atarionline.pl Wyłączenie pamięci DRAM - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime26 Jun 2023
     
    Cześć wszystkim :)

    Sprawa dość banalna. Jak wiadomo stockowym DRAM-em steruje FREDDIE. Za jego obecność w przestrzeni adresowej odpowiadają sygnały EXTSEL i CASINH.

    Mam jedną płytę od 65XE, w której chcę zamontować SRAM pod proca, ale nie chcę wylutowywać DRAM-u ani pośrednich rezystorów.

    Chcę go zablokować z poziomu MMU, czyli puścić 5V na CASINH do FREDDIE-go, a CI z MMU do SRAM-u.

    Pytanie brzmi czy ktoś testował taką konfigurację pod względem stabilności i obciążenia szyny danych?
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Jun 2023
     
    Do odważnych świat należy :D
    • 3:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime27 Jun 2023
     
    Wiesz co, z mojego punktu widzenia najlepiej jest jednak mieć pamięć DRAM w podstawkach i po prostu ją wyciągnąć. Jak nie jest w podstawkach, to przerobić na podstawki. Myślę, że tak jest lepiej również ze względu na to, że pamięć DRAM nawet jak zablokujesz jakoś metodami, które proponujesz, to one i tak nadal żrą Ci niepotrzebnie prąd, a każdy z tych scalaków dodatkowo sieje zakłóceniami po płycie i po zasilaniu. Trochę roboty więcej z socketowaniem DRAM-u, ale skoro i tak grzebiesz, to więcej przyjemnej zabawy masz:-)
    • 4:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime27 Jun 2023
     
    Ja wiem, że one obciążają i sieją, tylko nie wiem czy takie rozwiązanie w ogóle pozwoli na normalne funkcjonowanie komputera.
    • 5:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime5 Jul 2023
     
    Czyli nikt nic nie wie?
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Jul 2023
     
    Jakoś da się to zrobić bo np. SysCheck tak potrafi zrobić. Albo rozszerzenie 1064 dla 600XL. Ale najwyraźniej poza specyficznymi przypadkami nikt tego nie potrzebuje.