atarionline.pl Ikoniczni bohaterowie gier z A8 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Aug 2023 zmieniony
     
    Jakie znacie postacie z gier na 8-bitowe Atari, charakterystyczne tylko dla tego komputera? Gra musi być znana, wydana wyłącznie na A8, no i charyzmatyczna (czytaj: dobrze zrobiona gra z fajnym bohaterem). :)
    Mi się kojarzy Fred z Avalonu (nie ma go chyba gdzie indziej) i bohater dwóch gier I.Mackintosha - Captain Crumble. Może jeszcze bohater CAVERNII, tak idealnie skopiowany w grze Magnusa i Liebicha, czyli w DEIMOSie. ;)
    • 2: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime14 Aug 2023
     
    Trudno o unikalnego dla 8bitowego Atari. Tu kiedyś zadałem to pytanie ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime14 Aug 2023
     
    Podobno ten misiu z Crystal Castles miał być taką ikoną Atari, ale coś to raczej nie wyszło nawet jeśli faktycznie były takie plany.
  1.  
    There's many? other than the Nintendo's one8s) from this add we can also see Centipede(s) other than the Teddy bear.
    I think that atari never thought/had the intention to have one as we can't see really a game that will/had sold many (hundreds) of copies to become an iconic character like Sega's Sony and Nintendo's Mario (or even Donkey Kong).
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Aug 2023
     
    Bohatera Misji nie ma też na żadnej innej platformie. Spodziewałbym się też większości bohaterów z polskich gier, bo rzadko które były replikowane na innych komputerach:
    - Barahir
    - Kernaw
    - Saper
    - Captain Gather i Dagobar
    - Adax
    - Vicky
    - Kult
    - Droga Wojownika
    - Krucjata
    - Around the Planet
    i mnóstwo innych.
    • 6:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Aug 2023 zmieniony
     
    Dzięksy za dotychczasowe odpowiedzi. :)

    @ilmenit
    Ciekawy wątek nie znałem tego. ;o
    Wynika z niego, że faktycznie trudno o jednego bohatera, kojarzącego się z A8, a ten Bentley Bear to trochę na siłę...

    @mono
    Fakt, bohater Misji nie był gdzie indziej, choć sama gra wzorowana trochę na "Saboteurze" z ZX-a, a gość z ADAXa z kolei kopiuje tego "misjonarza". ;)
    Piszesz o BARAHIRze, a jak wyglądał bohater? Akcja w tej przygodówce jest jakby "z oczu". W intrze do BARAHIRa jest widoczny co prawda wielki opancerzony kolo, ale to chyba nie główny bohater (?).
    VICKY nie spełnia warunków bo pojawił się też na Amidze (w gorszej wersji niestety - wbrew pozorom).

    Bohater z "Artefaktu Przodków" powinien się załapać.
    • 7:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime14 Aug 2023
     
    A Robbo?
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Aug 2023
     
    ROBBO nie, bo "eksportowano" je na kilka innych platform...
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Aug 2023
     
    @Dracon: Fakt, Barahir i Vicky się nie kwalifikuje. A Artefakt jak najbardziej. I Laura też chyba.
    • 10:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime14 Aug 2023
     
    Dla mnie ikonicznym bohaterem na małe Atari zawsze pozostanie postać z Montezumy czy Bruce Lee (mimo, że te gry też powstały na inne platformy).
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Aug 2023
     

    mono:

    Laura też chyba

    A nie nie jest tak, że ktoś portował Laurę na Amigę lub C64?
    • 12:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime14 Aug 2023
     
    @Dracon
    Ja zrobiłem przymiarkę do Laury na Amigę i C+4. Udowodniłem sobie że umiem. Zadziałało i ...nie miałem za bardzo motywacji aby to dalej ciągnąć.
    Na C64 ktoś faktycznie zrobił, ale nie pamiętam kto. Nie zaliczył bym tego jako oficjalny port na C64 więc chyba uznać można że Laura oficjalna jest tylko na Atari
    • 13:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime14 Aug 2023
     

    Dracon:

    ROBBO nie, bo "eksportowano" je na kilka innych platform...


    No wiesz, akurat Robbo jest bardzo typowo "nasze" i może być ikoniczne dla platformy Atari, bo powstał tutaj jako pierwowzór i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci i niewątpliwie kojarzonych z Atari.
    To, że powstały Robbo na innych platformach później, moim zdaniem nie przesądza kryterium. Gdyby patrzeć w ten sposób, to trzeba by też wykluczyć np. Mario z Nintendo, bo Mario występuje też w grach na Atari, a z Segi wyrzucić z kryterium Sonica, bo jest też np. na pececie.
    Nie sądzicie, że trzeba by takie kryteria wyboru postaci dookreślić trochę bardziej? No bo w ten sposób, to można by właściwie zamknąć temat stwierdzeniem, że w ogóle nie ma takich postaci na żadnych platformach.
    • 14: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Aug 2023
     
    Tak, też się przychylam do tego żeby nie patrzeć na porty. A w takim razie:
    - Miecze Valdgira
    - Montezuma
    - Boulder Dash
    - Vicky (jednak) :)
    • 15: CommentAuthorPecet
    • CommentTime15 Aug 2023
     
    Piłeczka z Yoompa, dopóki go nie przeportowano na c64
    • 16: CommentAuthoras...
    • CommentTime15 Aug 2023 zmieniony
     
    @Dracon,
    Co to za wątek?
    Wracasz?
  2.  
    @mono

    to może skoro to mają być ikoniczni bohaterowie, to niech nie pozostają bezimienni i wymieniajmy ich po imieniu?
    - Miecze Valdgira - Aldir
    - Montezuma's Revenge - Pedro (wg. Roberta Jaegera - autora, chociaż wg. książki "100 gier na trzy komputery", to Santiago)
    - Boulder Dash - Rockford
    - Vicky - Vicky?
    • 18:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime15 Aug 2023 zmieniony
     
    - Robbo - Robbo
    - Fred - Fred
    - Misja - Misjonarz :-)
    - Lasermania - Lasermaniak :-)
    • 19:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 Aug 2023
     
    Rockford - ciekawa odmiana dla Boulder Dasha, chyba tylko na A8?

    Fred - ten to 100% miodności i rozpoznawalności

    Bounty Bob - pojawia się w dwóch grach, tak jak i Cpt. Crumble oraz Aldir z "Mieczy"



    @As
    Wątek jak wątek, myślę że każdy (w tym ja) ma prawo taki założyć i podyskutować. :P
    A tak btw. otworzysz kiedyś "muzeum TOMS-ów" ? ;)
    • 20: CommentAuthorpoison
    • CommentTime16 Aug 2023
     
    Draconus
    Fred
    Ninja from Ninja Commando
    Henry from Henrys House
    Soldier from Misja

    TOP 5 Heroes :)
    • 21: CommentAuthormkolodziejski
    • CommentTime16 Aug 2023 zmieniony
     
    @Poison

    Draconus' hero name is Frognum (according to WIKIPEDIA)
    Ninja Commando - 3 guys: Joe Tiger, Ryu Eagle, Rayar Dragon
    Misja - to raczej bardziej Komandos (nie znałem określenia Marines w epoce za żelazną bramą), ale... w Tajemnicach Atari była informacja o kodzie na (nie pamiętam na co, nieśmiertelność?) JASIEK, więc tak go nazywałem, po anielsku - Johnny :P

    Ha! były dwa kody - jeden z TA, drugi podały Atariki ->link<- to było J.PELC do wpisania na ekranie tytułowym. JASIEK to może być skrót od Janusz, ale niezbyt częsty.
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Aug 2023
     
    Pedro
    Henry
    Zorro
    Hardin
    Aldir
    Ninja z Ninja
    Arachnus 4
    Telven
    Rinser
    Cassalana
    Rockford
    Tannatos
    Fred
    Druid
    Karateka

    Jak nie wiecie jaka postać z jakiej gry ... no cóż, atarianie wiedzą ;).
    • 23:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime16 Aug 2023
     
    Chyba miały być tylko exclusivy na Atari ;-)
    • 24:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime16 Aug 2023
     
    IRATA nigdy nie czyta wątków w których odpisuje, już się wszyscy do tego przyzwyczaili:-) (albo nie wiedział, że Zorro wymyślono jeszcze przed Atari:-))
    • 25: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    Zorro to chyba Don Diego?
    • 26: CommentAuthorVidol
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    @mkolodziejski: W pierwotnej wersji Misji (bez muzyki) było JASIEK,
    w wersji z muzyką (Mission Shark) - J.PELC.
    Podobna sytuacja była z Fredem.- LIMEK i CHAOS + nr levelu
    • 27:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Aug 2023 zmieniony
     
    A moim zdaniem najbardziej znanym i ikoniczny bohaterem (a w zasadzie anty-bohaterem) gry na Atari, nieobecnym na żadnej innej architekturze, jest... smok z Adventure na VCS ;-)
    • 28:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    A co z długim klockiem z tetrisa?
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    Tetris był na dowolną platformę.
    • 30:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    Zdecydowanie Karateka był na Apple, a Ninja na C64 m. in. A propos. Kto wie, co w Ninja w wyższych komnatach robi ptaszek wolno lecący w wersji na C64? Na Atari go nie ma.
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    Karateka jest też "nawet" na C64 ;-)

    Dorzuciłbym do puli piłeczkę z Yoompa! Owszem, są klony (bo nawet nie dokładne konwersje) na C64 i jeszcze nie ukończone na Amigę, ale oryginał jest tylko jeden :-)
    • 32: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    A Hans z Klosa?
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    @ jhusak - wkurza atarowców- pokazuje wyższość C64 nad Atari w temacie ilości duszków i animowanych obiektów na ekranie ;).
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    Hardin
    Aldir
    Telven
    Tannatos
    więc ci zostają. :)
    • 35: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    A ten Hardin to co to jest i skąd? Tanatosa też nie bardzo kojarzę (prócz mitologii)...
    • 36:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    Tak ikoniczni, że aż ciężko skojarzyć ;-)
    • 37:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Aug 2023 zmieniony
     
    No jak to, nie wiecie? Agent Hardin z Krucjaty (poszukałem googlem, bo nie wiedziałem, ale ze mnie mizerny Atarowiec:-))). Hardin jest tak ikoniczny, że w jakimkolwiek towarzystwie jak powiesz Atari, to zaraz wszyscy zakrzykną Hardin. Niemal identyczna ikona jak Mario w przypadku Nintendo. Ja nie widzę różnicy, dobrze, że go umieścił IRATA na pierwszym miejscu.
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    Dracon - może zdradź, do czego potrzebujesz tej ikonicznej postaci, bo to bardziej uszczegółowi Twoje zapytanie.

    Zgadzam się tu z rozumowaniem Mq odnośnie ikoniczności na różnych platformach. Przeportowanie Robbo na inne platformy też podbija ikoniczność tej postaci, a nie ją obniża. Zresztą od lat staram się promować Robbo wśród osób spoza naszego środowiska jako właśnie ikonę naszego gamedevu. Dlatego dyskusje o ikoniczności postaci z gier Atari już parę przerabiałem, np. wtedy, gdy zostałem poproszony o zrobienie okładki do książki TDC-a ("Oni migają..."). Wykorzystałem tam Robbo i karła Aldira z Mieczy Valdgira. Dla mnie ikoną polskich postaci w grach jest Robbo, a potem... długo, długo nic, więc Aldira wziąłem z braku laku :)
    • 39: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime17 Aug 2023
     
    @Dracon Hans Kloss ćmiący szluga ;)
    • 40: CommentAuthoras...
    • CommentTime17 Aug 2023 zmieniony
     
    @Dracon, Ty Stary dobry herbatniku ;)
    dawaj na SV, jutro będzie ekipa.
    Porozmawiamy przy piwku jak kiedyś.
    • 41: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime19 Aug 2023 zmieniony
     
    Pamiętacie E.T.
    To jest ikoniczna postać :)
    • 42: CommentAuthorAdam
    • CommentTime19 Aug 2023
     
    @atariki50: tyle że ten wątek jest o grach na 8-bitowe Atari, a nie na 2600 :)
    • 43: CommentAuthormono
    • CommentTime19 Aug 2023
     
    2600 jest 4-bitowe :)
    • 44:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime19 Aug 2023 zmieniony
     
    E.T. faktycznie jest postacią ikoniczną, tyle że ikoniczną dla filmu a nie gry:-)

    Jak 2600 jest 4-bitowe, to Pong jest 2-bitowy:-)
    • 45: CommentAuthortebe
    • CommentTime21 Aug 2023
     
    w najnowszym Transformers, Autoboty "pojechały" po ET :)
    • 46:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 Aug 2023
     
    Ta gra o "E.T." jest niezbyt chwalebnym przypadkiem, raczej symbolem zepsucia ówczesnego gamedev'u więc lepiej pomińmy to milczeniem...
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Aug 2023
     
    ET - bardzo fajny bohater, bo wyrazisty, charakterystyczny, ale ja bym powiedział, że ze względu na filmowe pochodzenie, raczej na ikonę gamedevu się nie nadaje.

    A gra "E.T" wcale nie jest taka zła, jak niesie "fama" - Dracon, grałeś kiedyś czy tylko powtarzasz po "famie"? :)
    • 48:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 Aug 2023 zmieniony
     
    @Kaz
    Kiedyś raz mi się zdarzyło w to grać, ale produkcja mnie "nie porwała". Później czytałem jeszcze historię powstawania tegoż i już w ogóle nie byłem w zachwycie.


    Dracon - może zdradź, do czego potrzebujesz tej ikonicznej postaci, bo to bardziej uszczegółowi Twoje zapytanie.

    Do niczego konkretnego, po prostu chciałem sprawdzić czy i kto by do tego miana się nadawał na platformie Atari 8-bit. :)
    • 49: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime21 Aug 2023
     
    Bardzo państwa przepraszam ale...

    Nią tylko na 2600 bo na AOL znajdziecie sobie sami link do gry Atari8bit. Jakieś trzy kliknięcia:) A tak patrząc na ikonicznych bohaterów to ten jest najmniej zdarty,wręcz się prosi o rehabilitację.
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Aug 2023
     
    Z tego co widzę powyżej, większość propozycji, jest antropomorficzna, a przecież wyrazistym bohaterem gry nie musi być postać. Mały podał już przykład klocka w Tetris, ja mogę dodać ikonicznego potwora ze Space Invaders. A pewnie takich elementów znalazło by się więcej.