atarionline.pl Emulator ZX Spectrum: co i jak - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime30 Jul 2022
     
    Witam! Poczytałem nieco i zasadzam się do uruchomienia emulacji Spectruma (Rapidus). To co się dowiedziałem:

    - są 2 emulatory: Let's Emu! oraz ZXEmulator
    - podobno "emulator przyspiesza działanie dem i gier"

    Stąd, prośba o podpowiedź czy i jaki zainstalować emulator, aby (jeśli to możliwe), timing się zgadzał. Dzięki z góry.

    Mam też VBXE i U1MB.
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Jul 2022
     
    Ja używam Let's Emu! i jestem zadowolony. Jedyne co trzeba pamiętać to, że bez stereo nie będziesz miał dźwięku a bez VBXE grafika będzie tylko czarno-biała. Także zachęcam do rozbudowy sprzętu, jeśli jeszcze potrzebny ;-)

    Emulator nie "przyspiesza działania dem i gier". Programy chodzą ze standardową prędkością ZX Spectrum.
    • 3: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime31 Jul 2022
     
    Dziekuje za odpowiedz.

    To widze ze najpierw musze jeszcze skolowac stereo (ktotego nie ma poki co nigdzie).
    • 4: CommentAuthorrekk
    • CommentTime31 Jul 2022
     
    Praktycznie wszystkie emulatory mają problem z przyśpieszaniem lub przycinaniem obrazu. Zazwyczaj wynika to z tego, że programy były pisane pod TV PAL 50Hz a dzisiejsze monitory mają domyślnie 60Hz. Są monitory, które można przełączyć na 50Hz i naprawdę emulacja wtedy zaczyna przypominać prawdziwy sprzęt.
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime31 Jul 2022
     
    @rekk: to co napisałeś może być powodem co najwyżej szarpnięć/braku płynności w pewnych przypadkach. Ale nie przyspieszy odtwarzania programu ponieważ to CPU wykonuje kod, Antic+GTIA to wyświetla z 50Hz a TV nie ma tu nic do powiedzenia.
    • 6: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime31 Jul 2022
     
    rekk: tu nie chodzi o emulator na PC ani emulator sprzętowy, ale emulowanie zx spectrum na Atari 8 bit z użyciem kart rozszerzeń
    • 7: CommentAuthorrekk
    • CommentTime31 Jul 2022
     
    OK, źle zrozumiałem wątek :-D