atarionline.pl amstrad :P - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2013 zmieniony
     
    w dyskach HD trzeba oczywiście zalepić "dziure" ;)


    Jest tu jakiś w tym Amstradzie odpowiednik resetu? (w sensie jakiejś kombinacji klawiszy)
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Apr 2013 zmieniony
     
    Rzecz w tym, że Amstrad nie ma resetu, trzeba używać przełącznik zasilania. Być może dzięki temu uniknięto problemów jakie miało np. małe Atari - czasami po resecie gra się uruchamiała nieprawidłowo bo w pamięci częściowo pozostawał poprzednio uruchomiony program. Najczęściej mam tak z programami w Basicu. Na Amidze ktoś poszedł po rozum do głowy i po resecie można było wczytać ripper który znajdował w pamięci muzykę z uruchomionej wcześniej gry.
    • 3: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Apr 2013 zmieniony
     
    Jeśli załapiesz ochotę na gry to dobrze pamiętać, że część gier obsługuje 2 przyciski niezależne, ale często nie ma o tym informacji - część joysticków od Atari/Amigi/C64 miała odpowiedni przełącznik, bez niego działa tylko guzik A, mimo, że joy ma kilka przycisków. Czy joy działa prawidłowo można sobie zbadać w Basicu - wychylając kierunki pojawiają się odpowiednie strzałki, a fire widziane jest jako litera Z.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2013
     
    Dlatego w małym Atari są dwa rozwiązania tego problemu. Albo wykonanie sprzętowego resetu, albo hardreset rozwiązuje podłączenie dowolnej wersji kmk/ide .. i problem nie istnieje. Brak resetu to ogólna masakra, szczególnie dla sprzętu jako takiego.

    Co do Joy'a, to mam ten z przełącznikiem dla CPC, więc luz.

    Jeszcze raz dzięki za pomoc!
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2013
     
    ... ten CPCDiskXP rewelacyjnie się spisuje w temacie zapisu dyskietek dla Amstrada ;)-

    średnio się tylko doczytać można w hi-res, więc robię sobie właśnie kabelek do RGB.
    • 6: CommentAuthorSamarexus
    • CommentTime3 Apr 2013
     
    Maciek: zerknij na speccy.pl , tam mają dział Amstrada i forum
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Apr 2013
     
    dzięki, zaraz zobaczę.

    Teraz dopiero widzę też jedno. Dzięki ci boże, że na Atari mamy SIO, CIO, OS .. itd :D Komunikacja Amstrada ze światem zewnętrznym jest niestety mocno ograniczona.
    • 8: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime3 Apr 2013 zmieniony
     
    To nie do końca tak, po prostu firma wyszła z założenia że wbuduje pamięć masową do kompa i nic więcej nie trzeba. Ale jest złącze expansion z pełną szyną więc się da - z tego co wiem to ktoś pracował nad HDD i nawet ethernetem z wbudowanym stosem TCP/IP.

    Edit: o zobacz. Nie tak pusto - trochę tego jest:

    ->link<-

    Głównie "domowej" roboty, no ale do Atari w sumie też.
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Apr 2013
     
    Oczywiście. Wszystko jest, bo jest z 5, czy 6 interface'ów IDE, rozszerzenia (SymbOS - nawet w wersji z paczem oryginalnego OS - 4x16k) itd, tylko że nie wydaje mi się, by więcej niż 10% programów z FDD odpaliło z takiego HDD. Może się mylę, ale większość demek i gierek, które widziałem to leci po sektorach z dyskietek (domyślnie 3"), nic się nie bootuje samo (jak już) bo wszystko trzeba z basica popychać poprzez run"nazwa" itd, a ulubionym i jedynie poprawnym politycznie urządzeniem jest stacja A (więc trzeba było lutownicą przekonać komputer, że B to A i że białe jest czarne a czarne jest białe :) ). Co do różnych rozwiązań producentów to na podobnej zasadzie Atari wrzuciło do ESTEKA "pamięć" masową i nie jest tu wytłumaczeniem, że jest to komp 16-bit. Tymi kategoriami patrząc Atari XL/XE ma możliwości wykraczające poza 8 bit w tym względzie. ;)
    • 10: CommentAuthorstryker
    • CommentTime3 Apr 2013
     
    pinnnnn jaki masz tam układ crtc ?
    ->link<-
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Apr 2013
     
    ... czy da się to software'owo sprawdzić? Chodzi o to, że po montarzu dodatkowej flopki w środku kompa mam taki gnój, że zapakowanie i skręcenie obudowy zajęło ze 20 minut.
    • 12: CommentAuthorstryker
    • CommentTime3 Apr 2013
     
    20 minut ? :) fakt sporo czasu ;p
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Apr 2013
     
    no nie śmiej się. Upchałem pół metra taśmy pod klawiaturą ... bo mi się nie chciało jej skracać :D
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Apr 2013 zmieniony
     
    Po kilku dniach zabawy - wujek dobra rada.

    - Można podłączyć FDD 3,5" pod gniazdo dodatkowej stacji B. Zwieramy 11/12 i 33/34 i nie robimy jak w instrukcji ze zworką 11/12 tylko zostawiamy to tam i niech sobie będzie. Skutek - stacja B jest widziana i jako A i jako B. Skutek uboczny - busy led cały czas świeci, lecz unikniemy dzięki temu konieczności wtykania zwory po każdorazowym włączeniu komputera ;)

    - Uwaga na różne opisy rozwiązania przycisku RESET! (Amstrad 6128) :) - są 3 różne opisy z czego jeden działa. Słicza lutujemy pod punkty doprowadzone do gniazda EXPANSION.

    49 pin exp. - masa
    41 pin exp. - reset




    - Są też 3 opisy rozwiązania RGB - > Scart z czego dwa rozwiązania nie działają (np. jeden schemat dotyczy kabla bez sygnału synchronizacji :) ) a jedno podaje obraz bez koloru. Po drobnej modyfikacji kabel działa mi na 2 z 3 TV jakie mam do dyspozycji. Jeśli komuś to potrzebne, to mogę opis podesłać.
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Apr 2013
     
    Reset działa wybornie!

    Od 4 godzin nie wyłączałem Amstrada ani razu. Kilkadziesiąt dem / gier działa bez problemu. @S2325 - o tym resecie, to duby smalone prawił waść ;)
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Apr 2013
     
    po 8 godzinach testów stwierdzam, że hardware reset jest w 100% skuteczny.
    • 17: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime7 Apr 2013 zmieniony
     
    Nie wątpię:



    (hardware reset :) )
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Apr 2013
     
    .. uporządkowałem ostatecznie temat wymiany flopki z 3" na 3.5". Wszystko działa, prawidłowo odezwał się też "busy-led". Jeśli ktoś ma Amstrada i będzie potrzebne wsparcie merytoryczne, to służę pomocą ;)

    Teraz czas na wymianę romu na PARADOS ;)
    • 19: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Apr 2013 zmieniony
     
    climax-g demo w odcieniach zieleni
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Apr 2013
     
    ładnie wygląda na tubie z tym, że na Amstradzie tego nie odpalę. Niestety trzeba demo odpalić poprzez RUN"NAZWA" ... i w tym przypadku z filmiku nie wywnioskowałem jaka to nazwa, a na real HW także nie ma na ten temat żadnej informacji.
    • 21: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Apr 2013 zmieniony
     
    Spróbuj run"climaxg Nagrywam już w lepszej jakości więc nie powinno być więcej takich sytuacji. Jeśli badasz na kolorowym wyświetlaczu to będzie to wyglądało kiepsko - losowa tęcza.
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Apr 2013
     
    no! ładne ,ładne,jaką rozdziałke obsługuje ?
    • 23: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Apr 2013 zmieniony
     
    Nie wiem jak sprawdzić rozdzielczość - rozdzielczość okna emulatora nie jest równa rozdzielczości na prawdziwym Amstradzie. Tu jest obrazek w jakiejś wyższej rozdzielczości i nagrywane w lepszej jakości:

    • 24: CommentAuthors2325
    • CommentTime15 Apr 2013 zmieniony
     
    syntezator mowy:
    • 25: CommentAuthors2325
    • CommentTime25 Apr 2013 zmieniony
     
    doom-slideshow:
    • 26: CommentAuthors2325
    • CommentTime30 Apr 2013 zmieniony
     
    2 próby przeniesienia przygodówki Elvira:


    • 27: CommentAuthors2325
    • CommentTime25 May 2013
     
    • 28: CommentAuthors2325
    • CommentTime10 Jun 2013
     
    Szybkie i płynne 3D:

    • 29: CommentAuthors2325
    • CommentTime10 Jul 2013 zmieniony
     
    Amstrad CPC 16KBs ROM Game Development Competition 2013 ->link<-


    • 30: CommentAuthors2325
    • CommentTime15 Jul 2013
     
    • 31: CommentAuthorpioter76
    • CommentTime20 Aug 2013
     
    Witam
    Pytanie zapewne banalne dla starych wyjadaczy, ale czy jest możliwość sformatowania dyskietki CF - 2 bez użycia monitora? Posiadam amstrada cpc 6128 oraz stację dysków schneidera. Mam około 30 tych dyskietek. Proszę o szybką odpowiedź. pozdrawiam
    • 32: CommentAuthors2325
    • CommentTime5 Oct 2013
     
    duża rzadkość - polska gra na Amstrada

    • 33: CommentAuthors2325
    • CommentTime22 Jan 2014
     
    Samplowana muzyka - rzadkość:

    • 34: CommentAuthormarekp
    • CommentTime14 Oct 2015
     
    Podłączam się: Chciałem sobie odpalić demka na Amstarada CPC na MIST.
    Jak wczytam obraz dyskietki i wydam komendę cat, to w przypadku dem wyskakują mi jakieś śmieci więc nie wiem co wpisać do run" :-(
    Napisałem w przypadku dem, bo gry jakoś działają...
    • 35: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Oct 2015
     
    Wpisz może |CPM
    • 36: CommentAuthormarekp
    • CommentTime14 Oct 2015
     
    Teraz widzę, że coś się sypie w ogóle... Jak wczytałem core'a na nowo (niestety w opcjach brak resetu) to nazwy się pokazały. Ale z kilkunastu demek które ściągnąłem poszły dwa... :-(
    Do czego służy komenda którą podałeś? -> |CPM
    • 37: CommentAuthormarekp
    • CommentTime14 Oct 2015
     
    A wiesz co mogą znaczyć opcje ustawiane w MIST tj.:
    LowerVRAM: 1X
    LowerVRAM: X0
    itd. ?
    Jak to się miewa do prawdziwego CPC?
    • 38: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Oct 2015
     
    Nie znam się na MISTcie, poczekaj może na jakiegoś skrytego fana Amstrada. Komendę |CPM mi sugerują manuale emulatorów gdy nie można wylistować zawartości dyskietki i to wtedy faktycznie zawsze działa.
    • 39: CommentAuthormarekp
    • CommentTime14 Oct 2015
     
    Po |CPM wyskakuje "Press PLAY then any key:". Czekam zatem na skrytego fana Amstrada ;-)
    • 40:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime15 Oct 2015
     
    Nie wiem jak działa CPC na MIST.
    W moim przypadku (real hardware CPC 6128) wpisanie komendy RUN"nazwa pliku (zwykle rozszerzenie bas) uruchamia program z poziomu basica. Działa to ze wszystkimi uruchamianymi przeze mnie demami i grami.
    CAT listuje zawartość dyskietki
    |CPM uruchamia dyskowy system operacyjny - musisz mieć zamontowany obraz tego systemu. Do uruchamiania większości produkcji jest to jednak zbędne.
    Jakie dema próbujesz uruchomić?
    • 41: CommentAuthors2325
    • CommentTime15 Oct 2015
     
    Może te które się wysypują korzystają z rozszerzeń modelu Plus.
    • 42: CommentAuthormarekp
    • CommentTime15 Oct 2015
     
    Chyba wiem w czym był problem. Po nieudanym wczytaniu program przez RUN w pamięci pewnie były jakieś śmieci i cat listowało śmieci zamiast nazw. Pomaga uruchomienie "komputera" na nowo.
    A odpalić chciałbym np. Batman Forever. Po komendzie run"disc obraz na ekranie na chwilę znika po czym wraca do ekranu startowego Amstrada.
    Tak też dzieje się z innymi demami. Ale, żeby nie było, niektóre dema się wczytują i działają :-)
    Podejrzewam, że jednak wersja amstrada na mista nie jest całkowicie zgodna z oryginałem...
  1.  
    Nie mam Mist ale z tego co słyszałem od dwóch znajomych to przynajmniej im nie udało się odpalić tego Batmana, mimo wielu prób. A jeden znany Atarowiec, nawet spalił sobie Mista przy tych próbach :-D.

    Dla tych co nie wiedzą, co to Batman Forever:

    • 44:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime15 Oct 2015
     
    "A odpalić chciałbym np. Batman Forever. Po komendzie run"disc obraz na ekranie na chwilę znika po czym wraca do ekranu startowego Amstrada."
    Może się tak na przykład dziać, kiedy odpalamy demo 128kB na CPC 464 (z 64kB pamięci). Rozumiem że core tego MISTA ustawiony jest na CPC 6128?
    • 45: CommentAuthormarekp
    • CommentTime15 Oct 2015
     
    Zgłasza się jako: "Amstrad 128K Microcomputer (v3)"
    Co do wersji, to muszę więcej poczytać o projekcie tego core.
    • 46:
       
      CommentAuthorcavox
    • CommentTime21 Oct 2015
     




    te drugie to ciekawostka, megademo z kasety ;)
    • 47: CommentAuthors2325
    • CommentTime25 Oct 2015
     
  2.  
    • 49:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime26 Oct 2015
     
    A do mnie jedzie justCPC :)) też se odpale Batmana... a co :)
    • 50: CommentAuthors2325
    • CommentTime26 Dec 2015