atarionline.pl CMC msx - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Aug 2022 zmieniony
     
    Cześć, czy można gdzieś (w sieci) znaleźć pliki z muzyczkami do CMC w formacie oryginalnym (a nie .SAP) ? Szczególnie chodzi mi o te X-Raya z jego kolekcji muzycznej ("Szpecyfik Kolekszyn" bodajże).

    Konwersja SAP->CMC odpada (nie mam czasu ani chęci na to).

    Dzięki za uwagę i życzę miłego weekendu. :)
    • 2: CommentAuthorpajero
    • CommentTime26 Aug 2022
     
    Szkoda, że nie mogą być wyrwane z SAP i to odpada.

    Poczyniłem takie coś, mając czas a chęci do atarki są. W załączeniu

    Lubię łikendy.
    • 3:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime26 Aug 2022 zmieniony
     
    :O

    da się tak z każdego sapa, czy tylko te, które pierwotnie wyszły z cmc i były skonwertowane do sap? (coś jak rmt?)

    Nie no chyba z każdego to się na pewno nie da, przecież CMC ma swoje ograniczenia..?
    • 4:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime27 Aug 2022 zmieniony
     
    @pajero
    100-krotne dzięki!!! :)
    Prosiłem o to, by sobie posłuchać muzyczek za pomocą tego: ->link<- (żyłem w nieświadomości, że takowa wersja powstała :)).
    Czy te muzyczki ściągnąłeś z całej ASMY?
    Czy ten proces można jakoś zautomatyzować?


    mav:

    Nie no chyba z każdego to się na pewno nie da, przecież CMC ma swoje ograniczenia..?

    Pewnie, że nie, szczególnie jak została potraktowana takim niemiłych softem jak "ChaosMusic miąchadełko" Rzóga.
    • 5:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime27 Aug 2022 zmieniony
     
    'Szpecyfik Kolekszyn' to utworki w formacie MPT.
    W formacie CMC kolekcja X-Ray'a wygląda mniej więcej tak:
    ABC.cmc
    ABC_Ingame.cmc
    Andal.cmc
    Awari.cmc
    Bodek.cmc
    Buum.cmc
    Ciszi.cmc
    Colka.cmc
    Czary.cmc
    Ddk.cmc
    Draka.cmc
    Dred.cmc
    Dynas.cmc
    Falex.cmc
    Genia.cmc
    Get.cmc
    Graba.cmc
    Ground.cmc
    Klita.cmc
    Live.cmc
    Loscz.cmc
    Maxi_2.cmc
    Mc_ss.cmc
    Mener.cmc
    Mepss.cmc
    Milos.cmc
    Minii.cmc
    Mixer.cmc
    Mumin.cmc
    Orygo.cmc
    Pepa.cmc
    Pilkarski_Poker.cmc
    Piona.cmc
    Pios_9.cmc
    Pozyn.cmc
    Princ.cmc
    Proko.cmc
    Smuty.cmc
    Stdem.cmc
    Traig.cmc
    Uran.cmc
    Zanos.cmc
    • 6: CommentAuthorpajero
    • CommentTime27 Aug 2022 zmieniony
     
    Pod DOSem można zawsze automatyzować pisząc BATa

    for /r SOURCE %%i in (*.sap) do (TOOLS -o %%n.%%e %%i)


    SOURCE = pełna ścieżka do katalogu z SAPami, np. D:\SAP\
    TOOLS = pełna ścieżka do katalogu z asapconv, np. C:\Tools\asapconv

    ww. zip to stan ASMY z stycznia 2021
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    @XLent
    Bardzo dziękuję za sprawdzenie i tę listę.
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Aug 2022 zmieniony
     
    #SOURCE = pełna ścieżka do katalogu z SAPami, np. ~/sap
    SOURCE=${1:-~/sap} # jako parametr skryptu można podać własną ścieżkę

    for i in $SOURCE/*.sap; do asapconv -o "%n.%e" "$i"; done
    • 9:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    Wbij $i w cudzysłów bo się wychrzani na plikach ze spacją w nazwie.
    • 10: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    Dzięki.

    Też skorzystałem
    Mała rzecz a cieszy.
    ->link<-
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Aug 2022
     
    @Peri Noid - Co fakt, to fakt :)
    • 12:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime31 Aug 2022 zmieniony
     
    Próbując się dowiedzieć, jak mam CMC skłonić np do odtworzenia załadowanej muzyczki, przekonwertowałem gżegżółką krzaki na czeskie znaki diakrytyczne, a następnie przy pomocy deepl / . / com zrobiłem autotranslację na polski dwóch plików txt, które są w bazie AOL'a.

    Konwersja i translacja chyba wyszły dość czytelnie.

    Dalej nie wiem jak uruchomić odtwarzanie :)
    • 13: CommentAuthormono
    • CommentTime31 Aug 2022 zmieniony
     
    Najpierw TAB-em przemieszczasz się do okna songu.
    Potem CONTROL+L podajesz nazwę pliku i RETURN.
    Potem CONTROL+P.
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Sep 2022 zmieniony
     
    @mono
    Czy mógłbyś objaśnić zasadę ładowania/zapisu samych instrumentów w "CMX-Atari" ? Trochę to nieintuicyjne wciąż dla mnie.


    @XLent
    'Szpecyfik Kolekszyn' to utworki w formacie MPT.
    W formacie CMC kolekcja X-Ray'a wygląda mniej więcej tak:
    ABC.cmc
    ABC_Ingame.cmc
    Andal.cmc
    Awari.cmc
    (...)

    To naprawdę fajna lista i pokazuje kunszt X-Raya, bo wiele jest fajnych a mniej znanych utworów więc można artystę jakby "odkryć" na nowo. :)
    Brakuje mi jednak jednej muzyczki, na 99% jest w CMC, ale przydałby się plik źródłowy w formacie *.cmc.
    Załączam plik mp3. Kojarzysz, mógłbyś to też załatwić? ;o
    • 15:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime1 Sep 2022 zmieniony
     
    To utwór X_Ray_2 w ASMA, ale ten się nie konwertuje (zabezpieczony jak muzyka z Yoompa?). Po przesłuchaniu obstawiałbym na 99% TMC albo MPT bo utworek jest czterokanałowy.
    • 16:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Sep 2022 zmieniony
     
    @XLent - dzięksy za szybki odzew. Jesteś pewny, że to ma jakieś "zabezpieczenia" ?
    • 17:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime2 Sep 2022
     
    Pewien co do zabezpieczeń nie jestem, ale nie wykluczam. Sam naście lat temu bawiłem się w proste zabezpieczanie plików RMT przed próbą konwersji asapconv'erteram i patrząc po plikach w ASMA dosyć skutecznie :D

    Co do tego czy to jest CMC to też już nie jestem pewien. Pierwsze paterny wyświetla jako cztery kanały reszta utworu trzy kanały. Może to utwór z którejś z wariacji CMC?

    Nie znam się na ripowaniu, tu potrzebna byłaby ingerencja jakiegoś 'mistrza kodu' pokroju Mono. On takie rzeczy robi w przerwie między mrugnięciami ;D
    Sam bym chciał 'podglądnąć' muzykę z Yoomp'a w oryginalnym tracker'ze.
    • 18:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Sep 2022 zmieniony
     
    @XLent
    Dooooobra, poradziłem już sobie sam. :P Nie muszę na żadnego Mono-a liczyć. Przypomniałem sobie co nieco, i tak:
    - odpaliłem Atari800Win i jego monitor (F8) podczas działania programu z pożądaną przeze mnie muzyczką
    - pogrzebałem w pamięci odpowiednimi komendami. I tu mała wskazówka: w normalnym "niezabezpieczonym" utworze z CMC trzeba szukać ciągu:
    a0 e3 ed e3 (odpowiednik nagłówka "CMC") ; muzyczka zwykle nie jest mega strasznie długa, tu miała tylko $AF3 (=2803 bajtów). Koniec wykrywam po kodzie $FF i dalej nic nie ma (przypuszczalnie to zakończenie głównego tracku itp.).
    - z ww. Monitora nagrałem wykryty ciąg pamięci poleceniem:
    WRITE 7FFA 8AF3 muzak2.dat
    Co prawda w tym przypadku muza zaczynała się od $8000-$8AFK ale musiałem wyciąć "na zapas" z przodu aby dorobić nagłówek - inaczej CMC się zawiesi.
    - wgrałem tego muzaka do ->link<- i tam "przód" odpowiednio zmodyfikowałem z bajtami ff ff 00 80 f3 8a a potem ściągnąłem na dysk po tej modyfikacji
    - odpaliłem zdobycz pod "Chaos Music Cross Composer r075" na Windowz i voila! Działa super!!!
    Ufff.......

    Nie wiem jak Ty wykryłeś, że tam najpierw grają 4 (?!) a potem 3 kanały, bo to klasyczny moduł z CMC ale profesjonalnie napisany - w końcu stworzył go uznany mistrzu X-Ray! :)




    Podsumowując, przydałaby się jakaś funkcja rippera do muzyczek CMC/MPT/TMC/RMT w samym emulatorze, bo tak to jak widać "trochę" zabawy.
    • 19:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime4 Sep 2022
     
    Dooooobra, poradziłem już sobie sam.
    Nieźle :)

    Nie wiem jak Ty wykryłeś, że tam najpierw grają 4 (?!)...
    Player SAP'ów którego używam pokazuje mi takie rzeczy :)

    Jak to mówią król jest tylko jeden. Dla mnie niedoścignionym mistrzem CMC był i jest i pozostanie śp. Daxey (i długo, długo nic...), a jego 'Rockman2' zrywa mi beret z czachy za każdym podglądem tego cuda w CMC. Osobiście uważam, że nic lepszego w CMC nie powstało.
    • 20:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Sep 2022
     
    @Xlent
    Dzięki za uznanie. :)
    Czy mógłbyś wrzucić tę muzykę Daxeya w cmc, bo w ww. kolekcji cmc-ków od Pajero jej nie było? Plus może inne utwory Daxeya z CMC?
    Też sobie cenię tego muzyka, żeby nie było. :) Było mi dane nawet poznać go na Shadows Party 1994 w Mirowie. Gość mega zdolny a na żywo bardzo skromny był...
    • 21:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime4 Sep 2022
     
    Tyle utworów Daxey'a mam w oryginalnym formacie CMC:
    • 22:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime4 Sep 2022
     
    Też się zainspirowałem poszukaniem tego utworku i znalazłem go wcześniej tutaj:
    ->link<- płyta 01 :)
    Ale nie byłem do końca pewny, czy to na pewno ten sam modek :) ale jednak to ten sam
    • 23:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime4 Sep 2022
     
    Żeby nie było... X-Ray napisał na Atari ostatni utwór, który zrobił na mnie wrażenie (melodią i prostotą, dodatkowo w mono!) i od tego czasu nic mnie już nie urzekło, a to było w 2009 roku w interku PM-09 :)
    • 24:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Sep 2022 zmieniony
     
    @XLent
    Dzięki za pliki, dla mnie fajniej się odpala i widzi odgrywanie na tym "windowzowym" CMC-ku niż SAP-ie. :)
    Ta mono ;) muzyczka intryguje, patrzyłem właśnie na:
    ->link<-
    i tam nie widzę tego msx-a z 2009, może znowu jest w Twoim archiwum?
    ;)
    • 25:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime5 Sep 2022 zmieniony
     
    Jeśli chodzi o msx to kiedyś Pin podzielił się ze mną swoimi zbiorami, ale zdaje się też, że nie wszystkimi.
    Mogę (spytam Pin'a) wystawić to gdzieś.
    Jako ciekawostka, muzyczki Avalonu z Avalon Music Composer :)
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Sep 2022
     
    @sun
    Jak najbardziej, ten wątek głównie po to jest. :)
    • 27:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Sep 2022
     

    XLent:

    =zabezpieczony jak muzyka z Yoompa?

    Hmmm... faktycznie tego soundtracka z gry nie ma chyba w ASMA, dziwne. :( Podejrzewam, że to już na MPT pewnie robił.
    • 28:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime5 Sep 2022 zmieniony
     
    Ta mono ;) muzyczka intryguje, patrzyłem właśnie na:
    ->link<-
    i tam nie widzę tego msx-a z 2009, może znowu jest w Twoim archiwum?
    Mam, ale to nie CMC tylko MPT :)

    @sun
    Miałem ten pack od Pin'a, ale dysk na którym to miałem padł :(
    Pin miał go na swoim atarowym serwerze. Jeśli możesz wrzuć go tutaj.
    Z góry serdecznie dziękuję :)
    • 29: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Sep 2022
     
    W AMC jeszcze KLOS był zrobiony.
    • 30: CommentAuthorVidol
    • CommentTime5 Sep 2022
     
    Takie cos mam na dysku :)
    • 31:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime5 Sep 2022
     
    @Vidol
    To jest to archiwum, podziękował :)
    • 32: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime5 Sep 2022
     
    I ja podziękuje ...za pliki MPT. Ostatnio rozglądałem sie za Porażkami. Last Word tez sie znalazł, i Scream. Dziękówka.
    • 33:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime12 Sep 2022 zmieniony
     
    @XLent
    */Mały offtopic:
    Dziś dodałem w Atariki hasło o "BenjySoft SoundMonitor":
    ->link<-
    Wiem, że się nim interesowałeś. :)
    Udało Ci się coś na nim zrobić? Podzieliłbyś się może opinią o tym edytorze i jego możliwościach? ;)
    Skąd wziąć jego najnowszą wersję, bodajże V2.09 ?
    */offtopic
    • 34:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime12 Sep 2022
     
    Oj, byłem na początku drogi poznawania :)
    Tłumaczyłem instrukcję (miałem już jakieś 80% przetłumaczone) i jak pisałem wcześniej mój dysk z retro zawartością padł.
    Miałem na nim m.in. dość sporą kolekcję atarowych trackerów jakie tylko udało mi się znalaźć. Plan był taki żeby na każdy tracker stworzyć jeden utworek. Niestety wena uleciała wraz z dyskiem.

    Powiem tak, podchodziłem do niego kilka razy, ale bez instrukcji nie bardzo dało się to ogarnąć. Jak znalazłem manual i zacząłem go tłumaczyć wszystko zaczynało wydawać się dosyć proste. Może kiedyś...

    2.09 to chyba był Pegasus SoundMonitor, na AOL jest jego linker, ale o tracker to trzeba zagaić CharlieChaplin'a (coś tam o tym pisał, więc może ma):)
    • 35:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Sep 2022 zmieniony
     
    @XLent
    Wpis w encyklopedii o BSM trochę się powiększył. :) Nie obiecuję na 100% ale być może zrobię całe tłumaczenie tego programu na nasz język ojczysty (mam już z-OCR-waną wersję), pewnie to będzie czysta "sztuka-dla-sztuki" ale coooo tam... ;) Sikor też był tym kiedyś zainteresowany na forum A-Age.
    Szkoda Twojej straty, przykra sprawa. :(
    To chociaż byś podpowiedział która wersja BSM była tą ostatnią dostępną (V1.9) i skąd ją obecnie wytrzasnąć?
    Jakby co, obecnie nie należę do ABBUC więc nie mam dostępu do ich "PD-Bibliothek".

    A co do Andreasa vel Charliego Chaplina, pisałem do niego maila jakiś czas temu, ale coś się nie odzywa (a wchodzi na AOL i pisze), hmmmm.... ;o
    • 36:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime13 Sep 2022
     
    Ostatnia wersja 1.9 i manual jest dostępna u Mr. Bacardi'ego: ->link<- w Tools'ach.
    Też mam już zOCR'owany ten plik i ładnie 'sformatowany' do HTML'a :)
    Może jeszcze raz do tego podejdę ;)
    • 37:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Sep 2022 zmieniony
     
    @XLent
    Dzięki za namiary! C.C. jednak się odezwał niedawno. :)
    Napisał m.in. o BenjiSoft:
    "W pewnym momencie się rozeszli, a później Juergen Schildman stworzył nowy edytor muzyczny o nazwie "Pegasus Soundeditor V2.09".
    • 38: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime13 Sep 2022
     
    Dracon. Tak jak sugerowałem ci na YT pogadaj z Buddym. Buddy to brat Benjyego, więc lepszego dojścia nie znajdziesz. Z tego co wiem Benjy'emu jest bardzo miło, że ktoś jeszcze pamięta soundmonitor i generalnie jego twórczość. Buddy'ego znajdziesz na discordzie Atari Chiptune.

    Przy okazji - The Glide uważam za jeden z najlepiej brzmiących utworów na Atari. Do BSM przymierzałem sie, gdy już się w końcu udało go zdobyć jakimś przypadkiem, ale nigdy nic konkretnego nie powstało.
    • 39:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime13 Sep 2022 zmieniony
     
    Cały czas miałem wrażenie, że miałem w kolekcji trackerów Pegasus'a 2.09 i zacząłem szukać w necie. Najciemniej pod latarnią.
    Znalazłem go w bazie AOL :) Schował się tutaj: ->link<-
    Jak odpaliłem to stwierdziłem, że miałem go na pewno, ale jak dla mnie był totalnie 'nieużywalny'. Może dlatego, że nie odpalałem go spod DOS'a wygląda jakby nie był ukończony?
    • 40: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime13 Sep 2022 zmieniony
     
    U mnie na Altirze ta wersja 1.9 się nie odpala. Kursor w lewym górnym rogu i tyle. Czy mógłby ktoś sprawdzićn niezależnie, please?
    • 41:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Sep 2022
     
    @XLent
    Czy ta wersja u Mr Bacardiego BSM, to na pewno 1.9, bo tam widać w samym programie napis "Benjysoft Soundmonitor v1.x"? :o

    @Tatqoo
    Dzięki ale jakoś chodzi mi tu tylko o parę spraw odnośnie BSM do wpisu na Atariki (uwieczenienie). Z bratem autora nie mam teraz głowy korespondować a na "celowniku" do ew. wywiadu jest inny znany niemiecki atarowiec. Poza tym czekam na Twój odpis na maila. ;]
    • 42:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime14 Sep 2022 zmieniony
     
    @tatqoo
    Na Altirze działa bez problemu. Może masz w emulatorze ustawiony konfig sprzętu Pinokia :D

    @Dracon
    W wersji 1.8 pisało tak jak powinno, w tej zawsze pisało 1.x, ale w danych na dysku jest wpis 'BENJY'S SOUND MONITOR V 1.9', więc zakładam, że to jest ta wersja. Crack'ował ją chyba Mr. Bakardi.
    • 43: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime14 Sep 2022
     
    @Dracon: Jak Kuba celnie zauważył w innym wątku wszystko się zgadza, ktoś czeka na odpis, tylko że to ja czekam na ciebie. Odpisałem ci 28.08. Sprawdź spam folder. Następnym razem pisz na gmaila, bo może to tlen.pl coś nawalił i ci nie wysłał mojej odpowiedzi. Wyślę jeszcze raz.
    • 44: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime14 Sep 2022
     
    @XLent: może to kwestia romu AtariOS. Używam natywnego AltirraOS.
    • 45:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime15 Sep 2022
     
    Ten "PEGASUS SOUNDMONITOR" wygląda "tak se", jakby żywcem przeniesiony z poprzedniego BSM, tylko brakuje danych jednego z autorów. Ciekawe czy i co tam sensownego nowego poza numerem wersji. :P


    @tatqoo
    "Tlenowy" mail nie doszedł z nieznanych mi powodów, ale ten z Gmaila tak! Nie wiedziałem, że tam też masz @.
    Dzięki i postaram się odpisać za jakiś czas (oraz ustosunkować się do tych kilku rzeczy :)).
    • 46:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime17 Oct 2022 zmieniony
     

    jhusak:

    #SOURCE = pełna ścieżka do katalogu z SAPami, np. ~/sap
    SOURCE=${1:-~/sap} # jako parametr skryptu można podać własną ścieżkę

    for i in $SOURCE/*.sap; do asapconv -o "%n.%e" "$i"; done

    Dla mnie ten kod to trochę taka "magia". :|
    Potrzebuję akurat przekonwertować jeden plik .sap do postaci .cmc, to jak to najprościej zrobić (z pomocą Asapconv w wierszu poleceń cmd.exe pod Win10) ?
    Robię np. tak

    asapconv Music.sap -o output=Music.cmc

    ... to nic się nie dzieje tylko pojawia się taka uwaga:
    asapconv: the -o/--output option is mandatory

    :o
    • 47:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Oct 2022
     
    Przecież masz napisane usage:
    Usage: asapconv [OPTIONS] INPUTFILE...

    Czyli:
    asapconv -o output=Music.cmc Music.sap
    • 48:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime19 Oct 2022 zmieniony
     
    @jhusak
    Dzięki za podpowiedź jednak jak tak wykonuję, to otrzymuję coś takiego:

    asapconv -o output=Music.cmc Music.sap
    asapconv: Music.sap: conversion error


    Nie wiem co jest grane, bo sam plik .sap jest OK i się odtwarza poprawnie a jest 100% z CMC (niezabezpieczonego żadnym "miąchadełkiem").
    Sprawdziłem tez inny plik (Drop_It.sap - Daxeya, pisał głównie w CMC-ku) i też wywala ten sam błąd. :o

    Mam zainstalowany WASAP v5.1.0.


    Tak w ogóle, to szkoda, że nie ma jakiegoś konwertera "okienkowego" bo te naleciałości DOS-owe, to były dobre 10,20 lat temu. :(
    • 49: CommentAuthordhor
    • CommentTime19 Oct 2022
     
    Może Ci miejsca na dysku brało :) Swoją drogą, ten asapconv nie ma jakiegoś przełącznika, żeby puścić coś z debugiem? A wiem, że nie zawsze wszystko mu wychodzi jak trzeba bo np. mój plik w Asma 'so close' jest odgrywany dwa razy za szybko. Pomimo tego, że prędkość i ilość na ramkę w TMC jest ustawiona tak jak zawsze.
    • 50:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime19 Oct 2022 zmieniony
     
    Miejsca jeszcze sporo, to raczej nie to. Fakt, że szkoda, iż nie wiadomo właściwie co "nie pasi" temu konwerterowi przy takiej akcji, celna uwaga.

    Czy komuś jeszcze udało się poprawnie skonwertować plik sap->cmc przy użyciu tego ASAPCONV ?