na dyskietkę, ani z dyskietki stworzyć pliku na karcie SD. Niby wszystko jasne plik.atr->SIO2SD jako D1:->ATARI+jakiś kopier->stacja dyskietek jako D2:->nośnik. W drugą stronę też porażka. Czy to kwestia kopiera? Próbowałem kilku. Domyślam się, że pliki .atr czy .xex zawierają w sobie oryginalne zabezpiecznia. Można to jakoś obejść? Rozpacz mnie tu już ogarnia.
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Mar 2010
     
    Przyznam, że nie do końca wiem o co chodzi...

    Z poziomu Atari nie utowrzysz pliku ATR na SIO2SD. Z poziomu Atari natomiast możesz nagrywać, kasować lub przenosić pliki, które są zawarte w ATR'ze. ATR to obraz dyskietki, który możesz utworzyć na komputerze PC np. za pomocą emulatora. Taki plik po przeniesieniu na kartę SD udaje dyskietkę, na której możesz już wykoanywać różne rzeczy.

    Zdecydowaną większość gier na Atari znajdziesz w sieci (na AOL jest całkiem pokaźna baza), więc zabawa w samodzielne kopiowanie jest zbyteczna. No chyba, że masz coś swojego i nigdzie tego nie ma.
    Sprawdź, czy przypadkiem ATR nie jest plikiem zabezpieczonym (na PC!) Jeżeli nie jest, to druga ważna sprawa: taki plik ATR, jak pisałem, to taka wirtualna dyskietka, która podobnie, jak rzeczywista, musi być sformatowana w odpowiedniej gęstości. Jeśli i to jest ok. to nie ma siły - musi się dać kopiować pliki.
    A, jeszcze jedno. Skoro jako D1 masz podpiętą realną stację, to w SIO2SD D1 należy wyłączyć.
    • 3: CommentAuthorsaracen
    • CommentTime7 Mar 2010
     
    Dziękuję za odpowiedź ;) Rozumiem, że ATR tylko emuluje nośnik a SIO2SD stację dysków. Zrozumiałem też że ATR w przeciwieństwie do XEX może być zapisywany z poziomu DOSa ATARI gdyż zachowuje się jak standardowa dyskietka. Nie miałem pojęcia że można go utworzyć pod PC ale to na pewno kwestia mojego braku doświadczenia. Pliki którymi dysponuję pochodzą z AOL. Numerów stacji nie mylę, wiem że muszą być różne. Nie pasuje mi to że próbuję jedna ATRy dają się wylistować komendą DIR np pod SpartaDOS X 4.20 lub innym a inne (gry wszystkie których próbowałem) zwracją błąd - najczęśiej jest to "Drive NAK". Chcę skopiować gry na "naturalne" nośniki bo to jest dla mnie fun;) ale też jako jedyny w gronie ludzi u których udało mi się rozniecić na powrót do młodości mam SIO2SD. Zależy mi na tym żeby podzielić się z nimi RiverRaid-em, Galaxianem, Fredem, Misją itp.
    • 4: CommentAuthorsaracen
    • CommentTime7 Mar 2010
     
    Mam też sporo oryginalnych dyskietek i kiedy zestarzeją się tak, że nie da się ich odczytać to chciałbym mieć możliwość odrestaurowania na nich zapisu poprzez format i odtworzenie z archiwum. Czytałem, że TOMSi dodawali dosyć dobre narzędzie do ROMu LDW Super 2000 montując w niej TOMS Multi Drive. Mam LDW ale fabryczne, wymyśliłem sobie że spróbuję skleić takie usprawnienie do niej jak znajdę czas i o ile okaże się, że potrzebną elektronikę można jeszcze zdobyć. Mam jednak trochę obawy, że ten pomysł może być porwaniem się z motyką na słońce.
    Nie przypuszczam, ale może okaże się że mam coś czego nie ma w archiwum AOL wtedy chciałbym potrafić zgrać to do odpowiedniego formatu aby się podzielić. Sprawdzę to jeszcze dziś.
    • 5: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime7 Mar 2010
     
    Czesc, ja tez zastanawialem sie nad tym jak to zrobic i mam rozwiazanie. 1 Na sio2sd zaladuj Disk Wizard 2 z uzytkow/stacja dyskietek. 2 wybierz disc backup. 3 zaladuj na sio2sd atr ktory chcesz nagrac na prawdziwa dyskietke. Program poprosi wloz dyskietke na ktorej chcesz nagrac i tu jest juz problem bo ustawienie Atari 1050 jako D2 nie pomagalo i dyskietka kopiowala sie na sio2sd D2. Ja robie tak ze sio2sd i Atari 1050 ustawiam jako D1. Sio2sd podlaczona do Atari 1050 w czasie ladowania(atari 1050 wylaczona)a w czasie zapisu wlaczam Atari 1050 a sio2sd wyciagnieta z gniazdka. Troche z tym roboty moze ktos ma lepszy pomysl bo ustawianie sio2sd na off nie pomaga. Dla mnie wazne jest uzywanie Atari w jak najbardziej autentyczny sposob, ladowanie gier z kaset i dyskow. Sio2sd uzywam jako sposob na przeniesienie programow na tradycyjne nosniki.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Mar 2010
     

    saracen:

    Czytałem, że TOMSi dodawali dosyć dobre narzędzie do ROMu LDW Super 2000 montując w niej TOMS Multi Drive


    Alternatywa jest prosty i tani Tygrys Turbo:

    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Mar 2010
     
    jedna ATRy dają się wylistować komendą DIR np pod SpartaDOS X 4.20 lub innym a inne (gry wszystkie których próbowałem) zwracją błąd - najczęśiej jest to "Drive NAK".


    Bo te ATRy z grami to w większości są dyskietki bootowalne. Skopiujesz je kopierami całdyskowymi, jak np. Diskcopy ->link<-