atarionline.pl A8 Pico Cart - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime27 Nov 2023
     
    Ja to mam skrzywione podejście bo SMD i masówka u mnie raczej leci więc i pasty inne, no i ceny też inne...Ale w tym przypadku nawet zwykła kalafonia potrafi uratować sprawę.A na pewno ułatwić robotę.
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Nov 2023
     
    Ja normalnie lutuję cyną z topnikiem w środku i wystarcza (Cynel Professional). Więcej topnika - więcej cyny (która potem zostaje na grocie). Ponadto mam też na wszelki wypadek topnik w żelu (termopasty.pl) To są wystarczająco bezproblemowe środki lutownicze. Zarówno topnik wewnątrz cyny, jak i ten żel są no-clean - tzn nie trzeba ich zmywać po lutowaniu (ale raczej należy).
    • 3: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime27 Nov 2023 zmieniony
     
    Kuba ale oficjalnie to Cynela Prof chyba nie kupisz jako prywatny user ;) Ekologia... Więc tu dochodzimy teraz do dyskusji na temat spoiw lutowniczych ;) PB Free ,save tje planet ;) . A potem to już prosta droga do celowego postarzania produktów , regulacji unijnych itp.

    A temat był o A8 pico cart ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime27 Nov 2023 zmieniony
     
    Tak jak mówi zaxon i jhusak powyżej, takoż i ja potwierdzę, że to trzeba sobie wypróbować co komu leży najlepiej, bo jak widzicie zaxon używa czegoś innego, Kuba też czegoś innego, a ja jeszcze czegoś innego. Zapewne każdy z nas próbował różnych rzeczy i każdemu się sprawdza i wygodne jest to co lubi. Ja np. do lutowania wszelkiego THT nie używam w ogóle nic poza cyną. Zwykła cyna ołowiowa cynel (mówimy o hobbystycznym lutowaniu, nie o normach unijnych), ma w sobie tak dużo topnika, że dla mnie jest go tam dość i przy każdym THT oraz przy różnych kablach itp. nie używam niczego innego.

    Ale: dla mnie np. istotne są grubości cyny i kształty grotów i to wpływa mi istotnie na jakość i komfort lutowania. Grubości cyny sprawdzałem różne i najbardziej lubię 0.56 i ta jest mi najwygodniejsza przy grotach jakie posiadam. Do dużych rzeczy używam grota większego, a do małych mniejszego:-)

    Najistotniejsze moim zdaniem jest wyczucie temperatur i bezwładności termicznej posiadanego sprzętu oraz czas lutowania pojedynczego punktu lutowniczego. Każdy grot ma inną tą bezwładność. Bardzo ważne też jak się sprawnie i jak szybko lutuje, bo jak się umie szybko i sprawnie, to tego topnika jest w tej cynie aż za dużo, a jak się każdy lut grzeje i grzeje, to topnik odparowuje raz dwa, a cyna się przegrzewa, matowi i takie lutowanie jest już do dupy.

    Do SMD używam tylko dodatkowo topnika najtańszego RF800, którego podaję sobie strzykawką ze stępioną igłą. I tu też trzeba wyczuć ile tego topnika dawać. Bardzo dużo ludzi krzyczy żeby dawać "dużo" topnika, to się samo lutuje. Ta, jasne, tylko jak za dużo się daje topnika to później trzeba faktycznie te płytki myć, bo są tak popaćkane i klejące, że wstyd to komuś pokazywać:-) Jak się topnika da z wyczuciem, to idzie od razu wszystko zrobić na tyle czysto i schludnie, że nic nie trzeba myć. A te topniki mają tak jak Kuba wyżej napisał "no-clean", więc niczemu nie przeszkadzają nieduże resztki jeśli nawet coś tam zostanie. Większość z tego to jest i tak alkohol, który odparowuje.

    Aha i jeszcze jedno: trzeba nauczyć się dawać odpowiednio mało cyny i z czasem idealnie dozować jej ilość, wtedy można przy lutowaniu smd wykorzystywać zjawiska związane z napięciem powierzchniowym i robić to świadomie. Krótko mówiąc bardzo drobne rastry przy scalakach TSOP których niektórzy nie widzą gołym okiem, mnie się lutuje o wiele łatwiej i szybciej niż większe, a ogólnie SMD o niebo lepiej i wygodniej niż THT. Przy takim TSOP jak się nabierze wprawy, to idzie całego scalaka przylutować jednym ruchem grota po wszystkich końcówkach na raz tak, że wszystkie są przylutowane i nie ma żadnych zwarć.

    Co do THT, to ja już nie umiem tak spierdolić jak zaxon pokazał na tych zdjęciach, nawt jak bym chciał celowo to zrobić:-) Chociaż nie, celowo to bym umiał, wystarczy nabrać najpierw cynę na grot, potem odłożyć na chwilę lutownicę, żeby dobrze topnik odprował, a następnie zasmarkać tą cyną z grota punkt lutowniczy:-) hehehe:-)

    Edit: sorry za oftop, zaxon ma rację że wątek jest o A8Pico. Koniec dyskusji o lutowaniu z mojej strony:-)
    • 5: CommentAuthorpigula
    • CommentTime27 Nov 2023
     
    Zaxon - nie bądź sknera i wystaw jeden kit dla kolegi ;)
    Bo nie chce mi się specjalnie z chin 5 płytek ściągać.
    • 6:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime27 Nov 2023
     
    I dla drugiego kolegi też :)

    Umim lutować :)
    • 7: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime28 Nov 2023
     
    Nie mam już gołych płytek, zostały mi 4 szt i mam je zmontowane i opakowane . Chyba że chcecie te z Pico z boku, to mam dwie ale tez już poskładane.
    • 8:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime28 Nov 2023
     
    Ech... odmawiasz lutowania mi!?

    No cóż....

    Trudno co robić.

    Wiela taka płytka opakowana?
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Nov 2023
     
    Sprzedaj tę przesmarkaną za pół ceny :)
    • 10:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime28 Nov 2023
     
    Tę przesmarkaną, to ja zgaduję, że zaxon naprawił w 2 minuty za pomocą topnika i temperatury i pewnie od ręki wstała:-)
    • 11: CommentAuthorpigula
    • CommentTime28 Nov 2023
     
    Jaka cena jednego i drugiego wariantu?
    • 12: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Piguła, Pecuś, taka sama jak za kit, 79 PLN, bez obudowy , choć tu dojdzie jeszcze wysyłka , 16 pln paczkomat. Macie maila do mnie, odezwijcie sie.

    MQ, tej posmarkanej jeszcze nie ruszałem. Niech leży i mi przypomina jak sie kończy wdrażanie głupich pomysłów z KIT-ami. ;)
    • 13: CommentAuthortakron27
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    pomysł głupi nie jest, kity są dobre.
    problemem są ludzie a nie produkt czy miejsce sprzedaży :-|
  1.  
    Za bardzo się przejmujesz. Na zły montaż gwarancji nie ma.
    • 15: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    W/g Allegro niestety jest.A nie będę ryzykował blokady konta za pierdołę za parę złotych . Ale to inny temat.
    • 16: CommentAuthorpigula
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    zabawna to jest wybiórczość allegro w tego typu sprawach - małęgo sprzedawce upier... z miejsca.... a dużym pozwalają w skali hurtowej je..ć ludzi.
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Mały == mały obrót == mały przychód z prowizji.
    Duży == mnóstwo transakcji == spora prowizja.
    c.b.d.o.
    • 18: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    I dokładnie o to chodzi. Starają sie wypchnąć małych sprzedawców z Allegro jak mogą . Mnóstwo drobnych szykan, ciągłych zmian itp atrakcji . Ot, właśnie mi zablokowali wpłatę od klienta bo czas wysyłki mam ustawiony na 14 dni ;) Wypłacą mi kasę może za 21 dni ale nie później niż za 45 dni. . Duperela.... 650 PLN....

    Konto od 5 lat, firmowe, supersprzedawca, w przeciągu 5 lat jeden problem, zero negatywów... No ale sprzedaż licha więc jeb ;)
    • 19: CommentAuthorVLX
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Jak rozumiem, sprzedawca w takiej sytuacji powinien wysłać towar jak dostanie pieniądze, czyli może za 21 dni, alen nie później niż za 45?
    • 20: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Absolutnie nie może . Bo dostanie wtedy po wewnętrznych statystykach i punktacji za nieterminową wysyłkę. Co wiąże sie z utratą wielu "korzyści" na Allegro.
    • 21: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Jak ktoś ciekawy jak wygląda oficjalne wsparcie od Allegro ;) ->link<-

    Temat dosyć rozwojowy ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi.
    • 23: CommentAuthorpigula
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Dla mnie sytuacja jak z filmu Barei.
    Normalnie dramat i sztuczne utrudnianie rozwiązania sprawy.
    Klient klepnął zamówienie - jestem w stanie zrozumieć, że nie zauważył terminu realizacji zamówienia (14 dni), jak się zorientował postanowił zrezygnować i poprosił o zwrot kasy... No czysta i klarowna sytuacja - każdemu może się zdarzyć, to po jakiego ch.. blokowali środki z jego wpłaty. Ehhhh i ten tekst, że jak już zablokują to szybciej niż 15 grudnia nie będą mogli odblokować... HIT
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Blokada przeciwko resellerom, co za kasę z wpłaty kupują gdzie indziej, żeby dostarczyć klientowi.
    • 25: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Peri Noid ? No bo tak Allegro działa. To sie nazywa sprzedaż w Drop. Ty kupujesz u jakiegoś sprzedwacy na Alle a twoje zamówienie idzie poprzez niego do hurtowni i ona ci to wysyła.
    • 26: CommentAuthorpigula
    • CommentTime1 Dec 2023
     
    Z ciekawości 3 ostatnie zamówienia zrobiłem via allegrobox (taniej o 1zł w porównaniu do inpostu (nie miałem jak uzbierać do zamówienia smart) - czas dostawy słaby... nawet bardzo słaby....
    • 27:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Dec 2023
     
    Ja słyszałem, że AllegroBox nie jest tak rzetelny w dostawach, jak Inpost, że zdarzają się uszkodzenia czy zagubienia. Ale może to pogłoski.

    W każdym razie Inpost jeszcze mnie nigdy nie zawiódł, a jak raz zawiódł przewoźnik w GB (zgubili paczkę) (wysyłałem inpostem), to Inpost oddał kasę.
    • 28: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime2 Dec 2023
     
    Co do dostaw przez Allegro One i ich paczkomaty albo kurierów...

    Sprawa jest dramatyczna. Jak ktoś nie musi to naprawde niech tego nie uzywa.

    I jak to zwykle w przypadku Allegro, cięzko to wytłumaczyć bo skomplikowali to na maxa.
    Jest kilka wersji dostaw, niektóre obsługuje UPS jako podwykonawca, niektóre jacyś inni kurierzy, ich paczkomaty jeszcze kto inny więc jest bajzel totalny.

    Do tego ich maszyny sie psują, kurierzy paczki mylą, nie odbierają na czas. Nawet potrafią przekierować paczkę do innej maszyny.

    Tu żeby nie było że jęczę. Polecam forum Allegro Gadanie, ->link<-

    Nie ma godziny żeby ktoś nie miał problemów z tym typem dostawy...

    Ja zresztą zaraz to wyłaczę bo na 6 paczek które tym typem dostawy wysłałem, z 3 był problem.
    • 29: CommentAuthorpigula
    • CommentTime3 Dec 2023 zmieniony
     
    @Zaxxon - no mam jedną taką paczuszkę zamówioną 29 listopada.. dotrze do mnie jutro czyli 4.12. To tak na szybko obrazuje, jak mocno ten typ dostawy odstaje jeszcze od konkurencji. Na dzisiaj to taka Poczta Polska z paczkomatem hehe. Mimo, że paczka nadana tego samego dnia. Tak jak mówię, wybrałem z ciekawości bo oszczędność 1zł na dostawie to żadna oszczędność. I już wiem, że na ten moment zostaję przy Inpoście. Bo zamawiam bardzo dużo, bardzo często i tam wszystko działa bez zarzutu :)
    • 30: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Ot i jeden z allegrowych paczkomatów. Trochę powiało i leży ;)
    • 31: CommentAuthoras...
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Paczkomat się po prostu zmęczył ;)
    • 32:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime4 Dec 2023
     
    to i tak, że nie drzwiczkami do gleby, to choć odebrać paczkę można :)
    • 33:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime5 Dec 2023
     
    chyba nie bo kabel ze sztromem wygląda na wyrwany :-)
    • 34: CommentAuthortakron27
    • CommentTime6 Dec 2023
     
    bardzo nowoczesny, taki bezprzewodowy
    • 35:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Dec 2023
     
    A postawili go już? Czy jak ten zegar w Gdyni?
    • 36: CommentAuthorstarymarabut
    • CommentTime17 Dec 2023 zmieniony
     
    Przerobiłem pcb, tylko dla miłośników prasowanek.
    • 37:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime17 Dec 2023
     
    No i się mieści w normalną obudowę :)
  2.  
    Miesci się na styk.
    R.Pi na rozciętej podstawce
    precyzyjnej dil 40 i drut srebrzanka 0,7 mm.
    • 39:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime18 Dec 2023
     
    Jest jeden problem z twoim projektem - nie da się go zflashować nowym FW bo nie ma dostępu do przycisku od spodu Pico. Chyba, że jest dziurka w płytce, przez którą można go grzebnąć.
  3.  
    Fakt. Może niewystarczająco oznaczyłem, na płytce mały krzyżyk to miejsce do nawiercenia otworu, dostępu do przycisku bootsel.
    • 41:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime18 Dec 2023
     
    A że tak spytam... nie można by do tego zacnego projektu dorzucić konwerterów poziomów logicznych? Jakoś boli mnie takie przegwałcanie sygnałów... ktoś coś próbował?
  4.  
    Można.Na których liniach? Może pobawię się jeszcze w Eagle.
    • 43:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime18 Dec 2023
     
    Wydaje mi się, że przynajmniej DATA, adresowe można by przez rezystory 33-100 omów tak by w sytuacji gdy RPi wymusiłaby stan niski na magistrali minimalizować prawdopodobieństwo uszkodzenia CPU. Warto to przemyśleć.
    • 44:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Dec 2023
     
    Oj tam oj tam, od razu przegwałcenie. Ja podejrzewam, że jeśli coś jest dla hobbystów, to jeśli nia działa pod 5V to od razu pół rynku tracisz. Więc działa i coraz więcej producentów w okolicach arduino robi sprzęt/chipy na 3.3V i na 5V, a te sygnały bardzo często są tolerowane w obie strony.
  5.  
    @pancio ma rację.

    Przy podejściu purystycznym RP2040 powinno mieć sygnały puszczone przez shiftery poziomów logicznych. Praktyka (autor projektu) pokazuje jednak, że całość działa bez nich. Tutaj chodziło o przystępność i prostotę jego złożenia. Chociaż tu praktyka pokazuje, że nie każdy poradzi sobie z lutowaniem nawet podstawowych elementów.

    Ten sam numer co z RP2040 nie przejdzie przy innych układach (Teensy, ESP32).

    Podobny projekt do A8Pico powstał do MSX'a i tam są shiftery.
    • 46: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime18 Dec 2023
     
    Kolejna dostawa płytek w wersji classic. Oczywiście, nie namawiam ;)
    • 47:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime18 Dec 2023
     
    One mają bardzo fajne zastosowanie. Autor FW zrobił wersję, która bierze jeden obraz i od razu go ładuje. Bez menu. Taki autostart. Można to zaprogramować, zamknąć w obudowie i już. Dla bezpieczeństwa - bez wycięcia na gniazdo USB.
  6.  
    Też mi się tak wydaje, że bezpieczniej nie wycinać obudowy pod g.usb w tej wersji poziomej.
    • 49: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime18 Dec 2023
     
    NO i idziemy tak sobie raźno w stronę MacDonalizacji ?
    Na kubkach od kawy piszemy że zawartośc jest gorąca i można sie oparzyć.
    Potem, idziemy dalej, kawę sprzedajemy dopiero w temperaturze 80 stopni. Tak na wszelki wypadek, jakby sie trafił naprawdę głupi klient i sie poparzył ale ... miał by dobrego prawnika ;)
  7.  
    @starymarabut,

    Była o tym dyskusja przez kilka dni na AtariAge. Oczywiście napisów na PCB nie widać jak się całość zamknie w obudowie, a czasem ludzie wieczorami zmęczeni uruchamiają ulubione maszynki i się zapomną. Mam kolegę, który w ten sposób podłączył zasilacz C64 do Atari... No i pamięci, Freddie, BASIC, MMU..