atarionline.pl Konwerter "CASia" zamienia CAS na WAV i MP3 oraz odwrotnie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime26 Aug 2022 zmieniony
     
    Takie małe ułatwienie dla a8cas-converter ;)

    UWAGA!!!

    Niektóre systemy Windows i programy antywirusowe znajdują w pliku wirusa. Nie jest to prawdą. Program jest dwukrotnie kompresowany aby miał małą pojemność i dlatego tak jest rozpoznawalny.




    Aktualna wersja: 1.0.4.56
    • 2:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime1 Sep 2022
     
    Wszystko ok tylko apka troche nie dziala... tzn. z kazdym CASem wrzuconym do konwersji ktorego testowalem w efekcie apka robi po drodze WAVa i MP3 po czym jak tylko skonczy to wszystko usuwa, zarowno CAS'a jak i WAVa jak i MP3 (i te tymczasowe libki m.in. LAMEa ktore wypakowuje tez ;)
    • 3: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime1 Sep 2022
     
    Nic nie kasuje.
    Używam już kilka tygodni i wszystko jest OK.
    Potestuj z uprawnieniami admina
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Sep 2022 zmieniony
     
    Ech te Windowsy i "możliwy wirus" :D
    • 5: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime1 Sep 2022 zmieniony
     
    Przepraszam - znalazłem błąd w programie.

    Uaktualniłem pierwszy post.

    Nowa poprawiona wersja jest już na stronie...

    Problem występował tylko wyłącznie w sytuacji kiedy program znajdował się z folderze z konwertowanymi plikami.
    • 6:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime2 Sep 2022
     
    Właśnie tak sprawdzałem :) Dzięki za poprawkę - zerkne później bo może się przyda :)
    • 7: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime2 Sep 2022 zmieniony
     
    Kolejna wersja.

    Można już używać progranu w folderze z plikami CAS, WAV i MP3.

    Dodatkowo na belce wyświetla wersję programu.
    • 8: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime2 Sep 2022 zmieniony
     
    Aktualna wersja 1.0.3.14 w poście nr. 1
    • 9: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime4 Sep 2022
     
    Kolejne drobne poprawki.

    Wersja 1.0.3.16 w poście nr. 1
    • 10:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime6 Sep 2022 zmieniony
     
    Kkrys, proszę o udostępnienie kodu źródłowego Twojego programu na licencji GNU GPL 3.0 lub nowszej. Nie udostępniając go łamiesz licencję na jakiej udostępniłem Ci źródła biblioteki A8CAS.
    • 11: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime6 Sep 2022 zmieniony
     
    @Krótki:
    Nie korzystałem z żadnych ŹRÓDEŁ z Twoich bibliotek.
    Napisałem tylko graficzną nakładkę dla Twojego programu, aby unikać za każdym razem pisania poleceń z linii komend. Mój programik wywołuje Twój program z odpowiednimi parametrami np: a8cas-convert.exe plik_in.wav plik_out.cas.
    Jest to coś w stylu pliku *.bat na komputerach PC.
    Dodatkowo też przy tej samej technologi wywołuję kodeka lame.exe z odpowiednimi parametrami zgodnie z dokumentacją by przekonwertować do formatu MP3 i odwrotnie.
    Jak widać każdy znający się na programowaniu może sobie stworzyć taki plik *.bat wzorując się na moim rozwiązaniu lub wpisując polecenia z wiersza poleceń.

    Aby ułatwić Atarowcom pracę z moją nakładką - spakowałem wszystko w jeden plik by nie szukać po internecie Twojego pakietu oprogramowania lecz widzę że to był błąd..

    Program powstał w chwili potrzeby i moim kolejnym błędem był brak poinformowania ogółu, że głównym programem był Twój projekt - a ja tylko dorobiłem nakładkę graficzną dla łatwiejszej obsługi.

    Wkrótce w info będzie o tym napisane.
    • 12: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime6 Sep 2022
     
    Do pobrania nowa wersja w poście 1
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Sep 2022
     
    Piękna rzecz Kkrs - brawo! To jest naprawdę przydatne.
    • 14: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime6 Sep 2022 zmieniony
     
    Kolejne udogodnienia....

    Ups... pomyłka.....

    Już jest dobrze.....
    • 15: CommentAuthorpajero
    • CommentTime6 Sep 2022
     
    Błąd systemu - brak obiektu liba8cas-0.dll
    • 16: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime6 Sep 2022
     
    Proszę przeczytać instrukcję w najnowszej wersji nakładki....

    Wrzuciłem jakieś 20 min temu
    • 17: CommentAuthortakron27
    • CommentTime7 Sep 2022
     
    a nie da się przeczytać instrukcji. bo nie da się uruchomić konwertera. bo błąd (> pajero).
    • 18: CommentAuthorxangel
    • CommentTime7 Sep 2022 zmieniony
     
    Nowsza wersja programu chyba już nie zamyka się po błędzie i można przeczytać instrukcję.
    Przekazałem sugestie: klikanie 3x OK jest chyba troszkę bez sensu - wystarczy jeden komunikat. Na przykład ja mam tak, że i tak czytam tylko ten pierwszy a potem "na pałę" klikam OK :)
    Potem jak nie działa, to zamykam program i od nowa przeglądam te komunikaty - bez sensu trochę.
    Co do brakujących komponentów, to raczej wygodniejsze będą linki do kliknięcia - mamy XXI wiek w końcu :) Podobno od tego program rozrasta się 4-krotnie ale powtarzam - mamy XXI wiek, więc te 4MB nie robi różnicy.
    Co do Lame, to na sourceforge są tylko źródła, a na dobreprogramy ESET blokuje stronkę całkowicie.
    Jeśli program jest tylko nakładką GUI na a8cas to chyba nie ma wymagania publikowania źródeł?
    • 19: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime7 Sep 2022
     
    W wolnej chwili postaram się zastosować do sugestii....
    • 20:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime7 Sep 2022 zmieniony
     
    Ja myślę, że dobrą praktyką jest... dynamiczne ładowanie dll'i kiedy program jej potrzebuje, a do samego uruchomienia jej nie potrzebuje. Na upartego, można wszystko zapakować do resource i po odpaleniu wypakować na dysk :)
    xangel też dobrze prawi, że można na starcie pociągnąć co trzeba z netu - w sensie program może to zrobić, jeśli wykryje, że nie ma.
    Co do rozmiaru programu, upx ->link<- Twoim przyjacielem :)
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Sep 2022 zmieniony
     
    Może i praktyka dobra, ale "w praktyce" powstaje mnóstwo odgałęzień w kodzie i konieczność sprawdzania biblioteki już w trakcie działania programu jest błędogenna. Albo nie sprawdzać i niech się wykrzacza, ale to nieeleganckie.

    Ja jestem zwolennikiem podejścia: przygotuj warsztat a potem na####alaj nie przejmując się brakiem zasobów. Zwłaszcza w offlajnowych zastosowaniach, gdzie serwer jak się uruchomi, to ma działać aż go nie wyłączę.
    • 22:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime7 Sep 2022
     
    Jasne, ale jak "wypuszczam" aplikację, to albo jest kompletna (czyli ma dll'e i inne niezbędne zasoby) albo sobie je dociąga instalator, albo dociąga aplikacja zanim się wyłoży z powodu ich braku :)
    Ale, że nic nie "wypuszczam" - w sensie dawno nic - a sam instaluję u klientów, to stosuję podobne podejście jak napisałeś.
    • 23:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime7 Sep 2022
     
    Niestety nie odpala się pod WINE więc nie mogę nic powiedzieć poza tym, że ma jakieś udziwnione wymagania... ...szkoda.
    • 24: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime8 Sep 2022 zmieniony
     
    Witam.

    Program nie ma jakiś tam dziwnych wymagań. Jest tylko nakładką graficzną na system konsolowej konwersji A8CAS "Krótki-ego".

    W wolnej chwili będę jeszcze rozwijał tę nakładkę stosując się do podesłanych sugestii i aby nie było tyle niepotrzebnych okienek.
    Myślę, że do poprawek w programie wrócę po niedzieli. Na razie są ważniejsze domowe tematy do rozgryzienia.

    Niestety - by nie łamać praw licencyjnych nie mogę implementować w mojej nakładce potrzebnych komponetów i bibliotek. Dlatego pod instrukcją dołączyłem przyciski z linkami do pobrania potrzebnych plików.

    Zaznaczam że nie jest to program do konwersji tylko nakładka graficzna na system A8CAS "Krótki-ego".

    Proszę przeczytać posty 10 i 11.

    Nowe wersje nakładki będą publikowane w poście 1.

    @pancio: rozpakuj UPX-em i zobacz czy pójdzie....



    P.S.
    Sorki - chyba spałem wrzucając ostatnią wersję programu.
    Poprawiłem błędny plik....
    Zauważyłem to przed chwilą....
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2022
     
    Ściągnąłem nową wersję, działa! Dzięki kkrys :D
    • 26: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    Nowa wersja w poście 1
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Oct 2022 zmieniony
     
    Najnowsza wersja to 1.0.4.55 (jest już w poście numer 1). No i opis programu na stronie głównej AtariOnline.pl: ->link<-
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Oct 2022
     
    To ja poproszę wersję skompilowaną pod Linuksa i pod Maca :)
    • 29:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime18 Oct 2022
     
    i ja i ja.. pod Linucha styknie...
    • 30: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime21 Oct 2022
     
    Nowa wersja w poście 1.
    Poprawione pobieranie kodeka LAME.
    Już nie ma przekierowania na dobreprogramy.pl
    • 31:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime25 Oct 2022 zmieniony
     
    Przepraszam że tak długo nie odpowiadałem, dużo zajęć miałem.

    kkrys:

    Nie korzystałem z żadnych ŹRÓDEŁ z Twoich bibliotek.


    Ale przynajmniej w pierwszej wersji Twój program był pojedynczym plikiem wykonywalnym, który w środku zawierał pliki binarne pakietu A8CAS, więc w rozumieniu GPLv3 był pojedynczym programem (zob. tu), więc - co za tym idzie - jako całość mógłby być opublikowany jedynie na licencji GPLv3.

    Potem zmieniłeś strukturę programu, więc problem przestał istnieć.

    Natomiast, przygotowanie interfejsu graficznego do pobierania A8CAS i LAME przy pierwszym użyciu, to moim zdaniem niepotrzebna para w gwizdek. Ustalenie, czy archiwum ZIP zawierające program A i wymagane przez niego programy B i C, to są osobne programy czy jeden program w kilku częściach, to, wedle słów Free Software Foundation, a legal question, which ultimately judges will decide, ale ja nie jestem aż tak ortodoksyjny żeby się temu sprzeciwiać. Moim zdaniem byłbyś w zupełności w zgodzie z licencją GPL gdybyś spełnił poniższe warunki:
    1. Publikował swój program jako archiwum ZIP zawierające w osobnych katalogach a) binarkę twojego programu, b) binarki pakietu A8CAS wraz z wszelkimi plikami README, LICENSE itp., c) binarki pakietu LAME wraz z wszelkimi plikami README, LICENSE itp.,
    2. W archiwum umieścił też plik README wyjaśniający że pakiet składa się z kilku komponentów na takich a takich licencjach,
    3. W archiwum umieścił też plik LICENSE zawierający albo treść licencji każdego z komponentów, albo chociaż wskazujący gdzie w podkatalogach można znaleźć poszczególne pliki z licencjami,
    4. Wraz z binarką programu publikował też archiwa z kodami źródłowymi A8CAS i LAME; licencja wymaga abyś publikując program będący na licencji GPL publikował również w jego źródła "w ten sam sposób", czyli wystarczyłoby jakbyś w tym wątku oprócz twojego programu dołączył to postu także źródła A8CAS i LAME.

    Myślę że taki sposób publikacji byłby i wygodniejszy dla użytkowników końcowych, i mniej uciążliwy w oprogramowaniu, no i dzięki plikowi README każdy użytkownik by wiedział jakie ma prawa i obowiązki.
    • 32: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 Nov 2022
     
    przywracam watek.

    co z konwersja turbo um/ast

    Czy Kasia bedzie ewolulowala w te strne ?

    Czy zostaje tylko Turgen?
    • 33: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 Nov 2022 zmieniony
     
    Panowie Atarowcy.
    Pomocy!

    Jest 4.49 siedze przed komputerem i niestety jestem w czarnej
    du... niebytu.

    Jak mam przekonwertowac pliki CAS turbo UM/AST na WAV tak zeby byly
    zrozumiale dla Altiry ????

    Turgen niby dziala ale nie do konca bo efekt zaden.
    CASia jest wspaniala ale nie daje rady z turbo. :(
    Atari800 z poprawkami FUJI smiga na CAS az milo.
    Przy okazj dzieki @FUJI.

    Prosze o podpowiedz co robie nie tak jak trzeba.

    Inaczej. Prosze o lopatologiczne wytlumaczenie bo zaczynam watpic w siebie i swoje umiejetnisci.

    Chce z pliku CAS turbo UM uzyskac to samo tylko WAV. Niestety po konwersji nic sie nie wczytuje. W normalu dziala.

    Tak chce miec pod emulatorem, emulator magnetofonu turbo UM/AST
    Kasetowcy zrozumieja.
    HELP
    • 34: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime18 Nov 2022 zmieniony
     
    Podpowiadam:

    1. emulator Atari800 z dodatkami TURBO
    2. jakikolwiek kopier UM/AST
    3. mapujemy na TAPE plik CAS Turbo
    4. wczytujemy do kopiera
    5. tworzymy w emulatorze nową pustą taśmę w formacie WAV
    5. zapisujemy z kopiera na TAPE
    6. po odmapowaniu nowej taśmy mamy na dysku gotowy plik WAV

    to tak w skrócie teoretycznie bo nie mam jak sprawdzić (nie posiadam Turbo-Casów) ....

    Pozdrawiam


    P.S.
    @atariki50:
    Możesz udostępnić trochę takich Turbo-Casów na testy ?
    • 35: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 Nov 2022 zmieniony
     
    to do testowania

    ->link<-
    • 36: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 Nov 2022
     
    Moje wypociny
    • 37: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime18 Nov 2022
     
    Z moich obserwacji wynika, że domyślny algorytm dekodowania turbo Altirry nie działa dobrze z impulsami harmonicznymi. W przypadku Turgena należy ustawić przebieg na „SQUARE” zamiast "AUTO", aby pliki WAV działały z Altirrą.

    Jedynym obrazem taśmy, który nie jest oznaczony flagą [req RAMCART], jest plik Atari Turbo System v4 (199x)(Unerring Masters)(PL)(en)[Req UM Turbo].cas. Ten załaduje się, ale zawiesi komputer, ponieważ szuka pamięci ROM pod adresem 0x8000, której tam nie ma.

    Generalnie nie mam problemów z ładowaniem przez Altirrę plików UM generowanych przez TURGEN, gdy przebieg jest ustawiony na "SQUARE".

    Patrz dokumentacja produktu, rozdział
    „4.5.4 Waveforms”.
    • 38: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime18 Nov 2022
     
    Wypróbowałem również obrazy taśm z pakietu Zestav 13 AST. Wszystko przekonwertowane przez TURGEN i załadowane za pomocą Altirry.
    • 39: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime19 Nov 2022
     
    @baktra

    Prosze o wiecej wskazuwek dotyczacych Turgena.
    Troche opcji tam jest do wyboru ;)

    Niestety Altirra dalej ma na mnie wywalone :( SQARE nie podzialalo
    pewnie cos robie nie tak.

    W zalaczniku moje wypociny.

    jesli znajdziesz czas to prosze zobacz.
    • 40:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime19 Nov 2022
     
    A udało się komuś odpalić Blizzarda z sukcesem pod Altirra? Na Atari800 4.2.0 z patchem kr0tkiego działa jak złoto
    • 41: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime19 Nov 2022
     
    W przypadku Blizzarda należy ustawić opcję „Turbo support” na „Always ON”. Altirra nie ma jeszcze dedykowanu opcji emulacje.
    • 42:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime19 Nov 2022 zmieniony
     
    @baktra Ok, dzięki :) potestuje :)

    *edit* Próbowałem odczytać parę waveow z Blizzardem używając softu z Hurkowego i Ataresowego cartridgea ale bez sukcesu :( Pod Atari800 wszystko działa, zarówno wspomniane cartridge jak i wavey. Sprawdzę czy wavey nie trzeba czasem generować w nieco inny sposób ale wolałbym tego nie robić bo mam wavey które bez problemu działają i z żywym sprzętem (adapter minijack kaseta w magnetofonie) jak i w emulatorze Atari800.
    • 43: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime20 Nov 2022
     
    @atariki50, dzięki za próbki, odezwę się.
    @wolfen, czy mogę prosić o przykładowy plik WAV?
    • 44: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime20 Nov 2022
     
    @baktra

    Dzieki czekam.

    Spoko, liczy sie wynik a nie paspieczh.
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Nov 2022
     
    Jakby było potrzeba, to mamy jeszcze od kkrysa trochę plików WAV z Turbo ROM.
    • 46:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime21 Nov 2022 zmieniony
     
    @baktra Testowałem na załączonym Archonie. Przed chwilą dla pewności jeszcze raz puściłem spod Microloadera 3.0 na Atari800 z patchem od kr0tkiego i poszło bez problemu. Natomiast Altirra zachowuje się tak jakby odczytywała dźwięk i niemal działało ale jednak nie ;) (przynajmniej "na słuch" i obserwując Blizzardowe "paski" na ekranie;) Tzn. sygnał pilotujący na paskach wygląda normalnie (ciemnobrązowy jednolity ekran przez cały czas trwania) ale tytuł już się nie daje załadować

    BTW: Plik był generowany Turgenem
    • 47: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime21 Nov 2022 zmieniony
     
    @Wolfen
    To jest kształt fali. W pliku .WAV masz czystą sinusoidę, z którą Altirra ma problemy. Spróbuj zmienić kształt fali na „SQUARE”.
    • 48: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime21 Nov 2022 zmieniony
     
    W przypadku Blizzarda wydaje się to nieco bardziej skomplikowane. Nie jestem w stanie załadować niczego w Blizzard w emulatorze Altirra, bez względu na to jakie mam ustawienia i jaki kształt fali wybiorę w Turgen. Co ciekawe, zmodyfikowane atari800 ładuje wszystko dobrze. Postaram się przybliżyć problem.

    EDIT:
    Pliki WAVE z Blizzarda, które ładuję za pomocą Altirry 3.90, nie ładują się za pomocą Altirry 4.XX.

    EDIT2:
    Nawet Altirra 4.XX jest w porządku. Tak więc Turbo Blizzard wymaga kształtu fali SQUARE i ustawienia dekodera turbo Altirry „Slope”. Nie zapomnij, że jeśli zmienisz ustawienie dekodera Turbo w Altirra, będziesz musiał ponownie załadować taśmę.
    • 49: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime21 Nov 2022 zmieniony
     
    @atariki
    W TURGEN jest błąd. Konwersja plików .xex do formatu Unerring Masters jest nieprawidłowa. Nie można załadować plików, które kończą się segmentem INIT.

    EDIT: Błąd został naprawiony w świeżo wydanej wersji 9.1.2

    ABBUC.WAV - OK
    CosinusDemo.WAV - OK
    Draconus.WAV - Nie ładuje się z powodu błędu
    Extirpator.WAV - OK
    HenrysHaus.WAV — Nie ładuje się z powodu błędu
    Stealth.WAV - OK, Altirra musi zezwolić na nielegalne opkody procesora
    Zybex.WAV - Nie ładuje się z powodu błędu
    • 50:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime22 Nov 2022
     
    @baktra Dzięki za wskazówki! :)