atarionline.pl Atari 130 XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorSoundWave
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Cześć, czy możecie mi powiedzieć co tu jest poprzerabiane na tej płycie głównej. Jest Chyba 2 razy pokey nałożony na siebie. Będę wdzięczny za informacje.
    • 2: CommentAuthorSoundWave
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    • 3: CommentAuthorSoundWave
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    • 4: CommentAuthor_kriss_
    • CommentTime20 Jan 2023 zmieniony
     
    To jest stereo na dwòch pierwszch fotkach. Co do trzeciej fotki trzeba zrobić fotkę od spodu płyty aby określić do czego są podpięte sygnały idące do gniazda.
    • 5: CommentAuthorSoundWave
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    A ten przełącznik z tyłu, i gniazdo dodatkowe? Jestem laikem więc pytam fachowców ;)
    • 6: CommentAuthor_kriss_
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Przełącznik jest do włączania lub wyłączania stereo.
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Bardzo artystyczne te zdjęcia - jaka to lustrzanka?
    • 8: CommentAuthorSoundWave
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Hehe to Iphone ;) dziękuje za odpowiedzi , ale to gniazdo takie szerokie nie wiadomo jest od czego? Przewody idą od niego pod płytą i są wlutowane od gniazd db9
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Jan 2023 zmieniony
     
    To chyba jakiś najnowszy :)

    A te kabelki to 2 x 9, wygląda na to, że coś było sterowane z portów joysticka.
    • 10: CommentAuthorSoundWave
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Dzięki wielkie, telefon to 12 więc już trochę ma. Dla mnie to stereo to jak partyzantka lekka ale ważne że działa. Chyba że to było robione przed Stereo płytkami na dwa Pokeye i ktoś zrobił taki patent z tym. Co do gniazda to pewnie się nie dowiem do czego służyło. Koło logo Atari jest odbarwiony napis Stereo . Pozdrawiam serdecznie.
    • 11:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Moim zdaniem to jest Centronics do drukarki robiony na portach joysticka.
    • 12: CommentAuthorZenon
    • CommentTime20 Jan 2023 zmieniony
     
    Połączenia w gnieździe db25 nie pasują do Centronixa, chyba że był dorobiony przewód połączeniowy korygujący niestandardowe połączenie. Już na oko widać że w połączeniach szyna danych w db25 jest niekompletna, pominięte są środkowe piny.
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Na ile to mogą być dorobione dwa dodatków gniazda joysticków? Zgaduję.
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Nie dowiemy się, dopóki nie będzie zdjęcia płyty od spodu.
    • 15: CommentAuthorSoundWave
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Proszę , mam jeszcze jedno pytanie: czy to nie jest przypadkiem przerobione 65xe? MMU jest krótkie, od dołu widziałem że układ freedie był wymieniany i ten srebrny po lewej stronie na samym dole.
    • 16: CommentAuthorZenon
    • CommentTime20 Jan 2023 zmieniony
     
    Połączone z gniazdami joysticków.
    Można do gniazda db25 włożyć jeden i wypróbować

    Są cztery pamięci więc 128k, sterownik mały ma być nad FREEDIE, to tzw. Małe MMU, bez tego układu byłyby trzy zwory

    Ten srebrny w lewym dolnym rogu to kwarc.
    • 17: CommentAuthor_kriss_
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    To nie MMU tylko EMMU układ ten był montowany w 130xe. Przy nòżce 20 układu Freddie proponuję poprawić lutowanie.
    • 18: CommentAuthorZenon
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Zwał, jak zwał, dla jednych Małe MMU inni nazywają inaczej. Ważne że to sterownik albo " zarządzacz" pamięcią :)
    • 19: CommentAuthorSoundWave
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Dzięki wielkie , ale po co komuś chciało się robić porty od góry … jak go podłącze to dam znać. Czyli to jest oryginalne 130XE? Przepraszam że Was tyle wypytuje ale za dzieciaka miałem Atari a dopiero teraz udało mi się to kupić. Mmu jakby nie było ruszane ale to tak fabrycznie mogło być krótkie bez 4 pinów? Ram jakby jeden był lutowany. Tuż to zagadka :) sprzedawca mówił że ma rozszerzenie Ram.
    • 20: CommentAuthorZenon
    • CommentTime20 Jan 2023 zmieniony
     
    Tak, to mogło być 65XE, ktoś wlutował dwie pamięci, sterownik, (tak ma być, piny z prawej strony mają być wolne) i otrzymał 130XE.
    Fabryka z braku laku nie lutowała tych układów i 130 sprzedawane było jak 65.

    Ło.... gdybyś widział co ludzie wymyślili by upiększyć ATARI.... tu tylko sygnały portów wyprowadzone w inne miejsce, być może ktoś próbował mieć tu Centronix, tylko po swojemu wyprowadził sobie sygnały. Kula ziemska nosi różnych poprawiaczy :)
    • 21: CommentAuthorSoundWave
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Hehe, szkoda tylko że sprzedający nie powiedział że to przerobione 65XE, chociaż widzialem gdzieś jak ludzie sprzedawali płyty wyglądające tak samo i pisali że to 130XE. Ale ważne że działa. Dzięki Chłopaki za pomoc.
    • 22: CommentAuthorZenon
    • CommentTime20 Jan 2023
     
    Na pierwszym zdjęciu jest opis co to za model. Poszperaj w internecie, np w ATARIKI, znajdziesz na temat co trzeba.