atarionline.pl Altirra i emulacja peryferiów - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBartek84
    • CommentTime19 Feb 2023
     
    Cześć,

    Czy za pomocą Altirry mogę emulować np. HDD, lub cokolwiek, co umożliwi mi w wygodny sposób przeglądanie scenowych grafik, demek, odsłuchiwanie muzyki i pogranie w gry? Czy jest system (jakiś DOS, launcher itp), który w wygodny sposób to zapewni?

    Pozdrawiam,

    Bartek
    • 2: CommentAuthorVidol
    • CommentTime19 Feb 2023
     
    Skojarz sobie *.atr, *.xex i *.obx z altira i bedzie smigac bezposrednio z windowsa. Jak atr nie bedzie mial dosa to wyskoczy BOOT ERROR :)
    • 3: CommentAuthorBartek84
    • CommentTime19 Feb 2023
     
    Dzięki za odpowiedź, ale chcę pobawić się w emulację i zbudować sobie wirtualny HDD lub SD. :)
    • 4:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime19 Feb 2023
     
    Jak uda Ci się z SD i (dajmy na to) SIO2SD pod altirrą, daj znać. Ja próbowałem i bez pozytywnych rezultatów.
    Niby jest SIO2SD w peryferiach, ale nijak nie idzie skonfigurować, skąd ma brać dane.

    HDD jest dość prosto ustawić. Dużo zależy od tego, jaką formę HDD preferujesz, tj.
    - hostowanie katalogu jako Hx:
    - natywne HDD, np. KMK

    Oba mają plusy dodatnie, jak i ujemne :P

    W przeglądanie demek itp. sugestia Vidola będzie najbardziej praktyczna.
    Korzystając z natywnego HDD, uruchomienie dem, obrazków może być nieco uciążliwe i irytujące.
    • 5: CommentAuthorBartek84
    • CommentTime20 Feb 2023
     
    Hej @pebe, dzięki za odpowiedź. Czy są w sieci jakieś przewodniki/tutoriale w tym temacie? Niestety, moje "atarowanie" skończyło się na wczesnych latach 90 (pożyczone A800XL z magnetofonem).
    Chyba poszedłbym w stronę pliku będącego wirtualnym HDD z "łakociami". :) Dlatego ustawiłem w Altirrze (System - Configure System - Perpherials - Devices) interface KMK/JZ IDE - ID 1 i... brakuje mu frimware (BIOS). Znalazłem stronę Dracona, na której (chyba) ów bios się znajduje, ale jest on w formie pliku ARC, a Altirra rozpoznaje tylko pliki ROM.
    • 6:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime20 Feb 2023 zmieniony
     
    arc rozpakujesz sobie spartadosem, to natywny kompresor tego systemu. w altirze też jest opcja rozpaku ARCów, ale nie wiem, jak działa.
    Jest w opcji Disk Drives > [4] (tak się u mnie wyświetla) > Recursively expand all .ARChive files.

    Jak chcesz używać HDD to i tak powinieneś zapoznać się ze spartą, na stronie, którą znalazłeś jest bardzo wyczerpująca instrukcja użytkownika.

    ale tak w ogólności to Ci to w oglądnięciu demek i gier za bardzo nie pomoże, bo np. obrazow dyskiet w ten sposób nie odpalisz, raczej tylko demka plikowe, tez pewnie nie wszystkie.
    A do posmakowania HDD bez kłopotu z emulgacją sprzętu to Altira ma też opcję "Mount folder as virtual Sparta disk" i to Ci da emulację HDD najłatwiejszą w obsłudze.
    No bo HDD to HDD - trzeba odp. partycje założyć, sformatować z odp. filesystemem, zmapować na literę dysku i pewnie jeszcze coś. Wszystko łatwe, jak się wie, jak to robić. Jak się nie wie, to nie polecam ;]
    • 7: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime21 Feb 2023 zmieniony
     
    Polecam emulację 1M Ultimate + SIDE3 opis w linku. Działa jedwabiście.
    Po włączeniu VBXE masz dostęp do całej sceny Atari.

    ->link<-