atarionline.pl Arcadia - moja gra na konkurs ABBUC Software Contest 2022 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime19 Aug 2022 zmieniony
     
    Chciałbym przedstawić Wam moją pierwszą w życiu napisaną grę na małe Atari i nie tylko :). Bierze udział w konkursie ABBUC Software Contest 2022.

    Arcadia jest grą typu Zuma czy Luxor.

    Głównym celem gry jest zniszczyć wszystkie węże składające się z kulek zanim dotrą do świątyni znajdującej się na końcu ścieżki. W przyciwnym przypadku świątynia zostaje zniszczona a gracz tracie życie. Gra jest sterowana przy pomocy dżojstika wpiętego do pierwszego portu.

    Gracz celuje przy przesuwając dżojstik w lewą lub prawą stronę i strzela nową kulką przy pomocy przycisku fire. Można również zmieniać bieżącą kulkę z następną w kolejności poprzez wychylenie dżojstika w górę lub w dół. W trakcie gry jest możliwość jej wstrzymania poprzez naciśnięcie klawisza spacji na klawiaturze.

    Jeśli nowowystrzelona kulka utworzy grupę składającą się co najmniej z 3-ch o tym samym kolorze to taka grupa znika. W przeciwnym przypadku nowa kulka wydłuża węża.

    Każde kolejne zniszczenie grupy kulek zwiększa licznik kombo albo reakcji łańcuchowej. Co trzecie kombo lub reakcję łańcuchową generuje na planszy losowe rozszerzenie, które gracz może złapać poprzez wystrzelenie kulki.

    Wśród rozszerzeń są takie, które wpływają na ruch węży takie jak spowolnienie, zatrzymanie lub wycofanie. Inne rozszerzenia umożliwiają zafarbowanie kulek na dany kolor, usunięcie wszystkich kulek o danym kolorze, usunięcie pionowej grupy kulek przy pomocy błyskawicy, usunięcie najbardziej wysuniętych kulek przez tarczę lub posortowanie kulek w wężu znajdującym się najbliżej świątyni.

    Zniszczenie grupy składającej się z co najmniej 5-ciu kulek generuje na planszy rozszerzenie w postaci serduszka. Po złapaniu 10-ciu serduszek gracz otrzymuje nowe życie.

    Po 3-ch kolejnych poziomach pojawia się poziom bonusowy. Celem w tym poziomie jest zniszczenie jak największej liczby kulek. Zniszczenie węża generuje na planszy rozszerzenie serduszka. Gracz nie może stracić życia na poziomie bonusowym.

    Są 4 poziomy trudności w grze - łatwy, normalny, trudny oraz szalony. Różnią się prędkością węży, ich długością oraz liczbą węży, które należy zniszczyć aby przejść poziom.

    W grze znajduje się ekran z listą 5-ciu najlepszych wyników. Dostępny jest również ekran pomocy z krótkim opisem zasad gry.
  1.  
    fajne :)
    • 3: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime19 Aug 2022
     
    Wow, wygląda smakowicie!
    • 4:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime19 Aug 2022
     
    Super wygląda!

    W czym pisałeś? W ilu kolorach mogą być kulki? Używałeś rastra do podkolorowywania?
    • 5:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime19 Aug 2022
     
    Gra jest napisana w MadPascalu, moim ulubionym języku na małe Atari :). Muzykę i dźwięki przygotowałem w Raster Music Tracker i to było moje pierwsze doświadczenie z muzyką na Atari. Fonty utworzyłem w MadStudio, symbole rozszerzeń/dodatków w SprEd a grafikę na stronie tytułowej w MS Paint...

    Plansza gry jest w trybie znakowym Antic 4. Kulki są w czterech kolorach a piąty kolor jest zarezerwowany na tło planszy. Duszki są używane do wyświetlania rozszerzeń, celownika, lecącej kulki oraz błyskawicy.

    Belka tytułowa oraz gracz (te skrzydła na dole) również są utworzone za pomocą trybu znakowego. Na belce tytułowej również występuje grafika graczy jako podkolorowanie symbolu skrzydeł i serduszka.

    Obrazek na ekranie tytułowym jest w trybie graficznym Antic E a reszta w trybie znakowym Antic 4.

    Oczywiście jest tam trochę DLI, żeby zwiększyć liczbę kolorów oraz m.in. priorytety PMG.
    • 6: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime19 Aug 2022
     
    O filmik gzecnie plosę
    • 7:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime19 Aug 2022
     
    Jasna sprawa. Mam zamiar nagrać coś w przyszłym tygodniu jak tylko znajdę chwilę czasu.
    • 8:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 Aug 2022
     
    Gratuluję, bardzo fajnie to wygląda, może być super gierka. I robi wrażenie ten opis bonusów i wszystkich dodatków - taki szeroki wachlarz wpływa na pewno pozytywnie na grywalność.
    • 9:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime22 Aug 2022
     
    Nagrałem dzisiaj filmik z rozgrywki. Materiał jest surowy, bo nie miałem za bardzo czasu na obróbkę czy montaż. Mimo wszystko mam nadzieję, że daje jakieś wyobrażenie na temat gry.

    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Aug 2022
     
    Bardzo ładnie zrobiona grafika, czytelna i kolorowa! Powodzenia w konkursie i oczywiście czekam, żeby sobie pograć.
    • 11:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime23 Aug 2022
     
    Super, był czas kiedy się zumowałem i luxorowałem. Teraz będzie można na Atari :)
  2.  
    Fajowe. Gdzie pliczek?
    • 13: CommentAuthortebe
    • CommentTime23 Aug 2022
     
    a jesteś członkiem klubu ABBUC ?
    • 14:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime23 Aug 2022
     
    Screeny kompletnie nie oddają rozgrywki, a ta wygląda bardzo dobrze! Gratulacje!
  3.  

    tebe:

    a jesteś członkiem klubu ABBUC ?
    Nope.
    • 16: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime23 Aug 2022
     
    pliki będą dostępne po ogłoszeniu wyników, czyli gdzieś w listopadzie
  4.  
    Aha, zawsze zapomnę, że te konkursy z klubu Abbucc mają takie ograniczenie.

    Dzięki @gorgh!
    • 18:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime23 Aug 2022
     
    Dziękuję Wam bardzo za pozytywną reakcję na obrazki i filmik. Wiem, że to nie to samo co samemu pograć. Sam czekam z niecierpliwością na dostępność pozostałych prac z konkursu - a jest na co czekać, konkurencja jest zacna.

    W międzyczasie gdybyście mieli do mnie jakiekolwiek pytania, to postaram się na nie odpowiedzieć...
    • 19:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime23 Aug 2022
     
    Gierka super - bedę głosował!

    @tebe, a to jak się jest członkiem to można pograć?
    • 20: CommentAuthortebe
    • CommentTime23 Aug 2022
     
    dostaniesz te gry i będziesz mógł na nie głosować jako klubowicz, dopiero po zakończeniu głosowania, ogłoszeniu wyników gry zostaną uwolnione i upublicznione
    • 21:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime24 Aug 2022
     
    rozumiem, że przyjdzie z nośnikiem dołączanym do wersji papierowej... suuper.
    • 22:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime24 Aug 2022
     
    Nie wiem, może uznają, że szkoda marnować dyskietki...
    • 23:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime24 Aug 2022
     
    Z tego co pisze w numerze #149 na stronie 21 od kolejnego numeru dyski ABBUC będą dystrybuowane tylko jako pliki ATR. Fizyczny dysk zostanie przesłany do członka ABBUC tylko na jego żądanie i tylko wtedy kiedy ABBUC będzie w stanie zdobyć nośniki.
    Tak więc, raczej nie spodziewajmy się kolejnych fizycznych dysków z grami nadesłanymi do konkurs...
    • 24:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime4 Sep 2022
     
    No to szkoda... te fizyczne dyski to było coś co zmuszało mnie do odpalania rzeczywistego sprzętu...

    Nie mniej jednak - gierka jest już dostżpna dla członków do pobrania jak również inny soft. A gra się miodnie! :-)
    • 25:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime4 Sep 2022 zmieniony
     
    @pancio, cieszę się, że gra sprawia Tobie przyjemność.

    Jeśli chodzi o rzeczywisty sprzęt to zainwestowałem sobie w SIO2PC jak testowałem grę przed wystawieniem do konkursu. Dzięki temu moje stare zasłużone Atari 130 XE wróciło do łask i co parę dni uruchamiam komputer, żeby sentymentalnie pograć sobie w klasyki :)

    W międzyczasie wrzucam filmik z używania power-upsów. Myślę, że warto je tworzyć, bo bywają bardzo pomocne. Potrafią nieźle pozamiatać...

    • 26:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime1 Nov 2022 zmieniony
     
    Z przyjemnością publikuję obraz dyskietki z Arcadią w takiej wersji jaką wysłałem na konkurs.

    Gra powinna działać na oryginalnym Atari z co najmniej 64kB pamięci RAM. Prawdopodobnie na zmodyfikowanym komputerze też będzie działać, ale tego nie mogłem osobiście sprawdzić na rzeczywistym sprzęcie.

    Testowałem ją na moim Atari 130 XE z SIO2PC oraz na emulatorach Altirra v4.0 oraz Atari 800 v5.0.

    W razie pytań lub komentarzy jestem do Waszej dyspozycji.

    Miłego grania :).
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Nov 2022 zmieniony
     
    Na początku niełatwe, ale wciąga! No i to wykonanie - dopieszczony każdy szczegół. Gratulacje!

    amarok:

    Prawdopodobnie na zmodyfikowanym komputerze też będzie działać, ale tego nie mogłem osobiście sprawdzić na rzeczywistym sprzęcie.


    O jakie modyfikacje chodzi? Bo mam tu parę sprzętów, mogę przetestować.
    • 28:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime1 Nov 2022
     
    @Kaz, dziękuję bardzo opinię na temat gry a także za możliwość przetestowania na zmodyfikowanych komputerach.

    Napisałem o tym, żeby uprzedzić o ewentualnych problemach, których nie byłem w stanie wykryć a tym samym naprawić. Właściwie to nie ma pilnej potrzeby, żeby specjalnie testować na takich sprzętach. Myślę, że ewentualne problemy i tak wyjdą przy okazji, tzn. w trakcie gry na różnych komputerach.
    • 29:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime1 Nov 2022
     
    fajna gra, wciąga,
    przydał by się różne muzyczki do wyboru
    • 30:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime1 Nov 2022
     
    Gratulacje @amarok. Gierka jest naprawdę wciągająca :-) I też proszę o więcej muzyczek :-)
    • 31:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime1 Nov 2022
     
    Na ten moment gra z danymi zajmuje już dość sporo pamięci, tak więc trudno byłoby uwzględnić inne muzyczki. W przyszłości można byłoby rozważyć doładowywanie danych z dyskietki, albo wykorzystanie rozszerzonej pamięci. Taka wersja "deluxe" ;)
    • 32:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime7 Nov 2022 zmieniony
     
    Opublikowałem repozytorium projektu Arcadia na moim gitlabie: ->link<-

    Wiem, że już częściowo o tym wspominałem, ale jeszcze raz chciałbym wypisać narzędzia, których użyłem podczas tworzenia gry:
    - kod powstał w MadPascalu od @tebe,
    - czcionki zaprojektowałem w MadStudio od @Gury,
    - grafika power-ups powstała w SprEd od @bocianu,
    - muzyka i dźwięki utworzyłem w Raster Music Tracker od Radka Sterby,
    - ekran tytułowy narysowałem w MS Paint,
    - poziomy zaprojektowełem w takim somie edytorze napisanym w Pythonie.

    Jeśli chodzi o edytor poziomów to bardziej parser kodu asm, który wyświetla zdekodowaną zawartość w formie graficznej na ekranie. Nie ma tam żadnych elementów interaktywnych do rysowania. Mimo to bardzo mi pomógł podczas tworzenia gry.

    Obraz na ekranie tytułowym jest moją wariacją na temat obrazu “Parthenon” autorstwa Heinricha Leutemanna (1824-1905).

    Z kolei muzyka w grze to folkowe utwory “Patima”, “Sousta of Volissos” oraz “Milo Mou Kokkino“.

    Na yt można obejrzeć sobie m.in. ten z "Patimy".

    • 33: CommentAuthordhor
    • CommentTime7 Nov 2022
     
    Gra jest wyśmienita. Można toczyć spory, czy technicznie dałoby się coś poprawić, ale gampeplayowo to dobry i sprawdzony pomysł, świetnie zrealizowany na atarce - congrats!
    • 34:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime7 Nov 2022
     
    Mam świadomość, że w grze mogłoby być więcej kolorów kulek oraz węże powinny przesuwać się płynniej (co piksel). Obawiam się jednak, że nawet gdyby udało mi się uzyskać taki efekt, to byłoby to kosztem szybkości animacji a tym samym, w mojej ocenie, grywalności.

    Poza tym chciałem, żeby grę można było uruchomić na jak największej liczbie komputerów czyli z oryginalnym CPU, grafiką oraz pamięcią RAM 64 kB. Oczywiście nie miałem w planach wykluczania sprzętów "na sterydach". :)

    Dlatego jednak postawiłem na szybkość gry kosztem efektów graficznych, bo uznałem, że ten element jest ważniejszy. Na pewno każdy z nas znajdzie jakąś grę, w której efekty graficzne zostały wyciągnięte na najwyższy poziom, ale atrakcyjność gry jest powiedzmy przeciętna. Takie projekty stają się wybitną demonstracją techniczną, ale trudno nazwać je pełnoprawną grą.
    • 35:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Nov 2022
     
    Ładnie, czytelnie ta gra wygląda, ciekawa, jasna i odważna kolorystyka, trzymam kciuki.
    • 36:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime7 Nov 2022
     
    @IRATA4, dzięki, ale za co trzymasz kciuki, jeśli mogę spytać?
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2022 zmieniony
     
    Amarok - warto wziąć pod uwagę, że przedmówca bardzo często nie czyta postów, które komentuje, ani odpowiedzi do swoich komentarzy :).

    A gra przednia, grywalna, i podoba mi się, że ma tak zwane "tło kulturowe". Świadoma twórczość zawsze w cenie.
    • 38:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Nov 2022
     
    ... no fakt, nie zawsze mam czas by wszystko przeczytać, często zajrzę przepatrzę jakieś nowinki, coś bym chciał skrobnąć jak coś mi się podoba, i później tak wychodzi.

    No fajna gra, gratuluję :D.
    Zaraz potestuje na real sprzęcie, na emu wygląda świetnie.
    • 39:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime12 Nov 2022
     
    W kwestii tła kulturowego, to szczerze przyznam, że nie od samego początku miała to być starożytna Grecja.

    Projektowałem element graficzny symbolizujący koniec trasy i wtedy wpadłem na pomysł świątyni greckiej, bo rysuje się ją dość łatwo. Potem wymyślałem kolejne elementy graficzne kojarzące się ze starożytną Grecją, w tym również obraz na ekran tytułowy. To samo dotyczy także utworów muzycznych zaczerpniętych z greckiego folkloru.

    Na koniec potrzebowałem wymyślić nazwę gry, bo przez cały czas używałem roboczej nazwy Luxor. Padło na Arcadię, która jest historyczną krainą starożytnej Grecji: ->link<-

    W sumie jakby się zastanowić to był czysty przypadek, że wybrałem greckie klimaty. Możliwe, że równie dobrze gra mogłaby być umieszczona w zupełnie innym świecie.

    Akurat wtedy w Lidlu był tydzień grecki. ;)
    • 40:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime13 Nov 2022
     
    Tym tygodniem greckim z Lidla rozwaliłeś system... xD

    Chyba żadny inny klimat nie wyszedłby Ci tak fajnie jak ten "lidlowy" :-)
    • 41:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime14 Nov 2022
     
    amarok #39
    ciekawa historia. Najwyraźniej zdolnej osobie nie potrzeba wiele do natchnienia i z niczego zrobi coś :)
    • 42:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime15 Nov 2022
     
    Przygotowałem filmik, w którym zaprezentowałem postęp prac nad Arcadią. Dzięki temu możecie zobaczyć jak wyglądały prototypowe wersje gry.



    Mam nadzieję, że Wam się spodoba.
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2022
     
    Świetny filmik, doskonały pomysł na uwiecznienie procesu twórczego. I licznik dni - czyli musiałeś działać metodycznie i przewidywać potrzebę wykorzystania tej informacji :D
    • 44: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime15 Nov 2022
     
    Amarok, bardzo dobry filmik i pokazuje ile jest pracy z grą, którą chce się dociągnąć do końca w komercyjnej jakości. Główny silnik można zwykle robić w kilka dni (szczególnie w języku wysokiego poziomu, w asm x3-x5), ale 80% czasu to później cała reszta, testowanie i dopieszczanie.
    • 45:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime15 Nov 2022
     
    Bardzo fajne, obejrzałem całe :)
    • 46: CommentAuthorkade
    • CommentTime15 Nov 2022
     
    Gra jest świetna, dawno żadna mnie na tyle nie zatrzymała z padem w ręku.
    • 47:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime16 Nov 2022
     
    Gratuluję wszystkim, którzy dobrnęli do końca filmu.

    > czyli musiałeś działać metodycznie i przewidywać potrzebę wykorzystania tej informacji :D

    @Kaz. To nie do końca jest tak. Nie planowałem robić tego filmiku, ale jak dyskutowaliśmy o tle kulturowym to pomyślałem, że fajnie byłoby sobie przypomnieć jak to wyglądało na początku. Skorzystałem z tego, że wszystkie commity w gitlabie zawierają skompilowaną grę. Zatem wystarczyło je ściągnąć, uruchomić, nagrać te parę sekund materiału i zmontować całość.

    Co do samego konkursu, to początkowo w ogóle o tym nie myślałem. Dopiero gdzieś w okolicach maja postanowiłem wystartować. Szczerze mówiąc potrzebowałem dodatkowego motywatora w postaci deadline'u, żeby się przestać guzdrać z projektem. :)

    No i w ogóle nie liczyłem na jakiekolwiek wysokie miejsce, wiedząc jak dobre gry powstają obecnie na Atari. Tak więc jestem bardzo miło zaskoczony z wyniku.
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Nov 2022
     
    A widzisz, czyli GitHub utrzymał metodyczność za Ciebie :D Tak czy siak - świetna robota!
    • 49:
       
      CommentAuthoramarok
    • CommentTime14 Dec 2022
     
    Minęło trochę czasu, ale wreszcie udało mi się przygotować nowszą wersję Arcadii. Nie są to jakieś tam kosmiczne modyfikacje, ale warto było je uwzględnić.

    W wersji 1.1 wprowadziłem następujące zmiany i usprawnienia:
    - Obsługę kontrolerów z kilkoma przyciskami według specyfikacji Joy 2B+. Przycisk 2 służy do zamiany kulek a przycisk 3 do pauzowania gry.
    - Zapis i odczyt najlepszych wyników na dyskietce, teraz będzie można zachować swoje punkty na dłużej.
    - Różne drobne poprawki błędów w tym te związane z wyświetlaniem obrazu głównie dla systemu NTSC.

    Ale co ciekawsze, to chciałbym zdradzić, że powyższe zmiany są efektem ubocznym powstawania nowej gry bazującej na Arcadii.
    Myślę, że już niedługo będę mógł coś więcej powiedzieć na jej temat, bo jestem blisko końca. Grę chciałbym wydać przed świętami.
    • 50:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 Dec 2022
     
    Dzięki!