atarionline.pl RM 800XL - uwspółcześniony Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime6 May 2023 zmieniony
     
    Nie obraziłbym się, jakby na RM-ie można było uruchomić tryb emulacji komodorka, albo spekrusia... a może szesnastobitowców.

    ...a już przejściówka z wmontowanego PBI i SIO na natywne urządzenia (emulowanie rodzimych portów) innych emulowanych sprzętów... mmmm... to by już był super wypas ^v^
    • 2:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime6 May 2023
     
    Takie pismo widziałem na facebook'u
    • 3: CommentAuthoras...
    • CommentTime6 May 2023
     
    I ??
    • 4: CommentAuthoras...
    • CommentTime6 May 2023 zmieniony
     
    Mnie urząd próbował wychłostać pare lat temu ze nie mogę mieć tablicy rejestracyjnej Atari … tjak ja im dam nazwy zastrzeżone czy patenty ;)
    • 5:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime6 May 2023
     
    Straszak? Raczej tak, nie mogą domagać się usunięcia "całej strony" i "wstrzymania działań" bez wskazania zakresu, ani też pól, których żądanie dotyczy.
    • 6: CommentAuthoras...
    • CommentTime6 May 2023
     
    IIle razy dostawałem podobne pisma, o patentach itp.

    -oraz ile razy np. ta firma (padpol) mi te pisma "odbiła" ..
    Atari przechodziło i przechodzi z rąk do rąk.
    Patenty są czasowe oraz na określony kraj (terytorium, jak UE ale mi to i tak na poszczególne kraje ;) )...

    Można spać spokojnie.
    • 7: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2023
     
    @MaW - po co się szczypać z komodorkami czy spektrusiami? Ja poszedłbym na całość i upakował tam jakiegoś peceta. Fajnie by było mieć taką maszynę, dwa w jednym. Oczywiście główny komputer to Atari, a pecet czy tam imak jako drobny dodatek. :-)
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime6 May 2023
     
    Czy to jakiś konfident (?) nadał ten projekt CLINTON-om? :o
    • 9: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime6 May 2023 zmieniony
     
    Filmy widzialem na zagranicznych kanalach odnosnie tego projektu, wiec roznioslo sie "po swiecie". Ta firma widocznie zostala zatrudniona przez klienta ich, takze Clintons sa tylko posrednikiem /reprezentant prawny dzialajacy/reprezentujacy firme Retro Games Limited.

    Z tego co widac to firma co wyposcila A500mini i TheC64...

    Moze maja w planach TheA800xl? :P
    • 10: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime6 May 2023
     
    Myślę, że RM 800XL bije na głowę wszystkie inne projekty tego typu. Faktycznie wiele firm otrzymuje takie pisma jak pokazał shanti77 - na ogół są to fake (ja też podobne mam w szufladzie). Wiem, że nie można nigdy być pewnym - ale tak często jest - straszaki. Wracając do RM 800XL - to jest coś co zawsze chciałem mieć ;) - i to musi być ;) - chce dożyć - choćby nie wiem co ;). Będę miał komputer, który pamiętam jako dziecko ;). Będzie nowy i mój ;). Już go nie oddam ;) - jak kupie. Do trumny mi wsadzą - ale nie oddam ;).
    • 11:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     
    Usunąłem post bo widzę że już jest info o liście z Clinton.
    • 12:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 May 2023
     
    • 13: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     
    No to jedynym wyjściem wydaje się w takiej sytuacji odpalenie prowizji za design.
    Ostatecznie i tak klient za to na końcu zapłaci.
    Pytanie tylko czy Retro Games Limited zgodzą się na udostępnienie praw i jaka w takim przypadku będzie cena końcowa?

    edit:
    moim zdaniem się nie zgodzą.

    a tutaj rzeczone prawo (EU):
    ->link<-

    Zdaje się, że mają prawa tylko do designu XL (-0002) i ST (-0001).
    Pozostaje seria XE.
    No chyba, że seria XE jest "podciągnięta" pod ST.
    • 14: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime8 May 2023
     
    Jej - czyli szykowało się THE800XL albo coś w tym stylu, bo firma to ta od THEC64 i THEA500 Mini itd - z tego co podesłał Pawex - dziwna sprawa. Albo jakiś zbieg okoliczności.
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     
    XE też byłoby super, dla niektórych nawet bardziej, a w Polsce być może dla większości ;-)
    • 16: CommentAuthortebe
    • CommentTime8 May 2023
     
    wyjściem jest wykupić firmę troll ;)
    • 17: CommentAuthormono
    • CommentTime8 May 2023
     
    Może nadszedł czas żeby wysłać Intelowi wezwanie do zaprzestania praktyk naruszających prawo do Rapidusa?
    • 18: CommentAuthorRocky
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     
    Widać, że też planują coś z ST...

    ->link<-

    Ale.. brakuje im Atari XE.. może RM 130XE... tylko szybko i może to zgłosić od razu..
    • 19: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     
    To chyba jedyne wyjście.
    Tylko jak się z "Retro Games Limited" zreflektują to może być z nimi wyścig na czas o patent.
    O ile ktoś już nie ma praw do dizajnu serii XE i dizajn serii XE to nie to samo co seria ST.
    Po nazwie "Atari" ciężko w tej wyszukiwarce to ustalić.
    • 20:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     

    Rocky:

    Widać, że też planują coś z ST...

    ->link<-

    Ale.. brakuje im Atari XE.. może RM 130XE... tylko szybko i może to zgłosić od razu..


    widzę tam taką datę:
    "Design expiry date" 05/07/2026

    no i swoją drogą to chyba tylko dotyczy wyglądu 800XL a nie np 600XL czy 1200XL
    • 21: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     
    Nie znam się na unijnym prawie patentowym ale podejrzewam, że i tak to oni będą mieli w 2026 r. pierwszeństwo (kontynuacja) do tego patentu.
    • 22:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     
    Hmm... render z RM<>XL bardzo przypomina ten z patentu...

    Kto powiedział, że trzeba się tak kurczowo trzymać tego designu?

    ...ale ja bym się nie pogniewał, gdyby ostateczna obudowa była zaplanowana w designie 1200XL! Z pełną klawiaturą! Numeryczną! I klawiszami sterującymi przełączanymi wtryb joysticka!

    No i idealnie jakby była też wyciągana z obudowy do podłączenia kabelkiem USB z normalnym pecetem! ^v^

    ...jest tu ktoś z Revive Machines? Czyta?

    Disclaimers: Ten pomysł jest free i może być wykorzystany komercyjnie wyłącznie przez Revive Machines Sp. z o.o. bez ponoszenia dodatkowych opłat B-)
    • 23: CommentAuthortebe
    • CommentTime8 May 2023
     
    jak chujowo być Atarowcem, ciągle wiatr w oczy ...
    • 24:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime8 May 2023
     
    wiatr albo gumowce
  1.  
    Alternatively use the bigger housing of a 1200XL, 1400XL, 1450XLD, 1600XL, etc.

    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    • 26:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime8 May 2023
     
    Obudować coś na kształt 1200 XL (tylko mniejsza i jednak z gniazdem cartridge'a w ludzkim miejscu) mogłaby być fajna.
    • 27: CommentAuthorRocky
    • CommentTime8 May 2023
     
    1200XL nazwowo pasuje do Amigi 1200 :) Choć płyta od A1200 pasuje do 800XL..

    1200XL przede wszystkim jest wielkie..
    Patrząc na te patenty to pozostaje seria XE, choć brak pewności czy gdzieś już to nie jest pod innym numerkiem..
    Inna opcja to wzornictwo XL z nieco zmodyfikowanym wyglądem, dostosowanym do współczesnych potrzeb..
    Może jako baza 600XL (zgrabna bryła) ze slotem karta ze 130XE + ECI na tylnej ściance jak w 130XE.. nie mam pewności, czy to by wystarczyło.
    • 28:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime8 May 2023
     
    Przy 1200XL bardziej chodzi mi o klawiaturę i kalwisze funkcyjne na górze. Chociaż XE z 10 klawiszami funkcyjnymi właśnie jak w 1200XL też byłaby klawa. Plus szeroki backspsce i shift... Wzornictwo bardzo atarowskie (taki mashup pomiędzy XE i ST) a ryzyko, że ktoś się dowali maleje.
    • 29: CommentAuthorpg
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     
    I made a quick concept, merging a bit of 800XL and 1200XL design. Feel free to use it if you find it worth. :-)
    • 30:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime8 May 2023
     
    Nice!
    • 31:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     
    Great, but I suppose reverse order for special keys will be more satisfying :) and programmable F1..F8 (..F12) function keys - or just only function keys but with double functionality (F1|HELP, F2|START,F3|SELECT,F4|OPITON, F5|RESET)...

    And power LED in the left bottom corner like in XE series, but tricolor (power|read|write).

    Oh, just dreaming... ^v^.

    ...RM1850XTE ;)
    • 32: CommentAuthormono
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     
    No, please don't duplicate functionality. Use F1 till F4 as in normal 1200 XL keyboard, but take a quick look at keyboard connections - there are 6 lacking keys. Maybe it's good opportunity to add F6..F10? And keep XL-like look design.

    Edit: And please add semigraphic shapes on the side faces of the keys. I don't understand why you need to make exact copy of XL keyboard with all it's mancaments.
    • 33: CommentAuthorRocky
    • CommentTime8 May 2023
     
    F6-F10 hmm.. w sumie dodatkowe F1-F4 by wystarczyły
    Może 4 przeznaczyć jako strzałki bez konieczności używania ctrl, a pozostałe dwa do wywołania menu konfiguratora i jeszcze czegoś co potrzebne.
    • 34: CommentAuthorpg
    • CommentTime8 May 2023
     
    Here's your XE version. ;-)
    • 35: CommentAuthorpg
    • CommentTime8 May 2023
     
    Added key labels and function keys.
    • 36:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime8 May 2023 zmieniony
     
    Mine had better look:

    ...and where is the reverse order? :P

    //EDIT: And if it be on FPGA, why not use PC keyboard inside:

    ->link<-
    • 37: CommentAuthorpg
    • CommentTime9 May 2023
     
    One thing I'd consider a plus is that with the console keys on top the whole machine can have quite a bit smaller footprint (about as narrow as an XE or even less), which may come in handy when you want to pack your machine in your backpack, travelling to your favorite party. ;-)
    • 38: CommentAuthorpg
    • CommentTime9 May 2023 zmieniony
     
    A little bit of Falcon vibe. ;-)
    • 39: CommentAuthormono
    • CommentTime9 May 2023
     
    @PG: How can you profanate XE keyboard - the most beautiful keyboard over the world :) Błe. And that ashtray on top.
    • 40: CommentAuthorpg
    • CommentTime9 May 2023
     
    It was just a 3x resize of a keyboard I drew over 20 years ago. :-P
    • 41: CommentAuthorRocky
    • CommentTime9 May 2023
     
    RM800XL-concept2 jest najlepszy, ale to bardziej 600XL..
    Może po prostu RM XL > Retro Machine XL
    ... ale bez slotu na cart u góry.. jak 1200XL.. To za bardzo zbliża do patentu i twórcy mogą mieć problem.
    Slot carta dałbym jak to jest w 130XE wraz z ECI
    • 42: CommentAuthortebe
    • CommentTime9 May 2023
     
    przenieść produkcję do Ruskich i mieć wszystko w d....
    • 43:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime9 May 2023
     
    To już lepiej do Chin.

    Ja bym rozważył czy nie zacząć od zrobienia płyty pod klasyczną obudowę 800XL (z ewentualną koniecznością zrobienia brakujących otworów) a potem kombinować jak tu obejść powyższy problem z nową obudową. Albo od razu przejść na 800 (bez literek).
  2.  
    W sumie było by ciekawie jakby nowa płyta miała możliwość zamontowania w klasycznej jak i w nowej obudowie.
    • 45: CommentAuthormono
    • CommentTime9 May 2023
     

    Peri Noid:

    Ja bym rozważył czy nie zacząć od zrobienia płyty pod klasyczną obudowę 800XL

    Ale przecież to jest całkowicie nowy komputer.
    • 46:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime9 May 2023
     
    I co z tego?
    • 47: CommentAuthortebe
    • CommentTime9 May 2023
     
    stara obudowa nie ma otworów dla USB, HDMI
    • 48: CommentAuthormono
    • CommentTime9 May 2023
     
    @Peri Noid: No bo to jest całkowicie nowy komputer. W ogóle nie przejmowałbym się wyglądem jakiejś staroci i zaprojektowałbym nową ładną obudowę i nową ładną płytę :) Przecież tam nie będzie jednego starego chipu.
    • 49:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime9 May 2023
     
    Całkowicie nowy komputer nie musi wyglądać w ogóle jak stare Atari. Moje rozumienie tego projektu jest takie, żeby wykorzystać nostalgię - inny design, nawet wzorowany na oryginalnym, nie będzie miał takiej siły jak faktyczna obudowa. A środek to zupełnie inna bajka. I dlatego właśnie autorzy przywołali 800XL. Przynajmniej ja tak to odbieram.
    • 50:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime9 May 2023
     
    I słusznie, gdybyśmy chcieli coś innego, to siedzielibyśmy na emulatorze na RPi 400.