atarionline.pl Rozszerzenie pamięci do 800xl działające z Fujinet - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorVagant
    • CommentTime25 Jun 2023
     
    Hej,
    Jakie jest najlepsze rozwiązanie, żeby dołożyć pamięci do 800xl i żeby to działało sprawnie z Fujinet? U1MB? AVG CART? SUB CART? Jakieś rozszerzenie na PBI? Czytałem, że te carty to nie dokońca współpracą. Z góry dzięki za pomoc.
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime25 Jun 2023
     
    Źle czytałeś. Każde działa. AVG trzeba umieć używać z FN ale poza tym działa.
    • 3: CommentAuthorVagant
    • CommentTime25 Jun 2023
     
    Które z tych rozwiań byś polecił?
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime25 Jun 2023
     
    U1MB wymaga ingerencji wewnątrz aczkolwiek poza tym to dla FN jest najmniej problematyczny. AVG i SUB ingerencji nie wymagają tylko ze przy ich wykorzystaniu z FN zostaje do użycia tylko sieć, ewentualnie wirtualna drukarka bo AVG sam sobie świetnie radzi z wgrywaniem czegokolwiek (zwlaszcza gdy ma się w komplecie kabelek SIO). Gdybyś chciał wykorzystywać wszystkie ficzer FN i nie chciałbyś grzebać w kompie to najlepsze są rozwiązania typu +512KB na złącze PBI od Zaxona - czyli goła pamięć. Jesg też ciekawe rozszerzenie z pamięcią+2xPokey, które można kupić na SellMyRetro. Ale ono ma rodowód moskiewski - jeśli wspierasz terrorystów to kupuj.
    • 5: CommentAuthorVagant
    • CommentTime25 Jun 2023
     
    Terrorystów nie wspieram, do Zaxona saię odezwę w takim razie.
    • 6: CommentAuthorXuio
    • CommentTime25 Jun 2023
     
    Nie trzeba sie specjalnie odzywac, do kupienia od Niego tu:

    ->link<-
    • 7: CommentAuthorVagant
    • CommentTime25 Jun 2023
     
    To jest to XE a ja szukam do XL.
    • 8: CommentAuthorXuio
    • CommentTime25 Jun 2023
     
    Ups, faktycznie. Moj blad.
    • 9:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime25 Jun 2023
     
    Witajcie. Podłączę się pod temat bo jest chyba nieco podobny.
    od kilku tygodni nie włączałem Atari 800XL i chyba przestało działać mi rozszerzenie pamięci w AVG. Tzn samo AVG działa. uruchamia pliki i .atr ale dema, które wymagają więcej RAMu przestały działać. Inny objaw jest taki, że nie mogę uruchomić programu Sysinfo bo zawiesza komputer. Jakieś pomysły co to może być? Atari czy AVG? Z Atari miałem już kłopot ale Perinoid który mi naprawiał nie stwierdził poważnych problemów w Atari.
    AVG mam oczywiście z kabelkiem do PBI. Wszysto inne na 64 kb chodzi bez problemu.
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime25 Jun 2023
     
    @crrn: Wyczyść złącza. To typowy objaw niełączących styków.
    • 11:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime27 Jun 2023
     
    Koniecznie spirytusem - inaczej nie ma efektu.
    • 12: CommentAuthortebe
    • CommentTime28 Jun 2023
     
    Izopropanol Twoim najlepszym przyjacielem
    • 13:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime4 Jul 2023
     
    @Peri Noid @MaW
    Tak zrobiłem. Przeczyściłem IPĄ wszelkie potencjalne punkty styku ale nadal jest bez zmian. Efekt jest taki że np Numen mi pisze że nie ma dodatkowych 300 kb RAMU a wcześniej działał.
    Czy ktoś podpowie co mogę sam dalej zrobić czy po prostu oddać do naprawy?
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 Jul 2023
     
    @crrn: Podrzuć mi na Kabaty, ogarnę.
  1.  
    U mnie problemy z dziwnym działaniem rozszerzenia pamięci ustąpiły po zmianie zasilania.
    • 16: CommentAuthorharry_tv
    • CommentTime5 Jul 2023
     
    Jakiś czas temu zauważyłem u siebie podobny problem podczas próby uruchomienia dema Numen. W moim przypadku pomogło wyłączenie (CTRL+M) i ponowne włączenie rozszerzenia pamięci (CTRL+SHIFT+M).
    • 17:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime5 Jul 2023
     
    @harry_tv
    niestety CTRL+M i CTRL+Shift+M nie dają rezultatu.

    Innego zasilacza nie mam aby sprawdzić, ale mam już zaoferowaną pomoc.
    Więc dzięki wszystkim!
    • 18: CommentAuthortebe
    • CommentTime5 Jul 2023
     
    tutaj macie na temat źródła dodatkowego zasilania

    ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Jul 2023 zmieniony
     
    Ciekawe, po co owadom te mikroskopijne otworki w ich chitynowych pancerzykach... albo otworki u okrzemek. Tak, po co są oficjalnie. Ale zjawisko zmiany długości fali świetlnej przechodzącej przez nanootworki jest również ciekawe :)

    I znowu wygląda, że przyroda była pierwsza.

    Natomiast wróżę temu pomysłu szybkie wymazanie z przestrzeni publicznej.

    @crrn, możemy spróbować na moim AVG i na moim zasilaczu, masz po drodze na Ursynów :)
    • 20:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime5 Jul 2023
     
    Kuba zasilacz mam chyba taki jak ty, bo od Ciebie :)
    ale w sumie nie zaszkodziło by spróbować Twojego AVG bo zaczynam mieć wrażenie (nie poparte wiedzą niestety ;) ) że to może być wina AVG.
    • 21:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Jul 2023
     
    Obejrzyjcie kabelek do PBI. On jest newralgicznym elementem. Może coś trzeba przelutować.
  2.  
    What AVG cart do you have crrn ? Older one with b/w label or newer one with dark blue / light blue label ?

    Check the firmware - if you downloaded the newest version 0.29, note that bb-0.29 is for the older AVG cart (with b/w label) and bc-0.29 is for the newer AVG cart (with d-blue/l-blue label).

    Also it seems that version 0.29 requires two firmware files AVGCARTa.UPD and AVGCARTb.UPD. While bb-0.29.zip seems to have both files present, bc-029.zip has only AVGCARTb.UPD present (while AVGCARTa.UPD is missing). I solved this by copying the missing file from the other version and it seems to work...
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Jul 2023 zmieniony
     
    @CharlieChaplin.

    The -a and -b versions are for two different fpgas present in AVGcart.
    So if you have old one, use only -a version, and if you have new one - use only -b version. One archive with -a and -b versions is for convinience (and fool-proofness) only. The cart gets what belongs to it, the rest is ignored.

    One versions missing in archive mean that bug is fixed only in one of the versions, the other is unnafected/ not changed.
    • 24:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime6 Jul 2023
     
    @CharlieChaplin
    I don't know if firmware is the problem in my case.
    I have the blue-ish version of cartridge and it worked perfectly for many months. now after few weeks of not using this thing the system can not see the extra RAM now. Anyway. I take the computer + AVG to Lost party so maybe someone can help me there.
    • 25: CommentAuthortmp
    • CommentTime6 Jul 2023
     
    if you find out that either cart or cable is faulty, let me know and we'll solve that
    • 26:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime9 Jul 2023
     
    @tmp
    Pancio was so kind to help me with my Atari + AVG problems. After few tries with his Atari and his AVG we were able to spot the problem. And looks the problematic thing is the "PBI cable for AVGCART"
    Let me know if there's a way to solve it. TIA

    @Pancio
    Jeszcze raz! Wielkie dzięki za pomoc na Lost Party.
    • 27: CommentAuthortmp
    • CommentTime9 Jul 2023
     
    send me an email to shop malpa miscretro.com with your order number
    • 28:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime10 Jul 2023
     
    OK. email sent!
    • 29:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime22 Jul 2023
     
    Chciałem tylko potwierdzić super obsługę ze strony TMP. Wysłałem wszystko do niego i dostałem naprawiony i działający sprzęt. Dzięki TMP
    Problemem był konkretnie:

    "one of the pins of the edge connector broke off the pcb, after resoldering
    it back it started to work"

    So Thanks a lot TMP for your help!